Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
50+ nurgake
Mis toimub 50+ rubriigiga?
 
see oli 18. oktoober 2017, kl 16.54
bon appetit
 
87 18. oktoober 2017, kl 18.00
Nii see oli, aga punkti talle ei toonud. Mina oleksin öelnud okay või thanks.
 
mhhh 18. oktoober 2017, kl 18.56
Õudne. Ja need on vanad inimesed.
 
Arve Ametnik 18. oktoober 2017, kl 19.05
Ma juba ammu telekat ei vaata. Vahel mõnda teatrietendust, aga põnts on vägev.Mind hakkas huvitama see kompott, mida vist palja kõrrega topsist kätte ei saa. Nii erinevatest keeltest keedetud. Ma pakun eesti, vene, saksa, jaapani. Maakeeli see vaevalt on.
Ma sain kunagi koolis ühe kirjandi kolme, sest andsin edasi oma mulgist vanaema ja enda vestlusest lühikese katkendi, korrigeerimata muidugi. Õigekirja hinne oli kolm. Teema oli "Minu koolivaheaeg". Õnnetuks tegi see, et sain õpetajalt teada, et mu vanaema ei oska korralikult rääkida. Mul on siiamaani vanaema pärast piinlik. RIP.
 
87 18. oktoober 2017, kl 19.49
Om maid maailman tuhandit ja rahvit mitmit miljunit - üitsainus Mulgimaa!
Elagu mulgid! Mul oli ka mulgist vanaema.

Aga vanaema pärast piinlik? Ole nüüd ikka, see õpetaja ei olnud hingelt õpetaja, kui ta murret kui meie rahvuslikku pärandit halvustas, ja öelda, et vanaema ei oska korralikult rääkida, ei oleks ta ammugi tohtinud. Pigem oleks võinud lapsele selgitada, et kirjandis ära murret kasuta, kui see just otsene kõne ei ole.

Praegu tegutseb meil rahvuslik-alalhoidlikku mõttelaadi viljelev Mulgi Kultuuri Instituut, antakse välja mulgikeelset ajalehte ning toimub mitmesuguseid mulgikeelseid ja -meelseid üritusi. Hoidkem ikka mulgi pärandit au sees!
 
87 18. oktoober 2017, kl 19.57
Olin liiga pealiskaudne, see murdes räägitu oligi ju vestlus vanaemaga. Huvitav, kuidas selle õpetaja arvates siis raamatutes tohib murdeid kasutada?
 
Arve Ametnik 18. oktoober 2017, kl 20.16
Tegelikult vanaema pärast piinlik ei olnud, vaid oli õpetaja pärast. Olin päris tõsiselt nördinud, et otsese kõne ära parandas, sest ta ei püüdnudki mõista, et inimesed eri paigus räägivad murdes, vaid luges seda minu veaks. Muid vigu polnud. Sellise õpetajaga, kes ajas mingit kuiva rida, ei leidnud ma pärast seda kordagi ühist keelt.
Taasiseseisvumine tegi ka selle hullu karjeristi tegevusele lõpu. Kui ma seda teada sain, ma naeratasin omaette.
Aga, 87, selgita see lause. ,-')
 
87 18. oktoober 2017, kl 21.01
See on kadakasaksa keel.
"Las tuleb suvi, siis laps tuleb tantet besuhhima, kui erdbeerid reihvivad, siis lähme aeda ja nashime."
"Las tuleb suvi, siis laps tuleb tädile külla, kui maasikad küpseks saavad, siis lähme aeda ja maiustame."
 
Arve Ametnik 18. oktoober 2017, kl 21.28
Mul oli tante - tädi;
besuhhima - bez uhov - kõrvutu( arusaamatu kontekstis)vn.k;
erdbeer - erde beer - maaõlu - koduõlu sks.k
reihvivad - arusaamatu
nashime - pirnsilmad jp.k
Saa siis aru:))
 
87 18. oktoober 2017, kl 23.28
Päris naljaks arusaam sul! :))
Lõpetasin just praegu filmi vaatamise, mille originaalpealkiri on " La fille inconnue" (jälle mõtlemisainet). Väga dramaatilise lõpuga lugu.

Ma olen vahel filme vaadates mõelnud, et miks on nii: kellelgi on ilmselgelt midagi pahasti, aga temalt küsitakse, kas kõik on korras? Miks ei küsita, kas midagi on pahasti?
 
Arve Ametnik 18. oktoober 2017, kl 23.42
Ma pean vara tööle minema ja ma lähen praegu magama. Ma ütlen homme oma arvamuse, 87:)))
 
Arve Ametnik 20. oktoober 2017, kl 20.15
Mõtlesin kaua selle üle, aga ikka ei mingit selgust.
 
Onjah 21. oktoober 2017, kl 12.11
Igas peres omad sõnad ja ütlemised (pipsid-peenutsejad välja arvatud), aegu tagasi sai lastelt sõnavara täiendust, mõned seniajani käibel:
Kas mineme varsti?
Toas on mustused. (segamini)
Ärks on seljas. (särk, üldtähenduses, et soojalt riides)
Boiler on nämma. (kana)
Jäid poodi magama? (vanaema läks poodi, aga tagasi tuli alles ülejärgmine päev, nüüd on see väljend sagedases kasutuses, kui keegi hiljaks jääb).
Oma rahvas teab, aga võõrad, kes juhtuvad kuulma, püüavad parandada, eriti "boilerit". :-)
 
taibu 21. oktoober 2017, kl 18.38
"tantet besuhhima, kui erdbeerid reihvivad, siis lähme aeda ja nashime."
...die Tante besuchen, wenn die Erdbeeren reifen,...naschen

talrik - rootsi k taldrik
"taldrek" ütlesid ja ütlevad vist sedasorti inimesed, kellele taldriku ulatab "teenendaja". aga mis sellest. kui inimesel on mingi keeleline omapära, siis teeb see teda ainult huvitavamaks.

kui viimati see suur skandaal presidendiproua riiete ümber puhkes, oli alguses päris abitu tunne: ei teadnud "ööd ega mütsi", mis on pibo ja ekrud slimmid. ole siis veel täieõiguslik EW kodanik:)
 
mammi 23. oktoober 2017, kl 19.01
taldrek ja teenendaja ja selleks jääd.
 
HaukuvPeni 23. oktoober 2017, kl 19.09
87 Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> See on kadakasaksa keel.
> "Las tuleb suvi, siis
> laps tuleb tantet besuhhima, kui erdbeerid reihviv
> ad, siis lähme aeda ja nashime."
> "Las tuleb suv
> i, siis laps tuleb tädile külla, kui maasikad küps
> eks saavad, siis lähme aeda ja maiustame."


Eines Tages tahtsin minna
auf die Straße kõndima.
Aber vaevalt sain ma sinna,
Mutter kam mit luuaga.

© Kõik õigused kaitstud... hammastega!
 
vaaaal 23. oktoober 2017, kl 19.49
toda salmi tean minagi :)
 
87 23. oktoober 2017, kl 19.53
Kas ema oli striit sviiper?
 
vaaaal 23. oktoober 2017, kl 20.31
Kogemata kombel oli koolis käinud :D Vanasti saadi ka koolis targaks :)
 
Arve Ametnik 23. oktoober 2017, kl 21.52
Nii tore on lugeda just sellist kerget sõbralikku aasimist. Jätkuks see vaid nii, oleks teema täie eest.
 
Tiudur 23. oktoober 2017, kl 22.14
Iga kommija toob siia ühisesse välja või psühhoenergeetilisse välja oma kõla ja nagu näha, muudabki see selle teema praegu kergeks ja lahedaks. Siinsete maailmavaade, suhtumine endasse ja teistesse on selline.
 
von Freen 24. oktoober 2017, kl 10.10
just

ka meiede psühhoenergeetilise välja kõla on vägagi kerge ja bro

füsioenergeetiline väli aga vajab kõpitsemist veel


kord üks päev ich wollte gehen
tänavale spazieren
aga vaevalt Ich war dort
mutt gebeine drüben ort
 
herbert vingu häälega 24. oktoober 2017, kl 11.27
abielluge omavahel.
 
Tiudur 24. oktoober 2017, kl 12.05
Ärbert, ää vingu. Sul oo kas kuri kaasa kodus passimas või oled sa sootuks ilma teisepooleta ää kibestunu.

Too psühhoenergeetiline väli oo vahest nii võimas, et paneb endalgi katuse lendama. Puhkekodus ei kujuta ettegi, kuda katus oo pääle pandud ja millega lisaks ankurdatud. Kut hullukese oma psühhoenergeetiline ühisvälja või egregori loovad, siis ei või millegi pääle kindel olla. Parem, kui toda füsioenergeetilist välja väga kõrda ei kõpitsetakski.
 
mõtleks 24. oktoober 2017, kl 12.55
Tiudur, kaua sa juba pensil olnud oled, et katusemured nii aktuaalseks läinud? Mine tee väheke mingist tööotsa, saad katuse tervemaks, näed inimesi ja osaled sotsiaalses elus. Mis arvad?
 
vai 24. oktoober 2017, kl 14.09
kaastundlikud kah teemasse imbund. muretsevad nii kenasti pensionäride katuste pärast ja puha.
 
mõtleks 24. oktoober 2017, kl 16.19
Kas see pole siis mitte kaunis, olla ligimese katuse pärast hooliv?
 
Tiudur, tigude isand 24. oktoober 2017, kl 16.53
Irw, jah, väägade hää oo lugeda kaastundlike foorumlaste murest mo katuse perast. Ainult, et mul oo tolle pinsini veel pääaigu kolm aastakümmet oodata. Seni saate moole kaasa tunda ebastabiilse katuse pärast ja teema oo alati olemas, mida üles võtta.
 
vaaaal 24. oktoober 2017, kl 17.35
no pime või mudu ullike peab see tigude isand küll olema, latseke seia vanamooride sekka ää eksinu... :)
 
Tiudur, tigude isand 24. oktoober 2017, kl 18.11
Muidugimõista, kohe mind pimedass tembeldama. Ega ma asjata end tigude isandaks pea, mul lähevad aastad niisama aeglaselt nagu teod roomavad. Teitel muidugi kiirrongid kihutavad ja autod vuravad, aastad läevad nagut niuhti.

Ja üleüldse, kes siin vanamoor oo? Kos sa noid vanamoorisid nägema said? Siin kõik kena printsessi ja kabedad siresäärsed kuningannad, palged õhetamas, musisuud punased kut roosinupud. Kui sul peegel rikki oo lännu, mata aida maha ja osta uus asemele.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!