Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Eestlased välismaal
mis teid Soomes häirib?
 
astmeline tulumaks 12. september 2013, kl 16.26
Arstina töötan.
 
elu Eestis 13. september 2013, kl 07.20
Arst, kes on ainult enda heaolust huvitatud?
 
to arst Soomes 13. september 2013, kl 07.46
Kõrgharidusega inimene ei saa ju ometi nii naiivne olla ja arvata, et kooli kõrvalt tööl käimine teenib maksudena riigikassasse kasvõi ligilähedase summa võrreldes sellega, mis arstiõpingud tegelikult maksavad.

Ideaalis peaks sinusugustelt siiski koolituskulud kasvõi osaliselt tagasi küsima, kui pärast õpingute lõppu Eestist lahkuda suvatsed. Riik (ehk siis meie) ei pea investeerima suurt hulka raha mingi inimgrupi peale, kes investeeringu sirgelt riigist välja viivad. Imelik, et Eestis riigi rahadel õppida kõlbas küll, minnud siis juba kohe Soome õppima. Millegipärast selle koha pealt aga jäädakse alati vait, sest see ei ole nii mugav, kui siin.
See näitab kahjuks, et arste on kahjuks igasuguse tasemega.
 
No 13. september 2013, kl 18.15
arst mingu siis nt. bussijuhiks.
 
noh 13. september 2013, kl 18.30
seega - kõrgharidus eestis peaks olema tasuline
 
elu Eestis 14. september 2013, kl 09.58
Arvan siiski ,et kôrgharidus ei pea olema Eestis tasuline,muidu see oleks ainult väga rikastele peredele kättesaadav. Kuid mingi kohustus riigile hirmkalli koolituse kättesaamisel vôiks küll olla ja eriti praegusel ajal kui Eestis on arstidest pôud.

Kas Hippokratese vanne tähendab ka Eesti arstidele midagi vôi teostavad nad seda ainult heaoluühiskonnas? Eesti mingu pôhja koos oma haigetega?
 
to astmeline tulumaks 14. september 2013, kl 10.09
sind peaks hoopis häirima nii "köva" palk, aga mitte nt bussijuhid ja teiste palgad. kahtlen, et saad selliste numbritega eurodes palka, kui jah siis vaevalt oleks aega sul siia tulla lugema ja vinguma.
 
15 aastat Soomes 14. september 2013, kl 15.15
Lugesin ka eelmisi kommentaare.

Ei häiri suurt midagi. Loomulikult soomlased ei ole erilised suhtlejad (ka omavahel), veidi igav on siin.

Lastel on juba aastaid vaba kasvatus, küllap ka Eestis asi sinnapoole liigub. Alguses oli küll kummaline ...

Arstiabi on äärmiselt nigel - hirm tuleb peale, et nii raske on oma tervisekeskusest abi probleemile saada ja lausa nõudma peab, et uuringutele saada.

Tundub, et arstid on lihtsalt rumalad ja sealjuures väga enesekindlad. Peruslääke - Burana!

Kui ikka tervis käest ära, siis otse erAarstile - aga siis ka ei tea, kelle juurde satud.

Elamine on üpris kallis, kui sul on oma KODU. Kes teenimas käib, sellel jääb rohkem raha kätte - maksab vaid üüri (sageli kamba peale), teenused Eestist, pole vaja maja ja kodumasinaid, autosid Soome hindadega kõbida.

Mind need asjad eriti ei loksuta - mul on ilus kodu ja oma pereasjad OK, poes pole vaja mõelda, mida ostmata jätta raha puudusel.

*
Foorumites käivate eestlaste puhul aga häirib kõige rohkem see, kui jagatakse nippe maksudest kõrvale hoidmisest. Eriti need, kes kiitlevad, et saavad Eestist töötu abiraha ja Soomes kas pimedal tööl või ka mingitel abirahadel. Selle raha ju võtate teiste inimeste taskust.

Veel see, kui keegi on kuidagi ennast Soome tööle saanud, hakkab kodueestlasi lollideks nimetama, a la - mida te seal passite madalate palkade juures!
Minu sugulased ja sõbrad saava Eestis väga hästi hakkama, ju siis need parastajad on väga viletsatest oludest "marjamaale" tulnud.


.
 
mnjahhh 14. september 2013, kl 18.37
Südamesôbraks pole siin kellegagi ka peale 20.aastat saanud. On palju niisama tuttavaid ja häid tuttavaid. Aga alati on mingi distants, mida ma eestlastega ei tunneta. Ei jaksa suhetes ka jäälôhkuja olla ja aastatega veelgi vähem. Olgu siis nii, elan oma elu.
Ônneks on mul tore pere ja saame hakkama.
 
n31 14. september 2013, kl 22.06
Ma 3a ja mul on küll soomlasi keda sõbraks kutsun. Ma ei ole pigem siin elavate eestlastega sõber. Eestlastest sõpru on aga need lapsepõlvest jäänud.
Põhiline asi on eestlastel siin ülbus. See ongi häiriv asi.
 
sdf 14. september 2013, kl 22.26
Soomes häirivad mind soomlased - kõige matslikum rahvus euroopas.

Ainult olude sunnil viibin selles matside perifeerias, näiteks kui on vaja ümberistuda Vantaas vmt.
 
mnjahh 14. september 2013, kl 22.58
3 aastat Soomes? Arvasin ka algusaastatel, et mul on tekkinud sôber, aga hiljem sain aru, et sôprus oli ühepoolne. "Tiukan paikan edessä" soomlane aurab minema. Aga viina vôtta sommidega kôlbab küll.

Siin pole kohanud ülbeid eestlasi, aga küll neid ka leidub.
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 10.31
Ära muretse, ka Soome riik on mind välja koolitanud - eriarstiks nimelt. Arvestades minu töökoormust ning pidevat vastutust, on see palk veel väike vöi öigemini Soome mastaabis maksuprotsent liiga suur.

Ei, mind ei häiri enda "suur" palk, mind häirib see, et makse makstes jääb mulle natuke rohkem kätte kui bussijuhile (kui ma oma tööd ei armastaks, siis vöiks küll bussijuhiks minna - kulgeks rahulikult mööda tänavaid, väga pingevaba elu).

"Arst, kes on huvitatud ainult enda heaolust." - ma olen huvitatud nii enda kui oma perekonna heaolust, ülejäänud inimeste heaolu eest muretsegu nemad ise, ma nagunii teen köik selleks, et nad elus püsiksid, kui mu osakonnas on.

Mis see Hippokratese vanne siia puutub? Riigi ja rahvuslikkusega pole sel midagi pistmist ning ausalt öeldes on see juba aastakümneid antiikaja igand, sönakölks, ei midagi enamat.
 
MOT 16. september 2013, kl 11.08
Itsekäs paskiainen-mida oligi tarvis tõestada.
Ela õnnelikult porolandias ja ära virise! Ole mureta, Eestis sinusuguseid ei
hooli ükski patsient. Ja näed, minagi käin Eestis arstil.
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 12.16
Isekus on elus edasiviiv jöud, ma jälestan sotsialismi sellises vänges marinaadis, nagu Soomes on. Saladuskatte all vöin öelda, et soomlastest arstid-öed jälestavad ka, kuigi seda avalikult ajakirjanduses ei räägita.

Grammatilised konstruktsioonid jätavad soovida, mida sa eelviimase lausega tahtsidki öelda - et Eesti patsiendid ei hooli minust? Aga mis minul sellest? Eesti patsient, toetudes viimase aasta sündmustele ajakirjanduses, ei hooli ühestki arstist.

Muide, ma ei ole kunagi seadnud prioriteediks patsiendile meeldimist. Mina tean, et ma teen väga head, lausa suurepärast tööd ning seda töötulemust näen ma oma patsientide tervisliku seisundi pöhjal, aga meeldimine...muidugi on tore, et inimesed tänavad, suruvad kätt, nimetavad mind heaks arstiks, aga see ei ole see, mis on minu jaoks prioriteet. :)
 
hobujaama 16. september 2013, kl 15.45
"Ei, mind ei häiri enda "suur" palk, mind häirib see, et makse makstes jääb mulle natuke rohkem kätte kui bussijuhile (kui ma oma tööd ei armastaks, siis vöiks küll bussijuhiks minna - kulgeks rahulikult mööda tänavaid, väga pingevaba elu)."

Oled siis inimene,kes väärtustab ainult enda tööd. Väga kurb on lugeda selliseid vôrdlusi: minu tähtis töö ja bussijuhi ajudeta töö. Olen ka kôrgharidusega inimene, aga sellepärast ma ei pea ennast paremaks. Bussijuhte ja nende palkkasid ei kadesta absoluutselt, töö on väga stressirohke, aga mida sina sellest tead...

"Isekus on elus edasiviiv jöud, ma jälestan sotsialismi sellises vänges marinaadis, nagu Soomes on. Saladuskatte all vöin öelda, et soomlastest arstid-öed jälestavad ka, kuigi seda avalikult ajakirjanduses ei räägita."
Sellist saladuskatet pole vaja, soomlased lihtsalt ei môtle nii nagu sina. Ja liigne isekus pole inimesele tervislik.
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 16.25
Ma ei pea end paremaks inimeseks, aga prioriteedid on paigast, kui 6a Eestis ja 6a Soomes residentuuris käinud, praegu eriarstina töötav spetsialist, kes vastutab iga päev otseselt inimelude eest, saab palka sama palju kui tööline, kel pole vaja spetsiifilist väljaöpet ning kelle tööl puudub selline vastutuslik komponent.


Ära ole nii sinisilmne, aastad on näidanud, et soomlased mötlevad nii ja kuidas veel...öigupoolest minu söpradest ja kolleegidest soomlased, meil asjadest nimelt üks nägemus. Kui nüüd see sotstoetuste süsteem ka läbimöeldumaks muutuks, vöiks sellest täitsa asja saada.
 
ssooo 16. september 2013, kl 16.58
arst, miks sa tööd ei tee? Sul on ikka väga palju aega netis ennast esile tôsta.
 
omg 16. september 2013, kl 17.10
Hei sina end arstik nimetav!
Soomes on vääääga palju vasakpoolseid ja ka kommuniste ja Soome ei ole mingi oravate vabariik. Tänu demokraatiale saad ka sina siin tööd teha, teisel juhul lakuksid Soomes panni nagu Eesti arstid praegu kodus teevad. Riik ei maksaks sulle kui sandikopikaid.

Ja veel! Ka bussijuhil on vastutus. Nii mônigi arst ei pääseks tööle, kui bussiliiklus oleks anarhia. Samuti keevitajatel on vastutus, vôi tahaksid sôita Helsingist Tallinna laevaga mis merel ära laguneb. Lisaks vastutusele on keevitajate tööka ka eluohtlik.
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 17.34
Mul juhtumisi vaba päev, töötan sageli valvegraafiku alusel. Vasakpoolseid siin kahjuks on, aga rohkem töölisklassi seas, keskklass läheneb järjest enam ja enam parempoolse maailmavaate suunas. Ma ei tea, mida räägivad muud inimesed, aga ma könelen arstidest, ödedest, öpetajatest.
Vasakpoolsus ei anna arstidele körget palka, ka parempoolses riigis on arstide tasu korralik (nt Inglismaa, USA).

Omg, ära demagoogitse, saad aru küll, millisest vastutusest mina räägin. Kas sinu tervise tagamine öige ravimi, protseduuri vöi operatsiooniga on samasugune vastutus nagu bussijuhi bussi juhtimine vöi laeva ehitamine? Kui nii, siis...polegi midagi öelda, kui et sotsialism ja kommunism on ikka pööbli rida.
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 17.51
Veel sotsialismist. On suurepärane ja öiglane, et pensionide ning töötu abirahade suurus söltub sinu eelnevast sissetulekust (mida suurem tulu, seda suurem toetus), sest hästi teeniv inimene ei kaota ei vanaduspölves ega ka siis, kui kaotab ajutiselt töö.

Teisest küljest hakkavad soomlased ise aru saama, et praegu peab üks pool (töötavad inimesed, eriti körgepalgalised) teist poolt (töötud, töötud immigrandid) üleval ja sotsiaalabisüsteem on nii laiaulatuslik, et inimestel puudub motivatsioon tööd teha. Ilmselt ei ole kaugel aeg, kus soomlased kaotavad poole toetustest ja löövad piirid kinni: tööle saab ainult spetsialist, immigrantidest önneotsjad-priileivasööjad jäävad kinniste uste taha.
 
omg 16. september 2013, kl 18.24
Kirjutad enda väikesest lähipiirist. Ei tunne sa veel Soomet! Soomes on väga paljud ôpetajad sotsiaaldemokraadid, rohelised vôi vasakpoolsed. Soome vasakpoolsete parteide endised juhid Claes Andersson ja Suvi Anne Siimes on näiteks arstid. Just demokraatlikes ja tsiviliseeritud lääne heaoluühiskondades on vasakpoolsus haritud inimeste privileeg. Eesti on alles banaanivabariik ja siin on ainult tugevama ôigus mida ka sina ihailed.
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 18.52
Loe nüüd minu kommentaarid uuesti läbi. Praegu on töepoolest Soomes ametlikult vasakpoolsete ülekaal, see on nönda olnud viimased 40-50 aastat ja köik toimis hästi, kuni algas massiline sisseränne ning kadus töökultuur. Paberil on see ilus, aga reaalne Soome köneleb teist keelt: töötavad inimesed maksavad pool palgast ära, et pidada üleval neid, kes ei viitsi tööd teha. Noored ei taha töötada, sest miinimumpalga järgus raha saab kätte sotsiaaltoetustega jne.
Soome vasakpoolsus on visa kaduma, samamoodi ka Rootsi ja Norra oma, aga inimesed on hakanud iga päevaga nägema, et sellisel kujul - jättes sotsiaaltoetused samasugusteks ja töstes rikkamate makse - riik ei püsi ja majandus hävineb. Muudatused on ees ja mina ootan neid pönevusega. :)
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 18.53
Eesti on üldse p*sahunnik, sellest ei maksa rääkidagi. Soome ja Eesti on kaks äärmust, aga Soome jöuab ilmselt kuldsele keskteele...millalgi.
 
omg 16. september 2013, kl 21.07
Kirjutasid: "Miks mind häirib? Eestis sain 1200 eurot (maks 22%), Soomes on bruto 8000 eurot (maks ligi 40%) - ei ole normaalne, et minu ja nt bussijuhi palgavahe on närused 1000 eurot (st neto)."

Bussijuhid teenivad siis sinu arvates 3800€ puhtalt kätte. Täiesti jabur jutt.

Kui sul ikka on väga raske on 4800€-ga toime tulla, tee firma ja vôta palk välja optiona.

Soome on juba ammu jôudnud kuldsele keskteele. Aga Soome poliitilisest ajaloost sa ei tea palju midagi. Siin ei ole kunagi olnud poliitikas vasakpoolsete ülekaalu. Ka mitte praegu.

Kahtlen, et oled arst, ajad nii kitsarinnalist juttu.
 
arst Soomes 16. september 2013, kl 22.09
Kuldse keskteeni on Soomel veel pikk maa minna.

Kusjuures mul on ka paari erakliiniku aktsiaid olemas, kus aeg-ajalt lisatööd teen ning võtangi dividendidena välja, sest õnneks on nende maksuprotsent normaalne.

Kitsarinnaline või mitte, olen seisukohal, et palk peab olema vastavuses töö, selleks vajaliku kogemuse ning vastava haridusega, mille omandamiseks on aastaid kulunud.

Kui vaatame reaalselt seda, kui palju peavad arstid oma õpingute tõttu (era)elu edasi lükkama ja milliseid ohverdusi ka edaspidi tooma, sh pereelu valdkonnas, siis on Soome arstide netopalk liiga väike ning sellega nõustuvad kõik minu töökaaslased.
 
!? 17. september 2013, kl 00.45
Tohter ära ohi. Ise läksid õppima. Või oli piuneerina sinu unistus saada soome parimaks tohtriks. Maksud kõrged? Koli tagasi eestisse. Tulumaks moppariga võrdne. Tegutsed vist firmas, kus naistele silikoone pannakse järelmaksuga. Ainult 99 euri kuu!
Soomes ei kulu varsti hariduse omandamiseks aastaid.
Õigeks ajaks ei valmistu, hakkad õppelaenu (õlle raha mõnele ) tagasi maksma. Loll õpib tark teab niigi!
 
omg 17. september 2013, kl 07.48
Pead ennast teistest paremaks. Nagu näha, aastate viisi kolipingis istumine ei garanteeri haritust. Haridus ongi teine asi. On sinulgi veel arenguruumi...

Kuna sa ei ole Soomes arstiks ôppinud, tea siis nüüd, et täpselt sama moodi peavad siin kôik kôrgkooli lôpetajad pingutama.

Ka eraelu on inimese vaba valik, lihtsalt mida keegi asetab elus prioriteediks. Arstiôpingud ei ole selleks este, nii kui ka muud ôpingud ülikoolis. Soomes noored arstiteaduste kandid töötavad ôpingute kôrvalt ja elavad majanduslikult tunduvalt paremini teistest ülioolikaaslastest.
 
omg 17. september 2013, kl 07.51
loe: koolipingis ja ülikoolikaaslastest

....on kiire, peab tööle minema...
 
eelmisele 17. september 2013, kl 10.55
http://www.tarbija24.ee/2053488/uuring-arstidel-jouab-leib-lauale-15-aastat-hiljem

http://www.tarbija24.ee/2053150/soomlased-kurdavad-korge-kaibemaksu-ule

http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=13972924

jne jne jne
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!