Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Eestlased välismaal
mis teid Soomes häirib?
 
ära vingu 23. märts 2014, kl 11.57
... ja Skandinaavia maades, kus igal maal on omad eripärad ja kombed.
 
piiks 23. märts 2014, kl 12.25
ja Venemaal on hoopis teised kombed.
 
ära vingu 23. märts 2014, kl 16.04
...nii on ja teine religioon kah, aga nüüd on jutt Soomest ja siin elavatest eestlastest, kes pole rahul siinse eluoluga.
 
mees 23. märts 2014, kl 17.53
...INETUD SOOMLANNAD KOOS PAHEDEGA ALKOHOL & SUITS. YÄK !
 
mind 27. märts 2014, kl 20.10
häirivad EBAVIISAKAD ja üleolevad eesti mehed.
 
ei usu 22. aprill 2014, kl 13.59
Mare Liigeri Pagulase päevaraamatus on kirjeldatud, kuidas keegi soomlane väitis talle, et üks EE märgiga veok sõitis tee peal olevale tervele põdrakarjale otsa ja tee peale jäi kümneid surnud ja agoonias põtru. Ei olevat teada, kes see EE autojuht oli. Ma imestan, et üks arst jäi seda uskuma jäi. Auto oleks sellisest löögist juba ammu puru ning klaasid sisse pekstud. Vahest luulutatakse seal igasuguseid asju, et näidata oma üleolekut.
 
Ka 22. aprill 2014, kl 17.03
soomlase jutt on nagu "varga laul" - kui usud, saad isegi poolest pool petta.
 
mask 23. aprill 2014, kl 18.39
soomlased on salakavalad
 
jah 23. aprill 2014, kl 21.21
tasub lugeda selliste eestlaste blogisid, kes häbenemata ja ilustamata kirjutavad sealsest elust ja soomlaste suhtumisest, tohutust bürokraatiast, külmast suhteõhustikust ning paljust muust. Neid ilusaid tilu-lilu jutte pole huvitav lugeda, sest need paistavad olevat kirjutatud selliste lahkujate poolt, kes kibedusega on länud ning püüavad oma kirjutistega näidata, millisesse imeparadiis nad jõudnud on.
 
Mare 24. aprill 2014, kl 09.15
Soome riik on teeseldud põrgu, kus paraku paljud eestlased on sundseisus. Inimene läheb ikka sinna, kus tundub parem olevat.
 
20a Soomes 24. aprill 2014, kl 10.54
Kõike ei saa. Elu on täis omasid valikuid ja ENSV ajal polnud sul midagi valida võrreldes tänapäeva eluga Eestis. Soome ei ole mingi paradiis ja sundseisus on paljud soomlasedki töö, palga ja eluaseme suhtes. Tasub reisida mujal maailmas ja alles siis kurta halva elu üle Eestis. Kui Soomes ei meeldi mine mujale ja sa näed, et igal pool on inimestel omad probleemid, unistused ja eesmärgid paremale elule.
 
kodu soomes 24. aprill 2014, kl 18.14
Soome probleem on selles, et Soome on nii lähedal ja NÄIB väga sarnasena, aga tegelikult pole seda. Kui lähen näit.Ameerikasse, tean, et ees ootab teistsugune kultuur ja ma ei looda leida eest tuttavat elu- ja môttestiili. Soome näib palju lähedasemalt kui Ameerika...

Miks ei ole eestlasel ôigust pettuda?? Kui sind omaks ei vôeta, kas pean selle maha vaikkima ja ennast häbenema? Vôi hakkama kôvaks ja külmaks nii nagu môned soomlased tahavad olla.

Kui môni eestlane Soomest koju Eestisse tagasi tuleb, pole ta minu silmis ebaônnestuja, vaid sisemise valiku tegija. Loomulikult elu tuttavas keskkonnas on lihtsam, pole vaja ennast suheldes soomlastega vägistada ja energiat elamiseks jääb rohkem alles.
 
To 20a Soomes 24. aprill 2014, kl 19.45
Olen Sinuga väga nõus. Paljud praegu Soomes elavad (olevad) eestlased teevad head nägu halva mängu juures. Paljud on tulnud proovima nn. head elu. Aga ei suuda kohanduda kapitalistliku eluga.Ja siis saadavad Eestisse jäänud sugulastele ja sõpradele sõnumit, nagu kõik oleks hästi. Tegelikult need ilma hariduseta ja koolitusteta õnneotsijad õnneotsijateks jäävadki. Aru saamata, et ei ole olemaski sellist ühiskonda, kus sulle kõik ette ja taha ära tehakse, ise midagi andmata. Selle kõige taustal tundub elu kallil kodumaal Eestis paradiisina. Tulevad, põlevad läbi, aga kangus on nii suur, et sugulastele seda tunnistada ei saa. Muide, ei kirjuta seda juttu kibestumisest. On olemas eriala ja saan Soomes suurepäraselt hakkama. Aga kuulen tuttavate kaudu igasugu stoorisid. Kui teemasse minna, siis vot hakkavadki vastu need eestlased, kes teevad halva mängu juures head nägu. Arvates ise, et nemad ongi maailma nabad. Tuleme ja olgu kõik toetused olla. Korter, toit ja tööauto olgu tasuta. Tööriided pesku verotoimisto jne. jne. Ja kõige selle juures tunnipalk neto vähemalt 15€. Mis siis, et oskusi ja töökogemust ei ole, Sest segijoonud kalevipojad laevas räägivad nii:D:D:D
 
nojaah 24. aprill 2014, kl 20.44
Soomet on ka mitmesugust...on esimene Soome ja teine Soome, samuti kolmas ja neljaski. Olles ise aastaid siin elanud, ei saa küll öelda, et soomlased oleks külmad, kõledad või osavõtmatud, aga eks see sõltub ka tööst, mida teed. Mina töötan siin eriarstina, olen residentuurigi siin teinud, lihttöölistesse suhtumine on muidugi teine, aga seda suuresti põhjusega. Eesti spetsialist on Soomes kõrges hinnas.
Bürokraatia on muidugi absurd, aga seda kiruvad ka soomlased ise.
 
Vot just 24. aprill 2014, kl 21.06
Nii ongi, on olemas esimene Soome ja teine Soome. Ja selle taustal Soomes olles kiruda ja süüdistada Eesti riiki kõikides oma hädades... Samasugused probleemid: valitsus ei mõtle tööinimeste muredele, "mäe otsas" olles määratakse endile suured hüvitised... Kujutage ette, kulla eestlased, kes mõtlevad Soome imedemaaks,ka Soomes on see kõik aktuaalne. Tavaline soomlasest tööinimene elab palgapäevast palgapäevani, kui sedagi.Kaugelt vaadates jah, kõik on ilus ja helesinine. Tegelikult on soomlased samasugused töökad ja oma vigade ja veidrustega kui eestlasedki. Kui Soomes midagi häirib, siis inimesed küll mitte.
 
Eelmistele 24. aprill 2014, kl 21.47
Olen elanud Soomes 1993 aastast ning naasen vabatahtlikult kodumaale. Soome on "surnud" ühiskond koos nürimeelsete kodanikega.
 
Häirib 24. aprill 2014, kl 22.04
sommide ebastabiilsus - pidev kolimine, naisi-mehi, lapsi, kasse-koeri vahetatakse lennus. Tundub, et miski pole nende jaoks püha peale omaenda mugava äraolemise..
 
nnn 25. aprill 2014, kl 06.46
Mind häirivad ülbed eestlased rohkem kui soomlased. Hull tegija mõni enda arust. Ma soomet taevani ei kiida aga teeninduskultuur meeldib siin palju rohkem. Samas ei ole eestis keegi oma perekonda maha nottinud :S Vähemalt mitte nii palju juhtumeid. Toit on siin üks ja see sama, ei mingeid muutusi. Igatsen eesti toitu.
 
arstile 25. aprill 2014, kl 08.31
Jälle tuli üks arst siia enda paremust tôestama. Ära unusta, et ka paljud arstid igatsevad koumaale tagasi ja elavad Soomes ainult majandusliku heaolu pärast.

On väiklane vaadata ülevalt alla lihttöölistele. Inimlikult on nii ehitaja kui arst sama fakti ees: raha.
 
eksid ühes asjas - 25. aprill 2014, kl 08.39
Soome EI OLE kapitalistlik riik! See võis TUNDUDA nõuka ajal, et pähh, kapitalistid, jne. Tegelikkuses on see nii totakalt sotsialistlik riik, sellest "võrdsusest" on tingitud ka meeletu kadedus ja kaebamine. Lihtsalt Eestist tulnuna on ikka üsna raske harjuda, et püüda mõista bürokraatia olemust ja toimimist - liiga palju ametnikke on siin mu meelest, lisaks eelpool mainitud kadedus (tavasoomlasel puudub minu arvates igasugune püüd ISE edasi areneda)jne.
Mulle tundub, et maapiirkonnas on inimesed isegi veidi avatumad, vähemalt mingis oma kogukonnas. Linnades, kus ülikoolid, on noored kindlasti edasipüüdlikumad. Aga mind häirib vist kõige rohkem siin ühiskonna vastuseis uudsusele ja tõelisele arengule - siin on kõik kusagil targas seadusteraamatus kirjas, juba mitukümmend aastat ja hoidku jumal, kui mingi uuendus peaks tulema!
 
aususest 25. aprill 2014, kl 08.47
Arstile ja to 20 aastat Soomes:

Küsimus ei ole ametist ja esimesest vôi teisest Soomest. Ma ei ole arst, kuid oman kôrgemat haridust ja teen huvitavat unelmatööd. Samuti on töökaaslastel magistridiplomid taskus ja käitumine inimestega väga distsiplineeritud. Inimesed oskavad ôiges kohas naeratada, olla toredad, heatahtlikud, abivalmid, aga eestlasena tunned selles ka palju vôltsi. Tavaliselt jäetakse isiklikud arvamused enda teada ja lôpuks on nii, et sa ei teagi kes keegi on.
Ja see on vääääga väsitav.

Kellele see väga meeldib, sellele on Soome imedemaa.
 
to: To 20a Soomes 24. aprill 2014, kl 19.45 25. aprill 2014, kl 09.07
Kus sina tead, milliseid sõnumeid nad kodustele saadavad? Paljud eestlased on tõesti sundseisus ja peavad leppima uue algusega välismaal, kusjuures alustatakse täiesti nullist, olles kodumaal kõrgelt haritud oma ala spetsialistid, kuid kes said isegi riigiteenistuses kuupalgaks 400 eurot kuus ja ootasid oma palgatõusu lausa 7 aastat, sest minister ütles et raha ei ole ja raha ei tule. Minule meeldib nende blogisid lugeda, need on kirja pandud täpselt nii nagu asjad on, ilma pugemiseta, ilma valehäbita, ilma ilustamata, tuues esile kitsaskohad nii meie riigi kui ka Soomes. Ellujäämiskursus, kus eestlane sööb eestlast, kes alustab nullist, ja soomlane sööb eestlast, kes alustab nullist. Kasutatakse ära inimeste teadmatust isegi kõige pisemates asjades, pügatakse palgaga, inimsuhetega, kõigega, mida annab pügada sellessamas kapitalistlikus süsteemis. Pole vahet, kas toimub see Eestis või Soomes. Vahe on selles, kas mõni püüab näidata sellist elu nagu oleks ta lill. või näitab elu mitmetes värvides.
Hea blogi on näiteks Restart. Loen huviga.
 
20a Soomes 25. aprill 2014, kl 10.21
Eesti on kapitalistlikum kui Soome. Immigrant on "teise klassi kodanik" mitte ainult Soomes, see on oma valik olnud ja kõike ei saa. Enda käitumisega ja suhtumisega võib palju ise positiivsemaks muuta ja minu ümber on väga toredad soomlased. Muidugi on selliseid kes halvustavad sind avalikult või selja taga, aga selliseid on igal pool, ka Eestis. Mul polegi vaja sellistega tegemist teha, minu poolest elagu oma elu. Mina tunnen võltsiks jälle eestlaste suhtumist Eestis käies, mitte võõrastega, vaid just tuttavate ja sugulaste keskel kes on käinud minu kodus ja teavad rohkem minu elust Soomes. Ega ülikooli diplom, magistri kraad või ametialane kõrgharidus pole mingi intelligentuse mõõdupuu. Mats jääb matsiks! Tsiviliseeritud maailmas distsiplineeritud käitumine, diplomaatia avalikes suhetes, kompromisside leidmine on palju mõistlikum variant . Radikaalsed isiklikud arvamused, rusikad püsti barrikaadidel karjumine oma õigustest unustades sellega kaasnevad kohustused ei vii elu edasi Soomes ega Eestis.
Reisimine on parim elukool ja see paneb paljud eluväärtused uude usku.
 
to 20a soomes 25. aprill 2014, kl 10.50
"Muidugi on selliseid kes halvustavad sind avalikult või selja taga, aga selliseid on igal pool, ka Eestis."

Ja siis tuleb ühe "intelligentse eestlase" kohene kommentaar takkajärgi rõhutades oma "intelligentsust":

"Mats jääb matsiks!"


Tüüpilise Tõusikliku Eestlase "intelligentsuse" tunnusmärk.

Üks selline oli Restardi blogis eestlasest Brigadir, kes mängis ka "intelligentset eestlast", kuna sai töökohas omale kõrgema auastme ja tahtis uustulnukaid paika panna, vuhades oma autoga ees ja põõsa tagant piiludes: näe raisad, jänni jäid!
Teine "intelligentne" eestlane, kes elas pikemalt aega juba Soomes, varjus ruttu peitu, kui kuulis et tuttavad "matsid" tulevad Soome tööle.

"Intelligentsetel" eestlastel ei ole ühtekuuluvustunnet. Pigem hoiavad needsamad "ebaintelligentsed" kokku ja jagavad omavahel kogemusi ning vahest ka leivapala. Kui need "matsid" töötavad ennast üles, siis otsivad needsamad "intelligentsed" eestlased neid koheselt üles, sest vaja ju tutvuse kaudu seda ja toda.
 
20a Soomes 25. aprill 2014, kl 11.47
Nii on. Mats jääb matsiks. Kahjuks ka sinu kõnepruuk viitab sellele.
Loe uuesti mõttega ja ära anna kibestumisele valda. Blogides on alati kirjutajal subjektiivne arvamus ja igas muinasjutuski on oma tõetera ja mõte. Seda peab oskama vaid ridade vahelt välja lugeda.
Mida sa näed halba koolituses, edasi jõudmises töökohas ja intelligentsuses? Inimene on intelligentne kui oskab kirjutada, rääkida ja käituda üldnormide kohaselt. Selleks pole vaja diplomit.
 
Matsidest 25. aprill 2014, kl 11.47
CCCP ajal olime me välismaailma jaoks kõik ühtemoodi matsid. Kui algas kapitalism, said mõnedest agaramatest koheselt paremat tõugu eliit, "kapitalistlik intelligents" , kes nüüd põlastavalt suhtuvad teistesse, kes kunagi olid nende rahvuskaaslased. Pole vahet, kas seesama "intelligents" sõimab teisi matsiks Soomes või Eestis. Vahe on selles, et vaatamata matsiseisusele võib mõnel jääda südamesoojus alles, teine aga kaotab selle koheselt, kui saab tunda rahalõhna.

Muuseas: Mats on rootsi nimi ja tähendab jumala kingitust.

http://www.tahendus-beebi-nimed.com/c/Rootsi%20nimed
 
20a Soomes 25. aprill 2014, kl 12.49
Mitte sugugi polnud ka sellel ajal kõik välismaailmale ühtemoodi matsid (Mats on nimi suure algustähega). Minul läks isiklikult parema elu üles töötamisele 15 aastat Eesti iseseisvumisest. Sinu loogikaga just kui kapitalistlikul intelligentsil ei ole südamesoojust? Kas CCCP oli inimsõbralikum ja südamesoojem maa? Ma tegin kõvasti tööd ka sellel ajal ja elasin päris hästi selle aja kohta, aga need kes siis elasid muretut elu ei ela veelgi omades korterites ja sõimavad meiesuguseid kapitalistideks. Palk oli ju ikkagi kõkidel 90 rubla, tegid sa tööd tööajal või seisid defitsiidi sabas Kaubamajas. Koolis hariduse omandamine (mitte ainult koolis käimine) on elu sool ja Eesti intelligents on kõkidele eestlastele vabaduse andnud.
 
to 20 Soomes 25. aprill 2014, kl 15.18
to 20a Soomes

Näib, et sul puudub see vajalik koolidiplom. Kahjuks sa lihtsalt ei saa aru mida foorumis kirjutatakse.

See kes teist matsiks haugub, see endas matsi ei näe.
 
Kuule 20 aastat Soomes.. 25. aprill 2014, kl 23.48
Sinusuguseid esineb Soomes harva, kuid tuleb ette nö. ärasoomestunud rumalaid eestlasi, kes laimavad eestlasi ja Eestit. Mina olen Soomes elanud ligi 26 aastat ning mida aeg edasi seda rohkem hindan eestlasi ja Eestit. Ma isegi ei vaevu pikalt kirjutama ega pole mõtetki, lühidalt, Sina,
agar kommija "20 aastat Soomes", oled läbi-imbunud nõmeda mõtteviisiga "põtrade" p...kakkuja. Vabanda, kuid nii see kahjuks on..
Loodan, et Sul on Soome kodakondsus ning unusta võimalikult kiiresti, kes olid ja kust tulid. Elagu eestimeelsed inimesed!
 
To 20 a Soomes 26. aprill 2014, kl 00.08
Minagi olen ilmselt eestlasest mats topelt kõrgharidusega. Abikaasa töö tõttu on tulnud ette elada 8 eri riigis, kuid Soome ja soomlased on kõige jubadam kogemus - nõdrameelsete kuningriik.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!