Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
Kas seadus lubab astuda välja ühistu küttesüsteemist?
 
Palun abi 07. jaanuar 2008, kl 15.38
Kütame praegu kortermaja kütteõliga, mille hind pidevalt tõuseb. Mõtlesin osta õhksoojuspumba, mis peaks arvestuste kohaselt tulema tükk maad odavam. Kuid ühistust öeldi, et ma ei saa küttesüsteemist välja astuda, kuna siis läheb teiste küttearve meie lahkumise tõttu suuremaks.
Kahjuks ei tunne seadust selle koha pealt, kas keegi teab, kas mingi seaduse järgi on mind õigus kinni hoida või trahvida? Või on kuskil seaduses märgitud, et võin valida ise, millist kütteviisi kasutan?
Tänan, kui keegi oskab aidata.
 
vot 07. jaanuar 2008, kl 15.47
õigesti teevad, meil on süsteem pees omavoliliste ümberehituste tõttu.
 
brr 07. jaanuar 2008, kl 16.06
ei saa ja väga õige ka.
 
off-topic 07. jaanuar 2008, kl 16.12
Kahjuks ei oska seadust öelda. Kuid tean, et meil on ühistu (12 krt maja), aga naaberkorter kütab juba ammu elektriga (kindel värk, olen nende üüriarvet näinud). Ma ei tea, kas nad langetasid selle otsuse enne või pärast ühistu loomist. Vanemate majal on haldusfirma ja seal ka läks 1 korter elektri peale üle, nii et kuidagi see ikka on võimalik.
 
g 07. jaanuar 2008, kl 16.14
Igasuguste organistsioonidesse ja ühingutesse (sh. ka Korteriühisusse) kuulumine on Põhiseaduse kohaselt vabatahtlik. Seega on alati võimalik ka ühistust välja astuda.

Kuid see väljaastumine ei tähenda seda, et inimene vabaneks tarbitud teenuste kasutamisest. Korteriga seotud kommunaalkulud tuleb endiselt tasuda.
 
Teemaalgataja 07. jaanuar 2008, kl 16.22
Ei soovigi ühistust välja astuda (ja tean, et sel juhul peaksin maksma ikka korteri kommunaalkulud, loogiline ju).
Küsimus on selles, et soovin vahetada küttesüsteemi, kuna praegu maksame absurdselt palju kütte eest ja talve pole ju ollagi veel. Miks ma pean sunniviisiliselt maksma üle mõistuse palju, kui on võimalik valida odavam variant? Kunagi on tehtud valik kütte osas, mis on osutunud rahaliselt mitte kõige kasulikumaks. Meie maja küttesüsteemis ei muutu meie väljaastumisega midagi, keskküttega tegelev inimene on selle üle vaadanud ja kindlaks teinud. Muutuks ainult see, et üks korter ei kasuta enam ühistu küttesüsteemi.
 
LoloPepe 07. jaanuar 2008, kl 16.37
Võib-olla saad siit abi:

http://www.korteriyhistuabi.com/ky/

http://www.ekyl.ee/
 
oi targad 07. jaanuar 2008, kl 16.59
Korteriühistust ei saa välja lihtsalt astuda, KÜ on sundühistu ja ka küttesüsteeme saab muuta vaid ühistu loal.
 
oh issand 07. jaanuar 2008, kl 17.06
Ta EI TAHA ju korteriühistust välja astuda!!!

Tahab lihtsalt ise valida teise küttesüsteemi.
Mis improviseerimine see olgu!:)
 
LoloPepe 07. jaanuar 2008, kl 17.08
Või siis äkki leiad siit midagi.
Ikkagi korteriühistuseadus ju...
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=12769852

:)
 
Teemaalgataja 07. jaanuar 2008, kl 17.25
Tänan abistajaid, hakkan siis uurima.
Ja küsingi sellepärast, et olen kuulnud, et inimesed on siiski ühistuväliselt küttesüsteeme muutnud (nagu siin ka üks kommenteerija eespool mainis). Aga huvitab just, kas on ka mingi toetav seadus selle jaoks, juhuks, kui peaks asi nö nugadele minema.
Kui ei saa, siis ei saa, ega ma siis nui neljaks ei peagi vahetama hakkama, aga kui on võimalik ja seadus toetab, miks mitte?
 
xyz 07. jaanuar 2008, kl 17.40
sellepärast mitte, et küttesüsteem majale on TERVIK, kui sina ennast välja lülid, läheb tasakaalust välja, mis pole hea. Peale selle torud ju ikka läbivad su korterit? Järelikult mingi osa ikka tarbid.
 
Gasolina 07. jaanuar 2008, kl 19.24
meilgi üks korter ühtsest süsteemist eraldatud, torud jooksevad küll korterist läbi, aga "pimedad" on ees. aga kuna tegu on maja keskel asuva korteriga, mida "kütavad2 ümbertringi naaberkorterid, koridor ja suht soe kelder, siis on KÜ juhatus otsustanud, et 50% reaalsetest küttekuludest tuleb neil ikka tasuda.
ja ka meie maja küttesüsteem on nende tõttu täitsa p...s, vesi ei tsirkuleeri nii nagu vaja oleks.
 
Barbie 07. jaanuar 2008, kl 19.28
Kui suured on suured küttearved?
Meil on näiteks 820 krooni novembri eest ja 560 krooni oktoobri eest. Aga sügis oli soe ju.
Ja räägitakse, et meie majas olla odav elada.
Korter on kolmetoaline, 67 ruutu.
Oleks huvitav teada, kuidas teistel on.
 
Teemaalgataja 07. jaanuar 2008, kl 20.42
Meil ka kolmetoaline, sama suur. Novembri arve oli 1600 ja läheb aga tõusvas joones, sest kütteõli kallineb.
 
07. jaanuar 2008, kl 20.47
Oli võimalik enne korteriühistute teket. Vanal ajal keegi ei kontrollinud. Aga praegu ei lubata. Me ka ei luba omas majas kui keegi sooviga tuleb.
 
Barbie 07. jaanuar 2008, kl 20.56
Teemaalgataja, kas AINULT küte oli 1600? Mitte kogu ekspluatatsioon kokku? No see on küll kaunis jube laks!
Elad sa maal? Mina Mustamäel ja meil on n-ö tsentraalne linna küttesüsteem. Enne oli üks väike katlamaja Mustakal, siis oli odavam, aga kas praegu ka oleks, kes seda teab. Võibolla oleks kallim hoopis.
Aga mu sõbrannal on oma väike gaasikatlamaja 9-kordsele majale ehitatud ja tema küttekulud on küll väiksemad kui meil. Täpselt ei oska öelda, aga väiksemad igatahes.
 
Teemaalgataja 07. jaanuar 2008, kl 21.13
Kahjuks jah ainult küttearve. Sellepärast mure ongi, talv alles ees ja külma pole veel olnudki. Harjumaal elan, tavalises kahekordses paneelikas. Koos pangalaenuga tuleb nö vanemas majas tavalise korteri eest ikka üüratu smma välja käia. Ja põhimure on selles, et ega aastatega ju küte odavamaks ei lähe. Ja lahendus ongi, et koli ära või maksa, sest "ei lubata" teisiti.
 
keegi 07. jaanuar 2008, kl 21.14
meil küte(ainult puhas radikasoe) detsembris 1770.- ja tibake veel peale, korter 84ruutu...
 
tige 07. jaanuar 2008, kl 21.35
Tundub, et korteriühistu küttesüsteem otsustas minu korteri täna välja lülitada, katsusin radiaatoreid, täitsa külmad olid. Ei tea, mida see tähendab, üürid kõik korralikult makstud. Kui homme paremaks asi ei lähe, helistan ühistu esimehele, mis jama see on, nii kui külmaks läheb, lõpetavad kütmise ära.
 
Teemaalgataja 07. jaanuar 2008, kl 21.45
Nii palju veel, et ega meil ka soe ei ole :) Seljas paks kampsun, jalas soojad sokid, sussid ja praeguseks tekk kah ümber...
 
Barbie 07. jaanuar 2008, kl 21.58
Ju vist ongi kõige targem välja kolida, aga kellele sa sellise rahaneelaja müüd?
Korteriostja ju küsib kohe küttearveid näha.
Aga hakkasin praegu mõtlema, et ma pole detsembri arvet veel näinud, mine tea, milline ta mul endalgi tuleb? Ehkki topelt suuremat arvet ei tahaks siiski uskuda. Tean küll, et küte läks meil ka tublisti kallimaks.
 
Kunks 07. jaanuar 2008, kl 22.19
üldiselt jah, igasugused ümberehitused võivad keerata tuksi kogu maja küttesüsteemi, ja ma ei mõtle mitte arveid. see küsimus on pigem inimestele, kes jagavad midagi küttesüsteemidest, et kas selline asi on üldse võimalik ja kuidas see ülejäänud maja (nt sinu all elavaid inimesi) mõjutab

kui küte aga lambist on välja lülitatud, nagu siin vahepeal läbi jooksis, siis ma küll homseni ei ootaks! sellist asja tuleb kohe uurida, et mis värk on
 
jama ka meil 07. jaanuar 2008, kl 23.40
_meil küte(ainult puhas radikasoe) detsembris 1770.- ja tibake veel peale, korter 84ruutu..._
...

Siis isegi ainult elektriga küttes saaks ka palju odavamalt, 1770.- on ikka liig! Lisaks oleks tuba just nii soe nagu oma elektriradika reguleerid.
 
lee 08. jaanuar 2008, kl 00.58
ei saa küttesüsteemist välja astuda, sest see on üldjuhul majavalduse oluline osa, mida ei tohi ilma ühistu nõusolekuta ja projektita muuta. sama lugu nt kandvate seintega. seadust ei oska praegu öelda, aga ehk sa neilt linkidelt leiad.
 
mirr 08. jaanuar 2008, kl 08.39
Ära pabista, teiste toasoe tuleb oma maksumusega teie omale järgi. Meil näiteks 47 m2 korter, küte 1200 krooni. Ja see oli veel eelmisel aastal.
 
oleneb majast ka 08. jaanuar 2008, kl 10.22
meil tuttavaga ühesuurused korterid, tema maksab kütte eest alati rohkem ja elamine tal suht külm, meil soe. mõni maja on pareminui ehitatud, peab paremini sooja vms.
 
ak 08. jaanuar 2008, kl 11.45
Ma natukene lisaksin siis veel selle kandi pealt et minuarust eeldab õhksoojuspump ikkagi nö kombineeritud kütet ehk teisisõnu midagi peaks veel olema lisaks soojuspumbale. Olen esimest talve sellise küttesüsteemi omanik ja ei kujutaks siiski ette et mul ahju lisakütte võimalust ei oleks. OK, olen ka väga soojalembeline aga ikkagi. Kui kraadid -10 kanti jõuavad jääb õhkküte lahjaks. Lisaks pead sa hakkama veel ka sooja vett boileriga tootma, see elektrikulu ka juurde, tea kas palju odavam lõpuks tulebki.
 
annika 08. jaanuar 2008, kl 12.12
Avastasin Korteriühistute Liidu kodulehelt ühe raamatukese, nimega Käsiraamat „Küttekulude jaotamine korruselamus korterite hoone ühtsest küttesüsteemist lahtiühendamise korral”.
Vaata seda linki (ei oska teha aktiivseks) ehk saad omalegi selle raamatu hankida.
http://www.ekyl.ee/9150
 
MTÜ Lingiabi 08. jaanuar 2008, kl 14.12
http://www.ekyl.ee/9150
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!