Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 08. veebruar 2014, kl 14.08
n13-
VH arvutatakse 2013.a alusel.

Kui see 5,4 k eest saadud töine tulu jagada 12 kuud on suurem miinimumpalgast, saad loomulikult rohkem, kui ei ole, saad miiniumpalga alusel st 355 bruto/kuus
 
küs 10. veebruar 2014, kl 18.05
Tere ametnik!

Sünnitan sel suvel, hetkel teen tööd projektipõhiselt, st palka saan siis, kui projekt saab valmis. Kui jääksin haiguslehele (ütleme dekreedini), kas tõesti haigekassa maksab eelmise aasta keskmise järgi 70% palgast? Mitte ütleme eelmise kuu palga järgi?
Aitäh!
 
küs 10. veebruar 2014, kl 18.06
Aa ja kui jään haiguslehele, kas tekib mingi kulu tööandjale ka?
 
küs 10. veebruar 2014, kl 18.33
ja kui ma töötan projektipõhiselt (haigekassa kindlustust tööandja ei maksa), maksab vaid sotsmaksu ja pensionit, kas siis on ka õigus jääda sinisele lehele?
 
ametnik 10. veebruar 2014, kl 22.08
küs-

Haigekassa maksab ALATI eelmise aasta keskmisest, kui oled haiguslehel siis 70%, maksab neile, kes on tööandja poolt kindlustatud st
*kellel on kehtiv tööleping
või
*kelle töövõtuleping on pikem kui 3k
st KAS SA OLED
üle kolmekuuse tähtajaga või tähtajatu töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel töö või teenustasusid saav isik?
Kui JAH, saad jääda haiguslehele
ja
enne sünnitust sünnituslehele(dekreeti)

Ei, tööandjal ei ole kulu, kui rase on haiguslehel "üleviimine kergemale tööle", seda maksab kohe Haigekassa, tavalise haiguslehe puhul maksab tööandja mõned päevad (4.-8.p) viimase 6k keskmisest 70%, edasi Haigekassa
 
Pups 18. veebruar 2014, kl 21.26
Tere, ametnik!

Palun samuti abi, kuidas kõige kasulikum ja mõistlikum tegutseda.
Tähtaeg 29.09.2014.
Puhkus 28 päeva aastas, 2013 aasta eest kasutamata 9 päeva.
Sel aastal peaks palk ka natuke tõusma :)
Millal dekreeti minna? Millal ja kui palju puhkust võtta?jne

Juba ette tänulik, et Teiesugune inimene siin on!
 
ametnik 19. veebruar 2014, kl 10.46
Endiselt soovitus minna rsp-le(kui tervis lubab) 30 p enne tähtaega st alates 30.08, sest sinul on oluline saada VH 2014.a alusel(kuna palk tõuseb).

Kui tervis ei luba kuni rsp-ni töötada, võid kasutada õigust võtta puhkus enne rsp. Ise otsustad, kas osa või kõik. Kõik on kogu 2014.a eest st 28p +2013.a eest 9, kokku 37p.

Aga võid jätta pärast lhp lõppu, n VH lõppedes saada veel rohkem kui 1k puhkust ja puhkusetasu on ju ok.

Küsimusi?
 
Kirsika 19. veebruar 2014, kl 14.39
Tere, minul sünnitustähtaeg 1 august, dekreeti jään mais.
Kas ma kaotan palju kui varem dekreeti jään ? Kahjuks minu töö ei võimalda mul kauem töödata.
 
ametnik 19. veebruar 2014, kl 17.31
Kaotad 40 p, mille eest võiksid veel palka saada st sinu rsp(dekreet) algab 40p varem ja lõpeb 40p varem ja VH algab 40p varem ja lõpeb ka 40p varem
st
laps on VH lõppedes 1a4k ja paar nädalat vana (minnes 30p enne on 1a6k)

aga
kui töö ei luba ja sa ei kasuta õigust võtta puhkus vahetult enne dekreeti, siis tuleb minna.

St kui lased või oled lasknud väljastada lehe "üleviimine kergemale tööle", siis on kohustus minna 70p enne tähtaega.
Kui seda lehte pole, võid võtta kogu aasta eest puhkuse (min ju 28p)puhkuse, lükates nii rsp alguse edasi.

St mida tähendab "töö ei võimalda kauem töötada"?
 
Kirsika 19. veebruar 2014, kl 19.37
Teen talu töid erinevates taludes.
Üleviimine kergemale tööle, see leht on mul saadud aga KAHJUKS see ei kehti, kuna mul on käsundusleping. Haigusraha ei saa, valik on minu, kas riskin ja käin tööl või istun ilma rahata kodus.
 
ametnik 19. veebruar 2014, kl 19.41
Selge.
Edu ja ilusat ootamist.
 
Pups 23. veebruar 2014, kl 02.38
Tänan vastuse eest! Hetkel on kõik arusaadav.
 
böööö,,, 25. veebruar 2014, kl 12.04
mina olen ikka natukene küsimärgi all.. tähtaeg on 22. august. esimene võimalus sünnituspuhkusele jääda on 13 juuni, viimane kuskil juuli lõpu poole (ma pole veel täpselt välja lugenud). nüüd on dilemma.. kui ma lähen sünnituspuhkusele esimesel võimalusel (st 70p), kas ma saan ikka raha 140 päeva eest? ma mõtlen et kas ma kaotan rahaliselt otseselt midagi, nt saan vähemate päevade eest? või siis lihtsalt selle kaotamise all peetakse silmas seda, et ma pean selle 140 päeva raha pikema aja peale ära jagama (sest ma ju lähen 70 päeva varem, mitte 30 päeva), enne kui vanemapalka hakkan saama?
 
böööö,,, 25. veebruar 2014, kl 12.07
vb jäi mu tekst natukene segaseks.. ühesõnaga, minu küsimus on see, et mismoodi ma raha kaotan, kui ma jään 70 päeva varem puhkusele? kas:
- ma saan vähem kui 140 päeva eest raha
- ma saan 140 päeva eest raha, aga pean selle pikema perioodi peale ära jagama (vanemapalgani pikem aeg)
 
ametnik 25. veebruar 2014, kl 13.24
Kui jääb rsp-le(dekreeti) alles 30 p enne sünnituse tähtaega siis võrreldes variandiga jääda juba 70p enne TA saad I juhul ju 40p kauem palka.

Lükates edasi rsp(dekreedi) alguse lükkad edasi rsp lõpu ja sellega VH alguse ning siis ka VH lõpu.
Jäädes juba 70p enne tähtaega on laps rsp lõppedes =VH alguseks 70p vana ja VH lõppedes 1a4k2n;
jäädes 30p enne on laps rsp lõppedes=Vh alguseks 110p vana ja VH lõppedes 1a6k.

Kõigil juhtudel, jää 30, 31, 32...69 või 70p enne, ikka kestab rsp 140 päeva.Ja VH algab rsp lõppedes ja kestab 435p.


Mida kauem töötad, seda
*kauem saad palka
*rohkem teenid välja puhkust(puhkust koguneb rsp lõpuni, lhp aja eest ei saa)
* vanem on laps VH lõppedes.
 
böööö,,, 26. veebruar 2014, kl 11.32
ahah.. nüüd on siis jälle natuke mõtlemisainet juures. aitäh vastuse eest!
 
Mina 26. veebruar 2014, kl 14.59
Tere

Minu jaoks asjad siiski veidi arusaamatud.
Minul on tähtaeg septembri keskel. Minu palk tõuseb see aasta. Kas on kuidagi võimalik, et emapalk arvutatakse selle aasta järgi?
 
Helenavanje 26. veebruar 2014, kl 15.34
Mina Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Tere
>
> Minu jaoks asjad siiski veidi arusa
> amatud.
> Minul on tähtaeg septembri keskel. Minu
> palk tõuseb see aasta. Kas on kuidagi võimalik, e
> t emapalk arvutatakse selle aasta järgi?

Sinul pole see kahjuks mitte kuidagi võimalik. Sinu dekreet lõppeb igal juhul see aasta (vaatamata sellele millal sa sinna lähed).
 
Mina 26. veebruar 2014, kl 16.14
Vabandust suure kiiruga ajasin sassi, oktoobri keskel on tähtaeg.
 
ametnik 26. veebruar 2014, kl 16.53
Mina-
Oktoobri keskpaigu(isegi septembri keskpaiga) tähtajaga on loomulikult võimalik saada VH 2014.a alusel.

Selleks tuleb rsp-le(dekreeti) minna mitte enne 14.augustit.
Minnes 14.08 on VH I päev 01.01.2015.a ja VH eelmise st 2014.a alusel.
St võid minna augusti II pooles või (veel kasulikum) septembri keskel, 30 p enne tähtaega.

Helenavanje- miks sa väidad, et septembri keskel tähtajaga ei saa minna dekreeti nii, et lõpp on 2015.a?
Saab.
Minnes 14.08 või 15.08 või 16.08 st 30p enne tähtaega võib tähtaeg olla ju 13. või 14. või 15. september...
 
Mina 27. veebruar 2014, kl 14.11
Suur tänu!!! :)
 
lugeja 05. märts 2014, kl 13.53
Mul küsimus selline. Saan vanemahüvitist praegu, viimane VH saamise päev on 30 juuli 2014 (laps sündis jaanuar 2013). Ootan teist last, sünnitähtaeg 30 august 2014. Kuidas oleks mõistlik käituda? Tööl ei käi. Kas saan üldse raseduspuhkusele jääda see max 70 p (oli vist nii) enne tähtaega? Kas abikaasa tohib minu asemel siis võtta välja see üks kuu VH-d?

Hüpoteetiline küsimus - kui lastel oleks väiksem vanusevahe - teine sünniks umbes aasta peale esimest, kas siis saab nii, et esimese eest makstakse VH-d emale, teise eest isale teatud ajal kattuva perioodi jooksul?
 
ametnik 05. märts 2014, kl 15.25
Kasulik on rsp-le(dekreeti) jääda
ja kindlasti viimasel võimalusel st 30p enne tähtaega

sest
esialgu saad sünnitushüvitise(dekreediraha) miinimumpalga alusel(VH pole töine tulu ega lähe arvesse)
aga
koos I uue VH-ga saad kompensatsiooni: juurdemakse nii, et sünnitusjärgsed dekreedipäevad = VH/päev.

Minnes juba 70p varem on neid päevi u 70, minnes 30p enne aga u 110.

St minnes juba 70p enne jääb u 70p miinimumpalka, 70p=Vh ja 435p Vh.
Minnes 30p emnne jääb 30p miinimumi, 110p=Vh ja 435p Vh

Miks ometi tahad minna juba 70p enne TA? Et II laps oleks VH lõppedes noorem, saaksid vähem komp. ja vähem I lapse lapsehooldustasu(lht 38,35/kuus mis algab VH lõpust ja kestab uue VH alguseni)saaksid lühemat aega?

Isegi kui I VH kestaks, siis VH ja dekreet võivad rahulikult kattuda.

Kaks VH kattuda ei saa, olgu sulle või abikaasale st ei saa nii, et I lapse VH saab isa ja samal ajal II lapse oma ema.
 
lugeja 05. märts 2014, kl 18.08
aitäh vastuse eest! ma ei tahagi ilmtingimata 70 p enne minna, tahan rahalises mõttes parimat lahendust.
kas antud situatsioonis on võimalik nii, et abikaasa võtab esimese lapse eest viimase kuu VH-d, mina samal ajal olen dekreedis? minu loogika järgi on täpselt kuu aega see aeg, mil mina saaks olla dekreedis ja tema esimese lapse eest see viimane VH välja võtta.
 
ametnik 05. märts 2014, kl 18.34
Rahalselt parim võimalus on minna dekreeti 30p enne tähtaega(lhp lõpetamisest, st nn I tööpäev=uue dekreedi I päev teatad tööandjale kirjalikult 30p ette st juunis).

Rahaliselt järgmine võimalus (eelmisega võrreldes üle 300 vähem rahas kokku) on mitte vormistada dekreeti vaid valida II lapsega VH sünnist, kohe eelmisega samas suuruses, 18kuud
ja
kõige viletsam võimalus(kaotad rahas ka võrreldes dekreeti üldse mitte minemisega) on 70, 69...31p enne TA dekreeti minna.

Miks sa ise seda viimast kuud VH ei võta, olgugi dekreedi ajal?

Mis mõte on vahetamisel?
Mees ei soovi töötada vaid lhp-l olla ja saada VH (rahaliselt kaotate võrreldse variandiga sinu VH+mehe palk ju sinu VH suuruse summa selle kuu eest)?
Mees jätkab töötamist kuid võtab VH? Tema vähendatud VH(kui palk on üle 320 bruto, väheneb VH) + palk on suurem kui sinu VH?
Mingi muu põhjus?


Arvad, et kui saad sünnitushüvitist, ei saa VH? Saad.
Arvad, et sünnitushüvitis vähendab viimase kuu VH? Ei vähenda.

Rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) ja I lapse VH periood võivad vabalt kattuda, makstakse nii VH kui ka sünnitushüvitist(dekreediraha) ning VH ei vähene sest sünnitushüvitis pole sotsmaksustatav töine tulu.

küsi
 
lugeja 05. märts 2014, kl 22.53
ma tahaksin, et mees oleks koos minuga see viimane raseduskuu kodus. aga saan aru, et see ei ole päris nii, et sama aeg kui temale makstaks välja tema VH, siis mulle makstaks dekreedisumma (miinimumpalga alusel, + hilisem kompenseerimine)
 
lugeja 06. märts 2014, kl 08.32
ning jah, sellega ma olen arvestanud, et me kaotame minu VH suuruse summa, aga koos oldud aeg + tema puhkus kaalub selle üles.
ainus, milles ma veel päris täpselt kindel pole, kas me kaotame lisaks sellele veel mingi summa
 
ametnik 06. märts 2014, kl 09.10
Selge. Loomulikult kui selline soov on, saab mees olla lhp-l ja saada VH. Vahetate VH saajat alates 1.juulist. Sina jääd rsp-le siis 1.juulist (seega pole juulis sina ju lhp-l, kõik ok)
aga
kaotad kokkuvõttes rahas terve ühe kuu vaheraha, sest 1.juuli on mitte 30 p enne TA vaid 60p...

Ikka on nii st midagi ei muutu sinu õiguses saada dekreediraha ja kompensatsiooni :)

Sina lähed dekreeti ja saad dekreediraha ja pärast ka kompensatsiooni sünnitusejärgsete dekreedipäevade eest. Miks ei peaks?

Isa saab VH ja on lhp-l? Lhp-l saab isa olla, kui sina oled dekreedis(sest siis on su töösuhe taastatud ja sa pole lhp-l).

Samas, kui sul on äkki võtta puhkust? Kas enne eelmist dekreeti kõik käes, sh ka eelmise dekreedi eest?
Kindlasti on õigus saada uue dekreedi eest min 11p(kui põhipuhkus 28p) ja eelmise lapse lapsepuhkus 6 tööpäeva.

Seega taastad töösuhte 1.juulist, võtad puhkuse +lapsepuhkuse ja dekreeti selle võrra hiljem...järelikult võit kompensatsioonis (1.-8.juuli lapsepuhkus ja 9.-19.juuli puhkus, dekreeti 20.juuli, võit 20p ja dekreeti vaid 40p enne TA)

küsi
 
lugeja 06. märts 2014, kl 09.34
enne esimest dekreeti võtsin välja oma seni kogutud puhkuse, esimese dekreedi aegse ja järgse aja eest ei ole võtnud. ma praegu ei kujuta ette, millal seda kõige mõistlikum oleks välja võtta? mees rohkem kui kuu aega ei taha lhp võtta. mul pole ka midagi selle vastu, kui puhkusepäevad jättagi ootele ja võtta välja tööleminemise aja alguses.
aga aitäh, mulle tundub, et see viimane teie pakutu oli päris hea lahendus, kasutan ilmselt seda! :)
 
napikas? 13. märts 2014, kl 13.48
Tere hea ametnik.

Minul pandi tähtajaks 13.09, kas see tähendab seda, et saaksin minna dekreeti 14.08 ja siis saaksin rahasid ikka 2014 eest? Või jään ikka napilt sellest välja ja saan raha 2013 eest.

Lisaks veel...kui uuringute käigus peaks tähtaeg veel muutuma ja varasemaks, st nt 12.09-ks, et siis ei ole enam mingit võimalust 2014 aasta rahasid saada? Ja see ei loe, millal reaalselt laps sünnib?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!