Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 02. oktoober 2012, kl 13.05
Kui sa ei võta näiteks nn lapsepäevi 3 tk (4,25/päev)
või tasustamata puhkust,
siis peaksid tõesti töötama ja palka saama.

Tööandjale lapsepäevad kõige mõistlikum-väike tasu, algul maksab ise aga saab riigilt tagasi.
 
Muri 11. oktoober 2012, kl 20.47
Sünnitustähtaeg on kuskil juuni keskel,millal oleks kasulik dekreeti minna,ja kas emapalka arvutatakse 2012 aasta järgi.ma mõtlen seda,et kas oleks kasulik teine töökoht juurde võtta.Ma saaksin oma mehe firmas tööl käija:)
Aitäh:)!!
 
ametnik 12. oktoober 2012, kl 14.36
Kui tähtaeg on juunis siis pole muud võimalust kui saada VH 2012.a alusel,
sest
VH arvutatakse ALATI eelmise kalendriaasta alusel.

Jah, loomulikult on mõistlik saada 2012.a võimalikult palju töist lisatulu(II töökoht, preemia, lisatasu, puhkuse võtmine nii, et puhkusetasu laekuks 2012 lõpus aga puhkus ise jääks 2013.a algusse jne), paluda detsembri palk kõigis töökohtades maksta avansina detsembris(kui muidu oleks palgapäev jaanuari algul) jne

Kasulik, nagu kümneid kordi olen rääkinud, on minna dekreeti viimasel võimalusel st 30p enne tähtaega:
*nii saad kõige kauem palka
*nii teenid välja kõige rohkem 2013.a puhkust: puhkust annab töötamine ja annab dekreet kui töövõimetus, lhp ei anna, siis on tööleping peatatud
*nii on laps VH lõppedes kõige vanem:

kuna 140 p dekreedile järgneb 435p VH st riigilt ok raha saad 575p e 19 k kokku, siis
*minnes juba 70p enne tähtaega, jääb pärast sünnitust 70p dekreeti + 435p VH, laps VH lõppedes 1a4k ja pisut peale vana
*jäädes alles 30p enne jääb pärast 110 p dekreeti + 435p VH, laps 1a6k vana

küsi
 
Muri 13. oktoober 2012, kl 11.08
Põhimõtteliselt siis ma peaksin selle aasta jooksul oma palga üle upitama.Kas see aitaks kui mul oleks detsembris üks kõva palk,selle pealt tuleksid siis suured maksud.Äkki aitab upitada:) Nagu ma aru sain,siis ei emapalka ega ka dekreedi rahasi ei arvutata üldse 2013 järgi.vaid ikka 2012 järgi.
Aitäh!
 
ametnik 13. oktoober 2012, kl 20.51
Jah, selle tähtaja puhul puudub igasugune võimalus saada sünnitushüvitist(dekreediraha) või VH 2013.a alusel (selleks peaks dekreet algama 2014, et dekreediraha 2013.a alusel saada ja dekreedi lõpp 2014 lubaks saada VH 2013.a alusel).

Mõjutab kõik, mis laekub 2012 ja deklareeritakse(maksud) 2012.a väljamaksena.

Mõistlikum oleks novembris lisatasu saada (detsembris deklareerida) ja ka detsembris saada (deklareerida jaanuaris)- kõik, mis deklareeritakse HILJEMALT 10.jaanuar 2013 läheb arvesse.
 
sisi 16. oktoober 2012, kl 01.23
Kui töötan ametlikult aastal 2012 15.10.12-16.11.2012 ja laps sünnib aastal 2013 kas siis dekreedi rahasid arvestatakse selle lühikese perjoodi eest.Seega kas siis dekreedi rahadeks on ainult mõned eurod (kui palk selle perjoodi eest jääb 300-450 eur vahele).Loodan, et ei seletanud keeruliselt.
 
ametnik 16. oktoober 2012, kl 13.42
Kui laps sünnib 2013.a ja sa siis enam ei tööta, siis puudu võimalus dekreeti minna ja dekreediraha saada.
saad VH lapse sünnist tema 18k saamiseni.

Kui sa siis töötad ja sinu siis kehtivas töölepingus on põhipalga nr VÄHEMALT miinimumpalk st 290 bruto, saad dekreediraha miinimumpalga alusel, hoolimata sellest, et 2012.a tegelik keskmine(saadud töine tulu jagatakse siiski 365 päevaga, et saada päevatasu, mitte vaid töötatud päevade arvuga)on imeväike
st
oluline on omada töölepingut põhipalgaga 290 hiljemalt 31p enne sünnituse tähtaega(+ kindlustust Haigekassas TÖÖTAJANA), et oleks mõtet ja võimalus 30p enne tähtaega dekreeti jääda.
 
evely29 17. oktoober 2012, kl 18.57
Millal on mul kasulik dekreeti minna kui tähtaeg on 10.03.2013.Olen FIE ja lapsehoolduspuhkusele jääb isa?Ämmaemand soovitas 02.01.2013?Tahaks ,et isapalk hakkaks esimesel võimalusel jooksma?
 
ametnik 17. oktoober 2012, kl 20.00
evely29-

kas sa FIE-na oled maksnud avansilist sotsmaksu kogu 2012.aasta? Kas oled maksnud KOKKU 2012.a sotsmaksu nii palju, kui 12 kuud x miinimumpalk st 290 nõuab?
Kui ei ole, siis pole mõtet dekreeti vormistada, sest FIE saab rangelt äramakstud sotsmaksu alusel, talle pole vähemalt miinimum garanteeritud...

st
väikse aasta keskmise puhul pole mõtekas saada 140 p st 4,6 k väiksemat dekreediraha/kuus kui miinimumpalk
vaid
võtta VH lapse sünnist, mis pole ka 1 euro sotsmaksu puhul alla miinimumpalga st 290 bruto.

Kui aga on korralik keskmine(kogu aasta avansiline + kopsakas juurdemaks 2011.a tuludelt 2012 ära makstud) siis
pikemas perspektiivis on mõistlik minna siiski viimasel võimalusel st 30p enne tähtaega st 7.veebruar 2013, nii on laps VH lõppedes vanem...koos lapsega kulub igakuiselt raha rohkem kui enne ta sündi:)

aga kui on ülioluline, et isa saaks VH esimesel võimalusel, siis see on
(isa määrata VH saajaks enne kui sinu dekreet läbi ja laps vähemalt 70p vana)...kui sünnib tähtajal, saab ta 70p vanaks 18.mai

minnes dekreeti 7.veebruar lõpeb see 27.juuni ja isa VH algaks 28.juuni

minnes I võimalusel st 30.detsember aga saaksid dekreediraha 2011.a alusel...kas siis olid ka FIE?
See ei sobi?
Mine siis 1. jaanuar või 2. jaanuar või hiljem...kui laps sünnib tähtajal, siis kaotad kas 4p VH (kui määrate mehe VH saajaks lapse 70p saamisest siis dekreedi lõppedes ta veel ei ole 70p vana...või võtad algul ise VH (18.-31.mai), siis VAHETADA mehele saab ainult 1.kuupäevast


Täpsusta
 
evely29 17. oktoober 2012, kl 20.27
Vabandust ma olen peas ka rase vist,fie olin 2011 aastal,2012 on oma firma ja makse olen maksnud miinimumpalga pealt.Mees tegeleb sellega ,sest pole kursis.

Sünnituse kohta veel seda ,et tähtaja pani arst 10.03 aga kuna tuleb plaaniline keiser,mis võidake teha 2 nädalat varem.
 
ametnik 18. oktoober 2012, kl 13.17
Kui sul nüüd st dekreedi algushetkel on tööleping kus põhipalk vähemalt miinimumpalk, siis ei puutu FIE-ndus asjasse.

Isegi kui lähed dekreeti 2012 saad dekreediraha 2011.a alusel aga kui see alla miinimumi, siis miinimumpalga alusel.
Kui deekreeti 2013 siis 2012.a alusel ja kui see alla miinimumi, siis miinimumpalga alusel.


See, millal keiser tehakse, see ei mõjuta dekreedi pikkust ega VH algust.

Oluline on teada, kas sa soovid:
a) et sina üldse VH ei saakski, võimalikult ruttu(kohe dekreedi lõpust) saaks mees
või
b) et teie pere saaks riigilt hüvitisi võimalikult kaua st laps oleks VH lõppedes kõige vanem

Seda tead, et juhul kui mees saab VH sina lhp-l olla ei saa ja sul riigipoolset ravikindlustust pole? Peaksid tööle asuma või töötuna arvele võtma või FIE-na jätkama...


Kui tahate, et kõige kauem ok raha saaks ja laps oleks võimalikult vana VH lõppedes, dekreeti
8.veebruar, dekreedi lõpp 27.juuni (sina saad 3 p VH ja 1.juulist vahetate mehele)
või
kui kohe dekreedi lõpust mees VH saajaks ja et kauem hüvitisi saaks, siis dekreeti nii, et dekreet lõpeks kuu viimasel päeval on võimalus:

dekreeti 12. jaanuar, dekreedi lõpp 31.mai. mees I VH saaja 1.juunist
 
evely29 18. oktoober 2012, kl 14.44
Suure tänud sulle ametnik,ma pean asja läbi mõtlema.Mehel tuleb palk teisest firmast ja see on väga hea summa,sellepärast jääbki tema nö.lapsega koju.Mees saab seal firmas tööd edasi teha.Minu töökoht on tegelikult kodus ja lapsega olen tegelikult mina ja maksan ise oma ravikindlustust edasi.
 
a. 18. oktoober 2012, kl 14.52
Edu.

Arvestage sellega, et VH saab mees 100% suuruses vaid juhul kui ta samal ajal ei teeni kuus juurde üle 278,02 bruto, muidu VH vähendatakse.
 
Gea 23. oktoober 2012, kl 18.27
Pole 2012.a palka saanud, olen kodune esimese lapsega. Teine laps sünnib arvatavalt 7.veebruaril 2013.a.
Kui nüüd aasta lõpus laekuksid mulle puhkuserahad ja dekreeti jääksin 2013.a alguses, kas siis saan dekreedirahasid miinimumpalga või miinimummäära alusel? Tean, et kui töist tulu pole eelmisel kalendriaastal olnud, saab dekreedirahasid määra alusel, aga kas puhkusetasu muudaks seda?
Tänan
 
ametnik 23. oktoober 2012, kl 19.20
Dekreedirahadel ei ole võimalust saada miinimummäära alusel.
Selline asi nagu miinimumäär on ainult VH puhul:
*kui eelmisel aastal pole üdse töötatud, miinimummäär st 278,02 bruto/kuus
*kui pisutki töötatud, miinimumpalk st 290 bruto/kuus

Kui su laste sünnivahe on suurem kui 2a6k. Kui on väiksem, saad eelmisea sama VH, mitte miinimummäära või miinimumpalka.
Ja ka väikese dekreediraha kompensatsiooni VH suuruseni(sünnitusejärgsed dekreedipäevad)


DEKREEDIRAHAST:
Kõik inimesed, kellel eelmise aasta keskmine puudub või on väike, alla miinimumpalga,
saavad

miinimumpalga alusel(TINGIMUSEL, et nende töölepingus on põhipalga nr vähemalt miinimumpalk st 290, mitte väiksem).

Aga, jah, kasulik on minna 30p enne tähtaega dekreeti küll.
 
m. 05. november 2012, kl 12.26
Tere tekkis selline küsimus ,et kui ma olen õpilane , õpin Kuresaares aga elan Tallinnas siis millal oleks mul hea aeg koolist ära tulla ... tähtaeg on 07.aprill.2013. Kui suur on emapalk kui pole varem ametlikult tööl käinud?
 
ametnik 05. november 2012, kl 15.35
Koolist ära tuleku otsustad sina, lähtudes oma tervisest ja enesetundest.

Võid ju sünnituseni õppida, kui tervis ok.

Katkestad õpingud(võtad akadeemilise puhkuse)?
Siis otsustadki ise, mis kuupäevast. Viid kooli arstilt saadava raseduse suurust kinnitava tõendi ja teed avalduse.

Mõistlik oleks ilmselt 1.märtsist...pakuksin.Või on teil tsükliõpe? Siis teeksin tsükli lõpuni...

VH neile, kes eelmisel aastal(sinu puhul 2012.a) pole üldse töötanud, on hetkel miinimumMÄÄR st 278,02 bruto/kuus, kas see järgmisel aastal on 290 bruto, seda ei kinnita hetkel.

Ülikasulik oleks muidugi veel 2012 paar päevagi kuskil ametlikult töötada ja mõni eurogi ametlikku palka kätte saada 2012, see garantteeriks pisut suurema Vh, nimelt kindlalt 290 bruto.

Vh saad 18k, lapse sünnist tema 1a6k st 18k saamiseni.

NB!
kui oled Tallinna registris ning lapsel on isa(isadus tuvastatakse), siis on ülioluline, et ka lapse isa oleks enne beebi sündi Tallinna registris-siis saad Tallinna linnalt ka sünnitoetuse: 160 sünni järel ja 160 lapse 1a saamisel.
Kui isa mujal registris, siis ei saa.
Kui oled üksikema(isa andmeid sünnitunnistusele ei tule), piisab vaid sinu registrist.

Riigilt saad 320 ühekordset sünnitoetust
ja
19,18/kuus lapsetoetust
(kui jääd üksikemaks, siis + 19,18/kuus üksikvanema lapse toetust ka9

küsi
 
Maias Tomat 15. november 2012, kl 15.08
Tere, ametnik! Suur tänu, et siin küsimustele vastad. Vabandan, kui küsin juba tuhat korda vastuse leidnud küsimuse, lappasin küll siin teemas ringi.

Mul on sündimas teine laps, esimesega vahe väiksem kui 2,5 aastat. Tähtaeg 15.veebruar.
2011 ma ei töötanud, sain VH. 2012 sain pool aastat VH ja teise poole olen käinud poole kohaga tööl, bruto u 300 kanti poole koha eest. Kas on mingit vahet kui ma lähen dekreeti 31.detsember või 1.jaanuar?
Eelmise lapsega oli mul VH oluliselt suurem, kui praegu palk. Nagu ma aru saan, siis hüvitatakse ka dekreedi puhul see vahe? Aga seda siis alles peale lapse sündi? Ning mul tuleb endal selle kohta taotlus esitada, eks. Kas selle vahe hüvitisel on ka mingeid nüanse? Sellepärast ma küsingi, kas on vahet kumma aasta eest mulle dekreedirahad algselt üle kantakse?
 
ametnik 15. november 2012, kl 16.02
Ei ole vahet dekreediraha suuruses, sest dekreediraha saad nagunii esialgu miinimumpalga alusel(kui dekreetimineku hetkel kehtivas töölepingus põhipalga nr on vähemalt miinimumpalk) ja hiljem kompenseeritakse sünnitusejärgsed dekreedipäevad VH suuruseni/päev kokku.

Küll aga on lausa kahjulik minna NII VARA!
Minna tuleb raudselt KÕIGE VIIMASEL VÕIMALUSEL st 30p enne tähtaega, et kompenseeritakse võimalikult suur arv päevi.

Minnes 45 p varem komp. 95p, minnes 30p enne aga 110p(kui laps sünnib täpselt tähtajal).

Vahe komp. reaalselt sünnitusejärgsete dekreedipäevade eest st mida rutem laps pärast dekreedi algust sünnib, seda kasulikum.
Koht teha "linnuke", et seda soovid on VH avalduses(eraldi avaldust pole) ja saad KORRAGA kogu komp. koos I uue VH-ga.
 
Maias Tomat 15. november 2012, kl 17.31
Aitäh nii kiire vastuse eest!
 
Mare 02. veebruar 2013, kl 06.01
Võib olla on sellele minu küsimusele juba varasemalt vastatud. Aga väga raske on kogu teemast seda üles leida.

Küsimus järgmine: Kui arst määrab sünnitustähtaja ja sünnitusleht algab siis näiteks 30 päeva varem ja kestab 140 päeva. Kui peaks juhtuma, et sünnitus on ennetähtaegne. Millal algab sünnitusleht, kas ikka arsti määratud tähtaja järgi? Siin just tegemist aastavahetusega ja on oluline, et VH jääks järgmisse aastasse. Aitäh juba ette vastuse eest.
 
ametnik 02. veebruar 2013, kl 16.43
Kui plaanid dekreeti minna 30p enne arsti määratud tähtaega ja oled seda juba jõudnud teha st leht on väljastatud ja laps sünnib dekreedi 1., 2. jne päeval, siis ei muutu midagi.
Leht kestab kõik ettenähtud 140p, alguskuupäevast lõpupäevani, Haigekassa maksab kõik 140p välja

sest
sa ju jäid VÄHEMALT 30p enne TÄHTAEGA (loeb tähtaeg, mitte tegelik sünni päev).

Kui aga laps sünnib VAREM st sa pole veel jõudnud dekreeti jäädagi, enne algselt kokkulepitud dekreedi algust,
siis
algab dekreet lapse sündimise päevast ja kestab 140p
st
siis nihkub dekreedi algus varasemaks.
 
Mare 03. veebruar 2013, kl 20.36
Aitäh vastuse eest! :o)
 
Maris 07. veebruar 2013, kl 11.31
Minul järgmine mure,olin nimelt endale enda arvates kõik arusaadavaks teinud seoses dekreediga ja täna arsti juures dekreeti mineku ajast juttu tehes väitis mulle raudkindlalt arst,et mul ei ole võimalik minna dekreeti rohkem kui 30päeva enne tähtaega.
Kas ei ole siis nii,et dekreeti on õigus minna maksimum 70päeva enne tähtaega ja miinimum 30päeva enne tähtaega?
Minu tähtaeg on 15aprill ja soovisin minna dekreeti alates 21 veebruar ehk siis 54 päeva enne tähtaega.
Selle peale tegigi suured silmad ja ütles,et sellist asja pole nagu nt 61,51 või 41 päeva enne tähtaega dekreeti minekut.Tean,et on kahjulikum rahaliselt minna enne 30päeva dekreeti kuna kaotan veel saadavas palgas ja laps on noorem VH lõppedes kuid tunnen ise,et ei jõua enam tööl käija ja need nö.kaotus faktorid ei ole probleemiks mulle.
Olen nüüd tõesti natuke mures arsti väidetest!
 
ametnik 07. veebruar 2013, kl 13.54
Arst eksis.

Rasedus-sünnituspuhkusele (dekreeti) on võimalik jääda vahemikus 30 kuni 70 p enne sünnituse tähtaega
st
rase ise valib, kas 30, 31, 32...69 või 70p enne tähtaega jääb.

Jah, see on õige, et enamasti on rahaliselt kasulikum minna alles 30p varem ja seetõttu seda ka kõige rohkem nii tehakse

aga
kui inimene ise soovib, siis loomulikult saab ka varem minna.

Arstile prindi välja või palu tal avada
HAIGEKASSA kodulk, teema sünnitushüvitis:
http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised/synnitushyvitis

/Rasedus- ja sünnituspuhkusele jäädakse 30–70 päeva enne eeldatavat sünnitamise kuupäeva (30.–36. rasedusnädal). Kui naine jääb rasedus- ja sünnituspuhkusele vähemalt 30 päeva enne eeldatavat sünnitamiskuupäeva, on tal õigus saada sünnitushüvitist 140 päeva eest. Jäädes sünnituspuhkusele hiljem, peab arst või ämmaemand vähendama vastavalt ka sünnituslehe kestust, misläbi kahaneb hüvitis nende päevade võrra, mille võrra hiljem sünnituslehele jäädi./

SEADUS:
Ravikindlustuse seadus


Või küsigu Haigekassast üle.

Millal sul visiit on? Enne 21.veebruari?

Siis kordad seal oma soovi alates 21.02 dekreeti minna.

Kui on hiljem, helista ja pane visiidi aeg 20. või 21.02

Edu.
 
Maris 07. veebruar 2013, kl 16.44
Suur aitäh teile nii selge vastuse eest!Prindin välja teil eespool väljatoodud seaduse lõigu ja lähen sellega visiidile!
Ma väga tänan!
 
Õpetaja 10. veebruar 2013, kl 13.42
Tere,

sünnituse tähtaeg on 12.06.13. Plaanin minna dekreeti 30 päeva enne, st 13.05.13. Tahan võtta enne põhipuhkuse välja. Kuidas arvutan, palju päevi saan puhata? Õpetajal on ette nähtud 56 puhkusepäeva. Olen ka üliõpilane, kas on kasulik võtta ka õppepuhkus (20 päeva) veel enne dekreeti välja?

Tänud!
 
ametnik 10. veebruar 2013, kl 18.33
Kui aastas on 12 kuud ja aasta põhipuhkus on 56
siis
loogika kohaselt annab iga kuu (töötamit, puhkust ja töövõimetust st ka dekreeti)

56:12=4,66 puhkusepäeva

eeldan, et 2012.a puhkus on kasutatud?
Jutt on 2013.a puhkusest?

Minnes dekreeti 13.05 lõpeb see 29.september
st
2013.a puhkust on saada 9 kuu eest

9 x 4,66= 41,94 st 42 puhkusepäeva

Soovite selle kindlasti enne dekreeti?
Ei soovi jätta pärast VH lõppu(nii on võimalik rohkem kui kuu saada ok raha) või lausa lhp lõppu?

Õppepuhkuse soovitan küll kohe välja võtta, seda ju edasi kanda ei saa.
 
Milla 21. veebruar 2013, kl 20.48
Tere


Siiani teadsin, et vanemahüvitise suurus arvutatakse taotleja eelmise kalendriaasta ühe kalendrikuu keskmise tulu alusel. Hüvitise suuruseks kuus on reeglina 100% hüvitise saaja eelmise kalendriaasta ühe kuu keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatud tulust.

Lugesin Teie kommentaare siin ja nüüd küll asi läks segaseks.

Nimelt sünnitustähtaeg jääb 19.07.2013. Soov saada vanemahüvitist 2012.a alusel. Küsimus siis järgmine, millal oleks kasulikum dekreeti jääda?

Ette tänades.
 
ametnik 22. veebruar 2013, kl 08.48
Aga nii ongi, nagu aru saite:

vanemahüvitise suurus arvutatakse taotleja eelmise kalendriaasta ühe kalendrikuu keskmise tulu alusel. Hüvitise suuruseks kuus on reeglina 100% hüvitise saaja eelmise kalendriaasta ühe kuu keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatud tulust.


Küsimus on selles, MIS ON EELMINE KALENDRIAASTA. See ei ole lapse sünnile eelnev aasta, kui ema kasutate rasedus-sünnituspuhkust st dekreeti vaid rsp lõpule eelnev kalendriaasta, sest neil algab õigus VH-le rsp(dekreedi) lõppedes, mitte lapse sündides.

Kui tähtaeg on juuulis 2013 siis polegi mingit muud võimalust kui VH on 2012.a alusel, sest sinu dekreet ei saa kuidagi lõppeda 2014 (ainult siis saaks VH 2013.a alusel) Dekreeti saab jääda kõige hiljem 30p enne TA st sinu puhul 19.juuni ja 140p saab igal juhul läbi 2013 ja VH algab 2013 ja määratakse eelmise st 2012.a alusel.

Rahaliselt ja ajaliselt kasulik on minna alles 30p enne tähtaega:
*nii saab kauem palka
*nii teenib välja rohkem 2013.a puhkust
*nii on laps VH lõppedes kõige vanem(minnes 70p enne on VH lõppedes u 1a4k, minnes 30p enne aga 1a6k vana)




VALIDA saavad need, kelle tähtaeg on vahemikus 13.september kuni 30.november. Valides, kas mina juba 30 p enne tähtaega või alles 70p enne tähtaega või kindlasti juba 70p enne vahepeal saavad need emad sättida oma dekreedi lõpu kas 2013.aastasse või 2014.aastasse.

Küsimusi?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!