Tegemist võib olla erinevate asjadega.
Nt normaalse seedimiseks vajaliku soolebakterite keskonna vähenemine. See võib olla ealine või mitmete antibiootikumikuuride tagajärg. Sel juhul võiks tarvitada poes müügil olevat hapukapsamahla või süüa hapukapsast. -kurki, hapendatud seeni. Looduslikult hapendatud toit toetab bakterite taastumist.
Vähenenud piimatoodetet seedimise võime. See võib samuti olla seotud antibiootikumidega, samas osad inimesed ongi keskeast alates piimatoodete seedimisega hädas. Kuna need täielikult ei seedu, siis tekivad gaasid. Mõne puhul aitab rõõsast piimast loobumine, mõni ei talu üldse piimatooteid.
Pärmseene vohamine soolestikus on tänapäeval ka väga levinud. Kuna süüakse rohkem rafineeritud toite ja magusat kui vanasti, toidetakse seda muidu soolestikus vajalikku bakterit liigselt ja selle hulk suureneb. Tavaliselt peaks selle probleemiga hakkama saama toidusedelist magusa, rafineeritud jahutoodete ja alkoholi väljalülitamisega mõneks kuuks. Samuti peaks alguses piirama puuviljade ja kuivatatud puuviljade söömist. See on väga raske ja nõuab tahtejõudu, mistõttu perearstid siiksi kirjutavad välja ka tabletiravi.
Isegi kui pärmseene teema tasakaalu saab, ei tasuks kunagi enam tahvlite viisi šokolaadi süüa ja enamust päevatoidust rafineeritud jahust saia või leivaga tehtud võileibadega täita. Kuid täistera pasta, riis ja leib-sai on ju ka maitsvad, seega pole menüü läbimõtlemisel asi väga hull. Kohvi/teed võib sel ajal magustada nt steviaga, aga ma pole kindel, kas see asja päästab, pole tegelikult ju toitumisspetsialist.