Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Unetute nurgake
Rehkendagem
 
Ats 22. veebruar 2015, kl 06.43
Daamise ja härrased, kas see on nii raske?

1. Leia 35% avaldise 8,5 * 4² väärtusest.
2. Leia arv, millest 12% on võrdne avaldise 19,2 / 2³ väärtusega.
3. Mitu % moodustab arv 7,6 avaldise 360 / 3² väärtusest?
4. Mitme % võrra on arv 6,3 väiksem avaldise 5² * 0,84 väärtusest?
5. Mitu % moodustab avaldise 0,6² + ½ väärtus arvust 4,3?
 
Ats 22. veebruar 2015, kl 07.37
Ülesanne

(Abiks: Konksuga. Ära mine õnge. Kaalust ei räägita. Leida tuleks kuivaine hulk.)

Värskes arbuusis on 99% vett.
Pärast kuivamist jääb arbuusi 98% vett.
Kui palju muutus arbuus kergemaks?
ab_x 22. veebruar 2015, kl 15.35
1. Leia 35% avaldise 8,5 * 4² väärtusest. - 47,6

2. Leia arv, millest 12% on võrdne avaldise 19,2 / 2³ väärtusega. - 20

3. Mitu % moodustab arv 7,6 avaldise 360 / 3² väärtusest? - 19%

4. Mitme % võrra on arv 6,3 väiksem avaldise 5² * 0,84 väärtusest? - 70% võrra

5. Mitu % moodustab avaldise 0,6² + ½ väärtus arvust 4,3? - 20%

P.S. Mul õnnestus ka kõik ratsud 16 käiguga ümber paigutada. :)
Aga andis ikka sebida edasi-tagasi.
 
Ats 22. veebruar 2015, kl 18.37
1. Arv 136 ja 47,6 vastus. 2. Avaldis 2,4, vastus 20%. 3. Avaldis 40, vastus 19%.
4. Avaldis 21, vastus 70%. 5. Avaldis 0,86, vastus 20%. ÕIGE, ab_x.

Ratsudega oli jah tore nokitsemine, ÕIGE

Ülesanne

1) 1 m³ põhku kaalub 45 kg. Mitu tonni põhku saab panna küüni, mille küljed on 17 m ja kõrgus 6 m?
2) Perekond soovis üürida puhkuse veetmiseks mere äärde suvemaja. Suvemaja rentimisel kaheks nädalaks alandati hinda
65% ehk 688,35 €. Mitu eurot peaks maksma perekond siis, kui nad jääksid suvemajja vaid nädalaks? Mitu eurot maksab suvemaja rent peale allahindlust?
3) Katrina ostis 5,12 kg pirne hinnaga 1,2 eurot kilogramm ning 2,25 kg õunu hinnaga 9. 35 eurot kilogramm.
Kui palju kulus Katrinal raha?
4) Katrina teenib kuus 557 eurot. Jaanuse igakuine sissetulek on 185 euro võrra suurem. Memme pension on pool Katrina palgast. Kui suur on perekonna igakuine sissetulek?
5) Kaksteist sõpra otsustasid minna Monacosse Vormel 1 võistlusele. Pilet ühele inimesele maksab 877 €, lisanduvad reisikulud 795 € inimese kohta. Kui palju maksab reis kogu seltskonnale kokku?
 
Ats 22. veebruar 2015, kl 20.39
Mina pole ilmeksimatu. Seepärast oleks vinge, kui kõik lahendajad vastaksid, kui juba lahendad, siis oleks hea ka vastuseid võrrelda või mõnd lahenduskäiku kirjeldada.

Ülesanne

Toomas otsustas 30 km pikkuse tee läbida teatud kiirusega. Tegelikult liikus ta sellise kiirusega vaid ühe tunni, seejärel käis ta tunnis 1 km ettenähtust vähem.
Sihtpunkti jõudis ta 1 tund ja 15 min hiljem, kui oli kavatsenud. Missugune oli Toomase planeeritud kiirus ja kaua kulus tal teekonna läbimiseks aega?
 
-diip- 22. veebruar 2015, kl 23.13
Arbuusiga on minu lahenduskäik järgmine. Kuivaine mass jääb kuivamisel samaks, ainult vett kaob. Alguses on kuivainet 1%, pärast moodustab sama kogus 2%, see on 2 korda rohkem. Järelikult arbuusi kogumass on 2 korda väiksem.
 
Ats 23. veebruar 2015, kl 00.21
-diip- ÕIGUS, vastus on 50%.
ab_x 23. veebruar 2015, kl 00.36
Toomas otsustas 30 km pikkuse tee läbida teatud kiirusega. Tegelikult liikus ta sellise kiirusega vaid ühe tunni, seejärel käis ta tunnis 1 km ettenähtust vähem.
Sihtpunkti jõudis ta 1 tund ja 15 min hiljem, kui oli kavatsenud. Missugune oli Toomase planeeritud kiirus ja kaua kulus tal teekonna läbimiseks aega?

Tähistame planeeritud kiiruse x-ga.
Esimese tunni jooksul käis Toomas x kilomeetrit, ülejäänud maa (30-x)km liikus ta kiirusega (x-1)km/h, kokku kulus aega
1+(30-x)/(x-1) tundi.
Planeeritud aeg oli 30/x tundi, tegelik aeg 1,25 tundi rohkem, siit saame võrrandi 1+(30-x)/(x-1)=30/x+1,25 (vähemalt mina sain sellise) ja peale rohket rehkendamist sain x väärtuseks 5.

Nii et Toomase planeeritud kiirus oli 5km/h (planeeritud aeg siis 6 tundi) ja teekonna läbimiseks kulus 7 tundi ja 15 minutit.
ab_x 23. veebruar 2015, kl 00.41
-diip- Kirjutas:
-------------------------------------------------------
Arbuusiga on minu lahenduskäik järgmine. Kuivaine
mass jääb kuivamisel samaks, ainult vett kaob. Alg
uses on kuivainet 1%, pärast moodustab sama kogus
2%, see on 2 korda rohkem. Järelikult arbuusi kogu
mass on 2 korda väiksem.

Ma olen varemgi selle ülesande peale koperdanud ja iga kord vastuse üle uuesti hämmastunud. Kuidas küll üksainus protsent nii palju muuta võib!
 
Ats 23. veebruar 2015, kl 14.28
V: Toomas planeeris kõndida 5 km/h ja aga kulus 7,25 h.
ÕIGE, ab_x, arbuusiülesandes oli mul silme ees viinamari ja rosin. Rosinas võib olla 98% vett, oluline on nn kuivaine.

Ülesanne

Taani pindala on 43 094 km², Rootsi pindala on 406 870 km² suurem. Soome pindala on 59 061 km² väiksem kui Rootsi pindala. Norra pindala on 67 101 km² väiksem kui Soome pindala. Kui suur on Norra pindala?
Järjesta Põhjamaade riigid alates suurimast.
 
Ats 23. veebruar 2015, kl 15.03
Mõtlemist

Viis sõbratari korraldasid sõbrapäeval omavahel anonüümse kinkidevahetamise, nii et igaüks tõi ühe kingi ja igaüks sai ühe kingi.

Kingituste väljajagamisel selgus, et keegi ei saanud enda toodud kingitust tagasi ja ükski kingitustepaar ei läinud lihtsalt vahetusse, (st näiteks kui Anu oleks saanud Ene toodud kingi, siis Ene ei oleks saanud Anu toodud kinki).

Leia, kelle toodud kingi sai endale Mai, kui on teada, et Kai toodud kink läks sellele, kelle toodud kingi sai Lea ja Mai toodud kingi sai see, kelle toodud kingi sai Kai.

(On alles segadus, ah!
Abiks: neli kinki ei saanud omavahel ringi liikuda, sest siis oleks viies enda toodud kingi tagasi saanud. Ka kolm kinki ei saanud omavahel ringi liikuda, sest siis oleks kaks ülejäänut omavahel kingid vahetanud. Küsitakse AINULT kelle toodud kingi sai Mai.)
moosimadu 23. veebruar 2015, kl 16.59
Taani pindala on 43 094 km², Rootsi pindala on 406 870 km² suurem. Soome pindala on 59 061 km² väiksem kui Rootsi pindala. Norra pindala on 67 101 km² väiksem kui Soome pindala. Kui suur on Norra pindala?

Rootsi Kuningriik: 449964
Soome Vabariik: 390903
Norra Kuningriik: 323802
Taani Kuningriik: 43094
moosimadu 23. veebruar 2015, kl 17.12
Viis sõbratari korraldasid sõbrapäeval omavahel anonüümse kinkidevahetamise, nii et igaüks tõi ühe kingi ja igaüks sai ühe kingi.

Kingituste väljajagamisel selgus, et keegi ei saanud enda toodud kingitust tagasi ja ükski kingitustepaar ei läinud lihtsalt vahetusse, (st näiteks kui Anu oleks saanud Ene toodud kingi, siis Ene ei oleks saanud Anu toodud kinki).

Leia, kelle toodud kingi sai endale Mai, kui on teada, et Kai toodud kink läks sellele, kelle toodud kingi sai Lea ja Mai toodud kingi sai see, kelle toodud kingi sai Kai.

(On alles segadus, ah!
Abiks: neli kinki ei saanud omavahel ringi liikuda, sest siis oleks viies enda toodud kingi tagasi saanud. Ka kolm kinki ei saanud omavahel ringi liikuda, sest siis oleks kaks ülejäänut omavahel kingid vahetanud. Küsitakse AINULT kelle toodud kingi sai Mai.)

Mul ei mahu märkmikusse rohkem skeeme, seega jään pidama vastusevariandi juurde, mis pakub, et Mai sai Lea toodud kingi.
ab_x 23. veebruar 2015, kl 17.41
moosimadu Kirjutas:
-------------------------------------------------------
Viis sõbratari korraldasid sõbrapäeval omavahel
anonüümse kinkidevahetamise, nii et igaüks tõi ühe
kingi ja igaüks sai ühe kingi.

Kingituste väljajagamisel selgus, et keegi ei saanud enda toodud kingitust tagasi ja ükski kingitustepaar ei läinud lihtsalt vahetusse, (st näiteks kui Anu oleks saanud Ene toodud kingi, siis Ene ei oleks saanud Anu toodud kinki).

Leia, kelle toodud kingi sai endale Mai, kui on teada, et Kai toodud kink läks sellele, kelle toodud kingi sai Lea ja Mai toodud kingi sai see, kelle toodud kingi sai Kai.
------------------------------------------------------
Mul ei mahu märkmikusse rohkem skeeme, seega jään
pidama vastusevariandi juurde, mis pakub, et Mai sai
Lea toodud kingi.
------------------------------------------------------
Mul tuli sama vastus. :)
 
Ats 23. veebruar 2015, kl 18.07
Wouhh! ÕIGUS, Moosimadu ja ab_x:

V: Mai sai endale Lea toodud kingi. Tublid!
 
-diip- 23. veebruar 2015, kl 21.07
7 ühesugust õuna on vaja jaotada võrdselt kaheksa poisi vahel. Kuidas teha seda nii, et lõikeid oleks võimalikult vähe?
 
-diip- 23. veebruar 2015, kl 21.38
Saan raamatust aru, et ainus võimalik lõige on tüki poolitamine. Seda varianti ei ole, et kõigil õuntel kaheksandik ära lõigata;)
 
Ats -diip-'ile 23. veebruar 2015, kl 22.12
Kas ainus võimalus on AINULT pooleks lõigata?
moosimadu 23. veebruar 2015, kl 22.23
Algul pooleks, iga poiss saab pooliku õuna, üle jääb 6 poolikut õuna, need omakorda pooleks. Iga poiss saab veerand õuna veel. Järgi jääb neli tükki. Need pooleks, iga poiss saab kaheksandiku veel ja ongi jaotatud.
8(1/2+1/4+1/8)=7

Ma ise sööks muidugi seitsmenda õuna ise enne ära, hulga lihtsam oleks jagada.



Toimetatud 1 kord(a). Viimati moosimadu 23.02.2015 22.24.
 
-diip- 23. veebruar 2015, kl 22.37
Jah, lõigata saab ainult pooleks, kas terve õuna või õunatüki.

Raamat annab sama vastuse. 4 õuna pooleks, 2 õuna neljaks, 1 õun kaheksaks. Kokku 17 lõiget.

Põhjendust raamatus ei ole ja see ei anna mulle rahu. Igaüks peab saama 7/8 õuna. Ilmselge on, et tervet õuna kellelegi anda ei saa, nii et kõik tuleb pooleks ajada. Edasi on selge, et üle 8 pooliku välja jagada ei saa, seega vähemalt 6 tuleb veel poolitada. Siis on 8 õunapoolikut ja 12 õunaneljandikku. Kuidas põhjendada, et 4 õunaneljandikku tuleb veel pooleks ajada?
 
Ats 23. veebruar 2015, kl 22.39
Sina hea lats, mulle ikka peab kõik puust ja punaseks selgeks tegema.
Kui on öeldud, et üks lõige ja ainult pooleks...
siis ma rohkem ei mõtlegi, sest nii jagada ei saa.
 
Ats 23. veebruar 2015, kl 22.45
Kui teil kodus pähkleid on, siis siin on üks paras PÄHKEL:

Kolmel poisil on erinev arv pähkleid.
Kui Alex annaks pooltest oma pähklitest pooled Benile ja pooled Martinile,
pärast seda Ben annaks pooltest oma pähklitest pooled Alexile ja pooled Martinile
ning pärast seda Martin annaks pooltest oma pähklitest pooled Alexile ja pooled Benile,
SIIS oleks kõigil poistel pähkleid võrdselt ja nimelt 16 tk. Kui palju oli algul igal poisil pähkleid?
 
Ats 22.39 23. veebruar 2015, kl 22.51
To Moosimadu 22.23
moosimadu 23. veebruar 2015, kl 22.53
Kuidas põhjendada, et 4 õunaneljandikku tuleb veel pooleks ajada?
Õunatükke poolitades saab kõige võrdsemad tükid, usun, et kindlasti saaks mingi peenema nikerdamisega lõikeid kokku hoida.

Need viimase veerandikud.. mida seal põhjendada, need tuleb ise nahka panna, ma ju räägin!
 
-diip- 23. veebruar 2015, kl 23.20
OK, kaheksandikke on vaja vähemalt 8, sest veerandikega ei saa 7/8 välja mõõta. Nii et eelnevaga kokku ongi minu arust põhjendatud.
 
Ats 24. veebruar 2015, kl 00.20
Usinad rehkendajad! Kõik lugejad - kaasamõtlejad!
Soovin kõigile:

Head Vabariigi Aastapäeva!
 
Ats 24. veebruar 2015, kl 01.38
V. Norra 323802 km². Rootsi, Soome, Norra, Taani.
Üks pisike tehtud, Moosimadu, ÕIGE
 
Ats 24. veebruar 2015, kl 01.40
Ülekanne

1) 1 m³ põhku kaalub 45 kg. Mitu tonni põhku saab panna küüni, mille küljed on 17 m ja kõrgus 6 m?
2) Perekond soovis üürida puhkuse veetmiseks mere äärde suvemaja. Suvemaja rentimisel kaheks nädalaks alandati hinda
65% ehk 688,35 €. Mitu eurot peaks maksma perekond siis, kui nad jääksid suvemajja vaid nädalaks? Mitu eurot maksab suvemaja rent peale allahindlust?
3) Katrina ostis 5,12 kg pirne hinnaga 1,2 eurot kilogramm ning 2,25 kg õunu hinnaga 9. 35 eurot kilogramm.
Kui palju kulus Katrinal raha?
4) Katrina teenib kuus 557 eurot. Jaanuse igakuine sissetulek on 185 euro võrra suurem. Memme pension on pool Katrina palgast. Kui suur on perekonna igakuine sissetulek?
5) Kaksteist sõpra otsustasid minna Monacosse Vormel 1 võistlusele. Pilet ühele inimesele maksab 877 €, lisanduvad reisikulud 795 € inimese kohta. Kui palju maksab reis kogu seltskonnale kokku?
ab_x 24. veebruar 2015, kl 02.19
Head Vabariigi Aastapäeva kõigile ka minu poolt!

Ja teemasse:

Kolmel poisil on erinev arv pähkleid.
Kui Alex annaks pooltest oma pähklitest pooled Benile ja pooled Martinile,
pärast seda Ben annaks pooltest oma pähklitest pooled Alexile ja pooled Martinile
ning pärast seda Martin annaks pooltest oma pähklitest pooled Alexile ja pooled Benile,
SIIS oleks kõigil poistel pähkleid võrdselt ja nimelt 16 tk. Kui palju oli algul igal poisil pähkleid?

Algul oli Alexil 8, Benil 14 ja Martinil 26 pähklit.

Lahendama hakkasin nö. tagantpoolt.

Enne, kui Martin oma pähkleid jagama hakkas, pidi tal olema 32 pähklit (et peale poolte loovutamist jääks talle 16), Alexil ja Benil pidi kummalgi olema 8 pähklit, et pärast 8 pähkli saamist Martinilt oleks ka neil 16.

Enne, kui Ben oma pähkleid jagama hakkas, pidi tal olema 16 pähklit (et pärast poolte ära andmist jääks talle 8). Alexil pidi olema 4 pähklit, et koos Benilt saadud 4 pähkliga oleks tal kokku 8, Martinil pidi olema 28 pähklit, et pärast 4 pähkli saamist oleks tal 32 pähklit.

Alexil oli pärast poolte oma pähklite ära andmist 4 pähklit, järelikult algul oli tal neid 8. Koos Aleksilt saadud 2 pähkliga oli Benil 16 pähklit, järelikult algul oli tal 14 pähklit. Martinil oli koos Aleksilt saadud 2 pähkliga 28 pähklit, järelikult alustas tema 26 pähkliga.

Kiire kontroll: teadaolevalt ühtegi pähklit jagamise käigus ära ei söödud, seega kui lõpus oli neid 3*16=48, siis alguses pidi olema samapalju. 8+14+26=48, hurraa!
 
Ats 24. veebruar 2015, kl 02.46
V: Alexil oli 8 pähklit, Benil oli 14 pähklit ja Martinil oli 26 pähklit.

ÕIGUS, ab_x.

Kas lahendades pistsid osa pähkleid pintslisse?!
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!