Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
Vihkan Nõukogude võimu
 
vat 06. jaanuar 2006, kl 15.34
mina aru ei saa miks vinguvad siilivanemad lapse tegid sellesse aega? aga kui selline apsakas juba juhtus, siis miks siil ise enesetappu ei sooritanud??
vastus: mõned õõvastavad tüübid elavadki selleks et vinguda ja kritiseerida ja seda igal ajal või ajast hoolimata =))
teised käivad siberis ära või elavad muid raskusi reaalselt üle, aga suudavad ikka elus veel head ja ilusat näha või sügavaid tundeid tunda.
 
SIIL vatile 06. jaanuar 2006, kl 15.40
Kulla VAT, ega ma's iga päev nuta, et isver kui jama oli! Aegajalt ikka mõtlen selle peale, aga teema sai püsti pandud, KUNA ma olen viimasel ajal siin HARVA olnud ja TAHTSIN TUVASTADA, KES ON KES. Mis sa siis ise arvasid, miks ma heast peast hakkan sellel teemal jahuma, nagu juba vähe seda poleks tehtud?
 
elin 06. jaanuar 2006, kl 15.49
Mercaga nõus!
 
vat 06. jaanuar 2006, kl 15.51
kgb-st või? et tahtsid tuvastada ja luurad =))
 
mõhh 06. jaanuar 2006, kl 16.12
Ma ei julgenud seda filmi kahest naisest vaadata - kartsin ka nutukrampe saada. Ning komsomolindusel ja pioneerindusel on magusnostalgiline tähendus nende jaoks, kes üldse omal ajal oma peaga ei mõelnud. Tegelikult oli see räige vägivald. Kui otsustasid, et komsomoliks ei astu, said terve klassikollektiivi ja koolidirektori käest vastu päid ja jalgu. Loomulikult ei tekitanud ükski lõkkeõhtu pärast seda vajalikku õhinat. Mul rikuti alati kõik käitumishinded selle tõttu, et ei soovinud üllas kommunismiehitaja olla ja protestisin pidevalt. Kuidas mu kuulekad klassiõed seda enam ei mäleta? Ilus nostalgia ainult meeles!?
 
Morsk 06. jaanuar 2006, kl 16.42
Siilile: :) Ma seda just mõtlengi, et ma oleks vabalt nõus mingit kauget Leninit armastama, kui samas õpin ka lapsi ja loomi ja muid toredaid asju armastama. Ikka parem, kui ainult karta ja vihata ja raha kokku ahnitseda.
Mina siis suhtun Lenini-armastamisesse laste tasandilt, loogiline, et jube on armastada kedagi-midagi, mis endale tegelikult väga palju halba teeb.
Nagu Ameerikaski, võltsnaeratused on nõmedad, aga samas, lapsed on neil rõõmsamad kui meil.
Okei, tegelt on see hoopis teine teema, mulle tundus, et nad otsapidi pisut kokku lähevad :)
Sorry. Teen kniksu ka. :)
 
SIIL vatile 06. jaanuar 2006, kl 17.06
LUURAN jah! Nagu KGB. Tahtsin isegi selle lisada, a sa jõudsid ette!
 
SIIL veel vatile 06. jaanuar 2006, kl 17.09
Aga mis seal salata. selle teema peale mõtlen tõesti tihti. Aga ma ei nuta ja tegelt ma niiväga kah KGB nüüd ei ole, puhtalt uudishimust kaaa tahtsin teada, mis inimesed mind ikka ja jälle kimbutavast mureteemast arvavad.
 
poolesajaline 06. jaanuar 2006, kl 18.47
Vaene siilike. Sa oled nii kuri ja kibestunud, et kahju kohe. Ma ju ei kiitnud seda aega, ma lihtsalt rääkisin oma lapsepõlvest. Paljud siin kirusid, et see vene aeg rikkus nende lapsepõlve ära. Ajupesust hakkasin ma keskkoolis aru saama. Minu vanemad ei käinud kusagil VAIBAL ja ei värisenud kodus. Olime tavalised kolhoosnikud, pidasime jõule ja lihavõtteid. Ema on mul eelmise eesti ajast ja tema küll ei kiru eriti. Kui seltskond koos, siis saab alati neid vene aja veidrusi naerdud. Isa käis mul ikka anektootide pärast siberis ära ja tuli tagasi.
 
Merca 07. jaanuar 2006, kl 12.03
Ok!:)
Aga last but not least: kui mõtlen oma lapsepõlvele ja seda eriti maal vanaema juures, siis - võib küll kõlada suuresõnaliselt - ilmaski ei vahetaks ma neid aegu mingi heoluühiskonna barbie-keni lapsepõlve vastu linnas. Lapsepõlv on üks ilusamaid aegu elus peaaegu iga inimese jaoks ja laps ju ei saa aru... Kui vanemad just iga hetk kodus ei seleta a´la rõõmus olla on patt, välja minna pole vaja ja hingata, sest õhk on okupatsioonihõnguline etc.

Väikese kõrvalepõikena : eile tulin tulin töölt ja nägin kahte lumememme, mis olid nikerdatud nii nagu mäletan vaid oma lapsepõlvest: porgandinina, mustad silmad, kaabu. Mul valgus vist naeratus ka üle kogu näo, nii armas oli:) Oma laspsega, kui ta väike oli, püüdsin ka selliseid ehitada, aga need polnud need. Kas polnud lund või oskust? On ju kerge nostalgia?:)
 
Merka e. Merle 07. jaanuar 2006, kl 12.44
Vabandan ühtlasi ka kiirustades tehtud kirjavigade pärast!
 
moon e. moor 07. jaanuar 2006, kl 15.00
Võim võimuks, aga laste lapsepõlv oli küll vene ajal parem- ma mõtlen isegi tervislikum.Lapsed olid suvel maal vanaemade juures või laagrites.Need olid ju peaegu tasuta A/Ü maksis need välja.Lapsed käisid kinos, ega kõik filmid ei olnud vene omad oli ikka häid ka, liuväljad olid odavad, peod samuti.Noored olid liikuvamad, nüüd istuvad arvuti taga, küür seljas ja vaevlevad kehalise tundides.Spordiüritused ja trennid olid ju ka vanasti tasuta.Stalini ajal vist värisesid küll inimesed Siberi hirmus, aga hiljem võis ikka teha, mida tahtsid.
 
m 07. jaanuar 2006, kl 18.32
Lapsepõlv parem? Laagris küll midagi eriti mõnusat polnud. Rividrill ja pioneerindus. Vanaema juurde saab nüüdki minna.
Kinos polnud enamasti midagi mõistlikku vaadata. Liuvälju mina oma lapsepõlvest küll muud ei mäleta, kui keegi oma õue peale tegi. Head uisud ja suusad olid defitsiit (ja kuna minu vanemad olid pedagoogid - s.t. ei kuulunud defitsiidijagajate magusasse ringi), siis mäletan, millise alandusega oli seotud normaalsete uiskude saamine.
Trennivõimalusi on praegu circa 10 korda rohkem - ja kui arvutan oma laste trenni maksumust arvestades enda praegust sissetulekut võrreldes sellega, mida ma selle ametiga nõuka ajal sain (olen lastearst), siis tütre praegune trenn vene sissetulekuga võrreldes oleks maksnud (relatiivselt võttes) 1 rubla 25 kop: poja trenn (kergejõustik ja ujumine 3x nädalas) on üldse tasuta.
Ei, eks lapsepõlv on ikka omamoodi ilus aeg, aga nõukogude süsteem iseenesest oli ikka jälk.
Tuumasõja paaniline hirm lapsepõlves (Nõukogude riik rahusõdur, kellele teised pahad tahavad pidevalt kallale tungida), elementaarse toidu ja riidekraami hankimisega seotud raskused ja defitsiidikaubandusega kaasnev perekondliku alaväärsuse ja alanduse tunne, Breznevi-teemalise kirjandid, Väikese Maa ühislugemised, tegelikkuse ja ideoloogia räige vastuolu, napp raha ja kitsas elamine - lootuseta saada suuremat elamist(vanemad pedagoogid); maal vanaema juures nähtud maaelu käegalöömismeeleolu, vargused, joomine ümberringi...
 
SIIL Mercale, poolesajalisele 09. jaanuar 2006, kl 00.36
Aga sellistele inimestele, nagu sina, ei turgata vist korrakski pähe, et lapsepõlv ja kõik see oleks olnud ju hulka mõnusam OMA VABAS RIIGIS. Ja poolesajaline- mis kibestunud? Mille peale? LIHTSALT TIGE. KEEGI EI ANNA MEILE KAOTATUD 50 VABADUSAASTAT TAGASI JA EI KORVA KAHJUSID, POLEGI VÕIMALIK KORVATA.
 
SIIL 09. jaanuar 2006, kl 00.37
Parandus: KEEGI EI ANNA MEILE KAOTATUD 50 VARASTATUD VABADUSAASTAT TAGASI
 
Merle 09. jaanuar 2006, kl 09.41
Ära karju, siil!:) Mõttetu on vihata midagi, mida enam muuta ei saa. See hävitab ainult sind ennast sisemiselt. Ongi ilmselt juba paljuski hävitanud... Aga valik on sinu.
Loomulikut turgatab mulle mainitud võimalus pähe, mulle turgatab pidevalt igasuguseid asju pähe, sest ma elan, mitte ei ussita nurgas. Aga konkreetsemalt: lapsepõlv oleks võinud olla parem (kuigi mulle lapsena tundus see parim ja meenutan seda ilusa ajana siiani). /Eelmisele kirjutajale: meie linnas oli küll valgustatud ja liuväli ja uiske laenutati, kellel polnud. muusika mängis ja puha:). Kooliajast ühtegi Breznevi teemalist kirjandit küll ei mäleta:). Ka mitte Väikese maa ühislugemisi - seda pidi kodus lugema, aga kes seda ikka tegi. Rahapuudusest ei saanud selles mõttes eriti aru, et selle rahaga polnud niikuinii s..gi teha. Muus osas olen sinuga nõus./
Aga lapsepõlv oleks võinud olla ka hullem: tööalaselt tegelen praegu lastega, kes on pidevalt nälja piiril, vanematel pole söögirahagi, muudest võimalustest rääkimata; tänavalastega jne. Vanemad on lihtsalt materiaalselt nii kehvas seisus või langenud üha laiemalt leviva joomise lõksu. Või teine variant, et raha on, kuna vanemad rabavad mitme kohaga tööd teha, aga mida pole on vanemad - puudub side vanemate-laste vahel, sest vanematel pole lihtsalt aega (või tahtmist).
Kordan veelkord EI taha nõukogude aega tagasi, üritan lihtsalt asju vaadata erinevate mätaste otsast ja mitte vihata midagi, mida enam olematuks teha ei saa.
 
Poolesajaline 09. jaanuar 2006, kl 20.41
Tubli, Merle. Olen sinuga täiesti nõus. Mis sellest ikka enam taga nutta, mis oleks võinud olla.Meist, väikesest rahvast on igasugused võimud üle käinud ja ikka oleme ellu jäänud. Olen ka kaua aastaid koolis töötanud ja palju laste probleeme näinud. Paljugi võiks ju teisiti olla. Loen siin foorumis aina paanikahoogudest ja stressist. Minu nooruses selliseid asju ei olnud. Probleemiks ei olnud ülekaalulisus ja allergia. Kedagi ei klassifitseeritud riietuse või vanemate rahakoti järgi, kui ise inimene olid. Mina ka ei tahaks vene aega tagasi, aga päris maatasa seda ka teha ei saa. Midagi oli ikka hästi ka.
 
Õiglane riik 27. detsember 2023, kl 18.09
Vaat vaja on õiglast riiki mitte õigusriiki mis meil on. Õigusriik on esimese eestile näha küll kel raha sel õigus aga õiglane riik on teise eesti töölisklassi jaoks. Õiglase riigi peamised tunnused on miinimum ja maksimum palga kõige rohkem kolmekordne vahe ja inimese mitteekspluateerimine teise inimese poolt. Noh ütleme et riigi esimesel sekretäril võib ka aastas korra neljakordne vahe olla preemia näol. Vat see oli ka Nõukogude Liidu üks kokkuvarisemise põhjuseid et see vahe oli suurem ja tekitas inimestes ebaõigluse tunnet. Ja ka poliitilised ja muidu vastalised hea küll tapma ei pea aga kui tahavad mingu läände aga tagasi enam ei tule ja ei mingeid kontakte kodumaaga ka. Muidugi jah majandusele see hästi ei mõju aga ega neist vastalistest suuremaid töötajaid ikka ei ole ja hakkavad ausas nõukogude ühiskonnas muidu ussitama. Siis ei saaks loll lääs ka öelda et me jälle ebahumaansed oleme. Muidugi kes relva tõstab need armutult maha tappa. Ka võiks meditsiin haridus ja vähemalt bussiühistrantsport tasuta olla. Ja ega ma eraettevõtluse vastu ei ole aga ise teed ise saad. Ikka oma kümmne küünega mitte ei kasuta teiste küüsi. See annab sulle eelise saad rohkem teenida pole vahelüli tööandja näol. Ka kliendile tuleb hind soodsam. On palju töid mida saab ise teha näiteks korstnapühkija juuksur plekksepp või ka ehituses kus saab üksi teha. Ja kui teenib kolmest korrast rohkem hea küll ärgem karistagem ettevõtlikku inimest aga peab tähelepanelikult jälgima et ei kasutaks abijõudu. Aga jah muidugi kui on masstööstus ja suurtootmine siis on ikka riiklik. Muidugi nendel niinimetatud eraettevõtjatel kui tahavad pensioni ja tervisekindlustust siis peaksid midagi ka maksma. Noh võib ka ilma kui nad ei taha aga siis seda ei saa ka. Läänelt võiks ainult tehnoloogiaid üle võtta kasvõi spioneerides teadmisi rotti pannes. Aga kultuurist pole sealt midagi võtta see mürgitab ainult ausa inimese meelt ja hinge. Ka riigikorterid erineva suurusega et saad elamise töö lähedale et ei peaks teede peal aega raisates niipalju oorama kui praegu. Ühisköögiga ühiselamukortereid popeks vaja igal korteril olgu köök sisse ehitatud. Ka hooldekodudes võiks ühetoalised olla. Ega ennem need tööst tulenevad pahed(streik kutsehaigused tööõnnetused tööpuudus jne) senikaua ei lahene kuni inimkond ise peab tööd tegema Selline tulevikunägemus seoses praeguse majanduskriisiga. Et miks on asjad nii nagu nad on. Esiteks mis on inimkonna põhiprobleemiks aegade algusest peale. Olgu see siis orjanduslik feodaal kapitalistlik või sotsialistlik kord. See on töö. Et inimesed peavad tööd tegema. Ja selle väärastunud vorm et ühed inimesed peavad teiste inimeste jaoks tööd tegema. Miks tekkis Nõukogude Liit. Sellepärast et ühed inimesed ei tahtnud enam teiste heaks tööd teha. Miks lagunes Nõukogude Liit. Sest need teised inimesed ei tahtnud enam ise tööd teha vaid et need esimesed inimesed nende jaoks tööd teeksid. Miks tekivad sõjad. Sest need esimesed inimesed tahavad teiste inimeste tööga loodud väärtusi hõlpsalt endale saada. Miks tekivad kutsehaigused. Jällegi töö tagajärjel ka ületunnitöö. Muidugi loevad ka töötingimused. Miks tekib teatud liiki kuritegevus. Sest osa inimesi tahab hüvesi selleks vajalikku tööprotsessi vahele jättes. Sotsialismis ei ole rahul need kes ise ei viitsi tööd teha ja tegeleks ekspluateerimisega ja kapitalismis ei ole rahul jälle ekspluateeritavad. Aga kujutame ette et kui inimesed saaksid tarbida selleks midagi tegematta. Kas sa läheksid vargile mingit asja võtma kui selle niisama saaksid. Vaevalt sellisel juhul on ju vargus palju aeganõudvam ja tülikam. Ka tööst tingitud haigusi ei oleks enam. Tähendab inimkond tuleks eraldada tööprotsessist. Aga sellisel juhul kes toodaks inimeksistentsiks vajalikke väärtusi. Nõukogude Liidul oli selline nägemus nagu kommunism. Et selline tegur nagu raha kaoks vahelt ära ja et inimene saaks otse töö läbi neid tarbimisväärtusi. Aga sellisel juhul on ikkagi vaja arvestussüsteemi palju iga inimese kohta neid tarbimisühikuid tuleks vastavalt tööpanusele mille arvestuse praegu korraldab raha. Muidugi kui kõik inimesed oleksid ausad ja teeksid ilma rahata tööd. Aga see ei ole inimloomusele kohane. Kõigepealt hakkaksid viilima osa inimesi et miks ma ikka niipalju tööd teen saan ju nagunii ilma rahata. Ja kui mida rohkem inimesi hakkab nii mõtlema seda rohkem süveneb defitiit. Tähendab on vaja süsteemi mis toodaks tarbimisühikuid ilma inimese osaluseta või siis väga minimaalse osalusega. Selle süsteemi peavad looma robotid. Kommunismi ei oleks tulnud siis pigem juba robotism. Muidugi jah see võib olla küll et kapitalism mis on tänu konkurentsile kiirem jõuab enne robotismini kui sotsialism aga miinus on see et ta on ebainimlikult ebahumaane. Ja kus meil kiiret on päike paistab veel miljardeid aastaid. Robotid võiksid toota kõik vajaliku ja kui on toodetud tarbimisest rohkem võiks osa neist ka seista. Muidugi peaks olema rahvaarv maakeraga tasakaalus ja kasutatama ainult taastuvenergiat sest robotid võivad ju toota ükskõik kui suure tarbijaskonna jaoks ükskõik kui suures mahus kuid probleem tekib millest toota. Muidugi kas roboteid saab kasutada kohe igas sektoris (haridus teadus meditsiin) aga tehisintellektiga ja inimese organismi siirdavate nanorobotitega kes teab. Kuigi jah ajaloos siiani ei olegi inimkond suutnud ellimineerida tööst tulnud pahesid sest ei ole suudetud seda süsteemi luua aga tulevikus kindlasti. Mis jääb siis inimese osaks. Inimesed saavad tegeleda hobidega. Sport muusika näitlemine loomistöö teadus aga ka enda ühiskonnaelu korraldamisega. Ja nii see paradiis maapeale tulebki nagu Jehoova tunnistajad kuulutavad. Sest mis see maapealne paradiis muud ongi kui et inimene saaks ilma tööta ära elada. Nõukogude ajal poleks viga midagi olnud kui ei oleks venestamist olnud
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!