Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
Vihkan vareseid
 
Linnusõber 10. mai 2010, kl 15.52
Ma lihtsalt enam ei suuda nutta nende väikeste lindude pärast, kelle pesi ja poegi varesed hävitavad.
Nõmme linnaosast kaovad ära kõik väiksed põõsalinnud ja isegi suuremad. Pärast haudeperioodi algust pole kuulda muud linnulaulu kui vareste kraaksumist. Sest kui mõni linnuema pesatäie mune muneb, rapsib vares selle ära kui mitte ema hetkelise pesast lahkumise ajal munemisperioodil, siis vähemalt esimese kolme päeva jooksul pärast poegade koorumist, kui linnuvanemad oma lapsukestele toitu otsides ringi lendavad.
Linnulaste sidistamine on varesele signaaliks, et "siit saab kõva kõhutäie!".
Minu aias on viimase nädala jooksul lõhutud kaks linnupesa, nägin vareserajakaid linnupoegi rapsimas ja pesajäänuseid õuel. Linnuvanemad koos liigikaaslaste ja teiste väikeste linnukestega ründasid parvena varest, kes nottis surnuks viimast pesast leitud linnupoega. Isegi ümbruskonna koerad klähvisid selle linnusõja peale nagu meeletud.
Ellu jäävad ainult pesakastides sündinud pojad ja seda kuni esimeste lennuharjutusteni, mil taas varesed platsis on ja linnunoorukid surnuks peksavad ning nahka pistavad

Ärge öelge, et ma olen sadist, aga igal kevadel jahin ma selle tasuks lendamist õppivaid varesepoegi koos oma koeraga (männi latva ma ronida ei suuda, et pesa ära lõhkuda) ja riskin sellega, et mu koeral silmad välja nokitakse või mulle endale nokaga pähe lajatatakse (ja see on krdi valus!). Ilma vihmavarjuta ei saa ükski meie pereliige õue minna, sest muidu pasandavad varesed meid lihtsalt täis.
Sellest ajast peale kui Pääsküla prügimägi kinni pandi, käivad varesed kompostihunnikuid ja koerakausse revideerimas. Mu oma koer oli rängalt haige, sest varesed vedasid hoovi kusagilt leitud teravaid konte, mis neile kõhtu ei mahtunud aga keerasid mu õuekoera seedimise lootusetult segi (no milline koer jätaks proovimata maast leitud kondi!).

Ärge öelge, et see on vareste õigus ja loodusseadus ja ma pean sellega leppima. Tasakaal on paigast ära röövlite kasuks ja varesed tuleks kuulutada lindpriiks!
 
teine linnusõber 10. mai 2010, kl 16.10
Selline viha ühe osa looduse vastu ei ole ka vist õige? Üks lahendus oleks ilmselt varestele ise toitu pakkuda, nagu mul üks tuttav teeb. Tal elab aias kõrge puu otsas varesepaar juba palju aastaid, ja nad saavad koerte kõrvalt krõbuskeid, teinekord saia või juustu vms. Võõraid vareseid nad aia lähedussegi ei lase (iga aasta kasvatavad ise üles paar poega, aga need liiguvad kuskile mujale elama), ja väikseid laululinde nad pole küll tuuseldanud, vähemalt pole tuttav seda näinud ega kogenud. Kõik tahavad ju elada? Varsesepoegade jahtimine on küll rumal, milles nemad süüdi on, see teeb ju sinust vareste vaenlase ja sellest tekib surnud ring, nii-öelda vägivalla eskaleerumine.
 
Ülla-ülla 10. mai 2010, kl 16.29
Mul on kuri koer, kes teeb varestele ära. Paar aastat tagasi õppis vareseid püüdma - teeskleb magajat ja kui vares just laskunud on, sööstab ta juurde ja rabab kinni, sest vares momentselt jälle maast üles ei saa, kümmekond sekundit läheb rapsimiseks aega. Hulkuvad kassid võtab samuti ära. Ja kui varesed aeda koera lõugadeulatusest kõrgemale pesa tegema hakkavad - noh, mul on õhupüss ja kolm poega. Maha lasknud pole nad küll ühtegi, õhipüss pole selleks piisavalt tugev, aga kui vares matsu pihta saab, siis ta taipab, et siin teda ei sallita ja läheb tõesti ära. Olen püssi koos pojaga ja ilma naabritelegi laenanud, kui varesed nende aeda pesitsema trüginud.
Aga pisikeste lindude pesad on igas teises-kolmandas põõsas, koer neid ei puutu ja kasse meil ei ole.
 
vihkur 10. mai 2010, kl 16.38
vihkan tuvisid, kive, haisvaid mähkmeid ning kõike peale selle.
 
Linnusõber 10. mai 2010, kl 16.45
No sorry, aga neil ON JU MUUD SÜÜA (koerakausist (mina oma koera söödan toa, aga paljud mitte!), kompostihunnikutest jne) kui väikelindude mune ja poegi.
Ega nad muidu Nõmmel ohjeldamatult ei paljuneks.

Ja kas siit ei teki seesama sündroom, et miks luiged ja pardid nälga surevad - seepärast, et inimesed neid nuumavad ja nad EI ela oma looduslikku elu, ega oska ise enda eest hoolitseda?
Või siis paljunevad kontroollimatult seal, kus nad tavaolukorras ei sigineks.

Kui sul ikka 7-8 varest iga jumala päev õuel ülbitsevad, siis räägiksid vast teist juttu?
Ja mis arvaksid, kui esialgu leiad oma aiast näiteks sellise pildi http://y.delfi.ee/norm/118822/6159747_WXuSnv.jpeg ja mõned päevad hiljem peotäie surnuks nokitud ja pooleldi söödud linnupoegi või jäänused linnupesast, katkised munakoored jne.
Kahjuks pole ise fotograaf, et neid jäänuseid jäädvustada.

Söötke jah rohkem vareseid ja imestage, miks õunad ussitavad jne.
Ja minu poolest võivad väiksed linnud ka marju süüa, neid jagub nii mulle kui neile.
Ja kas olete näinud, kuidas vares lennu pealt puu otsast kirsse kaksab või kõigi suveõunte päiksepoolsesd küljed puruks täksib ja need maha kukutab enne kui nad söögikõlbulikuks sirguvad.

Mul ei ole midagi vareste vastu, kui neid on looduse jaoks proportsionaalselt teiste liikidega (üks varesepaar elurajooni kvartali kohta), aga kui iga päev algab "varese kauni hõiskamisega" ja ühtki muud linnuhäält enam ei kuule, siis ma ennast küll süüdi ei tunne kui püüan nende populatsiooni normi piires hoida.
Ümbruskonnas on niigi piisavalt hooletusse jäänud krunte, kus need prügimäemenüült heakorra tõttu "maha võetud" varesed teevad metsistunud puuvõradesse pesi - mõnes aias neid 3-4 tükki.

Kas võtame koos varestega ka rotid ja prussakad kaitse alla?
 
ooojaaa 10. mai 2010, kl 16.49
Saan teemaalgatajast aru. Sellel aastal on neid raisaksid jälle kõvasti rohkem ja lisaks sellele, et nad terve hovi ja kõik majadevahed prahti, konte, saiakontse jm täis tassivad (autoda ja katuste sittamisest ma perem ei räägi), hävitavad nad tõesti ka väikelinde. Kas ei peaks siiski nende arvukust kuidagi piirama? Nad on nii ülbeks ka läinud, et isegi ei karda enam inimest. Ainult õhupüss aitabki veel :(
 
kuri 10. mai 2010, kl 18.26
ühinen täiesti teemaalgataja murega!
ka meil VEEL on praegu linnulaulu kuulda, aga eelmise aasta kogemus näitab et mitte enam kauaks.
varsti on väiksed linnud hävitatud ja vareseraisad kraaksuvad nii kuidas kõri võtab. tõesti oleks mõni püssiga tuttav, kohe kutsuks. samamoodi vihkan neid vareseid täiega!
 
reaalne elu 10. mai 2010, kl 18.46
Haige inimene leiab alati keda või mida vihata.
 
onjah 10. mai 2010, kl 20.09
Lisaks veel jubedal hulgal kajakaid, kes prügikastidest prügi laiali veavad, kui need vähegi irvakil on. Rõvedad linnud.
 
mh 10. mai 2010, kl 20.12
Kas te ei aja vareseid ja hakke segamini? Ma pole küll kusagil massiliselt vareseid läinud, ainult hakid elavad suurte kolooniatena parkides.
 
kuri 10. mai 2010, kl 20.17
ei, need on ikka varesed, hakid peaksid väiksemad olema. meil siin uute kortermajade rajoon (mõned majad, mitte palju) ja maja juures metsatukk. majade juures kõik kinnised prügimajad, nii et söök neid küll siia ei meelita, seda ei vedele siinkandis kuskil. eks ikka nad tulevad selle peale et on väikseid linde ja nende poegi, keda tappa :(((
 
lammas all, paremas nurgas 10. mai 2010, kl 20.57
Ohh te õrnahingelised, irw. Kui te vorsti, sinki ja liha näost sisse ajate, kas siis ka iga kord ennast vihkate ja pintslisse pistetud-tapetud looma pärast pisara poetate. Variseride kari, kas te toiduahelast olete kunagi midagi kuulnud?
 
vares 10. mai 2010, kl 21.34
ma ei võta isiklikult...
aga ega sina, inimene, ei saa looduse vastu. ja väga hea ka, et ei saa.
vares on röövlind ja jääb röövlinnuks, sa võid koos oma koeraga roheliseks ennast vihastada, aga nii on loodusseadus.
 
no ma'i tea 10. mai 2010, kl 21.52
lammas, sul on tõesti õige nimi.
Toiduahel toiduahelaks, kuid vareste kontrollimatu sigimine näitab, et looduslik tasakaal on paigast ära. Ja muuhulgas võiksid ka öelda, kes looduses varestest toitub.

Väikeste lindude kadumise põhjuseks on muuhulgas ka teie aiad, kus ühtki põõsast ega pisemat puukest pole. Puuduvad pesitsuspaigad ja nii nad ära lähevad. Ümberkaudsete kõrgete puude ladvad aga on ideaalsed pesitsuspaigad varestele ja hakkidele (hakk suht süütum tegelane), aga ka harakatele. Lähedastest prügikastidest ja koerakaussidest leiavad varesed toitu ja nii nad paljunevad.
Muideks, vene ajal oli jahimeestel kohustus vareseid jahtida, muidu ei saanud jahiluba.
Ja kassiarmastajad võiks ka oma kiskjad kinni hoida.
 
Muff 10. mai 2010, kl 22.58
Miks nad on kolinud teie õuele? On talvel süüa saanud järelikult.
Varestega saab võidelda ka nii, et kui nad pesa hakkavad ehitama, siis tuleb see maha lükata jne jne kuni nad mujale kolivad.
Kas te oma kassi ka peksate kui ta teile hiire või linnu toob? Äratus-äratus - nii see looduses käibki! Kotkad, kullid, varesed - kõik nad söövad teiste lindude poegi. Hävitate kõik ära ja ajate oma koertega taga? Ajuvaba rahvas ikka.....
 
loomulik 10. mai 2010, kl 23.10
Linnakeskkonnas on varesed, tuvid ning kajakad loomulik nähtus, metsas väikelinnud. Põhjus on nimelt selles, et linnakeskkond on varestele, tuvidele ning kajakatele sobiv elukeskkond.
Vareste tapmine on sama nagu lõvide või tiigrite tapmine, sest nad tapavad armsaid kitsekesi. Ärge saage valesti aru, mulle meeldivad kitsed, aga ka varesed.
 
Linnusõber 11. mai 2010, kl 00.05
Minu aias on piisavalt sireli-, jasmiini- marja ja muid väikseid põõsaid, kuhu väiksed linnud saavad pesa teha. On kaks suuremat peakasti kuldnokkadele ja kolm tihastele. Ma elan ajaloolisel Nõmmel mitte kusagil linnalähedasel põllul, kus ainsaks haljastuseks on muru elupuuhekiga.
Ma ei sööda talvel linde, koer sööb oma toitu toas. Lahtist kompostihunnikut ka pole.
Seega minu õuest varesed süüa ei saa, küll aga käivad nad siin lahkamas ümbruskonnast leitud "saaki", sest mu koer pole 24/7 õues lahti. Aga peaks vist olema, et varesed siin jalutada ei saaks ja naabrid saaksid õiendada, et mu koer vareseid jahtides haugub?

Kes teist on suuteline ronima 6-8 m kõrgusele sileda tüvega männi otsa varesepesa alla lükkama? Minu peres sellist inimest pole.
Kassi ka pole, kes mulle hiiri või linnukesi püüaks, mille eest ma teda vist kiitma peaksin?
Lõvisid-tiigreid Eestis pole, hundikesed on eurojärelvalve all ja ega nemad kitsi ei murra, vaid õpetavad kutsikatele sumedatel suvelõpuöödel ametit väheste lambapidajate karjamaadel.
Vares ON röövlind ja nii tuleb temasse ka suhtuda, mitte kiita takka, et oi kui tubli looduse sanitar, näe sööb põõsalindude poegi, et neid liiga palju ei saaks.

Varesed ja kajakad EI OLE linnalinnud, vaid pesitsevad seal tänu mu "loodusesõpradest" kaaslinlaste soosingule, kes armsaid linnukesi toidavad.
Nende kodu on tegelikkuses samuti vabas looduses.
 
keegi 11. mai 2010, kl 00.48
Sa pole mingi õige Linnusõber, kui sa talvel linde ei toida. Ja mingi imelik haige vihkamise jutt. Need väikesed linnud on elus tänu sellele, et teised tõelised linnusõbrad toidavad neid talv läbi ja suhtuvad mõistvalt ka varestesse ja muudesse lindudesse/loomadesse. Sina, Linnusõber, ei ole tegelikult ei päris linnu- ega loodusesõber.
 
tegelikult 11. mai 2010, kl 12.18
Vares on rändlind ja see, kes elab su aias talvel ei ela seal enam suvel, vaid on ammu teistel jahimaadel.
 
greip 11. mai 2010, kl 12.37
Mina lausa armastan vareseid, hakke, kaarnaid, ronki - uhked ja targad linnud, keda huvitav jälgida. Imelik, et teiste lindude pesasid rüüstamas ei ole neid iial näinud, kuigi maalaps. Meie õuel käisid ja elasid nii kuldnokad, varblased, varesed, ööbikud kui muud. Oma pesi ja territooriumi kaitsmas, seda muidugi.
Ma ei saa ka aru inimestest, kes nimetavad end looma- ja loodusearmastajateks ja siis mainivad nii muuseas: aga vat tuvisid ma ei salli ja vareseid vihkan ja kajakad tuleks kõik maha kõmmutada.
Elu on elu. Kui liigutab, järelikult elab, järelikult on sellel elul ka mõte ja seda tuleb hoida, see on minu kaasasündinud põhimõte.
 
Liis 11. mai 2010, kl 13.31
Ma armastan ka vareseid! Uskumatult targad linnud, keda on jube põnev jälgida.
Olen näinud ühe korra kuidas vares tihasepoja kinni püüdis ja ära sõi. Oli küll kole vaadata.
Aga
Väiksed linnud söövad putukaid, suured linnud söövad väikseid linde, ilvesed püüavad jäneseid, kõik meist on näinud mõnd loodussaadet, kuidas üks liik teist sööb. Kindlasti on teie kassid toonud koju hiiri või linde.
Mis siis ette võta? Kõik need loomad ja linnud, kes teisi söövad on vaja ära hävitada või?

Ja sina, teemaalgataja, pole mingi linnusõber! Sa ei ole üldse looduse sõber. Sa oled loll inimene, kes elab oma frustruatsiooni välja jahtides linnupoegi!
Tunnen su koerale kaasa, et tal selline peremees on!
 
häh 11. mai 2010, kl 14.09
Teate, mis vareste vastu aitab? Teise varese laip! Tõsijutt! Sugulane oli alati suvel hädas varestega, kes tal aiast kõik marjad ära sõid, ning oleks siis, et vaikselt söövad, aga juba hommikul kell 5-6 hakkas aias selline kisa, et magada oli võimatu. Lõpuks sai siiber ja lasi tuttaval jahimehel ühe varese maha lasta ning riputas selle laiba puu otsa, mitte ükski vares ei tulnud enam aia lähedalegi! Ka siis, kui laip maha võeti ei tulnud nad enam tagasi. Eks näis, kas selleks suveks on ära unustanud, loodetavasti mitte, aga vähemalt nüüd ta teab, kuidas neid eemale peletada. Igasugustest hernehirmutistest ja linnupallidest ja võrkudest polnud mingit kasu, ainult see meetod toimis.
 
pasknäär 11. mai 2010, kl 14.25
häh
varesed söövad marju. nii lolli juttu mine aja oma kolmesaja aastasele vanaemale, tema ehk usub sind.
 
greip 11. mai 2010, kl 14.26
Tjah, mul oli ka üks selline naaber. Läks hea hulk aega, kuni teda jälle normaalseks inimeseks sain pidama hakata. Riputada tapetud lind aia külge, kust pealegi lapsed mööda jalutavad - peab ikka eriliselt haige olema.
Kuigi ma arvan, et inimestele mõjuks ka väga, kui nende liigikaaslase laip kuskil ripuks - hernehirmutis oleks kindlasti tunduvalt vähem tõhus. Näiteks, kui sulle ei meeldi, et võõrad inimesed su majale liiga lähedale tulevad...?
Ühesõnaga, seadustes on veel üht ja teist tarvis kohendada, sest paljudele paraku seda empaatiavõimet nähtavasti antud ei ole.
 
häh 11. mai 2010, kl 16.18
Mis ajast nad siis marju ei söö, huvitav? Räägin murelitest ja kirssidest, mitte põõsa otsas kasvavatest marjadest. Kui mureleid marjadeks ei nimetata, siis palun vabandust, tõesti ei teadnud. Või võib-olla neile pakkus lihtsalt naudingut marjade puu otsast alla kiskumine, igastahes olid puud paksult vareseid täis ja kisa oli meeletu. Või okei, võib-olla ei olnud nad varesed, suured, koledad tumedad linnud, kraaksusid, kes nad siis veel olla võisid?

Ja ei riputanud ta seda aia külge, vaid puu otsa, ja kui sinna puu otsa mõni möödakõndiv laps roniks ja surnud linnu nägemisest trauma saaks, siis see oleks talle ainult paras, lastel ei ole võõrastesse aedadesse asja.
 
Tõiv 11. mai 2010, kl 16.27
Vareste vihkamine on küll eesti rahvamuistendite ja eesti maausu vastane tegu. Vares on ammustest aegadest olnud eestlasele toeks nii mures kui rõõmus, nii kurbadel, kui rõõmsatel hetkedel. On ta ju olnud toeks künnimehele, kui see raskel päevatööl kelleltki tuge otsib, kui mõisamees turjal, sama on ka okupatsiooniajal, kui meid rõhus nõukogude võim, samuti said paljud tuge just eesti rahvuslinnult vareselt.
Ka vanadele eestlasteel oli vares kultusesümboliks, linnuks, kelle käitumise järgi ennustati nii lastesündi, kui sõdasid. Samuti sümpatiseeris nii siis, kui ka nüüd paljudele varese laul.
Pisikesed põõsalinnud on aga vareste toit, neid söövad ka kassid ja see on looduse elu.
Vares vares, kus sa oled, viit meilt vaenud, vii meilt hädad, kommi sussi sisse too... see on vanim rahvaluule katk, mis meil varesest säilinud, vast üks nii kolmsada aastat vana.
 
kle 11. mai 2010, kl 18.25
Tõiv, sa oled oma maausust lolliks läinud või? 300 aastat tagasi nüüd küll maarahvas vareselt kommi paluda ei osanud. Valget saia oleks palunud, see iseasi.

Olen ka okupatsiooniajal üsna pikalt elanud, küll ei mäleta, et keegi oleks varestelt tuge lootnud. Ja nüüd siis ülendatud suisa rahvuslinnuks....Julgen meelde tuletada, et selleks on olnud ja on suitsupääsuke. Vares on küll muinasjuttude tegelane, aga paraku ju mitte kõige positiivsem ega ka nutikam (vares ja rebane ja põhjatuul). Looduses on küll vares üsna tark lind, nii et rumalust talle süüks ei saa panna.

See, et varesed nõnda ohjeldamtult linnas paljunevad, on siiski linnainimese süü, kes on loonud talle hulgaliselt pesitsus- ja toitumispaiku. Ja eelkõige toitu vedeleb linnatingimustes ülearu.
Talvise lisatoitmise mõte on siiski eelkõige pisemate värvuliste abistamine ja nende hulka pole kunagi arvatud vareseid. Nonn pidi endaga ikka ise toime tulema.
 
Ei saa aru 11. mai 2010, kl 21.42
samuti sellisest vihkamisest.Looduses toimib toiduahel ja sinna vastu ei saa. Tean muidu 100% toimivat moodust,kuidas varesed oma aiast eemal hoida, aga sulle kui varesevihkajale see ei sobi. Mul on olnud mitu varest kodus - korjasin üles pesast kukkunud poja ja kasvatasin üles. Targemat lindu annab otsida. Ja aed oli nii teistest varestest kui ka pasknääridest puhas - ta ei teinud neile midagi, aga ilmselt on ka lindudel oma territoorium ja sellel territooriumil oli peremeheks minu vares. Linnulaul ei kadunud samas kuhugi meie aiast - väikesed linnud elasid oma elu edasi.
 
nõmmekas 11. mai 2010, kl 22.52
Täitsa mõistan teemaalgataja muret. Armastan ise ka linnu laulu aga see vareste kisa, rõve röökimine, mis suvel pihta hakkab, on jube. Ei ole võimalik hommikuti akent lahti hoidagi.
Sama asi ka kajakatega.
Armastan väikeste lindude laulu.
Eelmine suvi avastasin ennast tihti mõtetelt, et kas neist pole siis võimalik kuidagi lahti saada. Kopp oli nii ees.
 
maali linnast 11. mai 2010, kl 22.56
aga mulle varesed meeldivad,ainult nendega ei tohi riidu minna,siis teevad küll elu põrguks.Meil rahulik kooseksisteerimine,ei sega nemad mind ega mina neid.Tore on vaadata nende toimetusi,kui näiteks oma toitu tulutult murusse matta üritavad.Ja väikesi linde meil ka on,nii et pole varesed neid ära söönud ühtigi.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!