Loodusele pole keelatud kasvatada seeni, aga inimestele on keelatud. Kui loomad oskaks kasvatada, siis ka neile oleks lubatud. Selline on ühiskonad, et üritatakse luua mingid mängureeglid inimeste jaoks, ja ilmselgelt on paljud reeglid jaburad. Võtame kasvõi toodud näite, et miks loodusele on lubatud aga inimesele mitte. Teine jabur aspekt on see, et ega seened, kanep, tomatid ja viin ei riku ühiskonna korraldust, seetõttu on jabur neid keelata eesmärgil, et siis äkki ühiskond, riiklus ja muu püsib paremini koos. Ühiskond toimib viina ja tomatiga kenasti, samuti kanep on legaliseeritud mitmes kohas ja toimib ka seal.
Viin, kanep, tomatid ja seened on kõik võrdväärsed toidud, kuid millegipärast on senini veel ühiskonnas mängureegel/seadusandlus, et viimane neist/seened, tuleks hoida keelu all.
Osad ühiskonnad tunnetavad mis on mõistlik ja mis mitte. Selle tulemusena nad küll sätestavad mängureegli, et kanep on keelatud, aga praktiliselt nad eiravad seda seadust. Sedalaadi vaikivat seaduserikkumist peetakse mõistlikuks, ja selletulemusena valitseb kokkuvõttes ühiskonnas praktiliselt luba seadust rikkuda. Arenemata ühiskondades paneb sõna "seadus" ajus momentaalselt tööle haiglase spontaanse mõtte, et seadus on ülim ja selle rikkujaid tapetakse. Selline suhtumine ja eetika on arenematu, see on võrreldav sellega, kui keegi ütleb, et sul on väga materialistlik maailmavaade. Selle all mõeldakse siis seda, et isik on arengutasemel teadlik ainult füüsilisest kehast ja peab seda jumalaks, arenematu, võrreldes arenenud teiste maailmavaadetega, kes on arenenud sammu võrra edasi ja nimetavad, et peale füüsilise keha leidub ka muid asju, näiteks hing. Nõnda siis ongi seadust kummardavad ühiskonnad madala eetikaga, vähe arenenud (eetikaga), mina kasutan nende puhul lihtsalt sõna "arenemata ühiskond".
Seente temaatikal võiks jätta kõrvale faktid, ja proovida endalt ausalt küsida, et kas tundub neid mõistlik keelata või mitte. Arvan, et eestlased ei ole võimelised sellele küsimusele vastama, kuna nad ei tea midagi seentest, pole söönd, pole lugend, pole näinud. Seetõttu paraku adumisega ei saa vastust sellele küsimusele. Arenenud ühiskondades on aga seente teemal infot küllaga ja kõigil on vähemalt üks tuttav või tuttava tuttav, kes on rääkinud seente alasest kogemusest, ja nad teavad, et see tuttav on elus ja tore kõrge eetikaga inimene. Nemad saavad adudes vastuse, et seened, tomat, viin ja kanep on kahjutud.
Kui drooge võrrelda, siis üldjuhis on selline, et tuleb uurida, millised droogid tekitavad füüsilist sõltuvust ja millised mitte. Sõltuvus ehk vajadus droogi järele tähendab seda, et aju on otsustanud, et tema enam ei raiska aega osadele ülesannetele, ja las neid ülesandeid lahendab inimene abivalmilt ise, see aga tekitabki vajaduse uuesti droogi manustada, ehk sõltuvuse droogi järele. Näiteks siis aju toodab valuvaigistavaid kemikaale kehasse, aga kui süüa liiga palju apteegi valuvaigisteid või süstida sagedasti heroiini, siis aju enam ei viitsi edaspidi ise toota valuvaigistavaid kemikaale ja tulemuseks on füüsiliselt valulik olek elu lõpuni ja lahenduseks oleks jätkata apteegi valuvaigistitega elu lõpuni või heroiiniga elu lõpuni. Seega heroiin on tõesti sõltuvust tekitav, ehk aju tööd püsivalt muutev, ja tulemuseks on sõltuvus. Sõltuvus on aju püsiv kahjustus. Seened ja kanep selliseid füüsilisi sõltuvusi ei tekita, aga heroiini süstimine tekitab ja on seega ohtlik. Seega peamine viis orienteeruda droogide maailmas, on teada, mis tekitab füüsilist sõltuvust ja mis mitte. Teine peamine viis on võtte ette füüsilist sõltuvust mitte-tekitavad droogid, ehk ajukahjustust mitte-tekitavad droogid, ja vaadelda neid kui psühhiaatrilisi drooge, kui neuroleptikume, et kuidas on nende droogide kuuri pealt maha tulek. Näiteks kanep on siis selline, et püsivat füüsilist sõltuvust/kahjustust ta ei tekita, aga ilma tema tarbimata võib kuu aega olla näiteks kehv uni või vahel peavalu, nagu ka neuroleptikumidega. Et siis hinnata seda, et kas selline mahatulek on küllalt raskevõitu või mitte. Kanepi puhul siis kui ikka nii sagedasti tarbida nagu skisod tarbivad oma apteegi tablette, siis mahatulek kanepikuurilt võib ikkagi kuu aega tekitada natuke ebamugavat tunnet. Kohvi kuuri pealt mahatulek tekitab ainult nädala ebamugavat tunnet, kanep aga siiski kuskil kuu aega võib olla sama tunne nagu nädal aega kohvita. Et siis füüsilist püsivat sõltuvust küll ei teki, aga kuurilt maha tulek on siis katsumus ikkagi ja siin siis tekibki arutelu, et kanep küll teaduslikult otseselt füüsilist sõltuvust ei tekita, aga kui teha igapäevast kanepikuuri ja kohvikuuri, siis mõlema mahatulek on justnagu füüsiline ajutine sõltuvus, aju ajutine kahjustus. Nädal kohvita tähendab, et aju on nädal aega kahjustunud ja seejärel siis hakkab taas normaalselt tööle, sama kanepiga, ainult et nädala asemel on näiteks kuu aega. Sama siis hullutablettidega, nendega on mahatuleks näiteks isegi mitu kuud. Üldiselt hinnatakse kanepi igapäevase tarvitamise kuuri pealt mahatuleku sümptomeid kergeks, ja enamasti igapäevase kanepikuuri peal keegi ei ole, seetõttu kokkuvõttes öeldakse, et kanep pole ohtlik.
Seente puhul aga pole ei füüsilist sõltuvust, ega ka seenekuurilt mahatuleku raskusi, ja ega seentega ei olegi enamik kuuri peal, tehakse korra nädalas üks doos, mitte sagedamini.
Seega seente puhul nagu pole üldse miskit mõtet seadusega keelata ja osad arenenud ühiskonnad ka seda mõistavad.
Muidu seadused on enamasti selliseid, et seente puhul on lubatud omada ainult spoore, näiteks siis musta spoorivett täis süstalt, aga niipea kui spoorid on juba mütseeli kujul, siis see on keelatud ja seened ise ka on keelatud. Selline siis on seadusandlus. Seetõttu on arenenud riikides kasvatamise õpetuse kursused austerservikute baasil, ehk söögiseente baasil. Nii on siis legaalne, aga kursusest osavõtja siis saab soovi korral poest osta esoteeriliste seente spoore ja kursusel õpitud kasvatusmeetodeid kasutades neid kasvatada, kasvõi kursuse enda interneti poest saab osta esoteeriliste seente spoore. Ja muidugi kursuse juhendajad mainivad oma jutus loomulikult ka esoteerilisi seeni, teevad vihjeid ja kasutavad jutumärkides sõnu, jms, et kõlaks legaalselt. Aga seadustes on siis üldiselt kirjas, et esoteerilisi seeni ei tohi omada. Olgu nad sul metsast nopitud või ise kasvatatud. Aga nagu eespool rääkisime, et jaburaid seadusi praktikas ei järgita.
Kui teil on soov mulle kinkida seeni, siis ma soovitaks, et kinkige parem spoore. Selleks siis pange seenekübar hõbepaberile ja las ta tekitab oma musta spooriringi sellele, pakkige see spooripilt kokku, et ta võtaks pokkerikaardi suuruse ala ruumi ja pange külmikusse ja siis leidke järgneva 10 aasta jooksul võimalus mulle see üle anda. Võtan rõõmuga üle ja kajastan teile kuidas spoorid idanevad. See oleks ju küll tore kingitus. Seened ise aga mitte.
Sellised mõtisklused siis seadusandluse teemal.