Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
Milla 22. veebruar 2013, kl 11.27
Suured suured tänud Teile! Edu töös ning kõike head soovides, Milla.
 
Milla 22. veebruar 2013, kl 14.06
Tahaks veel täpsustada, kas dekreediraha ja vanemahütis arvestatakse nii:
dekreediraha: SN VM/0.33 saadud summa jagatud 365 ning korrutatud 140 (kui lähen dekreeti 30p enne sünnitust). Saadud summast maha tulumaks.
vanemahüvitis: SN VM/(12 kuud-haiguslehel olles päevad), saadud summast maha tulumaks.
Kas võtan arvutusse maksuameti minu andmetes SN VM või SN summat?
 
a. 23. veebruar 2013, kl 14.03
SM VM

VH puhul võib soovida tulumaksuvaba miinimumi arvestamist(144 tulumaksuvaba) ja alles ülejäänust maha tulumaks.
 
Seletage palun sellist asja 24. veebruar 2013, kl 12.22
SM koduleheküljelt:"Kui aga rasedus- ja sünnituspuhkus algab 1. novembril 2011 ning vanemahüvitise maksmine algab peale 20. märtsi 2012, siis vanemahüvitis arvutatakse järgnevalt: 2011. aasta tulud jagatakse 10 kuuga. Arvestamata jäetakse rasedus- ja sünnituspuhkusel oldud kuud."
 
jätkamine, küsimus 24. veebruar 2013, kl 12.24
Eelneva juttu järgi, kui mina jään sünnituspuhkusele 01.11.2013 siis hiljem VH-ks hakkan saama samamoodi 2013 aasta keskmise tulu?
 
ametnik 24. veebruar 2013, kl 19.21
Jah, jäädes rsp-le 01.11.2013 lõpeb see loomulikult(kestab ju 140p) aastal 2014, 17.02

ja
VH algab 18,02,2014 ning määratakse 2013,a kui eelmise aasta alusel.

Näide tähendabki seda, et kuigi VH algab 2011 aga lõpeb 2012, on VH 2011.a alusel

seega
kui algab 2013 aga lõpeb 2014, määratakse 2913.a alusel
 
Merli 04. märts 2013, kl 15.51
Tere! Tahaksin küsida samuti kuidas oleks minul kasulikum teha?
Töötan koolis kokana. Alustan tööd igal aastal 1. september ning mul on tähtajaline tööleping kuni 31.maini. Alates 1.juunist tavaliselt töötukassas arvel, ja nii iga aasta.
Puhkuserahasid arvestatakse 21 kalendripäeva aastas.
Olen jaanuari kuust alates haiguslehel ja seda kuni dekreedini välja. Sünnitähtaeg on pandud 6.august 2013.
Puhkuserahad on meile välja makstud varasemalt koos viimase kuu (mai kuu) palgaga.
Minu 2012 kalendriaasta tulu on 4361 eur.
Kuidas oleks mõistlik nüüd käituda? Kas peaksin puhkuserahad varem välja võtma?
Kui mul on tähtajaline leping kuni 31.mai, kas see mõjutab midagi? Või peaksin tööandjaga rääkima ja lepingut kuidagi muutma.(tööandjaga on mul väga head suhted ja ta oleks kindlasti nõus mulle igati vastu tulema)
Palun soovitage
Suurimad tänud,
Terviades,Merli
 
Merli 04. märts 2013, kl 16.25
Ahjaa,sellega seoses, kas see, et olen haiguslehel kuni dekreedini mõjutab väga palju minu puhkuserahasid? Ja kas on võimalik juba praegu oma puhkuseraha välja arvutada?
 
Merli 04. märts 2013, kl 16.30
Vabandust, et mitu postitust.
Tahtsin ära ka mainida, et mul on leht "üleviimine kergemale tööle" ja seda dekreedini. (Kergemat tööd ei olnnud pakkuda)
 
ametnik 04. märts 2013, kl 16.58
Kas leping lõpeb 31.mai 2013?



Töölepingu lõpp lõpetab üldjuhul ka haiguslehe.

Õnneks saad sa varem dekreeti minna ja siis makstakse kogu dekreet ikka välja.
6.augusti tähtajaga pead dekreeti minema(kuna on üleviimine kergemale tööle) 70p enne st 28.mail

Ei, ei pea puhkust välja võtma, praegu saad ju haigushüvitist. Kui võtad puhkuse, ei saa haiguslehel olla. Kasutamata puhkuse kompensatsioon(töölepingus kirjasoleva palganr alusel) makstakse lõpparvega, sulle see kasulikumgi.

Dekreedi ajal võid vabalt saada lõpparve, see ei mõjuta dekreediraha kuidagi.


2012.a keskmine on 363,41 ja seda saad siis dekreedirahaks/kuus ja ka VH-ks (kui 2012 pole haiguslehel olnud, muidu suurematki).
 
Merli 04. märts 2013, kl 17.41
Suured tänud vastamise eest :)

Nüüd sooviksin veel küsida, kui võimalus on.
Kuidas dekreediraha välja makstakse,kas kuude kaupa või korraga ja millal see välja makstakse?
Kuidas saaksin seda summat välja arvutada, mis dekreedi rahadeks saan?

Päikest, Merli
 
ametnik 04. märts 2013, kl 20.11
Sünnitushüvitis(dekreediraha) makstakse välja korraga kogu 140p eest.
Pärast arstilt saadud lehe(selle saad dekreeti jäädes) tööandjale viimist peab tema selle 7p jooksul Haigekassasse toimetama ja Haigekassa peab 30p jooksul välja maksma (tavaline on u 2 nädalat).
Järgmine regulaarne igakuine raha st VH(vanemahüvitis) tuleb 5-5,5 k hiljem, sellega tasuks arvestada:

VH algab dekreedi lõpust aga makstakse alati n ö tagantjärele, kuu algul(8. Põhja-Eesti, 9. Lõuna-Eesti)maksepäeval eelmise kuu eest


Tõsi, vahepeal saad küll (u 1-1,5 k pärast sünnitust sõltub millal avalduse jõuad teha pärast nime panekut...kui enne 15.augustit, siis septembri 8.-9.)riikliku sünnitoetuse 320.
Ja iga kuu saad 19,18 lapsetoetust ka riigilt.


Kuidas saad välja arvutada dekreediraha:

vaatad tuludeklarisse kantud SM VM st tööandja makstud kogutulu bruto, jagad 365 päevaga, saad 1p tulu. Korrutad 140 päevaga, saad dekreediraha bruto. Võtad maha 21% tulumaksu ja käes ta ongi.
 
Merli 04. märts 2013, kl 22.20
Heh, kiusan natuke veel.
Töötatud aega reaalselt on mul sptember-detsember 2012, jaanuarist-mai lõpuni on haigusleht. Mille alusel makstakse mulle välja puhkuserahad? Või kuidas võiksin seda arvutada?

töölepingus on märgitud tunnitasu 3,5 eur ja tööaega 35 tundi nädalas.
Äkki on võimalik aidata?
Suured-suured tänud :)
 
katy 17. märts 2013, kl 18.12
tere! olen dekreeti puhkusel alates 20.02, aga dekreediraha pole veel kätte saanud, kui kiiresti haigekassa peab maksma?
 
ametnik 17. märts 2013, kl 21.49
katy-
Haigekassal on aega maksta 30 päeva arvestades hetkest millal leht Haigekassasse jõudis st tööandja selle sinna toimetas.
 
----------- 17. märts 2013, kl 21.49
Merli-
kui dekreeti mais siis välja jäävad haiguslehe kuud st viimastest 6kuust on ainult detsember töötamise kuu, seega detsembri keskmine on puhkusetasu arvestamisel aluseks
 
segaduses 18. märts 2013, kl 14.34
Kui ma lähen nö dekreeti 01.07.13a, 30p enne sünnitustähtaega kuna siis vanemahüvitist hakatakse maksma?
 
ametnik 18. märts 2013, kl 23.40
segaduses-

rsp(dekreet) kestab 140 päeva.
Kui algus on 01.07.2013 siis lõpp on 17.11.2013
ja
VH algus 18.11.2013

I VH kätte (18.-30.11 eest) saad detsembri maksepäeval (8.-9.) kuna VH makstakse nö tagantjärele
 
Värske rase 20. märts 2013, kl 08.25
Tere ametnik! Tahaks öelda, et nii kena sinust, et oled siin nii kaua inimese abistanud!
Tahaks isegi abi. Tähtaeg on nov.lõpp. Mina tahaksin aga võimalikult vara nö siniselelehele jääda, kuna ettevõttel pole samuti kergendatud tööd pakkuda. Saan aru, et vöin maha võtta 70 päeva, samuti saaksin ära kasutada puhkusepäevi. Ja kui olla veel nt 2 kuud sinisellehel.
Kas Olen aru saanud, et emapalka arvutatakse siis 2013 teenitu põhjal? Sel juhul siis sinineleht tömbaks keskmist kövasti alla vöi kuidas siis oleks üldse möistlik?
 
ametnik 20. märts 2013, kl 10.48
Jah, kui tervis nõuab, siis I võimalus rsp-le(dekreeti) minna on 70 p enne tähtaega.

Lisaks võid vahetult enne seda võtta välja puhkuse (kui on kasutamata 2012.a eest siis selle + 2013.a eest), kuna sinu dekreet kestab igal juhul kogu 2013.a lõpuni + kauemgi (70p veel ju pärast tähtaega nov lõpust st u 40p veel aastas 2014 ka)
siis õigus saada kogu 2013.a puhkus, nii mitu päeva kui töölepingus kirjas on.

Jah, VH on 2013.a alusel.

Tavaline haigusleht (rasedale kood 19, üks kõik kas väljastab perearst, hambaarst, kirurg...naistearst) jääb VH arvestusest välja ja VH ei vähenda.

Küll aga jääb arvestusse sisse leht "üleviimine kergemale tööle", mille eest saad vaid 70% eelmise aasta keskmisest.
Nii päevad kui raha.
Kui see leht väljastatakse, on ainus võimalus mitte rahas kaotada, kui leitakse mingigi kergem töö (koristad 1-2 t päevas ladu,vms kerget), sest kui tööandja maksab pisutki palka, maksab Haigekassa juurde nii, et kokku saad eelmise aasta keskmise 100% (mitte 70%)
ja
see kõik läheb VH arvestusse.

St kui eelmise aasta keskmine just praegusest palgast u 40% suurem pole, on see leht kahjulik rahaliselt, kui jäädki koju.

Küsi
 
värske rase 20. märts 2013, kl 16.15
Ma võibolla ikka veel väga rumal, aga ma ei saa aru sellest, kui mul ei olegi ju reaalselt võimalik terve aasta tööd teha, kuidas siis terve aasta keskmist üldse arvutada saab?
 
ametnik 20. märts 2013, kl 16.44
VH arvutades jäetakse arvestusest välja tavalise haiguslehe aeg ja ka rsp(dekreedi) aeg ja Haigekassa makstud raha
V A "üleviimine kergemale tööle" leht

St
kui dekreeti 70p enne tähtaega e septembri keskel ja rohkem haiguslehel pole, siis jagatakse kogutulu (palk, puhkusetasu jne kokku, mis saad ja said 2013) mitte 12 kuuga vaid 12 - 3,5 st 8,5 kuuga

Kui oled n 2 nädalat 2013.a tavalisel haiguslehel ja 3,5 k dekreedis, jääb välja 4 kuud ja jagatakse 8 kuuga

küsi
 
ametnikule 21. märts 2013, kl 20.31
Tere!
Kui olen lapsehoolduspuhkusel (laps on juba 2,3 a.vana) ja jälle rase. Kas pean kohe teavitada sellest tööandjat, kui palju aega võib oodata? Kuidas see vormistatakse, kas on vaja haiguslehe arstilt tuua, samamoodi nagu esimese lapsega?

Aitäh!
 
ametnik 21. märts 2013, kl 23.12
Kui oled lhp-l siis hetkel (kui just tööle naasta ei soovi) ei pea tööandjale midagi teatama, lhp võid ju olla lapse 3a saamiseni ja siis pole tööandjal midagi teha infoga, et oled lhp-l JA rase.

Kui II laps sünnib enne I lapse 3a saamist, võid üldse alles pärast tema sündi viia uue lhp avalduse II lapse abdmetega ja tema 3a saamiseni.

Või soovid tööle minna? Siis esitad 14p ette lhp lõpetamise avalduse. Ja kui tervis sellel kohal töötada ei luba siis haiguslehe "üleviimine kergemale tööle" I tööpäeval.
 
Eve-Lii 14. aprill 2013, kl 13.29
ametnikule.
Mul ka nii, et praegu lhp-l ja uuesti rase. Kuidas oleks kõige kasulikum nüüd toimida? Laps sai 03.04 aastaseks ja teise lapse sünnitähtaeg on 30.05. Kuigi arvatavasti tehakse plaaniline keiser 16.05 paiku kuna ise sünnitada ei tohi.Kuskil Te vastasite, et tuleks eelnev lhp lõpetada ja teha avaldus tööle minekuks dekreedi lehe esimese päevaga ehk siis minu puhul 30.05. Reaalselt nagu tööle ei lähe vaid jään kohe uuesti lehele? Kas sain õigesti aru? Kuna VH peaks mul muidu lõppema 23.10 esimese lapsega siis nüüd see ju katkeb ja tahaks teada millal saan praegu viimase VH selle lapse pealt-kuna vist makstakse kuu tagantjärele. Ja kuidas hakatakse maksma dekreediraha-kas esialgu miinimumi pealt? Kuigi mina sain suuremat palka kui miinimum.
 
ametnik 15. aprill 2013, kl 09.53
Kasulik on:

jääda rsp-le(dekreeti) sest dekreedi ajal makstakse I lapse VH edasi, muidu(dekreedita) algaks II VH lapse sünnist ja katkestaks I VH.


Jääda võimalikult HILJA st 30 p enne tähtaega(mitte keisri tähtaega vaid algset tähtaega) st alates 30.aprill

st

VII KOHE(!!!) tööandjale avaldus:

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse. I tööpäevaks lugeda 30.aprill 2013.a

15.aprill 2013.a
allkiri

Suuliselt lisad, et tingimata Haigekassas töötajana kindlustus taastada, sest uus dekreet.

JAH, I tööpäev=uue dekreedi I päev, dekreedilehe algus, reaalselt päevagi ei tööta.

Just tähtaega, mitte keisrit.
sest mida kauem kestab sinu dekreet, seda kauem saad I VH edasi.

Antud juhul saad I lapse VH kuni 6.september.
7.septembrist algab II lapse VH, sama suur kui I lapsega.

Dekreediraha on lisaks. Kui 2012.a töötasid ja keskmine(saadud töötasu jagada 12k) on suurem kui miinimumpalk, siis seda, kui väiksem- miinimumpalga alusel.


RUTTU, juba TÄNA/HOMME avaldus!

küsi
 
ametnik 15. aprill 2013, kl 09.54
Veel:

arstile teata, et soovid dekreedilehte algusega 30.aprill.
 
ametnikule 15. aprill 2013, kl 11.46
Aitäh vastamast. Tegin avalduse ära ja andsin tööandjale veel teada, et Haigekassa kindlustus oleks taastatud. Eelmise lapsega arvestati dekreedi ja VH rahad 2011 a järgi. Kuna laps sündis juba 03.04.2012. Aga sel pole vist vahet- ikka saan ju samad summad nagu esimese lapsega. Kas dekreedi raha tuleb algul miinimumi pealt või makstakse kohe nii nagu ennemgi. Kuna olen kuulnud, et osad emad(kelle lastel on vahe väiksem kui 2a ja 6kuud) on saanud algul miinumumi ja siis esimese VH-ga saavad selle vahe.
 
ametnik 15. aprill 2013, kl 20.29
VH saad sama mis eelmise lapsega kui laste sünnivahe jääb alla 2a6k.

Sünnitushüvitis(dekreediraha) on algul miinimumpalga alusel kuna 2012 sa ei töötanud(VH arvesse ei lähe)
aga
kui VH on suurem miinimumpalgast, saad koos I uue VH-ga juurdemaksu (sünnitusejärgsetele dekreedipäevadele nii, et kokku =VH suurus), seda saab nõuda uues VH avalduses.
 
Eva 16. aprill 2013, kl 12.46
Tere.
Jään dekreeti 17.mai. Soovin võtta ka välja teenitud 2013.a. puhkuse.Kas ma saan õigesti aru, et 2,33päeva+*4kuud+11päeva dekreedi eest. Kui võtta aprilli lõpust paar päeva puhkusesse,kas siis jääb 2,33korda 3kuud+11? Praegu olen haiguslehel ja peale seda soovin puhkust võtta ja siis dekreeti.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!