Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Shovinisti nurgake
Naine nasiõiguslikusest
 
Feliks 14. detsember 2001, kl 12.35
Marju:
Tänan, et märkasid viga pealkirjas:)
Ei ma mõteldki mingit konkreetset pügalat. Pol eju seadustki ja pole ka (minu teada) töö solevat korraliku projekti-eelnõud. Eelkõige tekitab mus konflikti (möödukate noortekogu) poolt pakutav-nõutav sookvootide rida. See on just too, mis seabki võrdväärsed kandidaadid omavahel väärakalt ritta.
Et parima kandidaadi hindamisel on naine ka üks turuväärtust vähendav osa, on ju fakt - ja midagi pole teha. Naine on sünnitaja (et on jah legende, kus saadi sünnitamisega hakkama ka heinateo käigus põlluväärel), naine on (reeglina) parem imikutoitja (eriti rinnaga toites), et naine (mulle teadmata põhjustel) on (reeglina) enam kodu(lapsi)hoidev, jnejnejne. Mu meelest on see normaalsem ja loomaliigile nimega inimene säilimise ja taastootmise nimel otstarbekam. Aga vaba maa - vaba ühiskond, kokkuvõttes annab ju teha mida kõike ja tehaksegi. Ja ollaksegi 7 kuuse lapse kõrvalt linnavolikogu esinaine...ja ma ei kahtle et ta hakkama saab ja usun ka et ta laps on vanavanemate pool tigati hoolitsetud.
 
marju 14. detsember 2001, kl 12.41
feliks: eelnõu on täiesti olemas, riigikogu menetluses juba. leiad ta nii riigikogu kodulehelt kui sotsiaalministeeriummi omalt. loe, see on täiesti mõistlik eelnõu, mitte nagu ajakirjanduses seda on näidatud, et nüüd tulevad pahad naised ja hakkavad mehi kiusama.
naine on reeglina enam koduhoidev mitte seetõttu, et meil juba sündides tolmulapp käe küljes oleks, vaid seetõttu, et tüdrukuid kasvatatakse nii!
aga sookvootide vastu olen mina ka, töö peab saama inimene seetõttu, et ta on parim, mitte seetõttu et ta on ühejalaline lesbist neeger.
 
Gita 14. detsember 2001, kl 12.43
Marju: mees reeglina ei taha!:)heakene küll... see on vist väärtuste küsimus ja pole mõtet vaielda, sest meil mõlemal on ilmselt suht selged seisukohad... mina pean normaalseks, et lapsega on kodus (ja see ei ole automaatselt võrdne mõttega, et ka kasvatab 100%) naine ja et mees sel ajal suudab perele normaalse elu tagada (majanduslikus mõttes)... ma ei eita erandeid... neid on, ja ka hästi toimivaid... eks see on kokkuleppe küsimus...
 
Tere kriminaalne tulevik 14. detsember 2001, kl 12.54
Felix:

Mida tähendab hakkama saamine - kas seda, et lapsel on kõht täis ja püksid kuivad või on see midagi enamat. Mis saab siis kui selline vanavanem sureb kui laps on u. 10. Laps jääb omapäi hulkuma, pole enam inimest keda laps kuulaks - peale selle on laps totaalselt ära hellitatud. Siit tulevad probleemid alustades narkootikumide ja alkoholismiga ning lõpetades kriminalsete tegudega.

marju:

Planeeritav või mitte ettevõttele tekitatakse majanduslik kahju nii ehk teisiti. Juba ainuüksi konkursi korraldamine võib minna maksma mitu tuhat krooni, uus inimene tüütab töökaaslasi oma küsimustega tõmmates alla ka nende tööviljakust ning reeglina ei suuda ise veel mitu kuud korraliku viljakusega töötada.
 
Feliks 14. detsember 2001, kl 12.55
Marju: olin aru saand, et ta sealt tagasi võeti ..ümbertegemiseks.A sellegi polest ei arva ma, et iseenesestmõistetavaid asju peaks seadusega regulerima.
A naise koduhoidlikusest arvan mina siski, et miski on inimesele ikka loodusest kah loomupärane..:)) Jääme eriarvamusele?:))))
 
tsinna 14. detsember 2001, kl 13.02
Et mees hakkaks ka lapsega kodus olema, sinna läheb natuke aega. Selleks peab ühiskondlik suhtumine muutuma. Kui oma mehega hakkasin koos elama, sain mina rohkem palka. Last sel perioodil ei muretsenud, vaid siis, kui mees hakkas rohkem teenima.
Võrdõiguslikkus on kõige rohkem naistes endis kinni. Esiteks peab igaüks kodus pidama oma isiklikku vabadusvõitlust stiilis: kui mõlemad käime tööl, teeme ka mõlemad kodutöid. Ja teiseks tööl rohkem enda eest seisma. Sry, sest viimasest ma eriti ei tea, töötan alal, kus naised on ehk rohkemgi hinnas.
 
Roju 14. detsember 2001, kl 13.43
Treial teeb päevas 8 tundi tööd, firma juht teeb päevas 8 tundi tööd. Palk aga mitmeid kordi erinev krdi diskrimineermine see olgu. Või siis Mõlemad firmajuhid, mõlemad teevad 8 tundi tööd, krt ikka saavad erinevat pappi.
 
angel 14. detsember 2001, kl 13.50
Feliks, ma olen sinuga 100% nõus.
Ise olen pigem antifeminist ja mina ei lase oma mehel kodus nõusid pesta, pesu (pesumasinaga) pesta, tolmu võtta, triikida ja veel mõnda asja teha. Kuigi ta pakub pidevalt abi ja aitab ka alati, kui ma veidi abi vajan.
Seda mitmel põhjusel:
1. Mees teenib minust 4-5 korda rohkem.
2. Minu uhkuse pihta käib see, kui mina, kui naine, ei suuda meie kodu korras ja puhta hoida, minu uhkuse pihta käiks ka see, kui mu mees käiks mustade või triikimata särkidega ringi.
3. Ma naudin kodus toimetamist, koristamist, dekoreerimist, garderoobi korrastamist, triikimist jne. Päriselt ka!
Ja ma ei ole kodukana, vaid suhteliselt kõrgepalgaline finants-spetsialist rahvusvahelises firmas. VOT.
 
Fööniks 14. detsember 2001, kl 13.53
Marju: sa siis ei usu et on olemas instinktiivne naiselik käitumine? misiganes avaldusvormis (sh tolmulapp ntx)? No samahästi võiks mees siis öelda mulle, et vaheta ise see pistik (kaabel, msiganes)!! Et võrdus olgu ikka maapeal... ? Kuule, ma teeks seda ju temast halvemini!! Mis mõte sel asjal on - ta peab pärast üle tegema. Või kui aint tema koristama kukuks - ma peaks samamoodi vist üle tegema. Üksteist aidata muidugi võib, aga kummalgi olgu oma.... noh kuidas seda nüüd öeldagi.... vastutusvaldkond :)
 
piloot 14. detsember 2001, kl 13.56
See isa lapsega kodusolemine....kui mul näiteks on suht lühikesel perioodil mitme naisega lapsed muretsetud ja kõik nad tahavad,et mina olen lapsega kodus....kas ma peaks siis mingi lastesõime taolise asja asutama,vää...?
 
Fööniks 14. detsember 2001, kl 13.59
Piloot: muidugi pead :))))) See on eriti macho-värk :)
 
Feliks 14. detsember 2001, kl 14.10
To Angel: nüüd tõmbad küll oma avameelsusega (osa) naisterahvaste viha kaela:))
 
vip 14. detsember 2001, kl 14.15
sekretär: seda ma isegi ei tea, miks ei ole naissõiduõpetajaid? -ehk on vaba nishike minu jaoks:) aga ma neid meha siis sõimaks ja karjuks ja mõnitaks - just nagu meessõiduõpetajad käituvad naisõppijatega:))

aga sel juhul pole sa teps mitte parem nendest pahadest meessõiduõpetajatest:(( tegelt oleks sa seljuhul veelgi kehvem:(( sest sa püüad tagasi teha, mis nagu teada ei vii kuhugi. pigem kopeerid teisi ja oma arengus tammud ikka ühe kohapeal.

marju: ja minu seisukoht on alati olnud, et mõlemad partnerid peaksid võrdselt hoolitsema nii rahalise poole kui ka kodu eest, mitte et noh mees ju toidab peret. miks tema üksinda peaks selle eest muretsema, ega ma töövõimetu invaliid ei ole.

aga seljuhul räägi sellest oma mehega, ega siin kurtmine midagi ei paranda kahjuks. Ja kui see ei aita siis pöördu sinna kust ikka saab loodetavasti rohkem abi kui siit.

tess: ei saanud sinu mõttest aru et kuidas oleks normaalne.
 
k 14. detsember 2001, kl 14.45
Minu tagasihoidliku arvamuse jargi soolise vordoiguslikkuse ja ka feminismi mote selles ongi, et meie vabadus oma elu kujundamisel oleks suurem kui seni. Kysimus on valikuvõimaluse olemasolus - toepoolest kui sa naudid koristamist, siis lase aga kaia! Kui pead seda aga koormavaks-alandavaks midaiganes, siis oleks sul voimalus seda tood jagada. Kui mees soovib lapsi hoida, saab ta seda teha, samal ajal ei keela keegi ka naisel seda teha - kanname need samad valikuvoimalused yle ka avalikku sfaari jnejne. Koik siin paistavad arvavat, et feministid ja naisoiguslased on justkui mingid primitiivsed meesteõgijad, äärmiselt sallimatud igasuguste erinevuste suhtes soode vahel.
Oma kogemusest voin oleda, et tegelikult see nii ei ole. Pigem ilmneb äärmist ebatolerantsust kahjuks siinsetest kirjades.
 
mohamed 14. detsember 2001, kl 14.49
Angel, Sa oledki ingel!!:)) Aga tõsiselt ongi asi nii, et ka peres kehtivad samad reeglid mis ärimaailmas - igaüks peab tegema seda, mis tal kõige paremini välja tuleb. Näiteks meie peres teeb talveperioodil söögid-koogid-pirukad naine. Suviti on minu suurim nauding peale suht pikka tööpäeva paar tundi grilli kallal askeldada ja pakkuda perele üks vinge õhtusöök. Samas ei pelga mu naine haamrit-kruvikeerajat kätte võtta (oli isegi selline veider juhus, et isa kinkis talle sünnipäevaks tööriistade komplekti), ilmselt seetõttu, et on mul mehhaaniku
(kõrgema) haridusega:)))
 
Tess 14. detsember 2001, kl 15.18
Angel
Normaalne ju.See on sama, et kuidas mingile paarile sobivam-meeldivam on.Ma arvan, et enamus naisi naudib kodu kujundamist
ja paljud küpsetamist.Mina lisaks ñendele kah kummalisel kombel triikimist ning muudki veel.Nii et päris üksi sa pole:)
Ja piinlikkust tunneks ka väga, kui keegi mu perest oleks must või kodu kasimata.
Aga ma lasen vabalt, ilma süümepiinadeta tal süüa teha või tolmu võtta, kui ta seda tahab(!) ja tal aega on.Ma ei tea, kas see tuleneb enam-vähem võrdsetest palkadest:)) või muust, pole selle peale varem mõelnud.See lihtsalt on niimoodi vabalt, probleemideta.Mulle pole kunagi meeldinud äärmused.
Minul on oma mängumaa, temal oma.Ja ma ei trügi suvilale katust panema, kui sellega hakkama ei saa, ega nõua, et ta triigiks, kui see tal välja ei tule.
Ja ma pole ka kodukana vaid suhteliselt...jne.
 
Tess 14. detsember 2001, kl 15.23
Vip
Sul olid küll teiste teksti arvustused millest ühte-teist välja lugeda, aga tahtsin teada sinu enda mudelit mida normaalseks pead.Kui soovid siis mehe-naise, meestöölise-naistöölise osas vms.
 
almond 14. detsember 2001, kl 15.46
tere Feliks! see on üks nendest harvadest kordadest kus ma olen Sinuga täiesti nõus!V.Kirsipuud ega tema arvamusi pole kunagi täistõsiselt kuulanud. Aga tegu on poliitikuga ja asjad võiks olla rohkem läbimõeldud.
Töötan ka ise 100% meeste kolletktiivis ja tean-näen mida see tähendab-enda maksmapanek. Aga tead, siiski, vahest ma mõtlen, et mul kulub topelt energia, et ennast kuuldavaks teha. Nt. mees läbirääkimistel-"no, nii mehed lükkame selle asja käima, sina Y pigistad neid Hansa mehi munadest...jne" Mehed mõistavad üksteist paremini.
 
marju 14. detsember 2001, kl 15.47
miks te kõike nii isiklikult võtate? ma räägin üldiselt, kui am ütlen et eestis siiski on soolist diskrimineerimist, nii meeste kui naiste suhtes, ega see ei pea tähendama et mind isiklikult hommikust õhtuni ahistatakse. tüüpiline on ju: minul probleemi ei ole, seega ei ole sellist probleemi olemas. katsuks asja ka mujalt kui oma pisikese mätta otsast vaadata?
 
Valeria 14. detsember 2001, kl 16.51
-"kui pr valvele meeldib, et õhtul samal ajal töölt tulles kukub tema mees diivanile ja tema peab hakkama keetma-koristama, no tore on. mulle näiteks ei meeldi. mis meestetöid siin linnas on, korra kuus mõni läbipõlenud elektripirn vahetada, samas kui naine teeb peale palgatööd keskmiselt 3-4 tundi veel majapidamistöid? sorry, aga segadust tekitavad mõlemad ja süüa tahavad ka mõlemad, miks selle pärast muretsemine vaid naise töö on?"-

100% nõus Sinuga-paljud lambapeadest naised ei tunnista seda,et neil on meestega võrreldes rohkem kohustusi ja tihti väiksem töötasu (võrdset vastutust ja haridust nõudvatel aladelgi).
Miks tänapäevalgi eeldatakse,et lisaks palgatööle peab naine veel õhtuti kodus koristama/keetma/lapsi kantseldama.Kui mõlemad teevad ühepalju tööd,siis andku ka mehed oma panus koduses majapidamises!
 
vip 14. detsember 2001, kl 17.35
marju: miks te kõike nii isiklikult võtate? ma räägin üldiselt...

aga miks sa siis imed probleemi sulepeast välja ja üldistad? kui sul sellist probleemi pole, kuidas sa siis saad seda adekvaatselt hinnata, kas sellepõhjal mida sõbranna räägib?

ma ei tea, minu kodus sellist probleemi nagu küll pole, nagu sina siin väidad et kõigil on. Meil peseb nõud see kes momendil viitsib. Ja kui kumbki ei viitsi, siis las hallitavad seal, üldjuhul nad saavad ikka pestud. Ja muude asjadega samamoodi. Pigem mina koristan ise rohkem, kui minu elukaaslane ja pärast õhtust poeskäiku teen üldjuhul ka mina süüa, kuna elukaaslane väidab, et on väsinud või tal on veel midagi vaja teha. noh vahest viskab üle ja urised nati, aga tavaliselt ma siiski teen süüa. Aga noh see selleks, kuidas meie elame, ega kõik pea nii elama. Ma arvan, et on pooleks mehi ja naisi kes kojutulles jalad seinale viskavad ja nende jaoks päev nii lõppebki. Ja Naine nasiõiguslikusega pole küll siin midagi pistmist. See pigem juba erinevate inimeste probleem ja kindlasti ka kasvatusel. Nende mehepoegade emad pole lihtsalt suutnud kasvatada oma pojast viksi ja viisakat poissi.
Ja veel, kui sa emaks saad, või juba oled siis kasvata oma tulevast poega ikka meheks, et tulevane minia siia ei kipuks muret kurtma:))

tess: et kuidas oleks siis normaalne. Normaalne on nii kui mõlemad lepivad kokku mida nad teevad. Või teevad seda koos. Ja kui üks ei tee, no mis teha. Räägi siis temaga. Kui lahendust ei tule ja ilma ka ei saa, muuda siis oma elu. Alati saab kõike lahendada, aga siin jutunurgakeses küll midagi ei lahenda, ma arvan, siin aind lobisetakse, lüüakse aega surnuks.

----...meestöölise-naistöölise osas ---
asi on hindamises siiski, kui naistööline tõestab, et on väärt näiteks suuremat palka, siis üldjuhul talle seda ka makstakse. Kõike määrab ju turg. Meil makstakse vähe näiteks haiglaõdedele. Makstakse selle pärast, et see kes rohkem nõuab lastakse lahti ja uuele sobib ka see madal palk. Asi muutuks siis, kui uus inimene poleks nõus selle madala palgaga. Siis peab tööandja tahestahtma palka tõstma. Nii et need haiglaõed ise keeravad endale käru. Ja kokkuvõttes pirisevad tavaliselt need, kes siin naistelehes mullitamas käivad. Oled sa näinud, et see Valve käiks siin kommenteerimas? Vaevalt, tal muudki teha. Aga teil pole, muudke suhtumist, siis muutute ka ise:)
 
emily 14. detsember 2001, kl 18.56
Iseseisvate ja hakkamasaajate naiste pingutused nürivad ära igasugused beibed ja kodukanad. Ühed on nii rumalad ja raha peal väljas, et nende käitumine heidab varju kogu naissoole. Teised, kes ihust-hingest tolmulapiga ringi udjavad, samal ajal kui kallis kaasa diivanil peeretab.
 
:) 14. detsember 2001, kl 21.35
Kirsipuust rumal seisukoht.
 
¤ 14. detsember 2001, kl 23.44
vip - haiglaõed ei keera endale mingit käru. Kõike ei määra turg.
Tervishoid, haridus, sotshooldus on vist igalpool maailmas enamjaolt riigi finantseerida. Paraku pakuvad just need massiliselt "naiselikke" töökohti. Väetite eest hoolitsemine, lastega tegelemine - need on ja jäävad ilmselt teha ka tulevikus põhiliselt naistele juba kasvõi seepärast, et mehi on vaja füüsilist jõudu nõudvatele töödele. Eelarvamuste kadumisega muidugi segunemist kindlasti tekib siingi. Aga loodusseaduste vastu ei saa, ole nii kõva feminist kui tahes. Mis teha, kui pole mul tugevat konti, laiu õlgu, pikka kasvu ja lihased ei kasva nii nagu mõnel mehel, punnita niipalju kui tahad. No ei võeta sihukest metsatööle, treipingi taha suuri kolakaid treima.... Medõdede palk on meil väike kuna riik on vaene, ei jõua suurele hulgale inimestele korralikult maksta. Nõuda ju võib aga mida pole seda pole. Rikkamates riikides pole medõed ja õpetajad midagi nii alamakstud, kuigi on neilgi nurisemiseks põhjust. Sotsvaldkonna töötajate palganumbrit ei pane paika turg, sest see lihtsalt ei sõltu sellest nii, nagu näiteks mõni autoremonditöökoda. Autoremonditööline ei saa rohkem palka sellepärast, et on mees või et poldikeeramine oleks keerukamaid oskusi nõudev töö kui haigetele protseduuride tegemine vaid hoopis seepärast, et tema töötab puht turuseaduste alusel töötavas vallas.
Lohutuseks medõdedele ja õpetajatele - on üks meeste ala ka, kus meie riik ei jõua oma tööjõule palka maksta, so. politsei.
Sots valdkonnad, politsei on nö. kriitilised, sest peavad tagama heaolu ja turvalisuse kõikidele kodanikele, seda ei saa ükski tänapäeva riik turu määrata jätta.
 
Mymla 15. detsember 2001, kl 11.32
Siinkirjutajad on lähtunud täisperekonna mudelist. Pea pooled lapsed kasvavad aga üksikvanemaga ja enamasti on selleks ema. Kohutavalt suurel hulgal naistel tuleb üksi, ilma mingi majanduliku, tolmupühkimusliku või lambikeeramusliku abita toime tulla ja nad tobud ei kisa kuskil. See on tõeline diskrimineerimine. Alimentide kättesaamine mehelt on tõeline kadalipp, lisaks on veel uhkeid naisi, kes peavad auasjaks tõestada, et nad saavad ise hakkama ja ei nõua kelleltki midagi, kannatajaks on aga lapsed. Selles elus pead sa 100% suutma vastutada iseenda ja oma laste eest, meestel sellist kohustust pole, vaielge vastu kui arvate teisiti.
 
eneL 15. detsember 2001, kl 13.30
Poliitika on üldse jama ja minu pärast võib selle meeste pärusmaaks jättagi. Samuti sõdimise - las need mehed mängivad oma mänge.
Mis puutub aga väitesse, et Valvel on häbi, kui ta mees käib tolmulapiga ringi, siis see on pigem tema probleem. Kotti võiks küll meesterahvas kanda - naine on füüsiliselt nõrgem pool - aga sellest ma aru ei saa, miks Feliks häbeneb, kui ta naine pistikut parandab. Üldiselt on pistiku parandamine lihtsam ja oluliselt meeldivam töö kui tolmuvõtmine :-). Ma saan küll aru, miks mehed pigem seda teevad.
 
Anna 15. detsember 2001, kl 17.45
Oskab aga keegi soovitada, kuidas saavutada võrdõiguslikkust koduses miljöös, kui mees arvab, et tema ülesanne on kodus ainult diivanit kaunistada? Pingutan juba pikemat aega selle nimel, et kodused tööd oleks natukenegi võrdsemalt jaotatud, mitte nii, et tuleme koos õhtul koju ja siis ülejäänud aja mina ainult rabelen, teen süüa, koristan, pesen nõusid, kantseldan last jne, tema aga lihtsalt vaatab telekat ja nõuab süüa.
 
:) 15. detsember 2001, kl 19.16
Selline asi tuleb üldiselt ikka suhte alguses ära klaarida. Või teine võimalus - tee seinale graafik, kus on kirjas, kes kui palju koduseid töid teeb. Ühesõnaga, kui Sina oled näiteks 2 tundi koristanud, pane kirja: koristas 2 tundi. Kuu aja pärast tee kokkuvõte - kes kui palju töötab. Ja küsi mehelt, mis ta arvab. Probleem koduste töödega on ikka see, et neid ei pane keegi tähele - tee nad siis nähtavaks.
 
emily 16. detsember 2001, kl 12.49
Annale - suhte alguses on jah parem paika panna. Aga proovi näiteks ka sellist nippi: alati, kui palud tal midagi teha, vihja, et teed ise samal ajal midagi muud, st ei laiskle. Näit: "palun kallis koori kartulid ära, ma tükeldan niikaua kapsast, saame rutem sööma hakata"
või "aita lapsel õppida, ma pesen niikaua nõud ära, või soovid vastupidi?"
 
aktiivne naine 17. detsember 2001, kl 08.20
Feliks, mis asi on "naisõiguslikusest", kas siin ei pea olema "naisõiguslikkusest"?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!