Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Keelenurk
nagunii või niikuinii?
 
eh 16. mai 2008, kl 11.48
kumb on õige?
ise arvan ja olen kunagi õppinud, et niikuinii,
ja riivab, kui kirjutatakse nagunii.
 
Esme 16. mai 2008, kl 12.37
õs 2006 tunnistab mõlemaid.
nagunii kõlab kõnekeelsemalt, niikuinii kirjakeelsemalt minu jaoks
 
ja paljud 16. mai 2008, kl 14.39
häädavd üldse, et kostub nÄgunii.
 
niijanaa 16. mai 2008, kl 15.20
ÕS lubab jah mõlemat.
Mulle isiklikult tundub 'niikuinii' sobivam mingi väite rõhutamiseks (et miski juhtub igal juhul ja kõigele vaatamata): ükskord me võidame niikuinii; euro tuleb niikuinii...
'nagunii' on selline neutraalsem: ma pean nagunii poodi minema, toon siis sulle ka leiba; ah, nagunii hakkab homme sadama...
 
Täpitriin 16. mai 2008, kl 15.26
niijanaa, väljendas ka minu arvamust. Üks tundub mõjusam ja konkreetsem, teine selline neutraalsem, miite nii rõhutav.
 
irw 16. mai 2008, kl 16.07
huumorinurgake:)
 
Palun 16. mai 2008, kl 17.15
http://www.eki.ee/dict/qs2006/

Elektrooniline ÕS
 
mida? 16. mai 2008, kl 21.41
täpitriin hiilgab: niijanaa - on vast eesti keel!
 
irw 16. mai 2008, kl 22.31
no töönädala lõpp ja täpikal juba katus sõidab:))) "miite nii rõhutav" on ka huvitav fraas. ja muidugi see ehthumanitaarne meelevaldne tõlgendus semantika osas! ma arvan, et eesti keeleteaduse korüfeed peaks otsejoones saaremaale sõitma ja uue eesti keele grammatika koostama täpitriinu näpunäidete põhjal.
 
mesasja? 16. mai 2008, kl 23.51

nigunii ja nigunaa, siuke ja miuke, säänne ja määnne, vat sedasi.
 
skorpion 17. mai 2008, kl 08.11
Rahvas räägib (valesti, muuseas), siis topitakse ÕS-i ja võibi lugeda ametlikult õigeks.
Mina seda uut keeleeksamit enam ära ei teeks. Mis kuradi nagunii?
 
Täpitriin 17. mai 2008, kl 09.42
Küll on tore, et siin nii tähelepanelik seltskond liigub ja kõike jõuab märgata, aga mitte seda, et niijanaa ei olnud mõeldud üttena, vaid see oli ühe eelkommija nimi, kelle arvamusega minu oma ühtis.
 
mul 17. mai 2008, kl 09.51
on jäänud mulje, et irw ja Täpitriin... Teil nagu on midagi...Pidevalt üksteisel kallal...icc
 
irw 17. mai 2008, kl 14.56
Kommenteerija 09:51, mitte ainult minu ja Täpitriinu vahel pole midagi, siin on neid hulgi, keda Täpitriinu sõnavõtud häirivad.
Keeleteadus on täppisteadus: seal on 2 võimalust - kas õige või vale. Tõlgendamisvõimalusi täppisteaduses ei ole. Aga Täpitriin muudkui lahmib ja tõlgendab kõike nii nagu ise heaks arvab. Loomulikult see ärritab keeleinimesi.

PS: Täpsuse huvides olgu tehtud siis vigade parandus Täpitriinu lausesse, et lause ei oleks semantiliselt kahte viisi tõlgendatav:

Täpitriin kirjutas: "niijanaa, väljendas ka minu arvamust."

Õige oleks nii: "Niijanaa väljendas ka minu arvamust."

Koma pole mingil juhul vaja selles lauses.
 
Täpitriin 17. mai 2008, kl 15.51
Näib, et siin on nende filoloogide kinnine eraklubi, kes võtavad keelt kui matemaatiliselt mõõdetavat üksust, kus pole mingit kohta nüanssidel. See nurk jääb kuivaks ja puiseks liinitööks, kui sellistes teemades antakse vaid viide elektroonilisele ÕS-ile. Ei räägi siinkohas oma sobimatust komast, vaid oma esimese kommentaari teisest lausest.
 
to irw 17. mai 2008, kl 15.57
mitu viga su enda viimases kommentaaris on? pole nagu filoloogile kohane vigu teha :P
 
irw 17. mai 2008, kl 16.20
Mu viimases kommentaaris pole vigu.
 
on ikka :P 17. mai 2008, kl 16.29
Aga Täpitriin muudkui lahmib ja tõlgendab kõike nii, nagu ise heaks arvab.
 
irw 17. mai 2008, kl 18.19
Aga Täpitriin muudkui lahmib ja tõlgendab kõike nii nagu ise heaks arvab.

Lausesse koma ei panda, sest tegemist on võrdlusega. Täpitriin teeb sageli võrdlustega lausetes vigu, st paneb koma sinna, kuhu vaja ei ole ja vastupidi, jätab koma sinna panemata, kuhu koma panema peab.
 
mul 17. mai 2008, kl 18.39
nüid pilt selge Täpitriinu ja irw... A ma ei julgegi enam sõna võtta, kirjutan valesti, jään kah hambu(((. Aikkagi tore, et te hästi läbi saate)))iccc
 
Täpitriin 17. mai 2008, kl 18.43
Mul, ole mureta ja kirjuta ikka, irw näeb ainult minu möödapanekuid ja apse, teiste puhul suudab ta silma kinni vajutada ega tee väljagi ;)
 
mul 17. mai 2008, kl 18.50
praegu tuli meelde, et poisid kiusasid koolis alati neid tüdrukuid, kes meeldisid...Teete vanakesel tuju hääks)))
 
joobert 17. mai 2008, kl 23.47
ma küll ei tea, kas tasub Täpitriinu ja irwi nägelusse oma nina toppida, aga ehk tahtis Täpitriin kirjutada: "niijanaa, väljendasid ka minu arvamust", aga koperdas kogemata? kiirustades juhtub nii mõndagi:)
 
irw 18. mai 2008, kl 12.43
Oh, ei ole vaja mingisugust nägelust siin endale ette kujutada. Ei ole vaja ka kirjavigadele õigekirjafoorumis vabandusi otsida. Samuti ei ole vaja teise inimese eest midagi oletada. Nagu ütlesin: keeleteadus (kuigi ortograafia ei ole kitsamas tähenduses keeleteadus)on täppisteadus, iga viga on viga ja niimoodi seda võtta tulebki. Ja kui inimene võtab sõna õigekirja küsimustes, siis on loomulik, et ta ise sealjuures vigu ei tee.
 
Täpitriin 18. mai 2008, kl 13.26
Irw, kas tohib paluda sinu näitlikku vastust küsijale?
 
irw 18. mai 2008, kl 13.50
Täpitriin, sisusta oma aega millegi tulusamaga kui foorumis kemplemisega, nt mine ja täienda ennast eesti õigekirja alal. Midagi ma ei näitlikusta siin. Kui tegid õigekirjavigu, siis tunnista seda ja ole teine kord targem/hoolikam ja lõpeta see kemplemine ära siin.
Jah, mulle ei meeldi, kui inimesed annavad keelenõu ise seejuures kirjavigu tehes ja ma pole ainus inimene siin teemas, keda see häiris.

Minu jaoks on see teema ammendunud, mina siin enam sõna võtta ei kavatse.
 
mul 18. mai 2008, kl 20.11
sry, et oma nina vahele toppisin.
 
Ulvi 18. mai 2008, kl 22.37
niikuinii on õige
 
õpilane. 19. mai 2008, kl 19.43
Aga Täpitriin muudkui lahmib ja tõlgendab kõike nii nagu ise heaks arvab.
Minu meelest käib sinna küll koma, sest sõnale nagu järgneb öeldis. Vähemalt nii on eesti keele tundides õpetatud! Õige peaks siis olema: Aga Täpitriin muudkui lahmib ja tõlgendab kõike nii, nagu ise heaks arvab.
 
irw 19. mai 2008, kl 21.01
Õpilane on eesti keele alal üsna andetu. Kõigepealt, nime või pealkirja järele ei panda üldjuhul punkti. Seda võib teha kunstilisest taotlusest lähtuvalt, kuid vaevalt, et õpilane kunstiliste taotlustega keelefoorumisse tuli. Seega oleks olnud korrektne, kui oleksid ennast nimetanud "õpilane", mitte "õpilane.".

Ma ei tea täpselt, kuidas su eesti keele õpetaja antud keelereeglit selgitas, kuid fakt on see, et võrdlusega lausesse koma ei panda. Seega õige lause näeb välja nii:

"Aga Täpitriin muudkui lahmib ja tõlgendab kõike nii nagu ise heaks arvab."

Mind ajab juba natuke muigama selle lause populaarsus antud teemas, aga eesti keele puhtuse huvides võin seda nõrkemiseni korrata grammatiliselt ja ortograafiliselt korrektses vormis.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!