Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Unetute nurgake
Kuna joostakse kadrisante?
 
Raili 22. november 2012, kl 15.21
Kuna joostakse kadrisante?

Kui kadripäev on 25.11, siis kas kadrisante võib oodata 24.11 ehk siis päev enne kadripäeva?
 
ei 22. november 2012, kl 15.30
Ei, katri joostakse õigel päeval.
 
kadrilaupäval ikka ju 22. november 2012, kl 15.33
ehk 24.11

alati
 
t 22. november 2012, kl 15.38
Kadrit joostakse õigel päeval, marti joostakse mardilaupäeval.
alissandra 22. november 2012, kl 15.53
Kus on kirjas, et kadrid ühte moodi, mardid testmoodi jooksevad? Alati on olnud kõik asjad eelneval päeval, ehk siis kadrilaupäeval.
 
vana Kadri 22. november 2012, kl 16.14
nii Kadrit kui Marti joostakse eelneval õhtul
 
õigel päeval 22. november 2012, kl 16.27
EI, kadrid on alati kadripäeval!!! Mardid üks päev enne.
 
millal 22. november 2012, kl 16.34
Millal/Kunas? Kuna=sellepärast et
 
eelneval päeval ... 22. november 2012, kl 16.34
muidugi päev enne kadripäeva!
 
hm 22. november 2012, kl 17.08
Eestisse jõudis kadripäev koos ristiusuga 12. sajandil, mil kohalikust sügistööde pühast sai püha Katariina mälestuspäev ehk kadripäev. Kadripäeva peeti naistepühaks, sest selleks ajaks lõpetasid naised karjakasvatusega seotud välised sügistööd.
Kadripäeva lahutamatu osa, kadrisandiks käimine, pärineb ajast, mil mööda maad rändasid ande koguvad kloostrite kerjusmungad, kelle lauludes kõlas ladinakeelne sõna sanctus 'püha' ning kes soovisid pererahvale head vilja-, karja- ja pereõnne. Seetõttu arvataksegi, et eestipärane "kadrisant" tuleneb püha Katariina (Kadri) santidest.
Eestlastel käisid kadrisantideks tüdrukud, kes olid riietatud puhastesse valgetesse riietesse, mis arvatavalt sümboliseeris piima (legendi järgi voolas pühaku hukkamisel tema kehast vere asemel piim) ja Katariina mõtete neitsilikku puhtust. Piima seostati ka karjakasvatuse ja sünnitajate naistega.
Kombestik
Eestlaste jaoks on kadripäev olnud traditsioonirikas, näiteks pügati sel päeval lambaid ning oodati karjaõnne (ka vanasõna ütleb: Mart on üle maa, Kadri üle karja). Tüüpiline kadrirituaal nägi välja järgnev: kadripäevale eelneval hanipäeval e. kadrilaupäeval mindi maskeerituna laulu ja pillimängu saatel küla peale käima. Uste taga küsiti tervituslaulu saatel luba tuppatulekuks. Luba saadud, usutleti pererahvast, esitati mõistatusi, lauldi, pritsiti vett ja visati vilja. Kui annid kätte saadud, lauldi tänulaulu ja minnes hüvastijätulaulu.
alissandra 22. november 2012, kl 17.11
See vaidlus muideks käib siin igal aastal, aga ikka ei jõuta kokkuleppele, et ÕIGE PÄEV sanditamiseks on kadrilaupäev.:)))
 
Kadri lapselaps 22. november 2012, kl 17.15
Näed siis, ma arvasin, et ainult tänapäeval esitatakse pererahvale mõistatusi, kuna mardi- ja kadrilaule või salme ju ei osata.
Ma siis vahel loen neile mõnda.:)
 
Gerts 25. november 2012, kl 19.31
Minu vanavanaema ütles nõnda - saajasandid jooksevad päev enne Kadripäeva, sakstesandid ehk niisama lõbu pärast jooksjad jooksevad samal päeval.
 
Ahjuroop 16. november 2014, kl 12.50
Minu ülikooli õppejõud ütles, et see, kunas katri joostakse olevat vanal ajal olnud kihelkonniti, maakonniti jne erinev. Eks siis sellepärast ka vaidlused, et kunas seda ikka joostakse. Samas minu vanavanaema ütles ikka, et katri joostakse kadripäeval, marti mardilaupäeval.
 
c*) 16. november 2014, kl 13.57
kommid pärast mulle, eksju, onju ;-D
 
c*) 16. november 2014, kl 22.51
tüüpiline, nii kui üritad meelde tuletada, et saak tuleks kaaslastega jagada on kõik kadunud. keegi pole kuulnud ega näinud :-D
 
inimene 09. november 2015, kl 17.10
Tegelikult on asi nii, et.. mõelgem loogiliselt. Poisid pissivad ette, järelikult üks päev varem. Tüdrukud pissivad alla, järelikult samal päeval. Mis järeldate? Kõik kes arvasid,et mõlemaid joostakse eelneval päeval, siis see on vale.
 
ja 10. november 2015, kl 09.21
mis ma neile laupäevastele kadridele ütlen? et täna on vale päev, kommi ei saa, tulge homme?
 
Kadripäev 23. november 2015, kl 15.49
Ma ei saa ikka aru millal siis? Mulle öeldi et katri joostakse kadripäeval aga kui ma küsisin et kas nad on ikka kindlad siis öeldi et päev enne.
 
noh 23. november 2015, kl 18.56
võibolla ongi nii, et igal pool siis erinev..meil igatahes jookstakse päev enne:P
 
hullumaja 24. november 2015, kl 14.07
muidugi joostakse katri päev enne.
issand jummal
 
katri joostakse päev enne!!!!!! 24. november 2015, kl 14.09
katri joostakse päev enne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Meelespidamiseks 24. november 2015, kl 16.56
Jõululaps sündis 25. pidu peame 24.
Samamoodi on Mardi JA Kadrijooksuga, ikka eelpäeval e laupäeval.

Kellakeeramise segadused on kah lihtne meeles pidada, et keeratakse alati SUVE poole, kevadel on suvi ees - kell ka ette, sügisel on suvi möödas ja kell tahapoole.
 
noh 24. november 2015, kl 18.33
aga see vanarahva tarkus on ikka alati õige olnud..kui mart külmetab siis kadri pissib..või vastupidi:P vähemalt niipalju, kui mina mäletan
 
c*) 24. november 2015, kl 21.56
küll toomas punni ette paneb, vähemalt nii teab vanarahvas öelda ;-D
 
Kadri lapselaps 25. november 2015, kl 20.07
Meil öeldi, et Mart ripsib riidega, Kadri kõmbib kasukaga.
 
Eiii!!! 26. november 2015, kl 18.42
Teate,et tänapäeva rahvas unustas või ajas päeva sassi sest vanasti oli ikka nii et marti joosti mardi laup. katri joosti kadri päeval.
 
ewq 26. november 2015, kl 21.50
Ei'le, uuri enne asju, sassis pole eriti midagi ei tänapäeva ega vanasti asjades.
Sinu rahustuseks copyn:

Kadripäev (25.11) on eestlastel vana ja rikkaliku kombestikuga tähtpäev, mis tagas karjaõnne. Juba sada aastat on see aga ennekõike kadride ehk kadrisantide jooksmise aeg kui maskeeritakse ja kogutakse andeid...
...Üksikud kadrinaised
Läänemaal ja saartel käisid kadripäeval (või ka mõni päev enne või pärast seda päeva) vaesed naised, 19. sajandil ja 20. sajandi alguses sellised inimesed, kellel polnud oma maja, maskeeritutena ringi. Mõnikord pole aga maski kantudki. Sellise staatusega kadrid liikusid ringi üksinda ja päeva ajal, kogudes endale toitu, villu ja riidekraami.

Kui kuulud üksikute vaeste naiste hulka, siis on sul ehk õiguski :))
 
krissu 24. november 2016, kl 16.34
omg mida kaklede saamal päeval joostakse juu
 
kallis krissu! 24. november 2016, kl 19.28
Joose, joose, kesse keelap!
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!