Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 21. mai 2012, kl 23.05
TLiblikasroosa-

kui tervis korras, on kõige kasulikum rsp-le(dekreeti) jääda 30p enne sünnituse tähtaega
st
alates 23.oktoober
ja
soovi korral on õigus VAHETULT enne seda võtta käesoleva st 2012.a puhkus, kogu puhkus, sest kogu 2012.a ju töötate või olete dekreedis.
 
M. 22. mai 2012, kl 17.56
Tere,

Lugesin siin nüüd köike seda infot ja no targemaks ikka sain,kuid ma palun ka vastust ja arvamust.
Minul on tähtajaks 23 oktoober.Puhkus 2 nädalat selle aasta eest on mul Juulis.Üks nädal puhkust on saamata eelmise aasta eest samuti ( mille vöin ka rahas välja vötta,pole vaja niipalju puhata ).Aga tundub hetkel mulle,et 2012 aasta palk on olnud iga kuu sutsu parem kui 2011.Ja dekreeti tahask jääda vöimlaikult hilja,Kas on minu puhul kasulik see,et olen ära puhkusel 23.juuli-5.august ja siis tööle uuesti ning siis septembris dekreeti.Kas siis saan emapalka 2012 a.järgi vöi dekreediraha...Vabandan kui loll küsimus a kohe üldse need rahateemad ei istu :D
Ning mis te arvate,mis oleks minu olukorras kasulikum teha?

Aitä´h
 
ametnik 23. mai 2012, kl 15.12
Puhkust RAHAS välja võtta ei saa ja tööandja maksta ei tohi.

Puhkus tuleb reaalselt välja võtta.
2011.a puhkus 2012.a jooksul.
Muidu puhkus aegub.

St kasulik on puhata hoopis 2011.a eest 1n kohe kindlasti ära

samuti ei ole 2012a puhkus 2 nädalat vaid on 28p e 4 nädalat.

Ise otsustate, kas
a) puhkate juulis 2 nädalat ja septembris 1n(2011 eest) ja 2 n 2012.a puhkust jätate pärast VH lõppu
või
b) puhkate juulis 1 n 2011 a eest + 28p 2012a eest
või
c)puhkate augustis-septembris 28p+1n

rase võib puhkuse võtta vahetult enne dekreeti, ei ole kohustatud juulis puhkama

Puhkusretasu läheb ju ka VH arvestusse nagu töötasugi.

Tähtajaga 28.oktoober saab VH igal juhul 2012 a alusel, sest dekreet lõpeb 2013.a

Dekreediraha tuleb 20211 alusel, sest dekreet algab 2012
 
Liblikasroosa 23. mai 2012, kl 20.14
ametnik Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> TLiblikasroosa-
>
> kui tervis korras, on kõige
> kasulikum rsp-le(dekreeti) jääda 30p enne sünnitu
> se tähtaega
> st
> alates 23.oktoober
> ja
> s
> oovi korral on õigus VAHETULT enne seda võtta käes
> oleva st 2012.a puhkus, kogu puhkus, sest kogu 201
> 2.a ju töötate või olete dekreedis.



Ehk siis puhkusele peaksin minema 25 september ja siis kohe dekreeti 23 okt. Saan õigesti aru ? :)
 
ametnik 24. mai 2012, kl 13.44
 
lii3 27. mai 2012, kl 23.19
Tere!

Tähtaeg on mul 01.10. Nüüd mai lõpust jäin haiguslehele (ei tea kauaks). Tööl olen kahes kohas, mille järgi arvutatakse HL hüvitis?
Dekreeti plaanin jääda 20.08 ja enne seda veel võtan välja puhkuse. Kas HL olnud aeg arvutatakse ka VH sisse?
 
ametnik 28. mai 2012, kl 14.50
Haiguslehe hüvitis arvutatakse EELMISE KALENDRIAASTA(2011.a) keskmise sotsmaksustatud töise tulu alusel. Arvutab Haigekassa, andmed saab Maksuametist.
Teil on leht koodiga 19 st haigestumine raseduse ajal?

Ei, kui tegu on tavalise haiguslehega st kood 19, st see EI OLE "üleviimine kergemale tööle", siis haiguslehe aeg ja raha ei jää VH arvestusse.

Soovitan vältida "üleviimine..." lehte, olla tavahaiguslehel, selle lõppedes võtta puhkus ja siis kohe dekreeti.Vajadusel isegi mõni päev varem dekreeti, sest alates 15.08 minnes on VH ikka 2012 alusel.
 
lii3 30. mai 2012, kl 16.43
Aga veel on selline küsimus, et kas tavahaiguslehel võin olla kuni juuli keskpaigani (16.07), kuni algab puhkus?
 
A 30. mai 2012, kl 20.03
Tere!
Mul on sünnituse tähtaeg on 26. september 2012. Töötan õpetajana ja puhkusele saan minna 18. juunist. Kui uuesti tööle lähen, siis on kuupäev 21. august. Mul on veel saada paar vaba päeva. Saan aru, et need on kasulik välja võtta augustis ehk rasedus-sünnituspuhkusele jääks 27. augustist. Või on see päeva pealt kirjast, et pean jääma rsp-le 26. augustist (kuigi see on pühapäev)? Siis on veel selline küsimus, et kui laps varem sünnib, siis kas jään mingitest rahadest ilma (hirm on põhjendatud, sest eelmine laps sündis varem). Ja kuidas arvestatakse vanemahüvitist? Kui eelmise aasta suvel toimus koondamine ja maksti koondamistasusi, kas need lähevad ka VH arvestusse või mitte.
Ette tänades
Anu
 
ametnik 31. mai 2012, kl 15.33
lii3-
seda otsustab arst aga keelatud loomulikult pole

Anu-
rsp-le jäämise otsustab rase küll, kuid viimane võimalus on 30p enne tähtaega st 26.august
ei, hiljem kui 30p enne jääda pole mõtet, siis saab viivitatud päeva(de) võtrra vähem dekreeti ja vähem raha.


Kui laps sünnib varem, algab dekreet sünni päevast ja absoluutselt millestki ilma ei jää.

Küll on mulle arusaamatu, miks te ei kasuta raseda õigust võtta puhkus vahetult enne dekreeti
st
minna puhkusele hiljem ja olla puhkusel kuni 25.08, et minna dekreeti 26.08?

Miks puhkus, siis tööl ja alles siis dekreeti?

Või miks ei lähe dekreeti varem? Juba alates 21.08?

VH arvutatakse 2012.a alusel, mitte 2011 sest dekreet lõpe 2013 ja VH algab 2013
 
A 31. mai 2012, kl 15.48
Aitäh vastamast! Tekkis veel selline küsimus, et äkki mul on mõtet minna dekreeti varem, et VH arvestataks 2011. aasta järgi (kui sinna sisse lähevad ka koondamisrahad) ja kas puhkust saab hiljem välja võtta?
 
ametnik 01. juuni 2012, kl 23.05
Ise peab arvutama, kas suurem on 2011.a keskmine:

saadud töine tulu jagada 12 kuud
või

2012.a oma:

saadud ja saadav töine tulu sh puhkusetasu jagada 7,6k

Puhkuse võytmist pärast VH lõpp või lhp lõppu on mõtet vaid juhul, kui ei saa muud kui põjhipalka (pole lisatasu klassijuhatamise eest vms)
sest
nüüd saab puhkusetasu 6k keskmise alusel, hiljem võttes vaid põhipalga nr alusel.
 
Täpsustaja 07. juuni 2012, kl 11.04
Tere Ametnik!

Sooviksin täpsustada mõningaid asju.
Tähtaeg on mul 3.10.2012 ja sooviksin jääda sünnituspuhkusele 70 päeva varem (70 päeva, sest mul oli karm raseduse algus ja olin haiguslehel nig mul on mõistlik saada VH rahasid eelmise ehk 2011 aasta järgi).
Vanaemahüvitise arvutamisel arvestatakse haiguslehel oldud päevi, aga kuidas on lood õppepuhkusel oldud päevadega? Olen kasutanud riigi poolt keskmise tasuga tasustatud 20 päeva 2011 aastal ära ja olin ka 5 päeva haiguslehel 2011.
Kas ikkagi arvutuskäik (365-5)/30 või (365-25)/30?
 
ametnik 08. juuni 2012, kl 15.25
Õppepuhkus ei jää arvestusest välja, ainult töövõimetusperioodid.
 
liisa4 03. juuli 2012, kl 16.18
Tere!

Kas dekreeti võib jääda 20.08, kuigi see on riigipüha?
 
ametnik 04. juuli 2012, kl 00.25
Võib.
Võib laupäeval, pühapäeval, riigipühal jne, mingit piranfgut pole.
 
kelly 04. juuli 2012, kl 20.30
Tere

Minul on selline küsimus , et sünnitus tähtaeg on 7 veebruar 2013, dikreeti jään aga ju 2012 a . Kuna viimati sünnitasin 2000 aasta ja tollal ei olnud emapalka siis sooviksin teada millise aasta eest saan dikreedi rahad ja mis aasta eest emapalga.

Ette tänades.
 
ametnik 04. juuli 2012, kl 20.40
Miks jääd rasedussnnituspuhkusele(dekreeti) juba 2012?
Siis saad sünnitushüvitise(dekreediraha) 2011.a alusel.
On see mõistlik? Äkki on 2012.a keskmine suurem?

Kui jääd 2013, n 1.jaanuarist (või alles alates 8.jaanuar), saad 2012.a alusel.

VH saad 2012,a alusel(2012 saadud töine tulu kokku jagada 12k miinus öövõimetusaeg st haiguslehed, dekreedipäevad 2012)
 
mmm 06. juuli 2012, kl 14.36
kas see 30 p enne tähtaega dekreeti jääda on universaalne soovitus?
mul tähtaeg jaanuari lõpp 2013, seega võiks kogu 2012 rahus tööl käia? puhkust vist jäänud polegi või kui on, siis selle pean 2013 puhkama.
 
keegi 06. juuli 2012, kl 19.49
mul sünnituse tähtajaks 23 jaan. Firma plaanib ennast aasta lõpus sulgeda, seega millas ma kõige varem saaksin minna dekreeti et saaks veel dekreedirahasid? muidu pole hiljem seda kellelegi esitada?
 
ametnik 08. juuli 2012, kl 17.39
mmm-
jah, rase (v a juhul, kui talle on väljastatud haigusleht "üleviimine kergemale tööle") valib ise, kas jääb rasedus-sünnituspuhkusele st dekreeti 30, 31, 32...69 või 70p enne tähtaega

ja
rahaliselt ning ajaliselt on kasulik jääda reeglina 30p enne tähtaega,

2012.a puhkuse(kui seda on) võib võtta vahetult enne dekreeti
aga
võib jätta rahulikult pärast VH lõppu või lausa lhp lõppu, puhkuse aegumine peatub rsp ja lhp ajaks.
 
ametnik 08. juuli 2012, kl 17.44
keegi-

nagu ikka: rsp-le saab jääda kõige varem 70p enne sünnituse tähtaega, kõige hiljem 30p enne tähtaega; lubatud on nii 70, 69, 68...32, 31 kui 30p enne.

Kui sel hetkelasutus veel eksisteerib, saab dekreeti minna. See, et asutus lõpetab tegevuse ja töötajad koondatakse(ka sina!) ei muuda enam dekreedis midagi ega ka VH-ses(NB! kasulikum on saada lõpparve dekreedi ajal, VH ajal vähendab see väljamaksmiskuu VH)

ja veel
!!!
Töötukassasse kohe kui VH läbi, ei tohi oodata lapse 3a saamist, siis pole töötuskindlushüvitise saamiseks nõutavat 12k töötamist viimase 36k jooksul, kui viivitada.
 
TIINA 11. juuli 2012, kl 20.47
Tere ametnik
Mul on sünnitustähtaeg 20.oktoober 2012.a. Millal oleks mul kasulikum dekreeti minna, kas 30 päeva enne sünnitustähtaega või siis 01.oktoober (siis saaks kätte ka septembrikuu töötasu+lisatasud).
Kui ma jääksin dekreeti 30 päeva enne sünnitustähtaega, siis kui suures osas saaksin ma kätte septembrikuu töötasu?
Septembrikuu töötulemuste põhjal makstakse lisatasu, kui ma dekreeti jään 30 päeva enne tähtaega, siis kas mul oleks ka õigust saada lisatasusid või peaksin ikkagi dekreeti alustama 01.oktoober, et lisatasusid saada?
Kas dekreedi alguse kuupäevaga peatatakse riigiteenistuja töösuhe või see peatatakse alles lapsehoolduspuhkusele jäämise päeval. Tänud.
 
krissu 12. juuli 2012, kl 18.12
Tere!

Olen siit palju abi saanud. Suur tänu, hea ametnik!
Mul on tekkinud veel mõned küsimused.

Minu vanemahüvitis lõpeb 26.09.2013.a.

Mida ma peaksin meeles pidama juhul, kui perre sünnib enne vanemahüvitise lõppu teine laps?

Kas igal juhul makstakse vanemahüvitist 2011. aasta alusel, kui teine laps sünnib enne 26.09.2013?

Kas asjaolu, et plaanin lubatud miinimummahus tööle asuda vanemahüvitise ajal, ei mõjuta ega nihuta vanemahüvitise arvestust järgmise lapse puhul 2012. aasta põhjal.

Kokkuvõtteks, mulle on oluline, et säiliks vanemahüvitise arvestus 2011. aasta põhjal.

Teine küsimus: kas rasedus- ja sünnituspuhkust sellisel juhul ei ole (kui saan vanemahüvitist)?

Tänan ette!
 
ametnik 12. juuli 2012, kl 23.18
TIINA-

endiselt kõige kasulikum minna ikka alles 30p enne tähtaega st 20.september.

Palga saab nagu ikka, viimase siis 1.-19.septembri eest, palgapäeval.
Palk ja lisatasu võivad laekuda ka siis kui oled juba dekreedis, ikka lähevad aasta keskmise ja VH arvestusse.

Hiljem kui 30p enne tähtaega kindlasti mitte minna, kaotad viivitatud päevade eest dekreediraha + päevad st dekreet lühem.

Tööleping peatub lapsehoolduspuhkuse alguseks.

Mitte rasedus-sünnituspuhkuse(dekreedi) alats, rsp on TÖÖVÕIMETUSPERIOOD nagu haiguslehtki.
 
ametnik 12. juuli 2012, kl 23.26
krissu-

*kui II laps sünnib enne I lapse 2a6k saamist, on õigus saada eelmisega sama VH
ükskõik, kas vahepeal töötad, oled lhp-l või jääd töötuks
st
EI; ei ole oluline II sünd enne I lapse 1a6k saamist ega temaga VH lõppu vaid kas sünnib enne 2a6k möödumist

**kui vahepeal teenid nii palju, et uuestiarvutatud VH on suurem, siis saad uut

ja
loomulikult on võimalik ja õigus saada II lapsega dekreet!

Miks ei peaks?
Eelmise VH saamine ei keela ei tööle asuda ega lihtsalt töösuhet taastada=lhp lõpetada. Töösuhtega inimene võib minna dekreeti, kas või I tööpäeval.

Üldjuhul ongi kasulik vormistada dekreet ja kindlasti alles 30p enne sünnituse tähtaega, sest

*dekreet ja eelmine VH võivad kattuda, makstakse mõlemat, kaks VH kattuda ei saa (kui valid VH lapse sünnist ja eelmine VH kestab, lõpetatakse selle maksmine)
*
dekreediraha ei ole töine tulu ega vähenda väljamaksmiskuu VH
*
kuna dekreediraha võid saada vähem kui VH, siis sel juhul kompenseeritakse vahe sünnitushüvitise=dekreediraha ja VH vahel aga vaid sünnitusjärgsete dekreedipäevade eest,
seega
mida rohkem dekreeti pärast sünnitust, seda kasulikum.
 
G. 14. august 2012, kl 13.07
Ma arvan, et kusagil on sama teema ka üleval, aga kuna neid postitusi on nii palju, ei jaksa seda õiget otsida :D
Läksin tööle 2011 aasta septembris, palk oli alla miinimumi. Leping lõppeb 2012 aasta 30. august ja 2012 aasta septembrist lähen uuele töökohale, kus palk on palju kõrgem. Plaan on jääda selle aasta lõpuks rasedaks. Küsimus siis selles, et kuna ma nüüd siis 2012 aasta sees töötan uue töökoha peal 3 kuud, siis kas mul on võimalik saada 2013 aastal dekreedirahasid uue palga järgi või jääb kehtima ikkagi vana palk (alla miinimumi)? Kas ma pean kõrgema palgaga koha peal töötama mingi teatud aeg, et saada ka selle põhjal dekreedirahasid?

Võibolla segane tekst, aga aitäh ikkagi vastamast :)
 
ametnik 14. august 2012, kl 14.43
G.-

Dekreediraha on ALATI dekreedi algushetkest vaadatuna EELMISE KALENDRIAASTA keskmise alusel.

kui sinu dekreet algab 2013.a saad dekreediraha 2012.a alusel (kokku liidetakse nii see I töökoha väike palk 9k kui suurem palk 3k ja jagatakse 12 kuuga), kui tulemus jääb alla miinimumpalga, saad miinimumi alusel sest sinu dekreedi algushetke palganr on vähemalt miinimum

Selleks, et saada dekreediraha nn uue palga järgi peaks dekreet algama 2014.a, siis on aluseks 2013
st
rasestuda mitte selle aasta lõpus vaid mitte enne maid 2013.
 
mis aasta järgi saab rsp-raha? 15. august 2012, kl 09.18
Tere ametnik!

Sain 2011.a VH-d terve aasta ja nüüd teise lapse sünnitähtaeg on 3.veebr 2013.a. Tööl pole 2012.a käinud ja VH oli aasta alguseks lõppenud.

Millal oleks kasulik nüüd dekreeti minna, kas 31.dets 2012.a? Kas sel juhul saan 140 p rsp-raha 2011.a järgi ja arvestatakse VH-d selle arvutamisel? Või saan nagunii miinimumi järgi ja kasulikum ikkagi minna 30 päeva enne tähtaega?

Tänud
 
ametnik 15. august 2012, kl 16.20
VH ei lähe aasta keskmise arvestusse
st
kui 2011.a said VH mitte ei töötanud, saad dekreediraha miinimumpalga alusel(tingimusel, et dekreedi algushetkel on töölepingus põhipalk vähemalt miinimum).

Ja kui ka 2012 ei töötanud või töötasid vähe=aasta keskmine alla miinimumi, siis saad dekreediraha miinimumpalga alusel(tingimusel, et dekreedi algushetkel on töölepingus põhipalk vähemalt miinimum).

St
31.12.2012 minek pole mitte kuidagi kasulikum.

NB!
kas laste vanusevahe jääb alla 2a6k? Siis eelmisega sama VH.

Või üle 2a6k?
Siis
2012.a alusel
ja
NB!
kui aastal 2012 pisutki töötada või saada puhkusetasu vms, saad VH-ks miinimumPALKA st 290 bruto,
kui 2012.a töine tulu NULL, siis miinimumMÄÄRA st 278,02 bruto

seega äkki töötad 2012 näiteks 1k (oktoobri või nov, et palk laekuks 2012, dets palk ei laeku ju) või võtad kasutamata puhkuse välja(kui seda on)...
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!