Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
Kas mu mees on idioot?
 
naine kellata 28. juuni 2012, kl 13.30
kurask mul nii häbi,mul sama mure,ei saa aru veerand ja kolmveerand+kellaaeg.inglise keeles on selge öeldakse kas veerand läbi või tulemas past või to.mul ainult oma pere teab seda jama,teistele ei julge öeldagi peavad debiiliks muidu!
 
naine kellata 28. juuni 2012, kl 13.53
sain aru eestlastl on kellaaeg ettevaatav.nt.kolmveerand3 on 2.45 ja veerand 5 on 4.15.hurraa olen 38aastane ja sain loogikale pihta!
 
täidsa huvitav 28. juuni 2012, kl 18.24
Tegin küsitluse oma lõunaeesti tuttavate ja töökaaslaste seas ja selgus ,et probleem täidsa olemas,veerand kolme võibki võtta ka otseses mõttes .Kui sõnas on kirjas kolm ja veerand siis mõni mõtlebki 3.15 ,ei ole ju kahte.Endal probleeme pole sest põhjaeestist ,ja sellist väljendit lapsest saati kuulnud/kasutanud.Samas täidsa saan aru ,kui mõistet lapsena pole kasutatud ja peab täiskasvanuna arusaamise omandama.
 
idee 28. juuni 2012, kl 18.28
ütleks näituseks kell on üks ühe peal.
 
n30+ 28. juuni 2012, kl 18.52
Tunnistan ausalt, mina ka ei tea veerandeid ja kolmveerandeid. Ja minu arust on nõme kui nii räägitakse.
Ütle kohe 12:45 või 13:15.
 
Kelluke 28. juuni 2012, kl 19.25
to: n30+

Mis mõttes nõme on veerand ja kolmveerand?
Siis on pool ka nõme ju - et mis pool kuus, viis kolmkümmend hoopis



to: täidsa huvitav

"Kui sõnas on kirjas kolm ja veerand siis mõni mõtlebki 3.15 ,ei ole ju kahte."

Plont oled v? Kuidas sellest lausest aru peab saama?

Kui kirjas on kolmveerand siis ongi kolmveerand
Kui kirjas on kolmveerand kaks siis on kolmveerand kaks
Kui kirjas on kolmveerand kolm siis on kolmveerand kolm

Uskumatu!

Ja kell ei puutu ju tegelikult üldse asjasse. Kui ei saa aru mis on veerand, mis on pool ja mis kolmveerand, siis ei saa ka aru, et palu on veerand kooki, pool kooki või kolmveerand kooki, või siis seda, kui palju on veerand pudelit ja kolmveerand pudelit näiteks mahla.

Noja seda ikka vanasti algkoolis juba õpetati, et üks terve on kaks poolt või neli veerandit. Ja kui kellast veel rääkida, siis üks terve tund ehk 60 minutit jaguneb kas kaheks 30 minutiliseks pooltunniks või neljaks 15 minutiliseks veerandiks.

Esimene veerand e VEERAND on 15 minutit (2:15 ; 3:15 jne)
Kolmas veerand e KOLMVEERAND on 3x15 min ehk 45 minutit (2:45 ; 3:45 jne)

Peab ikka tõeline puupea olema küll, kui sellest aru ei saa.
 
täidsa huvitav 28. juuni 2012, kl 19.53
Ma arvan et probleem pole mitte veeranditest ja kolmveeranditest arusaamises,vaid milliste täistundide juurde need veerandid ja kolmveerandid kuuluvad.Kui öeldakse veerand kolm ,siis need ,kes aru ei saa liidavad kolmele selle veerandi st kui mõistes esineb sõna kolm ,siis peab ka kell nende meelest olema mitte vähem kui kolm+ 15 min.Nagu ma juba mainisin endal probleeme pole ,vahendan vaid oma uurimise tulemusi.
 
täidsa huvitav 28. juuni 2012, kl 20.06
Võibolla on segadusseajav ka see et öeldes kaks viisteist ,tuleb täistund enne ja minutid pärast .Öeldes veerand kolm on vastupidi enne öeldakse minutid(veerand) ja alles seejärel tund ,kusjuures tund ,mida pole veel tulnud.
 
Kelluke 28. juuni 2012, kl 20.28
Nojah.

Esimene veerand kolmest ehk veerand kolm saab tulla ikka ja ainult ja alati pärast kahte. Samuti kolmas veerand kolmest ehk kolmveerand kolm alati ja ainult pärast kahte.

Eesti keeles siis:
Veerand kolm ehk (üks)veerandik kolmesest täistunnist mis saabub 15 minutit peale kahte.
Kolmveerand kolm ehk kolm veerandikku (kolmandik) kolmesest täistunnist, mis saabub 45 minutit peale kahte.

Vene keeles vabšee:
пятнадцать минут третьего (15 minutit kolme peal)
без пятнадцати три (15 minuti pärast kolm)
 
viimane katse... 28. juuni 2012, kl 22.05
täidsa huvitav
28. juuni 2012, kl 18.24

Tegin küsitluse oma lõunaeesti tuttavate ja töökaaslaste seas ja selgus ,et probleem täidsa olemas,veerand kolme võibki võtta ka otseses mõttes .Kui sõnas on kirjas kolm ja veerand siis mõni mõtlebki 3.15 ,ei ole ju kahte.Endal probleeme pole sest põhjaeestist ,ja sellist väljendit lapsest saati kuulnud/kasutanud.Samas täidsa saan aru ,kui mõistet lapsena pole kasutatud ja peab täiskasvanuna arusaamise omandama.
--------------------------------------------
Ma kardan, et probleem on suurem, kui esialgu paistab...ilmakaartest sõltumata.
Kui inimene kirjutab täiDsa, siis on ehk tõesti palju tahetud, et ta veel veeranditest ja kolmveeranditest jagu saab.

Kui siin leidub siiski mõni arenemisvõimelisem homo sapiens, siis teen ühe I klassi järeleaitamise tunni....nii õpetatakse 7 aastasi lapsi.

4:15 = veerand viis
st.kell on käinud 4 tervet tundi juba ära, seega on kell 4 läbi juba;
st.kell on käinud tervest JÄRGMISEST täistunnist, st kella VIIEST ära VEERANDI ehk veerand tundi viie peal.

4:30 = pool viis
st kell on käinud tervest JÄRGMISEST täistunnist, st kella VIIEST ära POOL ehk pool tundi viie peal.

4:45 = kolmveerand viis
st.kell on käinud tervest JÄRGMISEST täistunnist, st kella VIIEST ära KOLM VEERANDIT ehk kolmveerand tundi viie peal.

5:00 = kell on viis

Kui nüüd ka aru ei saadud, siis peab arsti poole pöörduma.
 
to viimane katse 28. juuni 2012, kl 23.40
mis sa mõnitad kellavärde?ütle parem mis on üks ühe peal?ah et mõistus otsas?
 
johhaidii 28. juuni 2012, kl 23.47
Ma ei mõista ikkagi, miks on probleem just veerandi ja kolmveerandiga, aga poolega ei ole. Miks mitte keegi ei vingu, et ei saa aru, mis tähendab pool viis, et kas see peab tähendama half past five või mida? Süsteem on ju täpselt sama, nii et kui te sellest poolevärgist olete aru saanud, siis te järelikult olete täiesti võimelised süsteemi omandama. Millest võib omakorda järeldada, et see veerandite kallal jauramine on puhas jonn.
 
half past 29. juuni 2012, kl 00.02
Ei maksa inglise keelt siia segada, kui ei tunne.
"Past five" tähendab peale viit, me siin räägime "enne viit". Pool viis on pool viite, mitte tervet viite. Nagu sul on pool palka enne , mitte pool palka peale palgapäeva:D
 
ongi nii 29. juuni 2012, kl 00.17
Puhas jonn ja õpitud abitus.
 
kellata naine 29. juuni 2012, kl 00.19
kurat,nüüd on mul ausõna kell selge!ma ei teinud nalja,et mu see kellakriuks on,nüüd siis OLI.Aitähh tõsiselt.
 
jou 29. juuni 2012, kl 00.28
Musi kellata naisele:)
 
johhaidii 30. juuni 2012, kl 02.38
half past,
you just made my day... week... year
:)
 
tõlkige palun 30. juuni 2012, kl 05.25
kell on viisveerand kuus
 
ka küsitlesin 30. juuni 2012, kl 13.02
ma korraldasin ka küsitlesin oma Lõuna-Eesti tuttavaid ja sain täitsa hämmastava tulemuse - kõik, eranditult kõik said aru nii veerandist kui kolmveerandist, said aru, mida tähendab 2:15 ja 2:45 ja isegi sellest, mis kell siis on, kui ta on 15 minutit kolme peal. Vaat siis, mis kõik võimalik on - lausa kolme moodi oskavad kella öelda:)))
 
ka küsitlesin 30. juuni 2012, kl 13.03
* üks sõna sai palju.
 
. 30. juuni 2012, kl 13.11
Mul näiteks tütrel oli/on probleem just pooltundidega. Et kui öelda pool kuus, siis tal läheb sageli segamine, kas 5.30 või 6.30.
 
ahah 30. juuni 2012, kl 17.03
tõlkige palun 30. juuni 2012, kl 05.25
kell on viisveerand kuus



Ise mõtlesid välja, vä?
 
to punkt 30. juuni 2012, kl 17.06
. 30. juuni 2012, kl 13.11
Mul näiteks tütrel oli/on probleem just pooltundidega. Et kui öelda pool kuus, siis tal läheb sageli segamine, kas 5.30 või 6.30

Kas su tütar oli siis 7 aastane?
Muidu väärt teema. Töövestlusel kasutan edaspidi just selliseid "raskeid" küsimusi:)
 
versus 30. juuni 2012, kl 19.03
Veerandist saan aru, kolmveerandsist saan aru, aga põhjusest, miks neid kellaaja puhul kasutatakse aru ei saa. Pole küll filoloog, aga kipun arvama, et see ongi laen vene keelest.
 
ka idioot 21. veebruar 2013, kl 22.06
Meil oli abikaasaga just tüli, kuna ma palusin tal ennast väljendada teistmoodi, kui see nõme kolmveerand seitse.
Ta teab, et ma ei saa sellest aru, aga ikka kukkus tõmblema, noh, kolmveerand seitse! Kolmveerand seitse on kolmveerand seitse!

Ma siis tulin ja googeldasin, ja ohhh üllatust, sellest on delfis lausa teema!
 
hull probleem 21. veebruar 2013, kl 22.19
ütled 14.45 või 14.15. Kui sul on vaja öelda 14.40, siis sa ei ütle viis minutit enne kolmveerand kolme või 25 minutit peale veerand kahte. Tean jah, et vana teema, aga no tule taevas appi.
 
erinevad inimesed 21. veebruar 2013, kl 22.23
muideks see on palju tulnud teemaks just koolitustel, s.h eriti keelekoolitustel, et VÄGA PALJUDE inimeste jaoks on see veerand-kolmveerand süsteem liiga raske. Mina jälle ei saa aru, kuidas selline asi võib üle jõu käia? Seda õpitakse ju algklassides. Ma olen lõuna-eestist muidu ja ma ei ütleks, et siin seda harva kasutatakse.

Eriline nali oli see, kui magitrikraadiga keeleõpetaja tunnistas, et ta ei saa eesti keeles veerand jne süsteemist aru, et inglise keeles on see ikka kordi kergem.
 
Pole probleemi 22. veebruar 2013, kl 01.37
To: hull probleem

Sinu toodud naide on ka kentsakas...pole sellise kellaaja ytlemise peale tulnudki. Milleks ajad asja keeruliseks? Kui kell ei ole tapselt "veerand", "pool" ega "kolmveerand", siis valjendatakse ennast lahemal olevat taistundi silmas pidades. Sinu naide 14.40 - siis on normaalne oelda, et kell on kahekymne parast kolm, mitte kaks labi nelikymmend.

To: erinevad inimesed

Inglise keeles on see kerge ja arusaadav, kui inglased kasutavad korralikult "past" and "to" kellaaegade ytlemisel. Aga sageli jatavad nad need eessonad ara ja ytlevad lihtsalt "half six" ja see voib eestlase kyll segadusse ajada, sest meie moistes/tolgituna on see ju "pool kuus", aga inglastel on see "pool seitse".
 
synkisin 22. veebruar 2013, kl 07.42
No johhaidii.Täna hommikul tulin üles ja kellad sünkroonis.Ilusti lamas poole kuue peal.
did_253238 22. veebruar 2013, kl 13.19
Veerandit, poolt ja kolmveerandit loetakse tunniosuti järgi ja sel on ajalooline põhjus.
Kui ehitati esimesed numbrilauaga kellad, siis oli neil ainult üks osuti, tunniosuti. Minuteid ei märgitud ja järelikult mõisteid 15, 20 jne ei olnud. Kella jaoks olid olulised numbrid ühest 12-ni.
Kui see osuti oli keskpäeva pealt liikunud juba mööda, siis oligi osuti ühe, st esimese tunni peal. Kui osuti oli liikunud veerandi vahemaast, mis jääb 1 ja 2 vahele, siis sai kell "veerand kaks". Kui liikunud poole, siis "pool kaks" ja kui kolmveerandi, siis "kolmveerand kaks".
Nüüd võiks olla arusaadav, mil määral inimese kõne, tema jaoks õigena tunduv kirjapilt ja asjade loogika on seotud. Kui inimene ei mõista, et sõna "kolmveerand" kirjutatakse kokku ja ei adu, et see tähendab kolme veerandit, siis on tal muidugi väga raske taibata, miks kolm veerand ei peaks tähendama 3.15. Sest veerand tundi on ju ometi 15 minutit.
Katsuge siis vähemalt see meelde jätta, et sõnal KOLMVEERAND ei ole kellaaega käsitledes sihverplaadi numbriga 3 seost, sest selle juures paikneb VEERAND.



Toimetatud 1 kord(a). Viimati did_253238 22.02.2013 13.20.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!