Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
Jalakondid.
 
16 02. veebruar 2012, kl 22.35
Pealkiri vist juba ütleb, mis minu mure on. Mul on need jalakondid olnud juba ajast, kui olin nelja(!!!) aastane. Päris ebareaalne, kas pole? Need pole mul kitsastest jalanõudest, kuna isal on need ja arvatavasti geneetiliselt päritud (isapoolses suguvõsas veel inimesi, kellel need on). Kogu see jant sai mulle selgeks aga siis, kui käisin esimeses klassis ja oli arstlik kontroll. Kooliarst oli siis selline vägagi otsekohene ja ütles, et nii suuri jalakonte ei leidu isegi vanainimestel. Mis te siis arvate, mis sellele järgnes? Muidugi kohutav pillimine, et mu jalad nagu vanamooril on juba siis, kui olen alles 7-aastane. Läksin siis jalakontidega arstile ja öeldi, et pean nendega kannatama, kuni olen 18 ning niikaua pean mingeid kummist jublakaid varvaste vahel kandma. No kuna ma ei saanud nende vidinatega põhimõtteliselt mitte kui midagi teha, siis ma ka ei kandnud neid eriti (+ neid pidi koguaeg välja vahetama, kuna need lagunesid jube kiiresti).
Juba 12 aastat, kui mitte enam, olen neid jubedaid konte kannatanud ja rohkem ei kavatse. Mu jalanumber pole juba mitu aastat muutunud ja ega mind ei huvitagi enam see, tahaks lihtsalt neist kontidest lahti saada. Seega kas neid ei saaks juba praegu eemaldada või pean tõesti terve nö. nooruspõlve kodus passides veetma (nagu ma seda siiamaani olen teinud) mingite kontide pärast, mida enamasti teatakse olevat oma vanaemadel-vanaisadel? Võite küll öelda, et neid ei pane tähelegi, need ei mõjuta midagi, kuid see on vale. Ma ei saa nende rõveduste pärast käia tantsimas, kuigi vägagi tahaks mõnes trennis käia (hakkavad hõõruma, pealegi astun ma kuidagi valesti kah veel, kõnnin sissepoole jne). Lisaks sellele ei käi ma ka rannas, kuna mul on nende asjade pärast üleüldse häbi ringi käia. Ei mäletagi, mitu aastat tagasi käisin rannas. Siis oli samuti nii, et oma jalgu peitsin ma kuhugi kinnistesse jalanõudesse (mida on kohutavalt raske leida) või varjavatesse plätudesse, et neid näha poleks. Vähe sellest, ma ei julge isegi mõne vastassoo esindajaga pikemat aega suhelda või asjaga kaugemale minna, kuna kes ikka tahab tüdrukut, kellel on vanamoori jalad. Sama hästi võiks juba omale 70-aastase võtta. Oleks need kondid siis minimaalsed või väiksemad, aga ei imesta, kui nad suure varba mõõdud välja venitavad.
Mind huvitab see ka, et kas see jama makstakse haigekassa poolt kinni või pean, olgem ausad, selle pasa eest ise raha välja käima? Mind ausaltöeldes ei huvita see ka, kui nad tagasi tulevad, eks ma siis lähen uuesti operatsioonile, peaasi et ma ei kõnniks enam nagu mingi ebard ja saaksin tegeleda sellega, millega tahan, ilma, et mingid häirivad tegurid mind segaks.
Võib-olla läksin liialt hoogu, aga ma ei kannata lihtsalt seda jama enam. Mitu korda saanud negatiivset tagasisidet, et pean selle jamaga veel pikka aega kannatama.
 
89 02. veebruar 2012, kl 22.45
tore, et sa ennast said siin välja elada, vaevalt et need nüüd ära läksid, kirurg opereerib neid ja ole nii kena ja mine ortopeedi juurde ja räägi talle see jutt ära, mitte siin ega siin delfi portaalis sind keegi ei opereeri
 
16 02. veebruar 2012, kl 22.46
Anna andeks, et siis üldse midagi küsida julgesin.
 
njahh 02. veebruar 2012, kl 23.05
ära heitu nüüd ühest karmist sõnavõtust. Põhimõtteliselt olid ju õiged soovitused. Soovitan sul samuti minna ortopeedi vastuvõtule. Enne aga lase perearstil teha jalgadest pildid. Tähelepanelikuks tegi mind aga see, et kirjutad, nagu sa astuksid üldse nagu valesti. Tartus on Maarjamõisa polikas ortopeediakeskus, kus testitakse kõnnakut ja antakse konkreetseid soovitusi, vajadusel määratakse ka tallatoed (neid pole vaja karta, sest need on nagu tavalised sisetallad jalatsites). Küllap on selline keskus ka pealinnas olemas. Uuri asja, oled veel piisavalt noor ja luustumine pole ilmselt päriselt lõppenud, nii et peaks olema veel võimalusi asja korrigeerida.
 
16 02. veebruar 2012, kl 23.13
Mul vist need tallad olid ja on siiamaani kuskil, aga ma pole kindel, kus ja kas üldse või ma mäletan midagi valesti. Ma ei tea isegi, millise ortopeedi juurde minna. Mul aeg järgmiseks neljapäevaks perearstil, aga kahtlen, et asi sealt kuhugi edasi läheb (just sellesamuse pead-18-olema reegli pärast). See vanuse asi ongi põhiline, millepärast kardan, kuna opile pean ma nii või naa minema. Muidugi oleks parem, kui varem saaks ära käidud seal.
No kuna elan Tallinnas, arvan, et siin tehakse ka taoliseid asju ja kui mitte, eks siis peab aega leidma sõidu jaoks Tartusse.
 
tean 02. veebruar 2012, kl 23.22
mida sa tunned.Ma küll juba vanaema,aga tahaksin ka nendst kontidest lahti saada,sest nad ka valutavad.See on haigekassa teema,nii,et ise ei pea maksma.Oleks suur palve,ehk on keegi käinud neid lõikamas ja oskab head ortopeedi soovitada.Kindlasti tuleb hoolega valida tohtrit.Kõik opid ei õnnestu.
 
89 02. veebruar 2012, kl 23.32
sa seletad siin, et selle operatsiooniga on reegel 18 eluaastast tehakse seda, ma ei tea neid reegleid ja kes need teinud on, iga patsiendi ravi ja operatsioon on individuaalsed ja kirurge pole eestis 1 ega 2, erinevate arstide arvamus on alati oluline ja kus oleks seda kõige parem teha, konsulteerida kirurgidega kes seda operatsiooni teeb, iseenesest pole ju tegu millegi erakordsega, kuid kummaline on sinu enda suhtumine sellesse probleemi, nagu teised oleksid selles süüdi, kui minul oleks selline probleem läheksin ortopeedi juurde, küsiksin nõu kirurgilt kes sellist operatsiooni teeb, millised oleks tulemused ja millal oleks seda õige aeg teha ja mis harjutusi sa saad teha, et oma jalavõlvi lamenemist veel rohkem ära hoida, millest tuleb see kont välja, iga operatsioon on alati riskiga ja tulemused ei pruugi alati tulla sellised nagu sina ette kujutasid, ise pead tööd ja vaeva nägema...
 
njahh 03. veebruar 2012, kl 09.38
mis sa, 89, lapsega pahandad? Kust tema peab teadma, kes ja kus ja millal midagi teeb. Kui perearst nii ütles, siis nii noor inimene seda usubki ja edasi asja ei uuri. Kui oled nii tark, siis õpeta teda, mitte ära süüdista.
Kondi opp on üpris ebameeldiv ja ei pruugi tõesti alati kasu tuua. Aga hakka ikka pildist ja ortopeedist uuesti peale.
 
16 03. veebruar 2012, kl 15.40
Eks ma vaatan. Mul ongi see et ei taha päris suvalise juurde minna. Samas painab veel see ka, et kui kaua pean üldse taastuma peale oppi, kuna koolist eriti puududa ei saa
 
olen poole kõrvaga kuulnud 04. veebruar 2012, kl 00.31
,op ei ole kergete killast, et tehakse üks jalg korraga - ja taastumine võtab ikka aega,sest jalg pannakse kipsi; suur varvas jääb hiljem sealt opi kohast tundetuks...
 
katsy 04. veebruar 2012, kl 08.51
4 aastaselt ei saa olla jalavõlv vajunud ja nukid! mitte kohe ei usu.
 
njahh 04. veebruar 2012, kl 13.00
saab ikka, lampjalad on pisikestel juba ju. Küllap jäeti õigel ajal asjale tähelepanu pööramata, lisaks veel pärilikkus ja olemas nad ongi.

Aga kindlasti ära osta jalanõusid, millele varvas tihedasti ninna läheb - kas kontsa kõrguse pärast vajub või on veidi väikesed. Lühike jalanõu soodustab kontide suurenemist.

Taastumine on tõesti väga vaevaline. Mul üks kolleeg kõndis pool aastat või enam siseruumides kootud sussidega ja tänaval ülimadalate sussilaadsete kingakestega. Ei näinud teda hiljem enam kunagi kontsaga.
 
ola 04. veebruar 2012, kl 14.10
ühel tuttaval lõigati Tallinnas Mustamäe haiglas. Ühe öö lubati haiglas veeta, kuna oli kaugelt. Taastumine tõesti võttis mitu kuud, algul ei saanudki õieti kõndida, kuna kondid pidi jah puruks murtama, et saaks õigeks panna.
 
soovitus 04. veebruar 2012, kl 14.38
ortoosikeskus.ee ,seal tehakse uuringud ja tehakse sinu jalale vastavad sisetallad,keskuse ortopeed annab sulle kõik vajalikud juhised
 
deeve 04. veebruar 2012, kl 19.53
lp 89, ole kena ja mine ennast kuskile mujale välja elama.
 
:O 05. veebruar 2012, kl 19.58
Päriselt ka, et kondid murtakse katki või???!:O Ja ma just näppisin enda omi ja mõtlesin, et hmm...peaks vist minema... Nüüd enam väga kindel ei ole, kas ma tahan minna, sest peale seda, kui kivi varba peale kukkus, käisin tükk aega kanna peal:))) Väga valus oli:P
 
kaks korraga 05. veebruar 2012, kl 21.17
Tere, minul löigati mölemad jalad korraga. Ei ole nii, et löigatakse tingimata eri aegadel ! See on oma vaba valik : eraldi vöi korraga. Mina mötlesin nii, et saab kaelast ära...Haiguslehel olin 4 kuud, neist 2 kipsis ja karkudega. Olin siis 28 aatane, nyd olen 43. Probleem on töepoolest pärilik ja vajab pidevat tähelepanu. Öiged jalatsid, erinevate körgustega kingad-saapad. Abiks tallatoed ja varba vahele asetatavad toed, et jalg oleks öiges asendis. Kui neid nöudeid ei täida, lähed aastate pärast uuesti opile. Mina olen just selles seisus-ees löikus. Nyyd on häda teiste varvastega-luud viltu ja kaks järgmist varvast on vaja löigata otseks. Ootan teise arsti/ortopeedi arvamust, mille saan lähiajal.
 
:( 05. veebruar 2012, kl 21.36
see 89 on kindlalt mingi halb näide med töötajast kelle arvates patsient on mingi ussike kes julgeb tulla tema aega raiskama ja selliseid on kahjuks veel küll ja küll
 
to: kaks korraga 05. veebruar 2012, kl 23.12
oota pea - aga miks neid teisi vaja nüsida nüüd? Kas need hakkavad ka valutama siis?
Ja kas ma saan asjast õigesti aru, et kui ei lõika, siis on kole ja teeb vahel valu, aga kui lõikad, siis see kamm alles algab, sest igasugu instrumente ja erivajaduse susse ja mida veel ja siis 20a pärast umbes lähed ikka uuesti opile. Kas nii umbes? Kontsaga kingad võib ka ära unustada jah?
Ma päris tõsiselt küsin, sest mind ka segab see kõverik ja ma ei oska arvata kumb nüüd targem valik. Ma pole seni käinud, sest üks rääkis, et tal mitu tuttavat on teinud ja pärast veel hullem olnud.
 
Mari 06. veebruar 2012, kl 13.09
www.ortoosikeskus.ee seal lehel on infot, saad küsida ja uurida.
Kindlasti mine ortopeedi vastuvõtule.
Operatsiooni ja edasise ravi määrab kirurg-ortopeet.
Ravi on haigekassa kulul.
Soovitav on kanda spetsiaalselt valmistatud jalatseid või sisetaldu. ( tehakse inimese jala järgi) ja soovitav on teha 1 -2 aasta tagant uued, jala asetus ja kuju muutub.
Operatsioonist taastumine on igaühel erinev ja pärast õigete jalatsite kandmine vähendab vaevusi.
Kuna teemaalgataja on noor inimene, siis ei ole võibolla luud lõplikult välja arenenud ja saab kasutada ka muud suunavat ravi. Jalgadel pead kõndima terve elu. Palun mine oma probleemiga ortopeedi vastuvõtul, kindlasti on ravivõimalusi ja võid konsulteerida ka mitme ortopeediga. Kindlasti tehakse jalgadest pilt, sellele saab suunata ka perearst. Nõua perearstilt suunamist ortopeedile.
 
kaks korraga 08. veebruar 2012, kl 16.51
Teine ja kolmas varvas on paistes ning valus on köndida. Läksin arstile ja tehti röntgen. Sealt on näha, et luu on paigast ära sealt, kust algab varvas. Nyyd ootan, kui pääsen teise ortopedi juurde, kes annab oma lausunto, siis opile ! St. operatsioon tehakse kuue kuu jooksul. Mind pannakse järjekorda-plaaniline op. Varbad vaja otseks saada, probleem körvaldada, mul veel vaja vähemalt 30 aastat köndida. Asi on pärilik, mu emal oli sama jama. Aga tal löigati koguni see teine varvas ära, sest polnud vöimalik korrigeerida. Sinna pannakse poldid vöi metallplaat. Elan Soomes.
 
tean ka 09. veebruar 2012, kl 10.46
to olen poole kõrvaga kuulnud, teinekord kuula kahe kõrvaga, siis ei tekita siin paanikat.
Kui on kaasasündinud, siis on oht tagasukasvamiseks uurem, kui ajajooksul tekkinud kontidel. Kahte korraga sul kindlasti ei lõigata, see tähendaks ju ähemalt 2-3 kuud ratastoolis, sest ühe haige jalaga komberdad veel kepiga ära, aga kahega läheb keeruliseks. Tundetuks jääv suur varvas on ebaõnnestunud operatsiooni tulem, mitte reegel. Kipsi jalga ei panda, vähemalt ma ei tea selliseid juhuseid (aga ei vaidle vastu ka). Üldiselt oled sa keeruline juhus, kas sa nüüd kontsakinga kunagi jalga panna tohiks, ei usu hästi. Kahtlustan, et igasugu kitsas jalanõu soodustaks kontide tagasitulekut. Ja see, et sa käid jalad sissepoole on küll sinu vanemate poolt jäetud tegemata töö, seda ei saaks küll kontide süüks panna, aga kindlasti parandaks spetsiaalsed sisetallad sinu kõnnakut ja aitaks leevendada kondivalu.
 
mööda jalutaja 09. veebruar 2012, kl 18.57
Miks te 89 -t materdate siin, midagi halvasti või valesti ta ju ei ütelnud. Üks ütleb ees et see on paha ja teised riburada järel, eriti ei süvene keegi, pahad olete.
 
njahh 09. veebruar 2012, kl 20.00
89 ei öelnudki midagi valesti, kuid toon kuidas ta seda tegi, polnud kuigi kena, kui arvestada, et tegemist vaid 16 aastase küsijaga. Normaalne ju, et nii noor inimene ei oska enda eest veel seista. Ei pea hakkama plahmima ja oma tarkust demonstreerima. Nõu saab ka viisakamalt anda.

Tartus on spordimeditsiini ja taastusravi kliinik, kus selliste asjadega tegeletakse. Minu elukogemus aga ütleb, et igasuguseid luudesse puutuvaid oppe tasub edasi lükata seni, kuni vähegi võimalik. Abi tasuks proovida leida ikkagi tallatugedest ja muust taolisest ja pigem taluda ära mõningad iluvead. Elu on näidanud, et iluvead jäävad alles ka pärast oppi ja lisanduvad muud ebameeldivused.

Mis varbaid puudutab, siis kanna ristvõlvi tugesid. Mul olid ka teine ja kolmas varvas paistes ja valutasid hullult. Sain toed ja pikapeale asi paranes. Opile ei läinud.
Samas üks kolleeg käis oma varvast lõikumas, tulemus pole minu meelest suurem asi. Minu veidi kõver teine varvas on ilusam kui tema jäme.
 
muhk 10. veebruar 2012, kl 08.27
minul kasvas jalal kondi peale valus muhk, määrisin pool aastat troxevasiniga ja kadus ära
 
Naine 10. veebruar 2012, kl 17.24
Sigadel on kondid, inimestel luud. See selleks. Kulla noor inimene, mine köigepealt perearstile, räägi oma lugu ära. Tallinnas on ortopeedid igas haiglas. Pead minema ortopeedi vastuvötule ja sealt edasi juhendab juba tema.
 
:-/ 15. veebruar 2012, kl 13.16
Naine ära targuta.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!