Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Õigusabi
6korteriga majas elab ainult 1omanik,3üürniku ja 2tühjalt seisvat korterit?Kas tühjalt seisvatele korteritele ka kohustusi nt,kütta(ahjuküttega maja)lund rookida,lehti koristada jne?Kus need seadused kirjas?
 
mis teha? 03. oktoober 2010, kl 15.04
Me siis oleme ainuksed kes meie ühiskasutses hoovi korrastavad,,teistel puudub ju igasugune huvi?On olemas ka KÜ,mis on aga mittetasustatav.Milline oleks sellisele vanale majale parim lahendus,pole kellegil huvi fassadi soojustamisel ,ega ka muud tööd paku huvi!Naaber kolis välismaale ja teatas,et tema ei küta sel talvel?
 
pr 03. oktoober 2010, kl 23.08
Aga mida KÜ põhikiri ütleb korteriomanike kohustuste kohta? Ega see loe, et üürnikud sees - oma kohustusi KÜ ees peab ikka täitma, kas teeb seda ise v lepib üürnikuga kokku, on juba tema asi. Vaadake üle oma põhikiri ja kui vaja, tehke muudatusi.
 
teemaalgataja 04. oktoober 2010, kl 10.52
põhikirja muutmiseks vaja üldkoosolekut?Aga reaalselt elame majas ainult meie seega puudub omanikel huvi rohkem maksta?Või üldse midagi teha?
 
Hmh 04. oktoober 2010, kl 12.25
Aga miks nad peaksid kütma või lund rookima kui nad ise sees ei ela? Tee ettepanek, et kütad ise oma puudega nende korterit. Ma elan ise sarnases majas ja kuna mul autot pole, ei ole selle peale tulnudki, et lund rookida. Las need roogivad, kellel vaja on. Mina pääsen ju oma sissetrambitud radapidi ka tuppa. Lehtede ja muu sellisega on meil vaikiv kokkulepe, et nendega tegelevad need, keda lehed häirivad. Nt mina ja üks naaber hooldame ühiselt lillepeenart. Mina olen meie trepikojas ainuke, kes trepikoda koristab, sest teisi ilmselt ei häiri kui trepp mudane on. Kui pirn läheb läbi, vahetab see, kellele esimesena pime trepikoda närvidele hakkab käima. Kõik on rahul.
 
lala 04. oktoober 2010, kl 12.27
korteri omanik oli lihtsalt see ainus loll, kes korteri välja ostis. ainus mõistlik tegu oleks kogu maja ära osta, juhul kui see võimalik ja seda väärt on ja siis teisi kortereid välja üürima hakata.
 
skiso 04. oktoober 2010, kl 13.32
teemaalgataja kirjutas:
Kas tühjalt seisvatele korteritele ka kohustusi nt,kütta(ahjuküttega maja)lund rookida,lehti koristada jne?Kus need seadused kirjas?

**********************

KOS (Korteriomandiseadus) § 11; § 12 lg 3 ; § 15 lg 5 ja lg 6
samuti terve KÜS (Korteriühistuseadus)

Kütmata korter tekitab otseseid kahjustusi (niiskusest ja läbikülmumisest) elamu konstruktsioonidele ja kui majas on ka veevärk, siis maja sanitaartehnilistele paigaldistele. Osaliselt kütmata majas tekib 0 punkt (kaste- ehk kondentspunkt) köetava ruumi soojustamata siseseinale ja kogu niiskus kondenseerub köetavas ruumis kütmata ruumiga ühisele seinale. Edasi tuleb hallitus jms. Seega saab käsitleda ühe isiku tegevust teise suhtes tahtlikult kahjutekitavaks.

Ülejäänud seadused, sätted ja ettekirjutused, mida pole otseselt kehtivates seadustes, tuleb kirja panna kas KÜ põhikirja või KÜ kodukorda.
 
teemaalgataja 04. oktoober 2010, kl 15.41
suur tänu skiso..põhikiri väga vana seda muuta enda kahjuks ei soovi keegi.Nii,et pean piirduma üldiste seadustega!
 
aga 04. oktoober 2010, kl 20.21
Meil ei köeta siiamaani veel maja. Kujutan ette mis kahju see tervele majale toob.
 
kasja 04. oktoober 2010, kl 23.21
Kus see maja on teil? Andke välismaale läinud naabri kontakt, ma kauplen ennast üürile - mõelgu ka ikka, mis jama talvel võib tulla. Maksan tema maksud ja kütan ta kodu, lund rookida ja lehti riisuda ka võin - ei peagi spordiklubisse minema :).
 
Nii 04. oktoober 2010, kl 23.37
Samuti on vaevanud mind see mõte, millist korvamatut kaahju toob see, kui kortereid ei köeta. Just nimelt meie, kes me sellises majas elame, peame kütma iga päev korterit, sest muud moodi ei saa sees elada (talvel isegi 2x päevas)
Meie majas on 8korterit, 3-s elatakse sees, kuid 5korterit on aastaringselt kütmata. lumerookimist ja lehtede kraapimist ma ei võta jutukski, eelmine talv sai ikka pidevalt kühveldatud.
Tahakski teada mida ette võtta, et neid kortereid, kas või kord nädalaski köetaks, nii ei saa ju, või mis te arvate.
 
Dom Turakov 05. oktoober 2010, kl 08.56
---KOS (Korteriomandiseadus) § 11; § 12 lg 3 ; § 15 lg 5 ja lg 6
samuti terve KÜS (Korteriühistuseadus)

Kütmata korter tekitab otseseid kahjustusi (niiskusest ja läbikülmumisest) elamu konstruktsioonidele ja kui majas on ka veevärk, siis maja sanitaartehnilistele paigaldistele. Osaliselt kütmata majas tekib 0 punkt (kaste- ehk kondentspunkt) köetava ruumi soojustamata siseseinale ja kogu niiskus kondenseerub köetavas ruumis kütmata ruumiga ühisele seinale. Edasi tuleb hallitus jms.
Seega saab käsitleda ühe isiku tegevust teise suhtes tahtlikult kahjutekitavaks.---


Paljudele ei jõua see info kahe kõrva vahele, juhatusest rääkimata, ja seadus ei ütle ka midagi juhatuse karistamise kohta, kuna enamuse hääl soovib elada kütmata majas viimse hingetõmbeni. Seda nimetatakse raha kokkuhoiuks.
 
ahh 05. oktoober 2010, kl 08.58
maal on tuhandeid vanu kolhooside kortermajasid. kellelgi pole huvi ega mõtet sellistes elada, kui ta veel ka suurtest asulatest eemal. ükskord lahkub sealt ka viimane rumaluke, kes oma korteri välja ostis. lahkub ja korter jääb tühjaks sest keegi seda ei taha, see on paratamatu ja kedagi kohustada, et ta peaks mõttetut korterit kütmas käima on võimatu ja tegelikult ka täiesti mõttetu raiskamine.
 
Nii 05. oktoober 2010, kl 10.02
Ma ei ela mingis vanas kolhoosi kortermajas, vaid päris suures alevis, pea alevi keskel.
 
ohh 05. oktoober 2010, kl 10.02
Neid kolhoosimaju on ka linnaagulites ja kui ka sealtki lahkub viimane rumaluke, kes veel usub, loodab ja armastab, siis kohalejäänud targad proletaarlased arvavad, et kütta pole ikka vaja, kuna selle raha eest võib ju kottideviisi tatart kokku osta... :P
 
Nii 05. oktoober 2010, kl 10.06
Hmh kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Aga miks nad peaksid kütma või lund rookima kui
> nad ise sees ei ela? Tee ettepanek, et kütad ise
> oma puudega nende korterit. Ma elan ise sarnases
> majas ja kuna mul autot pole, ei ole selle peale
> tulnudki, et lund rookida. Las need roogivad,
> kellel vaja on. Mina pääsen ju oma
> sissetrambitud radapidi ka tuppa. Lehtede ja muu
> sellisega on meil vaikiv kokkulepe, et nendega
> tegelevad need, keda lehed häirivad. Nt mina ja
> üks naaber hooldame ühiselt lillepeenart. Mina
> olen meie trepikojas ainuke, kes trepikoda
> koristab, sest teisi ilmselt ei häiri kui trepp
> mudane on. Kui pirn läheb läbi, vahetab see,
> kellele esimesena pime trepikoda närvidele hakkab
> käima. Kõik on rahul.

Sellise suhtumisega ei saa küll kortermajas elada, eksole..metsa sees pigem..
Kas ma peaksin ka oma puudega meie maja 5korterit kütma hakkama või?
Isegi keskküttega korterites on nii, et kui isegi sees ei ela, maksavad nad mingi osa ikka kütte eest, sest muidu see mittekütmine tekitab majale suuri kahjusid, eks ta õige ole ka.
 
Keskküttega 05. oktoober 2010, kl 16.41
"segi keskküttega korterites on nii, et kui isegi sees ei ela, maksavad nad mingi osa ikka kütte eest, sest muidu see mittekütmine tekitab majale suuri kahjusid, eks ta õige ole ka."

Mittekütmisega majale kahjude tekitamine on asja üks pool. Peaasi on siiski see, et pole võimalik korterite kaupa keskkütet välja lülitada, kui seal keegi ei ela. Nii et tuleb maksta. Ahiküttega korteris on võimalik jätta kütmata ja sellepärast nii tehaksegi.
 
kasjale 06. oktoober 2010, kl 11.22
Oleme kalamajas,aga ei nad ei üüri välja ja teisel seinad puhtaks kraabitud ja ootab mümist kui paremad ajad tulevad!
 
teemaalgataja 06. oktoober 2010, kl 11.26
Hmh kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Aga miks nad peaksid kütma või lund rookima kui
> nad ise sees ei ela? Tee ettepanek, et kütad ise
> oma puudega nende korterit. Ma elan ise sarnases
> majas ja kuna mul autot pole, ei ole selle peale
> tulnudki, et lund rookida. Las need roogivad,
> kellel vaja on. Mina pääsen ju oma
> sissetrambitud radapidi ka tuppa. Lehtede ja muu
> sellisega on meil vaikiv kokkulepe, et nendega
> tegelevad need, keda lehed häirivad. Nt mina ja
> üks naaber hooldame ühiselt lillepeenart. Mina
> olen meie trepikojas ainuke, kes trepikoda
> koristab, sest teisi ilmselt ei häiri kui trepp
> mudane on. Kui pirn läheb läbi, vahetab see,
> kellele esimesena pime trepikoda närvidele hakkab
> käima. Kõik on rahul.
Tegelt on ka meil momendil nii:).Aga kui üksi lehti riisud ja tänavat koristad siis ajaliselt umbes 1h,siis tundub,et pole kõik ikka väga õige!Aga noh mis seal ikka ,,,karavan sõidab edasi!
 
skiso 06. oktoober 2010, kl 13.55
ahh kirjutas:
-------------------------------------------------------
> maal on tuhandeid vanu kolhooside kortermajasid.
> kellelgi pole huvi ega mõtet sellistes elada, kui
> ta veel ka suurtest asulatest eemal. ükskord
> lahkub sealt ka viimane rumaluke, kes oma korteri
> välja ostis. lahkub ja korter jääb tühjaks
> sest keegi seda ei taha, see on paratamatu ja
> kedagi kohustada, et ta peaks mõttetut korterit
> kütmas käima on võimatu ja tegelikult ka
> täiesti mõttetu raiskamine.

****
Kui sul on kinnisvara, pole oluline kas Olümpia hotelli kõrval või endise kolhoosi lauda kõrval, siis sellega kaasnevad õiguste kõrval ka kohustused. Kohustustest ei vabasta sind mitte ükski seadus. Vastupidi. Seadustes on selgelt kirjas, millised on sinu kohustused ja millega pead arvestama kinnisvara omades. Kui sa tekitad oma tegevusetusega kahju ainult iseendale (näiteks 100% oma majas), siis jumal sellega.
Pole kedagi, peale iseenda, kes kahju kannataks ja seega pole ka kedagi, kes kahjusid sisse nõuaks. Jamaks läheb siis, kui selline tegevusetus toob endaga kaasa teiste isikute kahjud (kortermaja puhul loe: tegevusetus teeb teiste inimeste elamise põrguks või lausa võimatuks).

Mis tähendab "mõttetult korterit kütmas käia"?? Mõttetu saab asi olla ainult siis, kui inimene asjal mõtet ei näe. Kui inimene ei näe oma korteri kütmises mõtet, siis tuleb talle see mõte selgeks teha. Edasi oleneb, missuguste vahendite ja meetoditega see konkreetse persooni puhul selgeks on võimalik teha.

Kui korteriomanik, lisaks selgele kohustusele seda oma korterit selliselt kasutada/käsutada, et ei tekitaks teistele omanikele kahju (tema kohustus on see tagada), on huvitatud oma kinnisvara väärtuse ja seisukorra halvenemise vältimisest, siis ta käib mõttega seda kütmas.

Kui korteriomanikul on nö. "savi" oma korterist j kõigest sellega seonduvast, siis see ei vabasta teda kohustustest ja tal tuleks seda kütmas käia mõttega, et vältida teistelt neile oma hooletuse ja tegevusetusega tekitatud kahjude sissenõudmist. Kui teiste korterite ja maja remonti kinni maksma peab hakkama, küll siis jõuab ka kütmise mõttekus kohale.

Ja kui on nii "ülimalt savi" siis milleks seda omada? Kui keegi seda ei osta, siis kinkigu ära, et vabaneda kohustustest. Kasvõi KOV-le. On ennegi kingitud ja KOV-id kasvõi sotsiaalkorterid neist teinud. Pange aga lehte kuulutus, et kingite korteri ära ja te saate sellest kohe lahti.

Meil lihtsalt vohab ühel pool kohusetundetus ja karistamatuse tunne pea igas eluvaldkonnas. Eriti mis puudutab seda "püha omandit". Ei ole ta midagi nii "püha", et kohustustest vabastaks. Ja vastasleeris vohab ülim alandlikkus või hirm ning kartus konkreetselt asjad paika panna, samuti teadmatus oma õigustest ja võimalustest neid kaitsta.

Kui ise ei suuda/saa/oska/julge asju ajada, siis tuleks alguses pöörduda kirjalikult (teabenõue või kaebus) KOV ehitusspetsialisti poole, kes on kohalik ametnik selliste küsimuste puhul. Tutvuge algatuseks oma KOV ehitusspetsialisti või nõuniku ametijuhendiga. Tavaliselt sisaldab "Ehitusspetsialisti ametijuhend" ka punkte:

EHSpets. on kohustatud:
_____
Teostama isiklikult ja korraldama valla territooriumil ehitusjärelevalvet.
Tegema ehitise omanikule, ehitusettevõtjale ja ehitust omavoliliselt ehitavale isikule ettekirjutusi seadustest mittekinnipidamise kohta.
Nõustama ja abistama ehitusalaselt valla elanikke, vallavalitsuse ja valla asutuste töötajaid (s.t. peab andma teile lisaks ka teavet KOV kehtivate õigusaktide kohta, mis puudutavad omandit ja selle korrashoidu).
_____

Lisaks juba eelpool ülesmärgitud KOS ja KÜS puudutab teemat veel ka Ehitusseadus (EHS) ja Võlaõigusseadus (VÕS).

VÕS §3 p2 ; § 76; §82 p3; 4 petükk; 5 petükk; 2 jagu alates §108 ja edasi; 7 peatükk §127 ja edasi; KINDLASTI: §1043 ja edasi; §1045 p5 ja tegelikult tuleks tutvuda terve VÕS-iga, sest nende kõverike siia toppimisel pole ükshaaval sügavat mõtet.

Ja seadused on eelkõige loodud just inimeste õiguste kaitseks, mitte kellelegi "käru keeramiseks" või taga kiusamiseks.
 
teemaalgataja 06. oktoober 2010, kl 15.55
skiso,TÄNAN,üritan su jutu suupärasemaks teha ja need siis mittehoolivatele nn,korteriomanikele selgeks teha,et niigi lagunev maja ei saa seista kütmata,,ja kasimata!
 
:-)) 06. oktoober 2010, kl 19.05
Kui kasimisest rääkida, siis paljude majade koridorid lausa pakatavad uste taha tõstetud üleliigsetest või küla pealt kokkukorjatud asjadest. Mida küll seal koridorides ei leidu, Võsa Pets saaks lausa eraldi saate teha..:-)
 
Nii 06. oktoober 2010, kl 19.41
Skiso juttu ei ole vaja siluda - väga õige jutt.
 
Nii 06. oktoober 2010, kl 19.42
:-)) kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Kui kasimisest rääkida, siis paljude majade
> koridorid lausa pakatavad uste taha tõstetud
> üleliigsetest või küla pealt kokkukorjatud
> asjadest. Mida küll seal koridorides ei leidu,
> Võsa Pets saaks lausa eraldi saate teha..:-)

Mis see siia praegu puutub, teemaks on mittekütmine hoolimatute omanike poolt.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!