Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Unetute nurgake
Sõnamaraton
la-femme 27. jaanuar 2011, kl 21.45
Maraton algab Mulgimaalt. Alguses kulgeb rada otse, siis teeb käänakuid, tõuseb mäkke ja laskub taas alla orgu ning keerutab korraks ümber järvegi. Seejärel läheb üle lagendike, läbi metsatukkade, siirdub korraks suurele maanteele ja siis jälle tagasi.
See on üks pikimaid maratone üldse, sest kohe esimesel korral käiakse ära Tallinna all. Kindlasti ületab ta ka riigipiire, ent kuhu ta lõpuks välja jõuab, see ei ole praegu veel teada!

Niisiis - start!

Mulgid Tallinnamaal

Kui mulgid enam kui saja aasta eest Tallinnamaale tulivad, tahtsivad nad igapidi sedasama moodi olla nagu Tallinnamaa inimesed, et keegi neist aru ei saaks. Mulgi nime kartsivad nad nagu kolli.
Esiteks kiitsivad vanad mulgid, et mulgi nimi tähendab sedasama, mis mõisnikkude "von". Tallinnamaa inimesed ei pannud seda mulgi "vonni" aga sugugi tähele; nad ütlesivad ikka mulk ja mulk ja vana must mulk.

Mulgid aru pidama, kudas see võimalik on, et neid igal pool ära tuntakse. "Mine kas teise kihelkonda, ikka üteldakse: näe va mulk! Aga vaat, kust meid ära tuntakse: meie mustast ise moodi kuuest!"
Mulgid kaotanud mulgi kuued ära ja teinud enestele niisamasugused kuued nagu Tallinnamaa meestel. Ütelnud ise: "Noh, tundku Tallinnamaa mehed meid nüüd veel ära!"

Mulk künnud väljal suure maantee ääres. Viinavoor läinud mööda. Üks hüüdnud: "Vaadake seda mulki, kudas ta künnab."
Mulk jäänud mõtlema: Kudas ta ometi ära tundis, et ma mulk olen?
Viimaks saanud mulk aru kätte: Tallinnamaa mehed künnavad, sahkvarte otsas kolgid, aga mulkidel kolkisid ei ole. Vaat, sealt tunti ära!
Mulgid teinud kohe sahkvartele kolgid otsa. Noh tuntagu nüüd!

Mulk vedanud kruusa. Kruusi augul küsinud teine mees teiselt: "Kust see mulk piaks olema?"
Mulk kuulnud. Kuule neid mehi, jälle tundsivad ära! Mis märk mul küll on, et jälle aru saivad?"
Hakanud hoolega järel vaatama. Vaat: hobusel pole sedelkat.

Mulk pannud ennast viksisti riidesse, läinud laupäeva õhtu koolimajasse jutlusele.
Mulgi selja taga ütelnud üks tasase häälega: "Kust see mulk piaks olema? Pastla paelad põlvini siotud!"
Mulk ehmatanud ära, et: juba olen jälle ära tuntud.
Mulk silmanud teiste pastleid; kõigil paelad madalas.
Mulk mõtlema: Aa, nüüd ma enam pastla paelu nii kõrgesse ei sio, et mind paelust ära tuntakse. Igal pool, kuhu lähed, ikka hüütakse: mulk ja mulk!

Mulk läinud veskile. Pannud ennast Tallinnamaa mehe moodi riidesse, hobusele sedelka selga. Vaadanud veel korra pastlapaelad üle, et: nüüd ei pia mind keegi ära tundma.
Tee ääres niitnud mõisa teomehed heina.
Mulk ütelnud: "Tere hommikut! Jätku tööle!"
Teomees kohe vasta: "Kuule mulk, kust sa oled?"
Mulk pidanud hobuse kinni ja küsinud teomehe käest: "Ütle ometegi, kust sa tunned, et ma mulk olen?"
Teomees vasta: "Sinu jutt teeb sind mulgiks. Meie ütleme: Jõudu tööle! Sina ütled: Jätku tööle!"
Mulk ütelnud: "Pagana pihta! Siin Tallinnamaal mulgi nimest lahti ei saagi! Kui su moodid sind mulgi nimest päästavad, siis su jutt sind ikka mulgiks teeb?"


Minu sügav kummardus Mulgimaale!
 
äge 28. jaanuar 2011, kl 00.06
vat siis määndene lugu mulkest (huvitav, millises murdes see oli?).
no ei tule midagi asjalikku vastukaaluks, lihtsalt vaatasin, et juba pealt kahe tunni on teema kommideta, kuhu see kõlbab.
la-femme 28. jaanuar 2011, kl 01.01
Äge oled, äge!:)))
Ega ei kõlba jah kuskile, kui pealt kahe tunni on teema kommideta.:)))
Niiviisi kaob ju viimanegi kirjutamise isu ära.

Aga mis murre see võiks olla, ma ka ei tea. Ehk on Tallinnamaa oma? Igatahes mitte mulgi murre!
 
noh 28. jaanuar 2011, kl 07.05
hommikut...nu vaadake ise ka m is kell te teema postitate...õiged unetud keeravad see kell juba teist külge:PP
alissandra 28. jaanuar 2011, kl 07.34
Kuidas need mulgid küll ära tuntakse? Mina küll aru neist ei saa, kui just säärane mulk pole.:)) Hommikust!
 
-frukt- 28. jaanuar 2011, kl 11.23
ma ei saa kuidagi aru, miks need mulgid sellise foobia käes kannatasid. mulgid olid ju ühed rikkamad eestlased üldse, vabaõhumuuseumistki on meelde jäänud, et nende taluelamu oli teiste omadest vägevam.
kui tänapäeval häbenetakse vaesust, siis vanasti häbeneti rikkust?
alissandra 28. jaanuar 2011, kl 14.08
Ma siin mõtlen, et ma pole kunagi kuulnud, et keegi ütleks jätku tööle. Öeldakse siis Mulgimaal nii või?
 
lihtsaltyksnaine 28. jaanuar 2011, kl 19.41
Jätku leiba on küll levinud väljend, aga jätku tööle on minu jaoks uus.:)
Sellepärast ehk mulgid rikkad olidki, et kogu aeg jätku tööle soovisid ja seda ka sõna sõnalt võtsid.:)
la-femme 28. jaanuar 2011, kl 19.54
No mis sel teema püstitamise kellaajal siis viga oli? Alissa korra hõikas, rohkem polnud siin kedagi. Kuhu mul see kiire pidi olema?
Ei tahtnud hommikuks ka jätta, et pikk jutt on, noh hakkab lugema ja jääb veel tööle hiljaks.))))

Miks need mulgid sellise foobia käes kannatasid?
Nad tahtsid ju vonnid olla, ikkagi kõrgem klass!

Tänapäeval on väga õige jätku tööle soovida. Kuid kuulnud küll pole, et keegi nii ütleks, ikka jõudu tööle! Aga mida vastatakse?
Kes teeb see jõuab, möödamineja peab lõuad!
Või: pane siia maha, ma pärast võtan. Või: jõudu on endalgi, abi on vaja!
Olen aru saanud, et kõige õigem on lihtsalt tere ütelda.:)))

Jätku leiba on jah levinud väljend. Tänapäeval soovitakse siiski enamasti head isu. Kui sellest nagunii puudust ei näi olevat, milleks siis veel juurde soovida? Tekitab asjata ülekaalulisust.:)))

Ja inimesed ei tea, et kui jätku leivale soovitakse, siis tuleb jätku vaja! vastu öelda, aga mitte aitäh! nagu vähemalt mulle on vastatud.
 
noh 28. jaanuar 2011, kl 21.19
siin ju puha uus staarirekord...kikke ikka rohkem, kui kuskil mujal:P
 
Rexx 28. jaanuar 2011, kl 22.00
tänapäeval võiks soovida hoopis jätku rahale.:))))
la-femme 28. jaanuar 2011, kl 22.07
Mida kikke ehk kõike siin rohkem on kui kuskil mujal?
Aga kui on trükiviga ja sa tahtsid öelda - klikke, siis oled sa kohaga eksinud. Muusika on ühe rea võrra allpool!:)))

Ja siin ei ole enam staariteema, mis on juba maha jäetud ja prügikastis!
Ja mingeid rekordeid ma taga ei aja!
 
Rexx 28. jaanuar 2011, kl 22.55
selline rekord võib tulla täiesti iseenesest ja ilma liigse rabelemisetagi.
la-femme 28. jaanuar 2011, kl 23.11
Iseenesest ei tule midagi!
Kui, siis ehk ainult muusika, mis igavesti hinges helisemas!:)))
 
Rexx 28. jaanuar 2011, kl 23.29
tuleb ikka! natuke usku ja natuke õnne juurde.:)
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 11.44
Mulgid on omal ajal hakkama saanud ühe ainulaadse teoga. Kuigi nad olevat oma jõukusele tuginedes väga sõjakad olnud, ei saa ma ikkagi aru, kuidas see neil õnnestus!:O
On ikka vägevad mehed küll!:O:O
Mõtlemisainet jätkub!
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 11.56
Selle teema tänase päeva moto:
Siin om kikke rohkemb ku kuskil muial!

Siin on küll ka ainult üks postitus, seegi mu enda oma, aga mujal pole sedagi!
Hulkurkassi oma ei lähe arvesse, kuna on kirjutatud väga vara hommikul!:)))
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 12.47
Päeva parim nali:

Kommija kirjutab :ma ei saa aru, kas Tammjärv jooksis peaale kvalifikatsiooni, kahevõistluse hüppeid tegema, siis tuleb rajale sprindi veerandfinaali, ja /või poolfinaali ja /või finaaligi ja siis paneb veel otsa kahevõistluse sprindi??!!

No mis sa kostad, kui üks on Karel ja teine Kaarel ja mõlemal sellised ilusad eestikeelsed liitsõnalised perenimed!
Pealegi oli eile mõlemail nimepäev, seega suurepärane kingitus pronksmedali näol Kaarlile!:)))
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 15.38
Nurmsalu Tamsalust on ikka võimas tegija küll!:)
Kolm päeva ja kolm medalit!:))
Tulevane olümpiavõitja ja maailmameister, mis muud!:))))))
 
Hulkurkass 29. jaanuar 2011, kl 16.26
kas just väga sportlik, lustakas kindlasti!

---------:)
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 16.50
Kassikene, kaimukene
neljajalgne neitsikene
silmad kui sibulakesed,
kõrvad kui kõivulehekesed,
käpad kui kääripärakesed,
saba kui siidirõngakene.

Eesti rahvalaul

Kus meie teised kassid on? Kõnnivad omapead?:)))
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 16.54
Haa, unustasin öelda,et see Hulkurkassi postitus läheb arvesse!:))
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 16.59
Siin om täembe kikke rohkemb ku kuskil muial!:))))

Päriselt ka!:)))



Toimetatud 1 kord(a). Viimati la-femme 29.01.2011 17.00.
 
Hulkurkass 29. jaanuar 2011, kl 17.35
ebasportlikul olevusel, st. minul, on ainus võimalus sporditeemal kaasarääkimiseks leida mingi sportlik video:)

---------:)
 
-frukt- 29. jaanuar 2011, kl 18.14
la-femme Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mulgid on omal ajal hakkama saanud ühe ainulaadse
> teoga. Kuigi nad olevat oma jõukusele tuginedes vä
> ga sõjakad olnud, ei saa ma ikkagi aru, kuidas see
> neil õnnestus!:O
> On ikka vägevad mehed küll!:
> O:O
> Mõtlemisainet jätkub!

millega nad siis hakkama said?
küsin sellepärast, et olen ise ka kunagi ammu aega tagasi mulgimaal elanud, aga ei meenu mingit tegu:(
la-femme 29. jaanuar 2011, kl 19.25
Sa ei saagi seda mäletada, frukt, sest sinu vanaisa vanaema ei olnud siis ka veel sündinud, kui mulgid seda juba tegid!:D
Ma ka ei tea, millal see õieti oli.

Aga kala mul siiski näkkas - mõtlesin juba, et kedagi ei huvitagi!:)))
 
Rexx 29. jaanuar 2011, kl 20.37
anna mõni vihjegi, la femme, millega need mulgid siis hakkama said sel ammusel ajal?

ja kaugele see sõnamaraton siis jõudnud juba ka on?
 
Rexx 29. jaanuar 2011, kl 20.38
hulkurkassi videod on küll väga naljakad:))))
 
-frukt- 29. jaanuar 2011, kl 20.54
mulle tundub, et see maraton kogub tasa ja targu tuure:)
ei saa ju kohe kihutama hakata, muidu on jaks otsas. minuteada nimetatakse maratoni kestvusspordialaks. peab oma jõudu hoidma, et lõpuni vastu pidada.

sellepärast on täiesti normi piires kui meie küsimusele vastatakse ühe nädala jooksul:D
 
äge 29. jaanuar 2011, kl 21.49
allapoole viljandit jääv ..mulgimaa. mulgi keel: lõuna-eesti keelte hulka kuuluv keel.
teiste arvates: mulgi murre. (vaba tõlgendus vikipeediast). tegelt võiks lugeda küll
üht mulgi luuletust, kui keegi viitsiks esitada.
vanaemast on ainult meeles köömnetega kohupiimakook, see siis põhja-mulgimaalt.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!