Keelenurk
kolmekümnendad aastad
 
aja lugu 29. veebruar 2012, kl 08.52
kas kolmekümnendad tähendab ajavahemikku 30-st 40-ni või 20-st 30-ni?
 
m 29. veebruar 2012, kl 09.04
Minu teades ikka 30st -40ni.
 
nii 29. veebruar 2012, kl 09.33
Neljakümnendad jooksevad= 30 kuni 40
 
aja lugu 29. veebruar 2012, kl 09.39
kui keegi on näiteks 44 aastat vana, siis ta peaks ütlema, et on neljakümnendates aastates või viiekümnendates?
 
. 29. veebruar 2012, kl 10.23
Noh, kui küsitakse, mitmes aastakümme käsil, siis ütlen, et viies. Aga muidu olen neljakümnendates.
 
hehh 29. veebruar 2012, kl 11.02
kui oled 44 siis oled ikka juba 50-nendates, sest 4 aastakümme on täis ja 5-es aastakümme käib, käid viiendat aastakümmet

ja kolmekümnendad aastad on siis ikka alates 20 kuni 30
 
:) 29. veebruar 2012, kl 11.17
Eks see ole rohkem harjumuse asi, me ei pea ju igapäevases kõnes matemaatiliselt täpselt rääkima. Neljakümnendates olen, kuna 4 on ees ja neli kümmet juba elatud, olgu see pealegi numbriliselt valesti väljendatud. 2-aastase kohta ei kipi ju ka ütlema, et kümnendates...
Niipalju, kui ilukirjanduses ette on tulnud, siis 32-ne on kolmekümnendate esimeses pooles ja 68-ne kuuekümnendate lõpus.
Sajandite puhul on niigi arvutamist, et 1220 oleks ikka 13. sajand, aga kui räägitakse viiekümnendatest, mõeldakse ikka 1950-1959, eks - kuigi 5 kümnendit on juba läbi ja kuues jookseb.
Aga kõik saavad aru.
 
jõll 29. veebruar 2012, kl 16.06
Küll on mõnel kümnenditest imelik arusaam. Proovige eksamil väita, et 2. Maailmasõda oli viiekümnendatel aastatel ja vaadake, mis hinde saate.
 
:) 29. veebruar 2012, kl 17.57
Isegi kui nüüd nüanssidele rõhuda, siis viimasest maailmasõjast rääkides ei küsita eksamil kindlasti vaid kümnendit, ikka täpset aega peab teadma (suht värske ajalugu ju!), aga kuupäevaliselt määratlemata protsesside toimumisaega kirjeldatakse kindlasti matemaatiliselt vales dekaadis, aga keegi ei ole siiski segaduses - stagnaaeg lõppes ja Gorbatšovi sula algas kaheksakümnendatel ning taasiseseisvunud Eesti kohtus kapitalismiga üheksakümnendate algul. Või millise kümnendiga 1991. aastat siis üldse peaks seostama - kas tavakeeles saakski?
Eks nii ole kõnepruugis ka inimese vanusega. Kas tõesti keegi on segaduses (va matemaatikud jm täppisteadlased muidugi)? Kui, siis miks? Kui 88-aastane vanahärra tõesti lõpetab juba üheksakümnendaid, siis minu esimene segadus tekiks tema 90. sünnipäeval:)
 
punkd 04. märts 2012, kl 05.48
Poleks osanud kunagi selle peale tulla, et kui ma olen 52 aastane siis olen kuuekümnendates? Kuuskümmend eluaastat saab täis siis kui mul tuleb kuuekümnes sünnipäev. See oleks esimene kuuekümnendate aasta. Aga ma pole ka keelepedant kelle jaoks on keele nüansid keerulisemad kui tuumafüüsika.
 
viiekümnendates 04. märts 2012, kl 19.02
... on 50 + .
 
Väga huvitav teada tõesti 25. märts 2012, kl 16.06
Olen ka selle üle juurelnud, et kuidas siis nüüd ikkagi on - kui inimene on 34 aastane, siis ta mitte ei käi 40-ndaid, vaid on 30-ndates. Ega ometi 24 aastasena ei käida kolmekümnendaid, sest number ees näitab just olevat kümnendikku.
Nüüd tahakski küsida neilt, kes teisiti arvavad, et millal olid siis need kurikuulsad ´60-ndad, kui oli The Beatles´i aeg??!! Kas millalgi ´50-ndatel aastatel?
 
saan nii aru, 06. aprill 2012, kl 16.18
et esimene numbritest näitab kümnendit - kui 25-aastane, siis inimene on kahekümnendates; kui 56a.,siis viiekümnendates. Ja Biitlite 60.-aastad on ju 1964. alates. 1970.aastast algavad seitsemekümnendad. Loogiline ju!
 
Maarika 06. aprill 2012, kl 16.43
Kolmekümnendad aastad algavad 30+,nagu 21.sajand algas aastast 2001.
 
:) 06. aprill 2012, kl 17.20
No sajanditega on asi ju tegelikult vastupidine - 13. sajand = 12XX. Ja 20. sajand = 19XX.
Matemaatikutele ja loogikutele on asi vastuvõtmatu, täitsa arusaadav! Kui 30 eluaastat täis, siis algaski 4. kümme - reaalselt käimegi neljakümnendaid, aga väljendame end harjumuspäraselt ikka esimese numbri järgi. See on lihtsalt keeles juurdunud tava.
 
kana 11. aprill 2012, kl 00.49
Maarika, vaidleksin sulle veidike vastu. Kole küll, aga ametlikult algavad 30. eluaasta täitumisel neljakümnendad.

Ega ta hästi ei kõla, aga mis teha. Käisin hiljuti ühe ilmselt meist kõigist vitaalsema vanaproua 80. juubelil ja tema igatahes tundis ennast veidike puudutatuna, et nüüd saab öelda, et ta on üheksakümnendates aastates:)
 
- 26. aprill 2012, kl 13.36
Arvan, et naistele on omane ja vägagi meeltmööda end suisa haiglaslikult kümnekonna aasta jagu nooremaks valetada! Juukseid värvides, võõpa peale vuferdades ja kõrge kaelusega riideesemeid abiks võttes see neil mõnikord isegi õnnestub. Käed need muidugi reedavad. :-()
 
Khõšš 12. veebruar 2022, kl 19.27
EKI keelenõu
Näiteks:
29-aastane käib kolmekümnendaid, aga on kahekümnendates, 42-aastane käib viiekümnendaid, ent on neljakümnendates.

15-aastane on teismeline, mitte kahekümnendates, kuid käib teist kümmet. ÕSi märksõna „kümnes“ näitelause ütleb „Poeg käib kümnendat (on üheksa-aastane)“.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!