Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
toidud mis võivad kõhu lahti teha
 
kats 30. märts 2006, kl 12.11
Pidevalt hädas kõhulahtisusega, tahaks lõpuks aru saada, millest tingitud. Plaan süüa mõnda aega toitu, mis peaks kõhule kõige "ohutum" olema ja siis vähehaaval "ohtlikke" juurde sööma hakata. Aga tuleb välja, et ma ei oskagi ohtlikke ohututest eristada. Palun parandage ja täpsustage:

1. mustad ploomid (aprikoosid vist ka?)
2. must leib
3. piim
4. toored puu- ja aedviljad

Kas piim on ohtlik ka keedetuna, näiteks pudrus?
Kas puu- ja köögiviljade seas on mõned ohtlikmad kui teised?
Või oleks õigem alustada loetelu toitudest, mis kindlasti kõhtu lahti ei tee, kas selliseid üldse on?
 
Undiin 30. märts 2006, kl 12.14
Riis ja keedumuna ei ole kohe kindlasti lahtistava toimega. Üle ei maksa nendega pingutada, eks ole.
 
oleks mul sinu mure 30. märts 2006, kl 12.52
tegelikult pead ikka vahet tegema, kas kõht on sul lahti ( sel juhul võib tegemist olla terviseriikega, millega ainult toitumisega sa abi ei saa) või lihtsalt kiire ainevahetus. endal paraku just vastupidine probleem. tavaliselt kõhtu kinnistava toimega on šokolaad, saiakesed, keedumunad, riis. kõhtu lahtistava toimega tavaliselt punapeet, mustad ploomid. ei saa täisteratooteid ja aiavilja just kõhtu llahtistavateks pidada, aga aitavad normaalselt kõhu tööle. ega Sa ei suitseta ?
 
kats 30. märts 2006, kl 13.03
ei suitseta ja olen teadlik, et tegemist võib olla mingi tõsisema terviserikkega. Kõht on ca 2-3 korda nädalas totaalselt lahti, nii et potilt ei saa minemagi. Kiire ainevahetus on mul niikuinii eluaeg olnud. Aga mõtlesin, et enne arstile tormamist võiks üritada ise selgeks teha, kas äkki on mingi konkreetse toiduainega minu häda seotud.
 
ka 30. märts 2006, kl 13.13
Ka roheline sibul teeb lahti( kõht käib kergelt läbi) ja jogurt ka.
 
minul 30. märts 2006, kl 13.23
hommikul suur tassitäis piimaga kohvi ja siis jooksuga wc-sse. mõjub eriti hästi ühe kindla kohvisordiga.
 
oleks mul sinu mure 30. märts 2006, kl 13.25
kui nii, siis karta on, et miskit tõsisemat. ka see on Sul pikemat aega või pärast miskit sündmust- reisi, sünnitust, haigestumine ?
ja mida Sa üldse sööd ? Näiteks mida samal päeval ja päev enne seda õnnetut päeva kui hädas oled ? ja oled kuidagi ise püüdnud oma vaevusi leevendada ?
 
mull 30. märts 2006, kl 14.19
minul läheb maksast kõht lahti.olgu siis kastena, pasteedina vms.
ja õuntest ükskõik mis olekus: toorelt,keedetult, kuivatatult
 
kats 30. märts 2006, kl 14.30
okei, räägin siis täpsemalt, kuigi tegelikult oleksin tänulik lihtsalt soovituste üle, millist toitu peaks saama inimene mõned päevad süüa, ilma et tal sellet kõht lahti läheks. Et siis saaksin pärast päev-päevalt oma menüüse need kahtlased asjad ükshaaval sisse võtta ja jälgida, millal asi jamaks läheb.

Toitun muidu mitte just kõige tervislikumalt. Armastan küll tohutult puu- ja juurvilju ja toorsalateid, aga kõik ülejäänu sinna juurde kipub olema paras saast. Minu tüüpiline menüü: hommikuks puder (piimaga) või müsli/helbed (piimaga). Kohvi ei joo, see keerab mul kah sisikonna kohe pea peale, seda ma juba tean. Tööle minnes ostan kaasa midagi närimiseks - pähklid, puuviljad, porgandid, toorsalat. Kusagil pealelõunal söön mingi mikrolaineahju roa kiiruga, kas siis valmis fooliumkarbikese roa või panen kokku mingitest poest ostetud valmiskomponentidest (nagu näiteks kartulipuder heeringa ja hapukoorega). Õhtul kodus paar võileiba ja jälle toorest.

Loogiline on kohe kahtlustada, et toores kraam ongi minu hädade põhjuseks, aga ma söön seda ju iga päev, miks siis ainult mõnel päeval on kõht lahti? Samas näiteks eile ma ei söönud juba eelmisest õhtust peale ühtegi toorest asja, aga õhtul oli ikka kõht lahti.

Ma ei oska öelda kui kaua see jama kestab, sest alguses olid kõhulahtisused harvem ja ma ei pööranud sellele eriti tähelepanu. Praeguse sagedusega on see häda olnud vast viimased paar kuud.

***

Et siis, palun jätkake/parandage loetelusid lahtistavatest toiduainetest ja "ohututest" toiduainetest. :)
 
siiri 30. märts 2006, kl 14.55
proovi pidada ca 1-2 nädalat toitumispäevikut. pane kirja mida sa sõid ja kui suurtes kogustes ja kuidas sul seedimine sellele reageeris. kui arsti juurde mineks on see väga tänuväärne materjal kaasa võtta.
 
minul 30. märts 2006, kl 15.04
võib olla on sul sama lugu nagu mul - must kohv ei tee midagi, piima niisama võin ka juua, aga nagu piimaga kohvi joon pean kohe wc-sse lippama.organism millegi pärast protesteerib selle koosluse vastu :)
sa jäta alguseks näiteks ühel päeval ära kõik piimatooted, kui sel päeval ikkagi kõht lahti on siis proovi millegi muuga, näiteks leivaga. lihtsam on jälgida kui hakkad toidupäevikut pidama ja teed pidevalt märkmeid selle kohta mida sööd ja kuidas enesetunne on.
 
betty 30. märts 2006, kl 15.26
Aga mina läheks ikkagi oma südamerahustuseks kõigepealt arsti juurde.
 
ups 30. märts 2006, kl 16.34
on alles lugu siis mulle tundub et sul teevad kõik asjad kõhu lahti?
Kiire ainevahetus kahjuks ei ole seotud kiire wc-s käimisega. Kel kiire ainevahetus nende keha tarbib omastatu kiirelt energiaks, mina käin küll tihti wc-s praktiliselt kohe peale sööki aga kaalule see ei mõju :(
Kõht lahti küll pole. Tundub et sul ikka mingi tervisehäda, mine arsti juurde. Kuidas nii elada üldse saad et pead otsiam sööke mis kõhtu lahti ei teeks?
 
... 30. märts 2006, kl 16.44
Mina läheks kiiremas korras arsti juurde - selliseid sümptomeid võivad anda väga ohtlikud tervisehädad.

Kas kõhulahtisusega kaasnevad ka gaasid? kui jah, siis ilmselt on soolestiku mikrofloora "haige" - profülaktiliselt võib tarbida vähemalt kuu aega jutti Actimeli, head teeb igal juhul seedimisele, ka siis kui selles pole viga.

joo hästi palju vett, et veekadu tasa teha, muidu paned kehale tõsise põntsu

ja veel kord - kindlasti arsti juurde!
 
paks kass 30. märts 2006, kl 18.00
gluteenitalumatus võibolla. leiba ja putru sööd iga päev? jäta üks nädal vahele ja vaata mis saab.

ja üldse, vaadake vahelduseks siia:

http://www.stelior.ee/?id=16&keel=ee

kui palju toredat on võimeline igasugune talumatus oma peremehega tegema.

PS: ükskõik, mis sul tegelikult viga võib olla, eesti keskmine perearst ütleb nagunii, et sul on "ärritatud soole sündroom" ja "ravi sellele õieti ei ole" ja "õppige elama koos oma haigusega"
 
Lea 30. märts 2006, kl 19.46

Soovitan kontrollida vee kvaliteeti.
 
Mann 30. märts 2006, kl 20.33
Mina jätaks pähklid ära, ei osata säilitada, palju hallitust jne.
 
in 30. märts 2006, kl 21.42
minu kõhule mõjuvad halvasti nt kompotid (kirsikompott), ka kuivatatud aprikoosid, viinamarjad ja õunad, praekapsas (kuigi see on niii hea).
 
kadri 31. märts 2006, kl 08.53
to minul:

Kle aga äkki sa ütleskid selel kohvisordi nime, mis sul kõhu lahti võtab..ses suhtes et mul just kõhukinnisusega probleemid:)
 
jaa 31. märts 2006, kl 13.21
mustkad ja mustikakissell paneb kõhu kinni
 
minul 31. märts 2006, kl 16.53
tegemist on rootslaste lemmiku Zoega´ga, aga eestis seda vist ei müüda.
 
hapupiimavasikas 31. märts 2006, kl 18.00
Minule mõjub rõõsk piim lahtistina kui tarvitan paaripäevaste vahedega, kui igapäev joon siis kõhuke ilmselt harjub ja lepib olukorraga. Paljudel tekib vanuse kasvades laktoositalumatus, ei talu piima, oled ehk samuti sellesse ikka jõudnud.
 
kats 01. aprill 2006, kl 13.19
aitäh teile, sain mõned ideed juurde, kuidas aru saada, mis toiduaine mulle probleeme võiks valmistada. Päeviku pidamine on hea mõte, ma enne ei läheks arsti juurde, kui on omal mingigi pilt olemas sellest, mida söön ja millal kõht lahti... Tänud veelkord.
 
Tüdruk 29. jaanuar 2013, kl 19.54
Noo mina olen 15 aastane tüdruk ja umbes 3 aastat tagasi tabas mind esimest korda selline asi nagu kõhulahtisus ja ma ei osanud sellega peale midagi hakata ...see röövis mult 3 kuud suve...Esialgu nagu ei teadnudki mida teha kui ainult nutta...tasapisi hakkasin harjuma sellega kuna olin 12 u. Nüüd aga olen 15 ja siiamaani takistab see mul tavalist eluviisi elada ...iga õhtul lähen magama ja soovin et järgmine päev oleks koolis parem ----- igatahes elu ei ole ka kõige parem kõhulahtisuse all kannatada ...soovin liccalt paremalt tervist endale ..arstid mult midagi ei leidnud ,arvasid et mu enda ettekujutluse võime . :( Olen harjunud kõik enda sees üle elama . ! õpetuseks teistele : alla ei tohi kunagi anda :D
 
katseta 29. jaanuar 2013, kl 23.21
sellele tõvele polegi ravi tegelikult. pead ise selgeks tegema mis teeb selle häda sulle. ära söö nädal midagi, mis sisaldab gluteeni ja vaata mis juhtub. siis teine nädal jätad ära laktoosi sisaldavad toidud. need üks , kaks päeva mitte süües mõnda toiduainet ei anna sulle miskit tulemust. nädalaga juba miskit selgub. kui selge on kas gluteenist või laktoosist sul häda, siis hakkad tasapisi katsetama nendest sortimentidest igaga eraldi.
 
kiisu 26. juuli 2013, kl 20.35
mul on selline mure,et kui joon kohvi või söön sellist asja milles on natukene kohvi asja sees,siis on mul kõht lahti ja valutab.miks? ise olen 13.aastane,kohvi ma ei saa juua,sest hakkab alati kõht valutama....
 
doru 26. juuli 2013, kl 20.54
Mõttetu küsimine, ennem käi arstil ära ja selgita välja põhjus.
 
njahh 27. juuli 2013, kl 00.25
tõenäoliselt reaktsioon kofeiinile või mingile muule ubades leiduvale ainele. Kuidas kokaga lood on, kas võtab ka kõhu lahti?
Ega 13-aastaselt peagi kohvi tarbima. On hulgaliselt märksa tervislikumaid jooke kui kohvi. Joo mahla, teed, kakaod, vett...
 
doru 27. juuli 2013, kl 09.28
Kui pole arstil käinud, siis ei ole sellest katsetamisest miskit kasu. Äkki on maohaavandid, mõni soolteparasiit või veelgi tõsisem haigus ja lihtsalt selle avastamise ja raviga venitamine võib lõppeda vägagi halvasti. Kui arst ütleb, et midagi viga pole, vaat siis alles võib toitumisega katsetada.
 
arvan 27. juuli 2013, kl 23.13
Arvan, et see on laktoositalumatus.Jàta piim menüüst välja ja vaata, mis juhtub.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!