Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
mita 19. september 2013, kl 19.47
Tere

Hea ametnik, palun aidake arvutada, kuidas oleks kõige mõistlikum minu olukorras asju ajada.

Minu tööleping lõppes 9.septembril, uut töökohta veel ei ole. Nüüd avastasin, et ootan last ja kalendri järgi peaks olema sünnitustähtaeg 20.mai.

Kui suured tuleksid mu dekreedirahad ja vanemahüvitis, kui võtan vastu otsuse, et enne sünnitust enam tööle ei lähe?

2013.aasta jooksul on makstud sotsmaksu minu eest 7723€.2012 on summa suurem kuid ajagraafikut arvestades vist ei ole võimalik 2013 lõpus veel dekreeti jääda kuna seal kehtib 70 päeva reegel. Kui on võimalik ja ma olen sellest valesti aru saanud siis võin ka selle summa välja tuua.


Kogu puhkus 2013 aasta eest on välja võetud ja saada ei olnud enam midagi.

Mis on minu võimalused kui siiski lähen veel tööle?
Tänan ette abi eest!
 
ametnik 19. september 2013, kl 23.29
Koondamine vüi tähtajalise töölepingu lõpp?
Õigus töötuskindlustushüvitisele on vähemalt?
Kohe Töötukassasse!

Mõlemal juhul saad VH 2013.a alusel.Nii tööle asudes kui mitte. Mingit võimalust pole saada 2012.a alusel

2013.a keskmist saad veel suurendada, kui jätkad töötamist või leiad uue töö
st
iga töine sotsmaksustatud euro mis laekub 2013.a on kasulik.
Tulu on 3 x suurem sotsmaksust, sotsmaks on 33% tulust...
Andsid sotsmaksu nr=> seega tulu on vaid 2548
Hetkel jagatakse 2548 (SMVM) 12 kuuga kuigi töötasid 8k
st
see jääb suisa alla miinimumpalga ehk siis VH-ks miinimumpalk (kas jääb 320 või tõstetakse 355-ni 2014.a bruto)
Võimalus on saada palka oktoobri, novembri, detsembri eest st + 3k palk (küsides detsembri eest kätte avansina detsembris)
ja palk oleks soovitav vähemalt üle500, et saaksid VH üle miinimumpalga...

Isegi kui sellist tööd ja palka ei leia, siis TÖÖLE KINDLASTI! Ka miinimumpalgaga palganumbriks on tööle mõistlik minna kui vähegi võimalik.

Lisaks suuremale VH-le (mis sul vist ebareaalne) on tööle asuda igal juhul kasulik veel 3 põhjusel:
*tööl käies saab palka (loodetavasti suuremat kui tkh mis sinu puhul jääb ka väikeseks st 100p 50% sisuliselt miinimumist, edasi juba 40%)
*tööl käies teenid puhkust+puhkusetasu
*tööl käies saad minna rsp-le(dekreeti)
dekreet 140p + VH 435p=575p e 19k riigilt toetusi
st 1k kauem kui 18k VH töötuna lapse sünnist.
 
Mita 20. september 2013, kl 07.44
Täna vastuse eest. Ikkagi jäi natuke veel arusaamatuks.

"Andsid sotsmaksu nr=> seega tulu on vaid 2548
Hetkel jagatakse 2548 (SMVM) 12 kuuga kuigi töötasid 8k
st
see jääb suisa alla miinimumpalga ehk siis VH-ks miinimumpalk (kas jääb 320 või tõstetakse 355-ni 2014.a bruto)"

Kuidas saab vanemapalk tulla miinimutasu isegi hetkel kui olen töötanud 2013 8 kuud kui kogulaekumised on 23 403€?

Tööle saan, selles ei ole küsimust :) Tänan ette vastuse eest
 
ametnik taas 20. september 2013, kl 15.07
Minu ülirumal viga tulu arevutamisel, vabandust, üks komakoht mööda.

See see on, kui pole raamatupidaja...
Kogulaekumised 23 403€?
Sotsmaks on 7723.


VH tuleb ok ka 12 k jagades
aga

tööle tasub ikka saada, et raha teenida ;9

Kuigi, kui koondamine või tähtajalise lõpp, võib kaaluda ka hoopis tkh saamist aga siis ei tohi seda katkestada VH alates(pärast edasi ei saa...)
Mõistlikum kas või tähtajaline uus tööleping (u VH lõpuni) ja siis Töötukassa ja tkh
 
kh 23. september 2013, kl 10.21
tere, ametnik
lühidalt olukorrast:
sünnitustähtaeg 18.02.2014, kuna olen riigiametnik, siis olen juba küsinud ja saanud nõusoleku 2014 aasta 35 puhkusepäeva ette puhata.
kogu see asi aga ajab veidi segadusse ja tahaks küsida, mis kuupäevast alates on kasulik vormistadaa puhkus ja mis kuupäevast dekreet?
korraline puhkus selle aasta eest hakkab 14.10 ja kestab 06.11, peale seda plaanin haiguslehel olla,kuni puhkuseni.
 
ametnik 23. september 2013, kl 12.09
Rsp(dekreet) 30 p enne TA st alates 19.01

Puhkus vahetult enne seda ja puhkusetasu eelviimasel tööpäeval enne puhkust.

Kasulik ju on, mida rohkem puhkust jääb 2014.aastasse.

Puhkusele ilmselt 11.12 kui õigesti lugesin riigipühi juurde aga raamatupidaja abiks:

teatad, et soovid saada 35 p puhkust nii, et VIIMANE PUHKUSE PÄEV on 18.01

Haigusleht ei tohi olla "üleviimine kergemale tööle", see sunnib dekreeti 70p enne TA ja siis puhkust 2014.a eest võtta enam ei saa.

Üldse ei saa aru, miks soovid kogu 2014.a puhkuse ette? Sel juhul läheb puhkusejääk miinustesse rohkem kui poole aasta eest...
st pead pea 7k enne töötama kui oma ettepuhatud puhkuse tasa teenid. Kui töölt lahkud pärast lhp, pead üle poole puhkusetasust tagastama ka.

Mina võtaksin vaid osa, selle mis dekreedi lõpuks tasa teenid st kuni poole maini ehk 4,5 kuu puhkuse 13 puhkusepäeva.
 
Kh 23. september 2013, kl 12.25
Aitäh hea nōuande eest,ametnik :)
seda puhkuseasja on küsitud enne ka ,et miks nii, aravsi omas tarkuses,et see on kōige parem....
Tänan veelkord, toimin soovituste järgi
 
veel 23. september 2013, kl 14.18
Puhkus ette on kasulik juhul, kui puhkus jääb 2014.aastasse aga puhkusetasu laekub 2013
ja
soovitav puhkust võtta nii palju kui välja teenid.

Võta 13 puhkusepäeva 2014.a eest
puhkus alates 2.jaanuar(2014.a I tööpäev, puhkusetasu laekub 2013 tõstes 2013.a keskmist)
ja dekreeti 15.jaanuar

Nii ei teki vahepäevi

Veel soe soovitus:
ära puhka 14.10 kuni 06.11 (puhkus vaid 24p?)
vaid
lükka puhkus aasta lõppu kui tervis vilets(näiteks puhka 05. kuni 31.12 .
Või on juba nüüd raske tööl käia?
 
Kh 24. september 2013, kl 19.01
Ei ole raske hetkel aga tööl on tehtud ümberkorraldusi, millest tulenevalt nad on arvestanud ( minu ütluste järgi) ,et alates novemrist ma tööl enam ei käi.tahtsin veel küsida,et kas haiguslehel olemine alandab oluliselt mu keskmist?oluline info on veel ka see,et töötan osalise ajaga ja töötasu (335€) on niikuinii samasuur, kui oleks emapalk, kui poleks üldse tööl käinud.seega lihtsalt arvasin,et ei kaota oluliselt, kui olen lehel kuni puhkuse ja dekreedini.
 
ametnik 24. september 2013, kl 22.53
Loomulikult alandab,

Esiteks haiguslehel olles saad 70% eelmise aasta keskmisest st vähem raha kätte.

Teiseks see raha ei lähe aasta arvestusse sünnitushüvitist arvutades st dekreediraha tuleb väiksem.

Vh, kui üldse pole tööl käinud, on 2013.a 290 bruto ja 2014.a 320 bruto,

kui pisutki töötanud, siis 2014.a 355 bruto ilmselt
 
kh 25. september 2013, kl 10.31
mida siis teha ?:)
elan linnast väljas ja 3x nädalas tööle ja tagasi sõidan iga kord 70km, lisaks on lasteaialaps ja mees välismaal tööl :)
pimedal ja libedal ajal autoga tööl käimine, et saada see 335 euri ei tundu mulle kõige targema ideena + lasteaia haigushooaeg on ka algamas ja selleks hetkeks olen juba 7 kuud ja üle rase.
palka olen saanud alates 2013 märtsist,niiet kaks kuud on aastast niikuinii kaduma läinud.
palju see vh siis oleks, kui antud andmetega läheksin siiski haiguslehele alates 06.11 ja oleksin kuni 01.01.2014 ,siis 02.01.-14.01 puhkusel (2014 aasta eest 13 päeva ) ja siis alates 15.01 dekreedis?
sai vist nats palju küsitud aga ma tahaks selle asga siis korralikult numbriselt enamvähem teada saada.
ette tänades
 
ametnik 25. september 2013, kl 16.40
Kui VH algab 2014.a ja miinimumpalk tõuseb nagu plaanitud
siis
saad VH
mitte alla 355 bruto(tingimusel, et töölepingus põhipalga nr pole alla selle, saad sellist VH isegi siis kui tegelik 2013.a keskmine jääb väiksem).

Veel-rsp alguse saad valida, kui tegu EI OLE "üleviimine kergemale tööle" lehega, kui on, pead minema 70p enne tähtaega.
St
kasuta haige lapse hoolduslehte kui ka laps pisut haiglane(kasulikum kui ise, % suurem, maksab kohe Haigekassa) või ise kood 19(haigestumine või vigastus rasedana)-olgu tegu gripi, angiini, ülemiste hingamisteede katarri vm haigestumisega.

Kui soovid haiguslehte mitte haiguse tõttu vaid seepärast, et ei jaksa/saa rasedana enam tööl käia, saad lehe "üleviimine..."
 
Kh 26. september 2013, kl 09.27
Tänan, ametnik, et mu mure nii tõsiselt lahendada võtsite.Väga väga paljud on tänulikud, et aitate asjades, millega riik noorte emade pealt teenida üritab, ise lootes positiivsele iibele ja sündide arvule.
 
miu 28. september 2013, kl 00.12
Tere,

Minul selline küsimus vanemahüvitise arvutamisel. Oletame, et töötasin 7 kuud lapse sünnile eelnenud aastal ja 5kuud sellest olin kodune. Ja vanemahüvitis arvutatakse just selle aasta järgi. Kas vanemahüvitise keskmine arvutatakse siis nii, et 7. kuu eest saadud tulule liidetakse 5kuu eest miinimum palk ja see jagatakse siis 12ga? Või see 5kuud, mil olin töötu, jääb 0-i, ehk siis 7kuu sissetulek jagatuna 12kuuga? Ma ise olen arvestanud ainult selle 7kuuga, kuid ühest teisest foorumist lugesin, et kui tööl ei käi, siis liidetakse iga mitte töötatud kuu eest miinimum palk sellele 7 kuu sissetulekule otsa ja nii saadakse keskmine. Kui nii, siis oleks vahva. Kui ei, pole ka viga.
 
ametnik 28. september 2013, kl 16.19
miu-

lihtsalt kodune olemine ei jää arvutusest välja st kui 5 k kodus ja 7k tötad jagatakse saadud töine tulu kokku ikka 12 kuuga

Ei, nende 5k eest ei liideta miinimumpalka, sest sa ei saanud miinimumpalka. Said 0 ja see 0 ka liidetakse.

Kus küll on selline foorum, mis selist valeinfot jagab?
 
miu 28. september 2013, kl 21.49
Tänud! Tahtsingi kinnitust. Ma isegi ei nimeta seda foorumit, sest mul jäi endal ka suu lahti, kust küll selline info on välja loetud ja kas mina olen rumal ja ei oska lugeda:O
 
miamari 09. oktoober 2013, kl 15.22
Küsimus dekreediraha arvutamise kohta. Tähtaeg on mul 15.02.2014, plaanin rsp minna 31.12.2013, kuna 2012 oli mul kaks töökohta ja sotsmaksu maksin rohkem, kokku 13421 eurot. 2013 ilmselt tuleb vaid 8950 eurot. Kuidas ma sel juhul saan arvutada rsp ja VH summad?Ja nendelt maksan makse 21% või veel midagi?
 
ametnik 09. oktoober 2013, kl 18.11
Ikka saad arvutada :)

Sünnitushüvitise(dekreediraha) arvutuses
jagad sotsmaksustatud töise tulu kokku(sotsmaks on 33% tulust, maksu järgi arvuta tulu)365 päevaga, saad 1 päeva tulu
korrutad 140 rsp(dekreedi) päevaga, saad brutohüvitise
lahutad 21% tulumaksu, saad netohüvitise

VH arvutamiseks
võtad selle sama päeva tulu, kui 2012.a polnud haiguslehel(kui olid, jagad kogutulu mitte 365 päevaga vaid 365-töövõimetuspäevad)
korrutad 30-ga, saad kuuhüvitise bruto,

sellest 144 on tulumaksuvaba, ülejäänust maha 21% tulumaksu
 
Eve-Lii 10. oktoober 2013, kl 00.39
Ametnikule.
Nii minu laste vahe on 1a 1,5 kuud. Olin lhp-l ja lõpetasin eelneva lhp ja märkisin esimeseks tööpäevaks dekreedilehe esimese päeva 30.aprill 2013. Teine laps sündis 20.05.13 Eeldatav sünnituskuupäev oli 30.05.13. Dekreediraha maksti 50% eelmisest. Nüüd hakkasin saama teise lapse pealt Vh-d ja saan sama summa mis eelmisegagi. Ja lootsin, et nüüd hüvitatakse dekreedirahade vahe aga ei miskit. Vh on mul tunduvalt suurem kui miinimumpalk. Kas ma sain millestki valesti aru teie eelnevast vastusest minu küsimusele? Tegin copy-paste siia allapoole. Kas te saaksite mulle uuesti siis selgitada? Kuna ma täna helistasin haigekassasse ja sealt öeldi, et mul polegi õigust suuremat dekreedi raha saada kui miinumumi pealt kuna ma pole töötanud vahepeal.

"Sünnitushüvitis(dekreediraha) on algul miinimumpalga alusel kuna 2012 sa ei töötanud(VH arvesse ei lähe)
aga
kui VH on suurem miinimumpalgast, saad koos I uue VH-ga juurdemaksu (sünnitusejärgsetele dekreedipäevadele nii, et kokku =VH suurus), seda saab nõuda uues VH avalduses."
 
ametnik 10. oktoober 2013, kl 17.31
Loomulikult ei saa midagi Haigekassalt.
Haigekassa maksab st maksis välja dekreediraha miinimumpalga alusel, sest sa ei töötanud vahepeal.

VAHE KOMPENSEERIB PENSIONIAMET, kes maksab sulle VH!

Ikka on õigus saada vahe kompenseerimist,
perioodi eest 20.05 st lapse tegelik sünni kuupäev kuni rsp(dekreedi )lõpp

Iga päeva eest
st
120 päeva eest sinul(kuna laps sündis 10p enne TA)
VH päevaraha miinus saadud dekreedi päevaraha e miinimumpalga päevaraha.

Pidid saama koos I uue VH-ga
aga
loomulikult juhul, kui sa VH avaldusse tegid "linnukese", et soovid sünnitushüvitise ja VH vahe kompenseerimist.

Kas tegid?

Kontrolli st helista Pensioniametisse.
Ilmselt pole sa VH avalduses soovi kompensatsioonile avaldanud, kui seda ei makstud.
Saad veel küsida.

Minu tsiteeritud postituses on ju täpselt kirjas, et saad koos I uue VH-ga ja SEDA SAAD NÕUDA VH AVALDUSES.
Miks sa Haigekassast VH avalduse asju küsid?
 
Locci 10. oktoober 2013, kl 22.41
Kulla ametnik!

Ka vahepeal on seadused muutunud või mis teema on sellega, et varasemalt sai vanemahüvitist 18 kuud ja seda alates dekreedi lõpust. Ehk siis kokku sai pikemalt raha. Nüüd aga lõpetab pensioniamet vh maksmise, kui laps saab 18 kuud ja vahet pole, millal vh maksmisega algust tehti???
 
ametnik 11. oktoober 2013, kl 13.19
Locci- kust sa sellist väärinfot kuulsid või lugesid?

Ei, seadus ei ole muutunud väga mitu aastat
ja kohe kindlasti EI LÕPETA Pensioniamet VH maksmist alati lapse 18k saamisel.
Ja pole olnud ega ole ka varianti, et VH saab 18 kuud arvates dekreedi lõpust, oled valesti aru saanud.

Kui laps sünnib tähtajal ja rsp-le(dekreeti) mindi 30p enne tähtaega, on laps VH lõppedes tõesti u 18k vana, kui rsp-le mindi juba 70p enne tähtaega, on laps VH lõppedes hoopis 1a4k ja u 2 nädalat vana, kui dekreeti mindi küll 30 p enne tähtaega kuid laps sündis tähtajast tunduvalt hiljem, on laps VH lõppedes vanem kui 18k.

St kui inimene kasutab rsp(dekreeti), pole VH lõpp seotud lapse vanusega.

Pole olnud varianti dekreet + 18k VH,
on olnud(ja on praegugi)
I variant
*18 k VH (kui dekreeti ei kasutata) lapse sünnist
või
II variant
*140 p rasedus-sünnituspuhkust + 435 p VH, kokku 575p e 19k riigilt raha
 
Eve-Lii 12. oktoober 2013, kl 01.10
Ametnikule.
Kohe kindlasti tegin linnukese sinna ja seda ka Pensioniametile ütlesin kui hakkasin helistama ja uurima. Nemad ütlesid, et nende poolt kõik õige kuna VH suurus eelmisega sama ja vahe hüvitamisest ei teadnud see naisterahvas küll miskit. Ütlesin veel, et tegin avaldusse linnukese. Tema ei kostnud selle peale miskit muud tarka kui käskis Haigekassast uurida. Sellepärast ka sinna helistasin. Eks nüüd ma hakkan siis esmaspäeval uuesti Pensioniametist uurima. Kuna esitasin x-teest siis vaatasin oma avalduse üle ja oli selline lause täiesti olemas "
Palun mulle määrata vanemahüvitis ja hüvitada vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe." Huvitav miks nad seda siis ei maksnud?
 
ametnik 12. oktoober 2013, kl 23.19
Ebakompetentne või lohakas ametnik, kes sinu VH avaldust menetles.

Ei ole võimalik, et Pensioniameti töötaja ei ole kursis VH seadusega ja võimalusega, et väikese vanusevahega(alla 2a6k) laste puhul on seaduslik maksta välja sünnitusjärgsete dekreedipäevade eest VH ja sünnitushüvitise vahe.

Seda reguleerib juba alates 2004.aastast vastav vabariigi valitsuse määrus

http://www.riigiteataja.ee/akt/127122012010
Vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe hüvitamise kord
 
Tirst 14. oktoober 2013, kl 16.07
Tahan nüüd teada kui on saada varasema perioodi eest 18 päeva puhkust, saan aru et seda peab tööandja mulle enne deki minekut andma aga kas ma võin ka saada/nõuda jaanuarist kuni deki lõpuni veel puhkust ette, sün tähtaeg on 25,veebruar millal siis peaks dekreeti minema? palju siis puhkust lisanduks, puhkuse päevi on 42 aastas. vaata ka varasemat teemat.
 
ametnik 14. oktoober 2013, kl 17.40
Jah, sul on õigus nõuda vahetult enne dekreeti puhkust(tööandja peab võimaldama).

Nii 2013.a kasutamata puhkuse st 18 päeva
kui ka
alates 1.jaanuar 2014 tekib õigus nõuda ka 2014.a väljateenitav puhkus st perioodi eest 1.jaanuar 2014 kuni dekreedi lõpp.

Oletame, et soovid
a)suurendada 2013.a keskmist st nii sünnitushüvitist(dekreediraha) kui VH
b9soovid minna dekreeti kõige soodsamalt st kõige hiljem e 30p enne tähtaega, et laps oleks VH lõppedes kõige vanem

sel juhul dekreeti 30p enne tähtaega st 25.veebruari
st
alates 26.jaanuar

Sel juhul on dekreedi lõpp 14.juuni
ehk siis 2014.a puhkust "teenid tasa" 5,5 k eest

Kui põhipuhkus 42p, siis iga kuu eest 42:12= 3,5 puhkusepäeva
ja
5,5 k eest
5,5 x 3,5= 19,25 st 19 puhkusepäeva.

Kokkuleppel tööandjaga oleks kasulik puhkused liita ja saada puhkusetasu korraga 2013.a
st
puhkus
18+19= 37p
17.detsember kuni 25.jaanuar (sees on 3 riigipüha, seega reaalne puhkus on 40p)

küsi
 
tirts 14. oktoober 2013, kl 21.20
aga kui tööandja ei taha anda puhkust kas ta siis peab andma ainult nn väljateenitud puhkuse 2013 aassta eest ja võib keelduda 2014 aasta puhkusest?
 
ametnik 14. oktoober 2013, kl 23.10
Õigus küsida 2014.a puhkust tekib 2014.aastal.Enne nõuda ei saa, pole õigust.

Küll aga peab andma 2013.a puhkuse.

Varem st 2013.a algusega saab 2014.a puhkust vaid kokkuleppel.
 
Eve-Lii 15. oktoober 2013, kl 14.27
Ametnikule. Helistasin uuesti Pensioniametisse ja nemad ütlevad, et kuna ma sain esimese lapse eest VH siis ei ole mingit vahe kompenseerimist. Oleks olnud nüüd suurem vahe lastel ja mu VH esimese lapse pealt oleks lõppenud, siis oleks olnud õigus vahe kompenseerimisele. Vaatasin ka riigiteatajast(selle lingi pealt, mis te panite) seaduse järgi aga ei saa aru sellest punktist:
"Kui isikule makstakse vanemahüvitist eelmise lapse eest, korrutatakse lõike 1 kahe esimese lause kohaselt arvutatud vahe kalendripäevade arvuga eelmise lapse eest makstava vanemahüvitise lõppemise päevale järgnevast päevast kuni sünnitushüvitise maksmise perioodi lõpupäevani."
 
ametnik 15. oktoober 2013, kl 15.18
Jah, kui I lapse VH kestis edasi ka rsp(dekreedi) ajal, siis vahet tõesti ei kompenseerita.

Kui aga rsp(dekreedi) ajal millalgi lõppes I lapse VH(ei kestnud päris dekreedi lõpuni), siis pärast VH lõppu jäänud dekreedipäevad kompenseeritakse(st mitte II sünnist alates vaid I VH lõpust alates)
seda
see lause tähendab
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!