Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Õigusabi
Tööraamat
 
N55 29. jaanuar 2015, kl 12.19
Kas tööraamatud on veel kehtivad või pole kohustuslikud töösuhte vormistamisel?
 
ametnik 29. jaanuar 2015, kl 12.24
Ei ole enam kehtivad ega vajalikud.
 
ametnik 29. jaanuar 2015, kl 12.26
Teen c-p ka:

Alates 01.07.2009 sõlmitavate töölepingute puhul ei ole tööandjal tööraamatu pidamise kohustust, olemasoleva tööraamatu annab tööandja töösuhte lõppemisel töötajale. Ometi ei tohi seda ära visata. Miks?


"Tööraamatut ei pea täitma ka lepingute lõpetamisel alates 1. juulist 2009," kinnitab sotsiaalministeeriumi asekantsler Egle Käärats. "Töösuhte kontekstis ei ole tööraamat enam aktiivne dokument."

Siiski tööraamat säilitab oma väärtuse töötaja jaoks varasemate sissekannete tõttu. Seepärast ei tohi tööandja ikkagi tööraamatuga vastutustundetult ümber käi, kinnitab Käärats.

Mis kasu on inimesel tööraamatust?

Alates 1999. aastast arvestatakse pensionistaaži isikustatud sotsiaalmaksu järgi. Süsteem on lihtne: mingeid dokumente tööstaaži tõestamiseks vaja pole. Teisalt ei anna tehtud töö ka õigust pensionile, kui selle peale on maksud maksmata jäetud.

Tööraamatu peab töötaja üldjuhul pensioniikka jõudmiseni alles hoidma, et tõestada enne 1999. aastat omandatud tööstaaži, kuna varasema aja kohta ei ole automaatset maksupõhist arvestust.

Samuti vajab töötaja tööraamatut, kui tahab tõestada oma õigust soodustingimustel vanaduspensionile. Tööraamatusse tehtud märke abil on kerge tõendada kunagi tehtud tervistkahjustavat tööd.

Firma hoiab tööraamatut kuni 50 aastat




Kui töötaja ei ole tööraamatut aasta jooksul töösuhte lõppemisest tööandjalt välja võtnud, saab tööandja esitada selle sotsiaalkindlustusametile.

Enne 01.01.2009 lõppenud töösuhte tööraamatuid, mis on jäänud tööandja kätte, tuleb siiski hoida 50 aastat, vastavalt 1992. aasta töölepinguseaduse nõuetele.

Arvestades tänapäeva muutlikku majandust, on ettevõtetele poole sajandi pikkust eluiga ennustada muidugi julge samm. Seepärast võib pidada mõistlikuks soovitust tööraamat tööandja käest ikkagi enda kätte võtta.

Isikukaartidest võib viisakalt vabaneda

Eelmine töölepinguseadus nõudis töösuhte põhjalikku dokumenteerimist, sealhulgas ka personaliarvestuse pidamist isikukaartide alusel. 1. juulil kehtima hakanud seadusega tööandjal seda kohustustenam pole.

Samas ei keela keegi ka isikukaarte edasi pidada, kui tööandja leiab, et seesugune personaliarvestuse vorm on mõistlik ja otstarbekohane. Töösuhet tõendab nüüdsest üksnes tööleping.

Varem koostatud isikukaartidele ei kehti ka säilitamiskohustus, seega on tööandjal õigus need nõuetekohaselt hävitada.
 
N55 29. jaanuar 2015, kl 12.48
Tänud ametnikule vastamast!
 
hkf 29. jaanuar 2015, kl 17.36
Mina olen igal juhul palunud tööandjal kõik asjad tööraamatusse ka kanda sest tööraamat on kindlam. Kui ükskord pensionile minna, siis võib kindel olla, et see raamatuke on alles, aga igasuguste ootamatuste tõttu võivad paberilehed nii pika ajal jooksul kaotsi minna. Kahes kohas on materjale ju kindlam hoida.
 
mhh 29. jaanuar 2015, kl 19.04
hkf Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mina olen igal juhul palunud tööandjal kõik asjad
> tööraamatusse ka kanda sest tööraamat on kindlam.
> Kui ükskord pensionile minna, siis võib kindel oll
> a, et see raamatuke on alles, aga igasuguste ootam
> atuste tõttu võivad paberilehed nii pika ajal jook
> sul kaotsi minna. Kahes kohas on materjale ju kind
> lam hoida.

Tööandjal ei ole mingit kohustust teha mõttetut tööd. Tööraamatusse kannete tegemine ei ole ei kohustuslik ega ka vajalik. Mitte keegi ei vaata, mis sinna tööraamatusse on peale 2009 aastat kirjutatud. Kõik andmed võetakse maksuameti andmebaasist. Võid sinna tööraamatusse kasvõi terve eluloo kirja panna, pensioni saamisel ei oma see enam mingit tähtsust. Mis paberilehtedest sa räägid, ei saa üldse aru.
 
memm 30. jaanuar 2015, kl 15.54
mul pole mingisugust tööraamatut peale nsvl väljaantud rohelise, see ei ole ming kusagil takistanud, sest, usu, riik teab meist enam kui me ise! don't worry!
 
Ära aja jama 31. jaanuar 2015, kl 03.16
memm Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> mul pole mingisugust tööraamatut peale nsvl väljaa
> ntud rohelise, see ei ole ming kusagil takistanud,
> sest, usu, riik teab meist enam kui me ise! don't
> worry!

"Uue Eesti" ajal oli tööraamat täitsa kasutusel veel!
Kui inimene peab pensile jäädes hakkama tõestama, kus ja kui palju on ta töötanud, pole neid andmeid enam kusagilt võtta - neid asutusigi pole enam olemas!

Loe see pikk kommentaar läbi!

Ja minu tööraamat on hoopis hallide kaantega - välja antud 1971.
Mina elan Soomes ja minul on seda siingi vaja läinud. Ka pensioni arvestamisel.
 
Kk 01. veebruar 2015, kl 22.12
Ja isegi, kui sul on tööraamat alles, võib ilmneda, et mingid kanded on tehtud valesti (kas on ettevõtte nimi valesti või on pitsat puudu, või ei klapi kuupäevad) ja tuleb ikkagi leida oma tolleaegne tööandja üles (kui see veel olemas on ...)
Aga jah, igal juhul tasub oma tööraamat alles hoida. Ja veel parem, kui selle saab viia Sotsiaalkimdlustusametisse hoiule (kunagi ei tea, mis võib juhtuda, nt tulekahju ..)
 
njahh 02. veebruar 2015, kl 00.05
Tööraamatut tasub alles hoida, kui seal on kandeid varasemast ajast, kui 1999. Hilisemaid ei vaata nagunii keegi.
Mõni aeg tagasi, asudes uuele töökohale, leidsin eelmise töötaja sahtleid koristades päris mitu väljavõtmata tööraamatut. Kuna neist töötajatest ei teadnud keegi enam midagi, olla juba aastaid tagasi lahkunud, siis läksin neid tööraamatuid pensioniametisse pakkuma. Kenasti võeti vastu need, kus olid vanemast ajast kanded, aga uuemaid, ei tahetud küll võtta. Öeldi, et nendega pole mitte midagi teha. Andmed saadakse maksuameti andmebaasist ja neid raamatuid ei vaata enam keegi. Kästi hunti lasta. Ma siis ikka vaidlesin, et mul nii suurt hunti pole ja südametunnistus ka ikka nagu hästi ei luba, no siis pika kauplemise peale jätsid endale.
 
Siis oli kord majas 06. veebruar 2015, kl 02.14
Kk Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Ja isegi, kui sul on tööraamat alles, võib ilmneda
> , et mingid kanded on tehtud valesti (kas on ettev
> õtte nimi valesti või on pitsat puudu, või ei klap
> i kuupäevad) ja tuleb ikkagi leida oma tolleaegne
> tööandja üles (kui see veel olemas on ...)

Ei tea, miks seal valesti peaks olema või lohakalt täidetud?
Nõuka-ajal see poleks lihtsalt kõne allagi tulnud. Tööraamatud olid kõik raudkapis hoiul, nungega tegeles kaadriosakond ja see oli ametlik dokument, mitte mõni päevik mälestuste kirjutamiseks.
 
Konservatiivne mees 09. detsember 2016, kl 01.47
mhh Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> hkf Kirjutas:
> ---------------------------------
> ----------------------
> > Mina olen igal juhul p
> alunud tööandjal kõik asjad
> > tööraamatusse ka
> kanda sest tööraamat on kindlam.
> > Kui ükskor
> d pensionile minna, siis võib kindel oll
> > a, e
> t see raamatuke on alles, aga igasuguste ootam
>
> > atuste tõttu võivad paberilehed nii pika ajal jo
> ok
> > sul kaotsi minna. Kahes kohas on materjale
> ju kind
> > lam hoida.
>
> Tööandjal ei ole m
> ingit kohustust teha mõttetut tööd. Tööraamatusse
> kannete tegemine ei ole ei kohustuslik ega ka vaja
> lik. Mitte keegi ei vaata, mis sinna tööraamatusse
> on peale 2009 aastat kirjutatud. Kõik andmed võet
> akse maksuameti andmebaasist. Võid sinna tööraamat
> usse kasvõi terve eluloo kirja panna, pensioni saa
> misel ei oma see enam mingit tähtsust. Mis paberil
> ehtedest sa räägid, ei saa üldse aru.


mhh, sa võibolla 2060. aastal juba surnud oled, aga mina sel aastal lähen pensionile, ja usu mind, enne 2060 aasta juhtub juba mitu küberrünnakut ja kõik need maksuameti andmebaas ja jne registrid juba mitu korda kustutakse ära ilma taastamise võimaluseta. Aga kõik minu asjad on koos pitseriga ning allkirjastatud tööandjate poolt on tööraamatus kindlalt kirjutatud, ja sellega ma saan tõestada oma tööstaaž ja saada pensiooni. Usu mind, aga tulevikus on kõik võimalik!
 
mhh 09. detsember 2016, kl 09.38
Konservatiivne mees Kirjutas:
-------------------------------------------------------

> mhh, sa
> võibolla 2060. aastal juba surnud oled, aga mina
> sel aastal lähen pensionile, ja usu mind, enne 206
> 0 aasta juhtub juba mitu küberrünnakut ja kõik nee
> d maksuameti andmebaas ja jne registrid juba mitu
> korda kustutakse ära ilma taastamise võimaluseta.
> Aga kõik minu asjad on koos pitseriga ning allkirj
> astatud tööandjate poolt on tööraamatus kindlalt k
> irjutatud, ja sellega ma saan tõestada oma tööstaa
> ž ja saada pensiooni. Usu mind, aga tulevikus on k
> õik võimalik!

Mina võin surnud olla, aga peale küberrünnakuid pole ka mingeid panku, pensioniameteid ega muid registreid, mis sa arvad, et ainult maksuameti andmebaas siis kaob või? Ikka kõik on siis läinud, ja sina võid siis oma pensionist üldse suu puhtaks pühkida. sinu tööraamat ei huvita enam hulkuvaid kasse siis ka mitte.
 
maniila 10. detsember 2016, kl 14.47
2060. aastaks võivad kõik pensionist suu puhtaks pühkida ka ilma küberrünnakuta.
 
jahh 10. detsember 2016, kl 15.11
maniila Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> 2060. aastaks võivad kõik pensionist suu puhtaks p
> ühkida ka ilma küberrünnakuta.

see on küll tõenäoline, kui samamoodi edasi läheb nagu praegu.
 
õnneks pole mind 10. detsember 2016, kl 20.05
2060 enam ilmselt elavate kirjas - saan ehk enne seda veel mingi pensioni kätte . . . ?!
 
maniila 11. detsember 2016, kl 17.08
jep! sama siin:)
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!