Kas edukus on sama, mis õnn ja rahulolu? Sellele küsimusele vastamiseks tuleks defineerida mõiste "edu". Edu, edumaa on miski, millega on teisi edestatud. Edestatus ehk edu peaks olema miskit moodi ka mõõdetav. Kergelt mõõdetavad on tõesti raha, ilu, tööalane võimekus, toimiv pereelu, edasijõudvad lapsed, kuid veel palju muudki.
Nüüd tekib küsimus, kes määrab distantsi pikkuse ja ala, mida mõõta. Siin kommentaariumis tekkis kaks vastandlikku arvamust - edu tajub inimene ise või edu näevad teised. Sõltub, millest lähtuda. Asja üle mõeldes on vist tõesti nii, et eemalt vaadates on edumaast parem ülevaade, kuid see on siiski subjektiivne ülevaade ja sõltub vaataja kehtestatud reeglitest (tema arusaamast). Igal alal tippu ei jõua keegi, absoluutsesse tippu ammugi mitte.
Mille või kellega võrreldes edu mõõta? Kumb on edukam, kas suurepäraselt lähtepositsioonilt edu saavutanu või tagasihoidlikult lähtepositsioonilt suurt edu (iseenda jaoks)saavutanu? Kui laps õpib 4-aastaselt lugema, on ta eakaaslastega võrreldes vägagi edukas, kuid suurte inimestega võrreldes pole see ju midagi.
Naisena (mehena) edukas? Kas olla eelkõige inimene ja samas ka naine (mees) või olla eelkõige naine (mees) ja siis veel ka inimene, selles on küsimus. Natuke absurdne, kas pole?
Kui inimene edestab mingil alal suurt hulka inimesi, on ta edukas. Öeldes ta kohta edukas naine (mees), mõeldakse ikkagi ta saavutust ning "naine", "mees" on lihtsalt lisainformatsiooni andev teave. "Naisena edukas" lahtiseletamiseks tuleks mõelda naise rolli peale, kuid neid rolle on palju ja erinevaid ning mõõtmistulemused oleksid ka lausa kardinaalselt erinevad, sõltudes mõõtjate maailmavaatest, arusaamadest ja subjektiivsetest seisukohtadest. Seda sai lugeda siit kommentaaridestki.
Kas edukus ka õnne ja rahulolu annab? See on juba muu teema.