Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 06. august 2013, kl 15.15
PABERIMAJANDUS PÄRAST LAPSE SÜNDI.
____________
Laps sünnib. Registreerid sünni.

(Tallinnas saab sealsamas teha ka Tallinna sünnitoetuse avalduse, kui ei tee internetis või linnaosavalitsuse sotsosakonnas hiljem)
SÜNNITOETUAST KÜSI sellest OV kus sa registris oled! Seal registreeri ka lapse sünd.

*
HAIGEKASSAsse vaid siis, kui soovid saada lapsele Euroopa ravikindlustuskaarti, saab ka interneti teel.
Kui kaarte pole vaja siis ravikindlustus tekib automaatselt st eraldi minna pole vaja...


-----------------------------
Kui on vaja välismaale sõita
kohapeal või posti teel või internetis
*avaldus ravikindlustuskaardi saamiseks
ja
kohapeal
*ID-kaardi või passi taotlemne
---------------------------

TOETUSTEKS
Teed avaldused:
1) pensioniametile 2 avaldust:
a) peretoetuste avalduse/taotluse
b)vanemahüvitise avalduse
kohapeal või internetis

Perehüvitiste avalduse
saab kas kohapeal (kaasa isikuttõendav dokument,lapse sünnikande väljatrükk võib olla või vähemalt tea tema isikukoodi ja teadma pead oma pangakonto numbrit)
või
elektrooniliselt esitada.
http://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/perekond_1/pe


a) Perehüvitiste avaldusega saad:
1. riiklik sünnitoetus 320 EUR
2. igakuine lapsetoetus 19,18 EUR (I kuu eest päeva täpsusega)lapse sünnist täisealiseks saamiseni
3.edaspidi lapsehooldustasu 38,35 EUR kuus(pärast vanemahüvitise lõppu kuni lapse 3a saamiseni)

kui vaja, siis
4. üksikvanema lapse toetus (kui lapsel isa pole) 19,18 EUR kuus
jne
Peretoetused makstakse kuu algul käesoleva kuu eest.

b) vanemahüvitise avaldus
Kas kohapeal
või
internetis
http://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/perekond_1/taotlus



Vanemahüvitis on eelmise kalendriaasta põhjal

alates rasedus-sünnituspuhkuse (dekreedi) lõpust või kui seda pole, siis lapse sünnist


Makstakse kuu algul eelmise kuu eest - maksepäevad on 8. ja 9. kuupäev (vastavalt piirkonnale)


Peretoetuste ja VH puhul:
Kui avalduse esitad ENNE 15.kuupäeva tehakse I väljamakse kindlasti JÄRGMISE KUU maksepäeval,
kui esitada pärast 15. siis on kohustus seda teha HILJEMALT ÜLEJÄRGMISE KUU maksepäeval


VH taotluse ja peretoetuste taotluse saad teha riigiportaalis (või Pensioniametis kohapeal)
http://www.eesti.ee/est/algus


KOV sünnitoetuse avaldus ka.
ja
TÖÖANDJALE lhp avaldus tee kohe, ei pea ootama dekreedi lõppu!

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin kasutada lapsehoolduspuhkust alates.../kuupäev, järgmine pärast dekreedi lõppu/ kuni .../kuupäev, lapse 3a sünnipäev/ oma lapse .../lapse ees- ja perekonnanimi, isikukood/ 3aastaseks saamiseni.

kuupäev
allkiri

Tavaliselt tehakse kohe max pikkusega st 3a saamiseni.
 
Kahe eelmise küsimuse autor 06. august 2013, kl 17.54
Aitäh vastamast, asi sai kohe palju selgemaks!:)
 
DianaS 09. august 2013, kl 00.32
Kuna see teema on aegumatu, siis sooviksin ka omalt poolt esitada mõned küimused:

Lähen alates 19. august 2013 dekreeti. Saan hiljemalt 30 päeva pärast oma dekreedirahad korraga kätte (140 päeva eest, mis on u 4.5 kuud)ning dekreet lõppeb siis jaanuaris 2014.

Siit tulevad küsimused:
1)Dekreedirahad tulevad 2012 aasta eest ja lapsevanemahüvitis 2013 tulu põhjal?

2)Kui dekreet lõpeb jaanuari alguses, siis kuna ma umbes peaksin saama LV rahasid? Oletame, et kui hästi läheb, siis saan 2 nädala jooksul oma dekreedirahad ehk siis umbes semtembri alguses. Sihin oma jutuga, et mitu kuud ma pean dekreedirahadega hakkama saama, peale 19. augustit.
 
ametnik 09. august 2013, kl 09.18
1) Jah, kuna rsp(dekreet) algab 2013.a on sünnitushüvitis(dekreediraha) EELMISE st 2012.a keskmise alusel.
Kuna rsp lõpeb ja VH(vanemahüvitis on selle nimi) periood algab 2014.a siis on VH selle algusele EELMISE st 2013.a alusel

2)
Kui sinu VH algab jaanuaris, siis jaanuari eest VH (päeva täpsusega st mitte kogu kuu eest) saad 8.-9.veebruar

Pärast sünni registreerimist saad taotleda kohe ära riiklikud peretoetused. Tehes seda enne 15. kuupäeva saad järgmise kuu 8.-9. riikliku sünnitoetuse 320 ja iga kuu sünnist alates on ette nähtud ka lapsetoetus 19,18

Samuti saad ilmselt ka kohaliku sünnitoetuse(linnast või vallast)

St
dekreedi jooksul saad siiski pisut lisaraha. Ja viimase palga poole augusti eest saad ju ka septembris.

Aga sünnitushüvitise(dekreediraha) ja VH saamise vahe on 5 kuni 5,5 kuud
st kuna tegu on ju 140 päeva e 4,6 kuu keskmise töötasuga mis korraga välja makstakse, siis väljamaksmisest vähemalt 5 kuuks peaks ka jätkuma.
 
Tirts 11. august 2013, kl 13.32
Kuna käin ka koolis siis on hea võtta puhkus sessi ajaks, st nädal septembris, oktoobris,novembris ja nüüd tekkis mul küsimus kas selle aasta august- dets tuleb veel mul puhkuse päevi ja kuidas puhkust saab võtta kas teisipäevast-esmaspäevani(nii on sess) või oleks ikkagi esmaspäevast - reedeni korraga peab võtma vist 5 päeva.
 
ametnik 11. august 2013, kl 14.06
Tirts-

kui sa töötad/oled puhkusel/oled töövõimetu(sh dekreedis) kogu 2013.a, saad aastal 2013 võtta kokku välja kogu 2013.a puhkuse.
Kui töölepingus on 28p, siis 28p kokku.

Töötad?
2013.a oled juba puhanud?
;iks arvad, et sept-des enam puhkust ei lisandu? Lahkud töölt? Oled juba lapsehoolduspuhkusel(lhp aja eest tõesti puhkust ei saa).

Kui sa septembris töötad või oled töövõimetu(n dekreedis), saad sept eest 2,33 puhkusepäeva
samut okt eest jne

Tööandjaga kokkuleppel saab puhkust E-R aga kui ta keeldub, siis ei saa, tööandjal on õigus keelduda puhkuse jagamisest väiksemateks kui 7p osadeks.

Miks sa hoopis õppepuhkust ei võta?
Või ongi jutt õppepuhkusest, mitte põhipuhkusest?
 
ametnik 11. august 2013, kl 14.12
Tirts-

vabandust, ei adunud, et sinu teema on siin olnud.

Puhkus 42p, mitte 28
st
iga kuu eest 42:12=3,5 puhkusepäeva

Aga endiselt ei saa aru, miks sa õppepuhkust ei kasuta?

Ja nagu juba vastasin, oma põhipuhkus on rahaliselt kasulik puhata jaanuari algusest, saades puhkusetasu detsembri lõpus.
Sa seda vastust ikka lugesid?
Ilmselt mitte. Ma ju kirjutasin, et 2013.a eest on õigus saada KOGU PUHKUS, kõik 42p...ja lisaks kõik, mis varasemast kasutamata.
2014.a tekib õigus veel ka 2014.a puhkusele(mitte kogu puhkus vaid perioodi eest 1.jaanuar kuni sinu dekreedi lõpp).

küsi uuesti
 
sünnitoetus 12. august 2013, kl 12.40
Ametnik, Sulle küsimus!
Kas ma saan õigesti aru, et riik maksab ühekordset sünnitoetust 320€ peale lapse sündi ja kui mõlemad vanemad on registreeritud TLN-sse, siis saab veel 320€ lisaks, ehks 160€ peale lapse sündi ja teise 160€ kui laps saab aastaseks?

Olen nimelt eluaeg olnud registreeritud Tallinnasse, lapse isa aga Viimsi Valla elanik, kui aga nüüd registreerime ka lapse isa Tallinnasse, siis peaksime saama ju veel lisaks just seda 320€? Viimsi valla lehelt lugesin, et nende sünnitoetus on 255,65€ ja selleks peaksin mina end registreerima Viimsi Valla elanikuks. Või ajan ma nüüd seda 320 eur sassi millegagi?

Suured tänud vastuse eest.
 
ametnik 12. august 2013, kl 15.27
Jah, riiklik sünnitoetus 320 on kõigile(ela Tallinnas, Narvas, Kapa-Kohilas või mujal).

LISAKS maksab enamus KOV (linnu, valdu) teatud tingimustel ka KOHALIKKU SÜNNITOETUST, kui vastad tingimustele.
Tallinna linn maksab 160+160 e kokku 320 (160 sünni järel ja 160 lapse 1a saamisel)
kui
*lapse ema ja isa mõlemad on Tallinna registris enne lapse sündi, sh üks neist vähemalt aasta enne lapse sündi,
*laps registreeritakse ka Tallinnasse toetuseküsijaga samal aadressil
ja
*lapse ema saab esitada tõendi arstil käimise kohta enne 12.rasedusnädalat.

Kui sina(tulevane ema) oled Tallinna registris nõutav vähemalt 1a enne sünnitust
ja
mees(tulevane isa) registreerub nüüd ka Tallinna
ja
laps registreerida Tallinna
ning püsite nii ka edaspidi , saate toetusi ja soodustusi(lapse 1a saamisel=160, lasteaiakoha järjekord,koolialguse e nn ranitsatoetus jne)
 
Diana S 12. august 2013, kl 16.32
Tänan eelmise vastuse eest. Sooviksin veel küsida sellist asja.
Kui olen töötanud enne dekreeti firmas vanem-teenindajana, kas mul on õigus 3.a pärast (või soovi korral varem) oma ametikohale tagasi saada?
 
ametnik 12. august 2013, kl 17.15
Tähtajatu tööleping?

Pärast lhp on töötajal õigus taas kõigele mis on kirjas tema töölepingus.
Lhp ajaks tööleping peatub, kui lõpetada lhp, jätkub kõigil tingimustel (ametikoht, töökoht, töötingimused, tööülesanded, palk jne jne).

Lhp-l saab olla max (noorima, kui sünnib mitu last järjest alla 3a vahega) lapse 3a saamiseni.
Samas võib kuni lapse 3a saamiseni lhp alati varem lõpetada, teatades kirjalikuklt vähemalt 14p ette. Ja soovi korral taas alustada, teatades ikka 14p ette.

Samas võib sellelt töökohalt olla lhp-l kuid mujal töötada(kui lepingus pole konkurentsikeeldu), töökoht säilib.
 
1 küsimus 14. august 2013, kl 10.38
Tere!
Soovin enne nn dekreeti jäämist välja võtta puhkuse, mis mul hetkel jooksva aasta eest on järele jäänud. Kas ma saan mõne päeva puhkust ette võtta järgmise aasta eest ka, et kokku tuleks sobiv arv päevi? Sel juhul jääks mul tööandja juurde puhkuse jääk -2 (näiteks). Kas ma saan õigesti aru, et kui mul VH algab 1. märtsist 2014, siis jaanuar-veebruar arvestab tööandja mulle veel korralist puhkust ka 2014.a 2. kuu eest?
 
Di 14. august 2013, kl 12.06
Tere!

Mul on tekkinud paar küsimust, milles vajaksin abi.
Sünnitustähtaeg on mul 9.02.2014. Ämmaemand ütles, et saan minna dekreeti alates 1.12.2013.
Sel kalendriaastal olen puhanud 14 päeva.
Dekreedirahasid arvestatake mul 2012 aasta järgi ja VH 2013 aasta järgi.
Aga meil on ettevõttes selline komme, et kui puhkad, siis makstakse sellel kuul juba teenitud palk ka välja + puhkuserahad. Ehk siis 2012 detsembris ma puhkasin ja seega sain detsembri 3 nädala palga juba detsembri keskel ja jaanuaris sain detsembri viimase nädala eest. Seega laekunud SM on väga väike jaanuaris. Dekreediraha peaks siis tulema suurem, kuna oli praktiliselt 13 kuu palka. Aga just tähtsamal 2013. aastal, mille järgi saan VH, on jaanuaris laekumine praktiliselt puudu, ainult ühe nädala eest.
Küsimus on nüüd selles, et millal oleks mul kasulik dekreeti minna, et ma rahaliselt enam rohkem ei kaotaks? Ja kuna tööandja teab minu murest, soovime leida hea lahenduse. Kas on võimalik kuidagi puhkusepäevade arvelt veel 2013 tulu suurendada?

Tänud juba ette!
 
ametnik 14. august 2013, kl 18.53
1 küsimus-

nõuda saab 2013.aastal 2013.a puhkust st tööandja pole kohustatud 2014.a puhkust andma enne 2014.aastat, kokkuleppel muidugi saab.
Saab rohkemgi kui väljateenitu st sinu mainitud puhkusejääk -2 vms on kokkuleppel võimalik.

Kui sa puhkad nö dekreedi lõpuni siis puhkust koguneb nii jaanuari kui ka veebruari st 2 kuu eest 2014.aastal, kui dekreedi lõpp on viimane veebruar ja VH algus 1.märts.
 
ametnik 14. august 2013, kl 19.00
Di-

ämmaemand on välja pakkunud ESIMESE VÕIMALUSE st 70p enne tähtaega. tegelikult otsustab rase ise, kas läheb 70, 69, 68...või alles 30p enne

Sul oleks väga kasulik mitte minna nii vara vaid minna hiljem. 2013.a puhkust on ju pool veel kasutada st 14p puhkuseraha saada ka.

Mis tõstaks VH:
detsembris töötada ja detsembri palk võtta avansina välja detsembris(mitte oodata jaanuarini)
vormistada puhkus 14 p nii, et suur osa puhkusest jääks 2014.aastasse, puhkusetasu laekuks 2013
st
dekreeti VIIMASEL VÕIMALUSEL, 30p enne tähtaega e 10.jaanuar
ja
enne seda 14 puhkusepäeva (puhkus detsembri lõpust st alates 27.12), puhkusetasu laekumine detsember 2013

lasta maksta aastalõpupreemiat välja detsembris

küsi
 
Di 15. august 2013, kl 09.45
Tere!

Aitäh põhjaliku vastuse eest.
Aga veel mõned küsimused. Kas ma sel juhul kaotan dekreedirahas, mis tuleks muidu 2012a järgi, nüüd aga ka 2013. a järgi?
Aga kui oleks näiteks vajalik minna haiguslehele, kas siis seda arvestatakse rasedal teisest päevast ja hüvitise määraga 70%?
Aga mis saab siis, kui ma sünnitan varem või hiljem, kas dekreeti minek käib ikkagi plaani alusel ehk minu puhul praegu 9.02.2014 tähtajaga?
Kuna jaanuaris oleks mul võimalik võtta 2013. a eest puhkust 1.01-9.01.2014 ehk siis 9 päeva (tööandja arvestab meil alati nädalavahetuse päevad ka sisse), siis vajadusel saaksin võtta ka 5 päeva kusagil dets. alguses näiteks ja rahaliselt ma nii ei kaota?

Tervitustega
 
ametnik 15. august 2013, kl 12.57
Miks kaotad dekreedirahas?
Kui 2013.a keskmine ei ole oluliselt väiksem 2013.a omast(siin ju soovitasin detsembri palk detsembris jne, kõik see tõstab ka sinu dekreediraha), siis ei kaota ju midagi(ei saa küsimusest aru-kas mõtled aega-EI; igal juhul makstakse 140 p eest, mine dekreeti 70, 69, 68 või 30p enne tähtaega)

Jah, haigusleht rasedal on kood 19 st IGA ARST peab selle koodi kirjutama. Makstakse alates 2. päevast,, kohe Haigekassa ja 70% eelmise aasta keskmisest.
See haigusleht ei muuda ka VH sest jääb selle arvestusest välja.

See, millal laps DEKREEDI AJAL tegelikult sünnib, kas või I dekreedipäeval, see ei muuda absoluutselt midagi. Dekreet ikka 140p ja algus-ning lõpupäev kindel.Kui laps sünnib enne seda kui jõuad dekreeti minna, algab dekreedileht sünni päevast, kestab ikka 140p ja makstakse 140p sest tegelik sünd ei muuda tähtaega ja sinu siiras soov oli seadusekuulekalt minna ju vähemalt 30p enne tähtaega, kõik ok.
Ainult kui see juhtub puhkuse ajal, katkestab dekreet puhkuse ja need päevad peaks tööle tagasi tulles puhkuseks uuesti vormistama(siis juba rahata, see ette käes)
Ja kui laps sünnib lausa detsembris, siis saad dekreediraha 2012.a, mitte 2013.a alusel.

Kasulik on võtta puhkust jaanuaris ja saada puhkusetasu LISAKS PALGALE kätte 2013.a detsembris(NB kindlasti k detsembri palk detsembris).
Kui puhkuse 5p on detsembris siis nende päevade eest ju palka ei saa st kas palk või puhkusetasu=sama keskmine, mitte kõrgem kui see oleks siis kui detsembri eest saad palka ja LISAKS detsembris kätte=läheb aasta arvestusse puhkusetasu puhkuse eest, mis jääb jaanuari.

Jah, võid detsembris võtta puhkust aga siis on VH sama kui detsembris töötades. Võyyes puhkusejaanuaris aga saades puhkusetasu kätte detsembris enne puhkust tõstab see VH sest tõuseb aasta keskmine.

küsi uuesti kui aru ei saanud.
 
Di 15. august 2013, kl 13.47
Tere taas:)

Mul on saada puhkust veel 2013 aasta jooksul (kui töötan aasta lõpuni) 14 päeva. Aga kuna pean dekreeti minema hiljemalt 10. jaanuar, siis dekreeti puhkus ei tohi nö sisse joosta. Või võib? Kui ei või, siis sel juhul läheb 5 päeva kaduma.
Seega kuna ma rahaliselt nagunii ei võida ega kaota (kui max 9 päeva saan minna uude aastasse), siis võin ju ka nov või dets natuke puhata - see 5 päeva. Või võib puhkus dekreeti sisse joosta?
Kuskil eelpool foorumis oli ka kirjas selline asi, et dekreet annab 11p. Kas seda võib ka tööandja ette ära vormistada, et küsida ka selle raha juba dets lõpus või päris nii see asi ei toimi? :)
Dekreedirahas kaotaksin sellepärast, et kui ma läheksin 2013 dekreeti, siis saan 2012a järgi dekreedirahasid. 2012 on mul hea keskmine, kuna oli nö 13 palka - detsembris 2012 sain ka jaanuaris laekumapidanud palga. Aga muidugi on mul oluline, et 2013 keskmine tuleks hea ja olen seega valmis viimasel momendil dekreeti minema.

Tervitustega
 
ametnik 15. august 2013, kl 20.07
PUHKUS EI LÄHE KADUMA.
SINU RSP(DEKREEDI) JA LHP AJAKS AEGUMINE PEATUB
ST
puhkuse võid kasutada pärast VH lõppu(lõpetad lhp, võtad puhkuse, soovi korral uuesti lhp-le) või lhp järel, kas või lapse 3a saades.
Puhkus jääb reservi.


Rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) nagu haiguslehtki on töövõimetusperiood, mille aja eest saab puhkust võrdselt töötamisega.
Kui põhipuhkus on 28p, annab iga kuu töötamist või töövõimetust 28:12=2,33 puhkusepäeva
ja
140p e 4,6 k rsp eest koguneb
4,6 x 2,33= 11 puhkusepäeva


Põhimõtteliselt ei saa tööandja maksta lihtsalt puhkuseraha vaid saab seda teha siis kui inimene läheb puhkusele.
St
kui soovid 2013.a lõpus(siis on mõtet, sest nii suureneb 2013.a keskmine ja tõuseb sinu sünnitushüvitis st dekreediraha ning VH) saada puhkusetasu, peab vormistama puhkuse alates 1. või 2.jaanuarist

aga
see puhkus, isegi 14p, rääkimata 14+11 ju ei mahu enne dekreeti.
Muidugi on võimalik ikka puhkuseavaldus teha, saada 25p puhkusetasu ja siis (puhkus peaks olema 2.-26.jaanuar) 10.jaanuarist katkestada puhkus seoses dekreedi algusega.

Keeruline on siis see, et
sa kas
peaksid tagastama puhkusetasu 17 p eest
või
vormistama need 17 ärapuhkamata päeva esimesel võimalusel, n kohe lhp lõppedes, siis juba tasuta, sest raha on ette käes.

Äkki oleks mõtekam siiski jätta reservi, saad VH lõppedes või lhp lõppedes lisapuhkuse+puhkusetasu?


Sinu VH suurendab see, kui palud ka 2013.a detsembri eest palga detsembris.
See on suuremgi võit kui selle 9 puhkusepäevaga mängimine ju.

Kui 2012.a keskmine hoolimata sellest, et 2013.a detsembri palk tuleb detsembris on ikka suurem siis mine dekreeti 31.12 ja saadki dekreediraha 2012.a alusel.

küsi
 
Di 16. august 2013, kl 09.45
Suur tänu vastuste eest ja hea nõu eest.
Võtan praegu sihiks plaani 10. jaanuar dekreeti ja aasta lõpust-9.01 puhkus ja palun dets. lõpus ülekanded ära teha.

Tervitustega
 
sünnitoetus 17. august 2013, kl 13.00
Suured tänud vastuse eest! kuid uuriksin paar asja veel.
Kui registreerin ka lapse TLN ehk siis enda aadressile ja lapse isa registeerime ka lapse sünniks TLN, kuid soovime last panna ikka Viimsisse lasteaeda, kas see siis kuidagi raskendab seda? muidu registeeriks peale teise osa (kui laps saab aastaseks) saamist lapse ikka Viimsisse, kuna reaalselt elame seal ning plaan panna nii lasteaeda kui kooli Viimsisse.
 
ametnik 17. august 2013, kl 22.15
Kui sina, laps ja lapse isa jääte Tallinna registrisse kuni lapse 1a saamiseni, saate Tallinna toetuse II osa.
Kui mõni teist ei jää, siis ei saa.

Pole kursis, kas Viimsi vald laseb lasteaiajärjekorda panna last, kes pole registris.
Kui ei, siis tasub äkki hoopis juba Viimsisse registreerida+ sealt sünnitoetus võtta?
 
Tirts 18. august 2013, kl 10.56
tere jälle!
Nüüd mul kõik sassis, kui tähtaeg 25,02,2014 ja dekreeti läheks 24 jaanuar, palju mul siis on õigust saada puhkust 2014 aasta eest mul puhkusepäevi aastas 42, teiseks on mul siis õigus ja kasulik võtta sessi ajaks õppepuhkust ja veel on mul selle aasta eest saada 18 päeva puhkust.kuidas siis need puhkused välja võtta ja millal dekr minna, et saaks vh võimalikult suureks ja palju puhata.
 
ametnik 18. august 2013, kl 19.26
Tirts-

kui põhipuhkus on 42päeva, siis iga kuu töötamist või töövõimetust st ka dekreeti annab

42:12 =3,5 puhkusepäeva
kui dekreeti 24.01 siis dekreedi lõpp on 140p pärast st 12.06
ehk siis
2014.a puhkust koguneb 5,4 kuu eest

5,4 x 3,5= 1, 9 st 19 päeva
Aga
2013.a tööandja ei pea andma 2014.a puhkust, seda saab KOKKULEPPEL.
Kui tööandja keeldub, jääb reservi, saad need 19p kasutada, kui lhp lõpetad.



Veel kord:
kui sul on 2013.a saada 18p puhkust siis RAHALISELT KASULIK nii sünnitushüvitise(dekreediraha) kui VH jaoks, mis mõlemad on 2013.a alusel,
on
puhata 2014.a algul
aga
puhkusetasu saada kätte 2013.a lõpp(eelviimane tööpäev enne puhkust, näiteks 31.12)
Puhkusele 2.jaanuar, puhkuse lõpp 19.jaanuar.

Nii on puhkusetasu LISAKS ja tõstab aasta keskmist.
Kui ei taha vahepeal töötada, dekreeti 20.jaanuar mitte 24., erilist vahet siis enam pole.

küsi
 
dekreediavaldus 22. august 2013, kl 11.13
Tere
Minu dekreet algab alates 30.08.2013, sama nädal saan ka dekreedilehe ämmakalt, kas ma pean veel midagi tööandjale viima peale selle dekreedilehe? ja kas peab veel mingit paberimajandust ajamama enne lapse sündi?
Tänud ette!
 
ametnik 22. august 2013, kl 14.58
Sünnitusleht(dekreedileht) on töövõimetusleht nagu haiguslehtki.
Saad ämmaemandalt või arstilt, täidad oma osa, annad tööandjale, tema täidab oma osa+lisab saatekirja ja viib/saadab Haigekassasse.

Mingit lisapaberit, avaldust vms pole vaja, selle lehe alusel puududki 140 p töölt.
Ei kirjuta ju haigestudes avaldust "Palun lubada haigestuda grippi" või "Soovin murda jalaluu."

Kõik muu paberimajandus on PÄRAST SÜNNITUST.

Lisan selle ka?
 
ametnik 22. august 2013, kl 15.00
PABERIMAJANDUS PÄRAST LAPSE SÜNDI.
____________
Laps sünnib. Registreerid sünni. St paned nime.
Perekonnaseisuasutuses või vallasekretäri juures või linnavalitsuses või maavalitsuses. Tallinnas Harju Maavalitsus või Tallinna Perekonnaseisuamet.
Kui olete abielus, saab seda teha ka riigiportaalis st interneti teel.
http://www.eesti.ee/est/teemad/kodanik/perekond/rasedus_ja_lapse_sund/sunni_registreerimine_ja_nime_valik

1 KUU JOOKSUL SÜNNIST
(Tallinnas saab sealsamas teha ka Tallinna sünnitoetuse avalduse, kui ei tee internetis või linnaosavalitsuse sotsosakonnas hiljem)
*
HAIGEKASSAsse vaid siis, kui soovid saada lapsele Euroopa ravikindlustuskaarti, saab ka interneti teel.
Kui kaarti pole vaja siis ravikindlustus tekib automaatselt st eraldi minna pole vaja...


-----------------------------
Kui on vaja välismaale sõita
kohapeal või posti teel või internetis
*avaldus ravikindlustuskaardi saamiseks
ja
kohapeal
*ID-kaardi või passi taotlemne
---------------------------

TOETUSTEKS saab avaldused teha kohe, kui sünd registreeritud ja see rahvastikuregistris fikseeritud (lapsel nimi + isikukood)
Teed avaldused:
1) pensioniametile 2 avaldust:
a) peretoetuste avalduse/taotluse
b)vanemahüvitise avalduse
kohapeal või internetis

Perehüvitiste avalduse
saab kas kohapeal (kaasa isikuttõendav dokument,lapse sünnikande väljatrükk võib olla või vähemalt tea tema isikukoodi ja teadma pead oma pangakonto numbrit)
või
elektrooniliselt esitada.

http://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/perekond_1/pe
a) Perehüvitiste avaldusega saad:
1. riiklik sünnitoetus 320 EUR
2. igakuine lapsetoetus 19,18 EUR (I kuu eest päeva täpsusega)lapse sünnist täisealiseks saamiseni
3.edaspidi lapsehooldustasu 38,35 EUR kuus(pärast vanemahüvitise lõppu kuni lapse 3a saamiseni)

kui vaja, siis
4. üksikvanema lapse toetus (kui lapsel isa pole) 19,18 EUR kuus
jne
Peretoetused makstakse kuu algul käesoleva kuu eest.

b) vanemahüvitise avaldus
Kas kohapeal
või
internetis

http://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/perekond_1/taotlus


Vanemahüvitis on eelmise kalendriaasta põhjal

alates rasedus-sünnituspuhkuse (dekreedi) lõpust või kui seda pole, siis lapse sünnist


Makstakse kuu algul eelmise kuu eest - maksepäevad on 8. ja 9. kuupäev (vastavalt piirkonnale)


Peretoetuste ja VH puhul:
Kui avalduse esitad ENNE 15.kuupäeva tehakse I väljamakse kindlasti JÄRGMISE KUU maksepäeval,
kui esitada pärast 15. siis on kohustus seda teha HILJEMALT ÜLEJÄRGMISE KUU maksepäeval

VH avalduse võib teha KOHE pärast peretoetuste avaldust, ei pea ootama rsp(dekreedi )lõppu jms
Seega:
VH taotluse ja peretoetuste taotluse saad teha riigiportaalis (või Pensioniametis kohapeal)
http://www.eesti.ee/est/algus


KOV sünnitoetuse avaldus ka.
ja
TÖÖANDJALE lhp avaldus tee kohe, ei pea ootama dekreedi lõppu!

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin kasutada lapsehoolduspuhkust alates.../kuupäev, järgmine pärast dekreedi lõppu/ kuni .../kuupäev, lapse 3a sünnipäev/ oma lapse .../lapse ees- ja perekonnanimi, isikukood/ 3aastaseks saamiseni.

kuupäev
allkiri

Tavaliselt tehakse kohe max pikkusega st 3a saamiseni.


Ah jaa, paljudes kohtades lasteaiakoha avaldus ka kohe ära.

küsi
 
dekreediavaldus 28. august 2013, kl 13.34
Suured tänud, ametnik, asi selge :))
 
M. 02. september 2013, kl 13.20
Tere!
Küsimus järgmine. Peaksin dekreeti minema 4.aprill 2014, seega 2014 aasta eest puhkust võtta 3 kuu eest (jaan-märts) ning lisaks 11 päeva dekreedi eest. Kas on võimalik see puhkus võtta ka kohe jaanuari algul? Meil on tööl kollektiivpuhkus ning tööle peame tulema 6.jaanuar. Kas oleks võimalik need puhkuse päevad kohe sinna otsa võtta ning kas sel juhul kantakse puhkuserahad detsembris koos kollektiivpuhkuse rahadega? Tahaksin 2013 detsembris võimalikult palju sissetulekut saada. Või on mingi nipiga võimalik, et nad kannavad jaanuaripuhkuse rahad jaanuari alguses?
Tänud :)
 
ametnik 02. september 2013, kl 14.48
Puhkust NÕUDA on õigus vahetult enne rasedus-sünnituspuhkust(dekreeti). Muul ajal nõuda ei saa vaid eeldab kokkulepet tööandjaga.
St
kui tööandja on nõus, saad kindlasti.
Räägi tööandjaga, et soovid oma 2013.a puhkusele liita osa 2014.a puhkusest, perioodi eest 1.jaanuar kuni 21.august.

Jah, kui tööandja nõus, puhkad veel 7,7 k eest (kui põhipuhkus 28p siis 7,7 x 2,33= 17,94 st 18 puhkusepäeva)
ja
saad puhkusetasu 2013.a
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!