Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
küsimus 05. november 2013, kl 16.09
Tere
Mille järgi arvutatakse sünnituslehe rahasid kui olen olnud eelnevalt eelmise lapsega kodus ja saanud emapalka? Kas see makstakse korraga välja? Ja kas peale dekreedi lõppemist pean penssioniametisse minema uut vh avaldust tegema uue lapse kohta? või käib see automaatselt..laste vahe 1,4 a.
 
ametnik 05. november 2013, kl 16.41
Sel juhul, kui eelmise kalendriaasta keskmine TÖINE sotsmaksustatud tulu puudub(või on väike, alla miinimumpalga)
maksab Haigekassa miinimumpalga alusel.

Tingimusel, et rsp(dekreedi) algushetkel on töölepingus põhipalga nr vähemalt miinimumpalk).

Kindlasti on mõtet dekreeti minna alles 30p enne tähtaega, mitte varem, kui VH on suurem miinimumpalgast, sest koos I uue VH-ga kompenseeritakse vahe väikese dekreediraha ja suurema VH vahel SÜNNITUSEJÄRGSETE dekreedipäevade eest:
*minnes juba 70p varem saad vaheraha vaid u 70p eest(oleneb kui täpselt sünnib)
*minnes 30p enne saad u 110 p eest.

AVALDUS lhp lõpetamiseks tööandjale tee u 30p varem kui dekreet algab:

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse, esimeseks tööpäevaks lugeda.../kuupäev, uue dekreedi I päev/.

kuupäev
allkiri

Kui lhp ei lõpeta ja tööandja sellest Haigekassat ei teavita, siis dekreediraha ei saa.

Jah, makstakse korraga 140p e 4,6 k eest.

Pensioniametisse kohale ei pea minema, avaldused saab teha interneti teel ka. Samad avaldused kui eelmise lapsega, 2 tk.Nii peretoetuste avaldus selle lapsega kui uus VH avaldus. Ära oota dekreedi lõppu, tee kohe ära kui sünd registreeritud (muidu läheb meelest, teha tuleks dekreedi lõpukuu algul, et I VH õigeaegselt saada)
 
Tirst 07. november 2013, kl 08.49
Tere.
Küsimus selline, et nüüd tööandja nõus andma ka 2014 aasta puhkuse ette 19 päeva ja 2013 aasta eest 18 päeva ja dekreet algab 24. jaanuar ja kui ma lähen puhkusele 16.12.2013 kas siis olen õigesit arvutanus päevi, et ei tekkiks vahepeal tööpäevi? Ja siis veel küsimus, kuidas teha avaldust mõlema aasta puhkuse eest. Olen nüüd olnud ka õppepuhkusel kas see vähendab mul puhkusetasu ka või läheb ikka tavalise keskmise sisse ja samuti lapse puudepäevad? vaata ka eelnevat oleme suhelnud.
 
ametnik 07. november 2013, kl 14.20
18+19=37p

Kui dekreeti 24.jaanuar siis puhkusele 14.12 (24.12, 25.12, 26.12 ja 01.01 ju arvesse ei lähe).

Kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin kasutada 37 päeva põhipuhkust. Puhkust soovin 14.12.2013 kuni 23.01.2014.a

kuupäev
allkiri

Puhkusetasu ja puhkusepäevad jäävad uue puhkusetasu arvestusest välja.
 
Tirst 07. november 2013, kl 15.48
Aga 14.12 on ju laupäev kas siis võtan ikka 16 ja need 2 päeva jäävad ootama mu tööle naasemist sest 26. 01 oleks viimane päev võtta haigusleht aga see ka pühapäev ja siis vist mõtekam võtta 24.01 dekreedileht.
 
ametnik 07. november 2013, kl 23.09
Seda sa ei küsinud, et L jms

Küsisid, et tahad võtta välja 18 p +19p puhkust ja õigeaegselt dekreeti minna.
Kui kõik välja tahad võtta, tuleb minna 14.12.

Loomulikult võid minna 16 või 17 vms
st
võid ka rohkem puhkust jätta võtmata.


Sünnitusleht(dekreedileht) võib vabalt alata pühapäeval, mingit põhjust pole võtta 2 p varem, kust selline mõte?
 
Ellu 18. november 2013, kl 14.45
Tere!

Kas ma saan õigesti aru, et kui mul on tähtaeg 11. juuli 2014, siis tasub mul dekreeti minna 11. juuni ja enne seda võtta välja kasutamata puhkus? Kas dekreedirahad arvutatakse ka 2013 aasta järgi või läheb sinna arvesse ka midagi 2014 teenitut?
Teine küsimus, et kas ma saan õigesti aru, et minu VH hakatakse maksma selle eest, mis ma 2013 jaan-dets tööl teenisin? Et veel on siis hetkel võimalik nov ja dets minu VH natukene tõsta (nt lasen välja maksta kõik väljavõtmata puhkuse - seda on kogunenud 50-60 päeva + tõstan nov ja dets palka ka).
 
ametnik 18. november 2013, kl 16.37
Jah, kui tervis korras, tasub töötada võimalikult kaua, et
*saada kauem palka
*teenida välja rohkem puhkust
*ja laps on siis VH lõppedes võimalikult vana.

Tähtajaga 11.juuli 2014 on viimane aeg jääda rsp-le(dekreeti) 11.juuni 2014.a

Kuna rsp algab 2014.a, saad sünnitushüvitise(dekreediraha) 2013.a alusel, 2014.a teenitav arvesse ei lähe.
samuti on VH 2013.a alusel, sest rsp lõpeb=VH algab 2014.a

Seega kasulik on lasta detsembri lõpus välja makasta detsembri eest töötasyu avansina(kui muidu makstakse detsembri palk jaanuaris)
ja
samuti on kasulik võtta väljavõtmata puhkus alates 01.01 või 02.01, sest siis laekub puhkusetasu 2013.a
ja suurendab keskmist.

Varianti "lasen maksta ainult puhkusetasu" ei ole olemas,see on seadusevastane, kindlasti tuleb vormistada ka puhkus!

Mina soovitan 2014.a puhkuse(seda koguneb perioodi eest 01.01 kuni rsp lõpp st 28.10
ehk peaaegu 10 kuu eest) jätta reservi, kui just tervis ei nõua selle väljavõtmist enne dekreeti(st töötada ei jaksa kuid dekreeti tahaks siiski minna alles 30p enne tähtaega)- päris mõnus on pärast VH lõppu(või lausa lhp lõppu) saada veel peaaegu kogu puhkus+puhkusetasu.

küsi
 
Miina 20. november 2013, kl 19.03
Tere, ametnik!

Soovin ka veidi abi. Laps sünnib suvel 2014.
Aastal 2013 esimesed 5 kuud olin töötu, töötukassas arvel (sain toetust), ülejäänud 7 kuud käisin(käin) tööl (kokku 7 kuu eest (juuni-dets) saan neto palka 10 000 eur.)
Kas ma saan õigesti aru, et minu emapalka arvutatakse järgmiselt: vaatamata sellele, et esimesed 5 kuud oli sissetulek 0eur, jagatakse 10000 eur 365 päevaga ja korrutatakse 30 ja see summa 822eur ongi mu emapalk 1,5 aastat?

Tänades,
 
ametnik 20. november 2013, kl 23.08
Miina-
Jah, sotsmaksustatud töine tulu bruto KOKKU jagatakse 365 päevaga, kui pole oldud haiguslehel(haiguslehe päevad jäävad välja). Töötus kahjuks välja ei jää. ja Töötukassa makstu arvesse ei lähe.

Kasulik on paluda detsembri palk detsembris avansina, kui on võimalus saada aastalõpupreemiat, siis see kindlasti välja maksta 2013, veel oleks äkki mõistlik võtta 2013.a 7 kuu puhkus(kui see on kasutamata) alates 2.jaanuar 2014, et puhkusetasu laekuks lisaks 2013(eelviimane tööpäev enne puhkust) ja suurendaks aasta keskmist, puhkus ise aga jääks 2014.aastasse.

Sinu postitusest ei selgu, kas tegu on brutotuluga,
Samuti pole sa ilmselt maha võtnud 21% tulumaksu VH osalt mis ületab 144/kuus?
 
Miina 21. november 2013, kl 14.37
Tere taas!

See 10000eur on kokku see summa, mis tuleb palgana panka mulle (1428eur/kuu kätte). Selle pealt arvestasin, et saan emapalka 822eur kätte.
Sellelt summalt on juba sots maks ja tulumaks maha arvestatud. Kas on õige arvutus?

Tänades,
 
Miina 21. november 2013, kl 15.03
Brutosummana on see veidi teine, aga tahtsingi just seda arvutamise põhimõtet endale selgeks teha.

Ning üks küsimus oleks veel.. Ütleme, et mul on võimalik alates jaanuarist tööl mitte käia, ning tulla tagasi tööle siis, kui vaja dekreeti minna (et saada dekreedi rahad). Sünnituse tähtaeg on juulis. Millal ma siis peaks tööle tagasi tulema, et saaks dekreeti minna 30 päeva enne sünnitust? (Kas piisab ühest palgast? st kui juulis tähtaeg, juunis dekreeti ja mais tööle?). Või peab ikka kõik kuud maksud olema makstud?

Tänan!
 
ametnik 21. november 2013, kl 18.02
Oluline on, et rsp(dekreedi) algushetkel on olemas kehtiv tööleping + Haigekassas tekkinud ravikindlustus TÖÖTAJANA.
Piisab, kui tööleping algab uuesti samal päeval kui algab rsp (30p enne tähtaega sttähtaeg on 31.päev)

Kavatsed vormistada puhkuse või palgata puhkuse? Siis kindlustus ei katke.
Kavatsed töölepingu lõpetada? Sel juhul katkeb ja peaksid kindlasti viima Haigekassa klienditeenindusse raseduse kohta tõendi, et olla riigi poolt kindlustatud kui töötu rase.
 
Miina 21. november 2013, kl 19.36
Targem vist vormistada palgata puhkuse.
Aitäh! =)
 
ametnik 21. november 2013, kl 20.05
Palgata puhkust nii pikaks ajaks ei pea tööandja võimaldama, hoiatan.
Nõuda sa ei saa.
Sest tasustamata puhkusel töötaja eest on ta kohustatud siiski sotsmaksu maksma.
Infoks.
 
Miina 22. november 2013, kl 09.27
Asoo, okei.. Tööandja näol on tegemist mu abikaasaga, seega pole probleeme..
Samas, ei taha, et ta niisama maksab, kas siis oleks targem lõpetada tööleping?
 
küsimus 27. november 2013, kl 12.20
Tere! Kui ma saan emapalka 2013 eest, ja detsembri palk tuleb jaanuaris, kas seda ka loetakse sisse? Või peab paluma palk välja maksta detsembri sees?

Aitäh!
 
ametnik 27. november 2013, kl 14.36
Miina-
töölepingu lõpetamise järel lõpeb ravikindlustus 2 k möödudes.
Mõistlik oleks äkki mitte töölt lahkuda vaid koormust vähendada ja siiski pisut töötada, teenides välja miinimumpalk kuus. Siis on tööandjal ka ok sellelt sotsmaks maksta(maksab töö eest, mitte niisama).


küsimus-
Loevad 2013.a väljamaksed st palu avansina detsembri lõpus välja maksta, siis läheb arvesse8tööandja deklareerib kuni 10.jaanuar 2014). Kui makstakse 2014, ei lähe arvesse.
 
Küsin 29. november 2013, kl 09.06
Tähtaeg: 11.02.2014
Läheksin dekreeti: 10.01.2014
Varasemalt võtmata puhkuse võtaksin: 13.12.2013-09.01.01.2014 (25 päeva)
Kas see on mõistlik plaan?
Arst ütles, et juhul kui peaksin varem sünnitama, siis kaotan 70 päeva dekreeti.
Kas on nii?
 
ametnik 29. november 2013, kl 10.56
Järjekordselt arst, kes ei tea midagi ei rasedus-sünnituspuhkusest ega sünnitushüvitisest.

Kui rase ei keeldu minemast rsp-le VÄHEMALT 30päeva enne tähtaega (tähtajaga 11.02 on viimane päev rsp-le minna 12.01)
saab kohe kindlasti olla rsp-l 140päeva ja Haigekassa maksab 140p eest.

Kui KEELDUDA minemast hiljemalt 12.01 siis väheneb rsp kestvus ja raha.

Kui sünnitad VAREM kui rsp algus, algab rsp sünnituse tähtajast ja kestab ikka 140 päeva (sest see päev ei saa kuidagi olla VÄHEM kui 30 p enne TÄHTAEGA).
Kui oled puhkusel, teatad tööandjale PUHKUSE KATKESTAMISEST, sest algab dekreet.

Tähtaeg on ikka tähtaeg. Tähtajaks kirjutatakse arsti poolt määratav tähtaeg st 11.02 IGAL JUHUL, ka siis kui sünnitad varem ja dekreet algab sünnitusest
st
ei ole nii, et tähtajaga 11.02 sünnitaja, kes sünnitab näiteks 03.01 saab tähtajaks ka 03.01. Hoolimata sünnituse päevast on tähtaeg ikka 11.02

St ei, sa ei kaota mitte kuidagi 70p.
Rsp(dekreeti) EI JAGATA juba mitmeid aastaid sünnituse eelseks ja järgseks eraldi osaks, ammugi ei pea kumbki osa olema 70p. On KOKKU 140p, millest vähemalt 30p ja kõige rohkem 70p on enne tähtaega. Kui palju just enne tähtaega, kas 30, 31, 32...69 või 70p enne, otsustab rase ise.

Mina läheks 12.01 dekreeti ja puhkusele läheksin 15.12
Mida rohkem puhkusest jääb 2014.aastasse, seda rohkem tõstab puhkusetasu 2013.a keskmist st dekreediraha ja VH.
 
Küsin 02. detsember 2013, kl 10.49
Tänan, ametnik!
Tore kui on nii teadlikke ja asjalikke inimesi!;)
Mõned küsimused veel -
*põhipuhkuse saamiseks teen tööandjale avalduse
*dekreeti minekuks võtan arstilt paberi ja viin tööandjale
*dekreedi lõppemisel teen tööandjale avalduse lapsehoolduspuhkuse alustamiseks(dekreedi lõpukuupäeva arvutan ise välja?)
Kas on veel vaja pabereid täita/esitada?
 
ametnik 02. detsember 2013, kl 11.07
*Jah, vähemalt 14p enne puhkuse algust.
*Jah, saad arstilt sünnituslehe(dekreedilehe), viid tööandjale. Tema Haigekassasse. raha sinu arvele.
*Sünnituslehel on dekreedi lõpupäev kirjas, ei pea arvutama :)
ja lhp avaldus tee kohe kui lapse sünd registreeritud, ei pea ootama lhp lõpuni st esitama pead HILJEMALT 14p enne selle lõppu aga mõistlik on varem.

Edasi tuleb esitada
*Pensioniametile peretoetuste ja VH avaldused
*KOV sotsosakonnale kohaliku sünnitoetuse avaldus
*paljudes kohtades kohe ka lasteaiaavaldus...

Lisan siia PABERIMAJANDUSE pärast lapse sündi:
PABERIMAJANDUS PÄRAST LAPSE SÜNDI.
____________
Laps sünnib. Registreerid sünni. St paned nime.
Perekonnaseisuasutuses või vallasekretäri juures või linnavalitsuses või maavalitsuses. Tallinnas Harju Maavalitsus või Tallinna Perekonnaseisuamet.
Kui olete abielus, saab seda teha ka riigiportaalis st interneti teel.
https://www.eesti.ee/est/teemad/kodanik/perekond/rasedus_ja_lapse_sund/sunni_registreerimine_ja_nime_valik

1 KUU JOOKSUL SÜNNIST
(Tallinnas saab sealsamas teha ka Tallinna sünnitoetuse avalduse, kui ei tee internetis või linnaosavalitsuse sotsosakonnas hiljem)
*
HAIGEKASSAsse vaid siis, kui soovid saada lapsele Euroopa ravikindlustuskaarti, saab ka interneti teel.
Kui kaarti pole vaja siis ravikindlustus tekib automaatselt st eraldi minna pole vaja...


-----------------------------
Kui on vaja välismaale sõita
kohapeal või posti teel või internetis
*avaldus ravikindlustuskaardi saamiseks
ja
kohapeal
*ID-kaardi või passi taotlemne
---------------------------

TOETUSTEKS saab avaldused teha kohe, kui sünd registreeritud ja see rahvastikuregistris fikseeritud (lapsel nimi + isikukood)
Teed avaldused:
1) pensioniametile 2 avaldust:
a) peretoetuste avalduse/taotluse
b)vanemahüvitise avalduse
kohapeal või internetis

Perehüvitiste avalduse
saab kas kohapeal (kaasa isikuttõendav dokument,lapse sünnikande väljatrükk võib olla või vähemalt tea tema isikukoodi ja teadma pead oma pangakonto numbrit)
või
elektrooniliselt esitada.

http://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/perekond_1/pe

a) Perehüvitiste avaldusega saad:
1. riiklik sünnitoetus 320 EUR
2. igakuine lapsetoetus 19,18 EUR (I kuu eest päeva täpsusega)lapse sünnist täisealiseks saamiseni
3.edaspidi lapsehooldustasu 38,35 EUR kuus(pärast vanemahüvitise lõppu kuni lapse 3a saamiseni)

kui vaja, siis
4. üksikvanema lapse toetus (kui lapsel isa pole) 19,18 EUR kuus
jne
Peretoetused makstakse kuu algul käesoleva kuu eest.

b) vanemahüvitise avaldus
Kas kohapeal
või
internetis

http://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/perekond_1/taotlus


Vanemahüvitis on eelmise kalendriaasta põhjal

alates rasedus-sünnituspuhkuse (dekreedi) lõpust või kui seda pole, siis lapse sünnist


Makstakse kuu algul eelmise kuu eest - maksepäevad on 8. ja 9. kuupäev (vastavalt piirkonnale)


Peretoetuste ja VH puhul:
Kui avalduse esitad ENNE 15.kuupäeva tehakse I väljamakse kindlasti JÄRGMISE KUU maksepäeval,
kui esitada pärast 15. siis on kohustus seda teha HILJEMALT ÜLEJÄRGMISE KUU maksepäeval

VH avalduse võib teha KOHE pärast peretoetuste avaldust, ei pea ootama rsp(dekreedi )lõppu jms
Seega:
VH taotluse ja peretoetuste taotluse saad teha riigiportaalis (või Pensioniametis kohapeal)
http://www.eesti.ee/est/algus


KOV sünnitoetuse avaldus ka.
ja
TÖÖANDJALE lhp avaldus tee kohe, ei pea ootama dekreedi lõppu!

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin kasutada lapsehoolduspuhkust alates.../kuupäev, järgmine pärast dekreedi lõppu/ kuni .../kuupäev, lapse 3a sünnipäev/ oma lapse .../lapse ees- ja perekonnanimi, isikukood/ 3aastaseks saamiseni.

kuupäev
allkiri

Tavaliselt tehakse kohe max pikkusega st 3a saamiseni.


NB! Paljudes kohtades lasteaiakoha avaldus ka kohe ära.

küsi
 
Küsin 02. detsember 2013, kl 16.04
Suur tänu!
 
maksud 10. detsember 2013, kl 10.11
Tere! Kas jaanuaris 2014 kümnendaks kuupäevaks deklareeritud maksud detsember 2013 eest (palk, preemiad) lähevad arvesse emapalgale juurde kui arvestatakse emapalka 2013 eest? Aitäh!
 
ametnik 10. detsember 2013, kl 11.29
maksud-
Jah, kõik mis makstakse välja 2013.a, kas või 31.12.2013
ja deklareeritakse 10.jaanuar 2014, LÄHEB ARVESSE

VH (emapalka) arvestades.
 
dekreet 24. jaanuar 2014, kl 14.35
Tere, kui emapalk tuleb maksimum, kas on mõtet dekreeti jääda? Sest kui ei lähe dekreeti, siis saaks emapalka ju 18 kuud?
 
ametnik 24. jaanuar 2014, kl 14.43
Ikka on mõtet :)

Saad ju kauem ja rohkem raha.
Rsp(dekreedi) eest 140p + VH 435p =575p e 19k raha.
VH sünnist vaid 18k.

Kasulikum on raha saada 19k mitte 18k

Kui sinu keskmine on maksimumVH suurune, miks siis seda mitte 1kuu kauem saada?

Veel: kui tegelik keskmine on suuremgi kui maksimumVH siis dekreedirahal pole ülempiiri st selle 140p e 4,6 k eest võid saada rohkemgi kui maksimumVH/kuus.
 
nimetu 28. jaanuar 2014, kl 15.26
tere.mul selline küsimus et.olen kaks kuud rase ning töötan.arst soovitas mul töö iseloomu tüttu haiguslehele jääda.minu küsimus on selline et kas haigekassa maksab siis igakuiselt rahad välja või teeb seda alles siis kui haigusleht lõppeb?
 
ametnik 28. jaanuar 2014, kl 17.47
Leht makstakse välja loomulikult siis kui see lõpeb aga kui on pikem periood, siis saad mitte ühe pika lehe vaid järjest lehe jätkud.

Saad haiguslehe igal visiidil, u iga 30p järel ja igakordselt makstakse välja st ei, ei pea ootama rsp-ni(sünnituseni).

Kahjuks aga maksab Haigekassa vaid 70% eelmise aasta keskmisest ja lisaks kogu summast maha 21% tulumaksu ka
st
selline kodus olemine on rahaliselt keeruline.

Kui tööandja leiaks sulle kergemat tööd(kas või mõni tund nädalas) ja saaksid edasi tööl käia ning pisut palka, siis maksaks Haigekassa juurde nii, et kokku saaksid 100% eelmise aasta keskmisest.
"Üleviimine kergemale tööle2 on selline leht, mille ajal tohib pisut töötada ning saada raha nii tööandjalt kui Haigekassalt.
 
n13 08. veebruar 2014, kl 01.01
Kas ametnik eksisteerib veel siin lehel? :) Kui jah, siis minul oleks küsimus järgmine:
Käisin aastal 2013 tööl 5,4 kuud(Jaanuarist-Juunini) ning sünnitan 2014 a. juunis ja olen siiamaani töötu rase. Kas ma hakkan emapalka saama miinimumi? Või arvestatakse see 5,4 kuud kuidagi VH sisse?
Ette tänades!
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!