Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
50+ nurgake
Eesti on õigusriik?
 
maakas 20. mai 2010, kl 16.18
nii ilus linnavurlede tarkusi lugeda, loen mõnuga.
 
valulla 20. mai 2010, kl 17.19
Mulle meeldib ka minu riik ja vabadus, mida mu riik mulle on andnud. Väga palju sõltub inimesest endast- kas tahan kuhugi jõuda ja teen oma eesmärgi nimel tööd või aina ootan, käsi pikal, millal mulle midagi antakse.

Olen on-iga igati nõus.

Meie riik on noor ja vaevleb veel lastehaigustes, kuid usun, et see läheb mööda ja kõik laabub. Õigus ja õigluski on erinevad mõisted.
 
to valulla 20. mai 2010, kl 17.37
Riik ei pea olema üksnes õigusriik, vaid peab tagama ka sotsiaalse õigluse ühiskonnas, näiteks vältima maksuseadustega liigsuure kihistumise teket.
 
valulla 20. mai 2010, kl 17.51
to valulla
Loomulikult ei pea riik olema vaid õigusriik, kuid just see on kõige alus. Kihistumine on tekkinud aga kindlasti hoopis muudel põhjustel kui maksuseadus. Masu ei ole mingi eriline nähe praeguses maailmas, see on ikka pea iga riiki näpistanud.Oluline on hoopis see, kuidas ja kui kiiresti sellest välja suudetakse tulla. Tegelikult oli ka nõukogude vabariigis kihistumine: nomenklatuur, karjanaised, lihttöölised vs haritlased.
 
to valulla 20. mai 2010, kl 18.03
Kihistumine pole masuga kuidagi seotud.
Kihistumist soosivad seadused, mille riik on kehtestanud jõukama osa tarbeks.
Nt vanemapalga seadus, nt proportsionaalse tulumaksu seadus, nt dividendide maksustamise seadus, nt ettevõtte tulumaksu kaotamise seadus jne, jne.
 
kena proua 52 20. mai 2010, kl 18.32
Kõik on inimese enda kätes, kuhu ta kuulub. Mitte kellelegi pole takistuseks õppida ja töötada aga selleks on vaja ise kah püüelda.

Kihistumine on normaalne, mittekihistumine on sovjetlik, siin oli juba võrdne kommude kasuks. Hari enanst ja oma lapsi, kes sind keelab edule panustada.
 
kena proua 52 20. mai 2010, kl 18.36
Meie riigis on kõik õigused õppimisele ,vabadusele,eluasemel, tööle. Kõik oleneb endast ja omaenda võimekusest saavutada edu.Ise, ise, ise... ma ei taha kuulata seda kaeblemist- ei ole, ei saa, ei ajksa, ei suuda...Kuis a juba suudad siin niipalju sõimelda, paistab, et sul on energiat ka enda heaks tööd otsida, elada ja suuta... Vigisemine on avstik! Riik pole süüdi ,sellsie viginaga ei saavuta sa kusagil riigis omale ei tööd ega palka ega mitte midagi.Aga kui meeldib kaltsukates eluaeg ringi kolada, siis see on sinu enda valik... ja pole riik süüdi, et sa kaltsukates ostad,.
 
aff 20. mai 2010, kl 18.56
Kihistumine ei meeldi just nimelt saamatutele, pole kunagi meeldinud. Minule meeldib. Kui ma olen rohkem panustanud haridusse, rohkem tööd teinud, siis miks ma peaksin olema lihttöölisega ühel pulgal? MIKS?
 
Le 20. mai 2010, kl 20.23
Mina ka ei käinud Balti ketis, lihtsalt pidin sel päeval koduhoidja olema. Väga ei kippunud ka. "Kas me sellist Eestit tahtsime" - lausel on meie peres tavalisest hoopis erinev tähendus. Kui näiteks mitu nädalat järjest sajab, tuleb see väljend naljana päevakorda. Meie riigis on väga palju head, aga siingi on oht, et vaid raha teeb õigust.
 
Juhan 20. mai 2010, kl 20.35
ahv, paistab, et su haridustee jäi väga vastusrikkal momendil pooleli.
Huvitav oleks teada, mis oled oma haridusse panustamisega saanud?
Aga palju pallipüüdjad saavutanud on, ja eriti suunatud palli püüdjad.
Keegi kusagil pole kunagi tahtnud ega öelnud, et spetsialist oleks elatustasemelt lihttöölise tasemel ja isegi eestis enamasti ei ole ka, su jutt on lihtsalt nõme.
Kihistumist tekitab ärastamine ja riigi tellimuste ebaaus saamine, aga ahvi aju selleni vist ei küüni.
Kuslapi, maamehe ja teiste paljude analoogsete juhtude põhjal tundub, et seda õigusriiki kohe üldse pole ja eriti nõme on ametnike pugemine seaduse varju. Kui seadus on vastuolus su õiglustundega, siis pead tegutsema, seadust muutma asuma või lahkuma töölt.
Viletsa ja rumala seaduse ülipüüdlik täitmine ei ole teps mitte seadusriik ega õilista ka ametnikku.
Vastupidi, see näitab ametniku rumalust ja kümne küünega toolist kinnihoidmist, sest ta teab väga hästi, et kusagil mujal ta läbi ei lööks.
Aga kui vaadata, kuulda teiste riikide olukorda, siis polegi nagu kõige hullem.
 
aff Juhanile 20. mai 2010, kl 20.58
Liiga palju auru raiskad sa minu peale. Pole see müstikanurk, et üritad selgeltnägijana minu aju lahata.
 
Siirus 21. mai 2010, kl 05.59
Tere hommikut.
Suunaks teemat - seadusandluses on üsna tihti võrdväärsed vargus ja vägivald teise inimese vastu. Kas see on ikka õige?
 
eelmisele 21. mai 2010, kl 08.20
loomulikult on vägivald inimese vastu suurem kuritegu.
 
Le 21. mai 2010, kl 11.30
See, et raha teeb õigust, käib tavaliselt üle lihtinimeste peade, nemad ei näegi seda. Suured mängud kuni selleni välja, et tõelise ohu korral võimulolijad tingimata saavad "käppadele maanduda", aga meie teised... Hea küll, see selleks. Tunnustan seda, et me oma väga väikses pea olematu rahvaarvuga riigis oleme suutnud hoida kõrgkultuuri, leidnud selleks vahendeid. Tõesti, kõlab paatoslikult, aga oleme haritud rahvas. Samas, iga päevaga lisandub "väliselt töökorras robotinimesi". Paratamatus- nagu seegi, et alati olid, on ja jäävad nn. lihtinimesed, kes teevad nurisemata meile kõigile vajalikke lihtsamaid töid vastavalt oma võimetele ja tervisele. Aga mis te arvate, kas neile makstava miinimumpalgaga saab söödud ja eluasemekulud tasutud? Ei, ja see on häbiväärne. Kus on kõrgete Euroopa ametnike silmad? See on tõesti räige eksimus õigusriigi põhimõtete vastu. Rõhutan, jutt on täisaja ja täiskohaga töötavatest inimestest!
 
eelmisele 21. mai 2010, kl 13.40
pisikene inimene oma pisikese hariduse + pisikese palgaga ärgu elagu üle oma võimete.
ei ole tarvilik kõigil elada oma majas vs suures korteris.
pisike harimatu lihtinimene elagu omaväärset elu ja kõik on paigas. lõhe tuleb sellest, et tahetakse rohkem (loe- üle oma võimaluste/vajaduste).
 
arvan 21. mai 2010, kl 14.00
to eelmisele
Kuidas sa kujutad endale ette elu ilma lihttöölisteta, ilma nendeta, kes su järgi koristavad, sind teenindavad. Absurdne mõtteviis, kõik olgu kõrgharidusega ülemused või muu kõrgelt haritud ametimees. Kui ei oleks neid, kes sinu eest lihttöö ära teevad, peaksid sa ise oma suures ülemuseametis wc ja ruume koristama, luuaga tänaval tuuselda. Kuni mõni amet on vajalik, olgu see kas või hariduseta koristaja amet, siis tuleb seda ka õiglaselt tasustada.
 
nojah 21. mai 2010, kl 14.32
Igal tööl on ikka vastav tasu ja vähese haridusega lihttöölisel vähese palgaga pole mõtet tahta omale isiklikku korterit või maja. See laenubuum viis kõik paigast ja iga lihttööline arvas, et ta saab seda endale lubada. Inimesed on võrdväärsed, aga mitte kunagi võrdsed, nagu nõuka ajal pidi olema, kuigi ka siis oli nomenklatuur ja paljud teised sellest välja arvatud, aga nüüd on nii nagu võimed, nii ka muu, ehk et sea suud seki järgi ja ma ka affiga ühel nõul, et need, kes rohkem õppinud ja vaeva näinud, omavad eeliseid ja selles ju õppimise ja arengu mõte ongi.
 
to arvan 21. mai 2010, kl 14.40
juba vanal eesti ajal oli igal suure maja omanikul majas pisikene korterikene koristaja jaoks - vastav just tema haridusele + tööpanusele.
soovitan seda skeemi järgida ja kõik loksub paika.
see, et praegustel lihttöölistel on suurusehullustus - ka see on nende harimatusest tingitud probleem.
simpel!
 
Le 21. mai 2010, kl 14.48
Rõhutan veelkord, jutt on täisaja ja täiskohaga töötavatest inimestest. Riik ei tohiks sellist absurdi aktsepteerida, et isegi väikese korteri üür+söök ei tule palgast välja, ülalpeetavate (laste) toetamisest rääkimata. Ja see, et need inimesed peavad omavalitsuste toetusi lunima, ei ole lihtsalt väärika riigi väärikas nägu. Olen kindel, et õiguskantsleril oleks siin üht-teist urgitseda. Lihttöölised olid, on ja jäävad. Kinnisvarabuumist ma ei räägi ("hakkasid ka ei tea mida tahtma"), vaid toimetuleku õiguslikest alustest, mis on suuresti riigi teha.
 
tädi Juula 21. mai 2010, kl 15.33
kas Eesti on õigusriik - kui silmas pidada vabadust reisida ja lõugu lõksutada,siiski on võimalus eriti tigedatel erinimekirja sattuda,siis küll
kuid kui pidada silmas võrdseid võimalusi konkursil riigitellimusi võita või kohtus õigust saada siis väga tihti mitte
ja ega inimesed peagi võrdsed olema VAID KÕIGIL PEAVAD VÕRDSED VÕIMALUSED OLEMA,aga vat seda meil küll pole
kas palgaskaala on õiglane ja riigi jätkusuutlikkuse kohane - no ei ole,selle järgi peaksid kõige paremini olema tasustatud ÕPETAJAD,sest neist sõltub riigi tulevik,mitte mingisugusest pangaaferistist.
ja kes arvab et masu e.täpsemalt täpe juhuslikult tekkis on tola küll,see oli nimelt organiseeritud et põhja lasta kohalik rahvuslik kapital ja hiljem see odavalt kokku osta
ja veel huvitavat ja harivat lugemist,et aru saada perestroika ja meie nn iseseisvumise tegelikust olemusest lugege prantsuse sovetoloogi Francoise Thomi raamatut perestroikast kui kommunistide ja kgb-snikute sõjast,võitsid loomulikult viimased ja neil pole mingit ideoloogiat vaja ainult raha
 
to Le 21. mai 2010, kl 17.22
Rõhutan veelkord, jutt on täisaja ja täiskohaga töötavatest inimestest. Riik ei tohiks sellist absurdi aktsepteerida, et isegi väikese korteri üür+söök ei tule palgast välja, ülalpeetavate (laste) toetamisest rääkimata.

just, täisaja ja täiskohaga töötavatest inimestest.

nemad saavadki palka oma panuse eest ja on vaid nende probleem kui oma rahadega toime ei tule. mitte kuskil pole öeldud, et peab elama omaette, eks elagu põlvkonniti koos nagu muiste.
ikka tahtmised ja võimalused hoitagu tasakaalus. isegi söögirahaga on palju mängumaad, aga seda ei pruugi pisikesed ajud enam aru saada, ostetakse kalleid asju ja siis on rahad läbi. eks vaadake ise mis palgapäevade paiku poodides toimub.
ja lollile anna raha või miljon kuus- ikka jääb tal enne järgmist palka puudu, säästmisest rääkimata!
 
viimasele 21. mai 2010, kl 17.44
Ei ole ikkagi nii, et saad palka vastavalt oma panusele! Olen keskastme juht kui nö võib öelda ja ühe töötaja lahkudes suruti tema töö minule peale, muidugi ilma raha lisamata! Ettevõtjad kasutavad julmalt inimesi praegu ära, julmalt!Aga pere vajab pidamist, rügan edasi kuni leian normaalsema töö. Peksupoisi ameti eest 8000.- brutona pole palju ja seda enam, et tööpäev kestab vahel terve ööpäev.
 
tädi Juula 21. mai 2010, kl 19.34
no sellist juttu et elagu vastavalt võimalustele pead-jalad koos ja et rahva pisikesed ajud raiskavad kohe kõik ära võib ajada vaid reformierakondlik kiskja
kusagilt jäi silma mõte ,et see omandireform oli jumala poolt eesti rahvale määratud proovikivi - kas on ajaloost midagi õpitud,aga ei oldud, mindi suure rõõmuga omasuguste kõri kallale - no võib-olla tõesti tõsi
ja siit algavadki rahva hädad - ei osata hoida ühte ja enda eest seista üheskoos
kõige viimane näide on Kreeka,hakatakse vastu ja nõutakse süüdlaste kohtu alla andmist,ka USA senat piirab süüdlaste pankurite võimu
aga meil leidub vanast ajast raha eest nn arvamuste kujundajaid-äraandjaid ja muidu geneetiliselt paisid orje
aga see kärpimine on ju alles algus,kullakesed,praegu kärbiti kuskil 7 miljardit,aga on ju nõue eurokeskpanka veel 20 miljardit,Saksamaa tegi oma 152 miljardiga otsa lahti
ehk nagu eesti mees ütleb - goilüpsimasin töötab täistuuridel ja eesti rahvas kui euroliidu imelaps veel kiidab takka kuniks näljast nõrkeb
aga kenale prouale- oma suure õelusega peletad kõik potentsiaalsed kavalerid,ei aita siin isegi maijooks ega tantsukingad
 
Le 21. mai 2010, kl 20.30
Veel niinimetatud miinimumpalgast ja üldse palgast.
Kui riik on miinimumpalga kehtestanud, siis mitte tänitamiseks (pisikesed ajud, väike panus ja mis kõik veel), vaid sellega näidanud, et ta jagab vastutust inimeste toimetuleku eest. Tore. Peaks aga reaalseid numbreid vaatama.
Jagan arvamust, et õpetajad peaksid palju rohkem palka saama. Siin keegi uhkustas, et ta töötas 2,5 kohaga (mis näitab, et tegu oli samuti alatasustatud ja mitte kuigi raske/tähtsa tööga). Õpetaja läheks sellise koormuse juures kiiresti hulluks. Jõudsime algusesse tagasi: ühe täiskohaga tööd tehes peaks normaalses riigis ära elama.
 
aff 21. mai 2010, kl 21.09
Sotsiaalne kihistumine on eksisteerinud kõikides ühiskondades läbi inimkonna ajaloo, sellest ei ole ega saagi olla vaba ka Eesti ühiskond. (Isegi kommunismis, mis oma algsete ideede poolest seda likvideerida üritas).
Kihistumise positiivne külg on see, et kel ambitsioonikust ja (au)ahnust, sel on, mille poole püüelda. Kõik inimesed ei saa olla võrdsed (vaimsel, füüsilisel või materiaalsel tasemel), sest konkurentsitahe ja -võim - ühed edasiviivatest jõududest- on kõigil erinevad ja kui ei oleks võistlusmomenti, siis ei oleks progressi. Aga kadedus... sellest pole mõtet rääkidagi.

Ps. Õpetaja palk on üle 10 tonni, miks ta sellega ära ei ela siis?
 
tädi Juula 21. mai 2010, kl 23.45
10 tonni miinus maksud -no elab ära ikka ainult see ei ole palk vastavalt töö tähtsusele ja panusele riigi hüvanguks ja seda võrreldes näiteks riigifirma nõukogus istumisega
esimese vabariigi ajal oli ka professori palk kõrgem kui riigikogulasel
ka maksutulu oli teine: enamus makse tuli riigifirmadelt ja tollist mitte üksikisiku tulumaksust nagu nüüd
nüüd soositakse välisinvestorit siis aga soositi rahvuslikku kapitali ehk teisiti öeldes oleme jälle võõra rahva orjad edasi
 
to aff 22. mai 2010, kl 00.12
"Sotsiaalne kihistumine on eksisteerinud kõikides ühiskondades läbi inimkonna ajaloo, sellest ei ole ega saagi olla vaba ka Eesti ühiskond."
==============

Sotsiaalne kihistumine on turumajanduses loomulik, aga kapitali koondumine kitsa ühiskonnakihi kätte (20% ühiskonnast) ei ole normaalne ja just sele reguleerimine on riigi ülesanne.
Eesti riigil ei ole see kuigi hästi õnnestunud. Keskklass on pea olematu.
 
to aff 22. mai 2010, kl 00.36
Sotsiaalne kihistumine on eksisteerinud kõikides ühiskondades läbi inimkonna ajaloo, sellest ei ole ega saagi olla vaba ka Eesti ühiskond.
----------

Selle jutuga tõmbad eestlusele vee peale. Mis esimese ja teise detsiili inimestele eestlusest kui Maslow' püramiidi esmased vajadused rahuldamata.
 
ka 2,5 kohta 22. mai 2010, kl 06.30
Vaidlen vastu, eyt alamkoormusega on üks koht. Näiteks mul pole oma aega, väga harva, on vaid töö. On 120 alluvat ja kõik nendega seonduvpaberimahjandus, pluss firmadega läbirääkimised ja kaupade vedu, müük jne. Soovin ka lahkudsa töölt, naine jätab mu muidu maha.10 000 brutona saab kindlasti normaalsema tööajaga välja teenida.
Ei ole enam mingeid piirnorme, mis on üle või alakoormus ka uus TL seadus on nii inimesevaenulik, et võid töölisest teha orja. Kõikjal on sees sõna MÕISTLIKKUSE piirides, seda siis sõnastavadki ülemus ja alluv erinevalt.
 
tädi Juula 22. mai 2010, kl 08.50
ja miks see just nii on tõestab veenvalt ära F.Thom,kui selline selltskond võimul ei saagi teisiti olla
oleme liig väike riik et mitte teada kes võimule upitati ja loogiline ju,olekski imelik kui nii laialdast võrku poleks ära kasutatud,pakun et iga viies koputas,tasustatud said muidugi teenekamad
rõhutakse niikaua kuni lubatakse ja euroliidus veel hullemini sest selleks see liit ju loodud sai
20 miljardit kokku kraapida,aga oma palga kallale valitsejad ju minna ei taha,ei tea kas see Siberi prohveti ennustus et rahvas saab kergemalt hingata siis kui Toompealt veri alla voolab tõeks ka läheb
aga kui tõsiselt millegi üle imestada siis vaid seda et kas neil suurtel otsustajatel on oma eraldatuse tõttu reaalsustaju täiesti kadunud või on see valitud seltskond oma satanistlike rituaalidega saatana möllama lasknud,sest kaua sa seda kummipaela ikka venitad ta katkeb ja võid ise laksu saada
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!