Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
Sinilill 16. august 2012, kl 15.05
Tere lugupeetud ametnik,

Usun, et Teil tuleb sadu korda vastata ühtele ja samadele küsimustele, kuid kuna hetkeseisuni on juba nii palju küsimusi ja vastusi siia kogunenud, ei jaksa ka mina neid lehti kõike läbi lugeda...

Olen 7. rasedusnädalal. Ämmaemandi/arsti juurde esimest korda lähen 27.08.2012. Sünnituse tähtaeg on aga ilmselt 7.04.2013.
Kuna rahaline küsimus on hetkel meie peres väga valuline teema (krediitide ja liisingute väljamaksmiste tõttu) :( Sooviks palun teada järgmisi asju:

Kas ma saa õieti aru, et järjekord on/võib olla järgmine: ettenähtud/väljavõtmata puhkus -> sünnituseelne puhkus (30-70 päeva) -> SÜNNITUS -> dikreet (140 päeva) -> lapsehooldus puhkus?

Meie ettevõtes on ette nähtud 28+7 puhkepäeva aastas. Sel aastal nad said mul ka kõik juba väljavõetud. Sünnituseelsele puhkusele kavatsen jääda u 30 päeva enne tähtaega, ehk umbes märtsi alguses (max 8.03.2013). Küsimus siis järgmine - mittu puhkusepäeva enne seda mul on õigus välja võtta?

Mis on hetkel Tallinna lapsesünni toetus?
Kes, mis ulatuses ja millal maksab välja sünnituseelset puhkuse- ning dikreetraha?

Sooviks palun veel täpsustada VH arvutuse skeemi. Kas see makstakse 100% ulatuses või tuleb mingi osa? Ning kas tõesti on nii, et mida rohkem olin/olen see aasta haigus- või hoolduslehel, seda suurem mul tuleb VH nr? Samas, kust ma võiks vaadata/täpsustada mitu päeva ma olin ise või lapsega kodus haige? Samuti sooviks palun teada mis päevast võin oodata VH väljamaksmist ning kui kaua, ehk mis ajani ma saan selle toetuse kätte?

Kas lisaks VH tuleb veel mingeid toetusi ja/või väljamakseid?
Kuidas ja millal neid kõiki taotleda?

Tänan ette vastuse eest
 
ametnik 16. august 2012, kl 16.49
Jah-

aasta väljateenitav puhkus(2013.a oma) tasub VAHETULT enne dekreeti ja kõige kasulikum nii, et

puhkusetasu saad 2012.a viimasel tööpäeval, puhkus ise jääb 2013.aastasse (laekuv puhkusetasu tõstab 2012.a keskmist st nii dekreediraha kui VH)
ja
paluda detsembri palk avansina detsembris samal põhjusel.

Kui dekreeti märtsi algul(08.03), siis puhkust saada perioodi eest 1.jaanuar 2013 kuni dekreedi lõpp st 4.august 2013 (dekreet kui töövõimetus annab puhkust võrdselt töötamisega)
st
7 kuu puhkus
põhipuhkus 28 p sel juhul 1 kuu eest 28:12=2,33 puhkusepäeva
ja
7 kuu eest
7 x 2,33=16 puhkusepäeva
Neid +7 p ei oska kommenteerida

Kasulik rasedus-sünnituspuhkusele (dekreeti) minna alles 30p enne:
*nii saad kauem palka
*teenid välja rohkem puhkust
*laps on VH lõppedes vanem

Korraga saad 140p eest sünnitushüvitist (dekreediraha).
St ei ole eraldi asju sünnituseelne puhkus ja dikreet vaid on üks asi0rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) 140 päeva.

Maksab Haigekassa pärast seda kui sina viid sünnituslehe(dekreedilehe) tööandjale ja tema selle Haigekassasse, u 2 nädala-1k jooksul dekreedi algusest. Korraga. Jätkuma peab 5-5,5 kuuks, enne kui tuleb I VH.

Rsp lõpu eel teed tööandjale lapsehoolduspuhkuse avalduse st tohid tööle mitte minna(töökoht säilib) kuni lapse 3a saamiseni max.

Esimesed 435 p pärast dekreedi lõppu saad VH.

TALLINNA TOETUS
on, kui lapse ema ja isa on mõlemad Tallinna registris enne lapse sündi ja üks neist vähemalt aasta ning ema arvel enne 12.nädalat:
*160 eurot sünni järel
*160 pärast lapse 1a sünnipäeva

VH arvutuse skeem:
aasta 2012 kogu sotsmaksustatud töine tulu (liida palgad bruto, preemiad, puhkusetasu jne) jagada 365päeva miinus töövõimetuspäevad (neid näed 2013.a algul 2012.a kohta e-riigis kui vaatad oma töövõimetuslehtede andmeid)= 1 p VH bruto

EI, kuna haiguslehel olles EI SAA ju palka siis mitte kuidagi ei suurenda töövõimetuslehel olemine VH st välja jäävad töövõimetuse päevad ja Haigekassa makstav (õnneks, sest nende töine tulu on NULL ja kui sisse jääks, vähendaks aasta keskmist)



VH on 100% sinu eelmise st 2012.a keskmisest töisest tulust.



VH periood algab dekreedi lõpust. Sinul siis alates 5.augustist 2013.
Makstakse alati kuu algul (Põhja-Eestis 8., Lõuna-Eestis 9.) EELMISE kuu eest
st
kätte 1. VH saad 8.-9.september 2013 ja mitte terve summa vaid 5.-31. augusti eest. Terve I saad oktoobris sept eest jne
VH makstakse 435p.
Sinu puhul on viimane VH päev on 3.oktoober 2014
st
1.-4.okt eest e 4p eest saad veel novembris 2014.

Kas lisaks VH tuleb veel mingeid toetusi ja/või väljamakseid?
Kuidas ja millal neid kõiki taotleda?


Jah:
RIIKLIKUD PERETOETUSED:
*ühekordne riiklik sünnitoetus 320
*igakuine lapsetoetus 19,18 lapse sünnist 16a(edasiõppimisel 19a) saamiseni

Kõik avaldused teed pärast sünni registreerimist.

vt järgmine vastus
 
ametnik 16. august 2012, kl 16.52
PABERIMAJANDUS PÄRAST LASTE SÜNDI.
____________
Laps sünnib. Registreerid sünni.

(Tallinnas saab sealsamas teha ka Tallinna sünnitoetuse avalduse, kui ei tee internetis või linnaosavalitsuse sotsosakonnas hiljem)
*
HAIGEKASSAsse vaid siis, kui soovid saada lapsele Euroopa ravikindlustuskaarti, saab ka interneti teel.
Kui kaarte pole vaja siis ravikindlustus tekib automaatselt st eraldi minna pole vaja...


-----------------------------
Kui on vaja välismaale sõita
kohapeal või posti teel või internetis
*avaldus ravikindlustuskaardi saamiseks
ja
kohapeal
*ID-kaardi või passi taotlemne
---------------------------

TOETUSTEKS
Teed avaldused:
1) pensioniametile 2 avaldust:
a) peretoetuste avalduse/taotluse
b)vanemahüvitise avalduse
kohapeal või internetis

Perehüvitiste avalduse
saab kas kohapeal (kaasa isikuttõendav dokument,lapse sünnikande väljatrükk võib olla või vähemalt tea tema isikukoodi ja teadma pead oma pangakonto numbrit)
või
elektrooniliselt esitada.


a) Perehüvitiste avaldusega saad:
1. riiklik sünnitoetus 320 EUR(5000 EEK)
2. igakuine lapsetoetus 19,18 EUR (300 EEK) (I kuu eest päeva täpsusega)lapse sünnist täisealiseks saamiseni
3.edaspidi lapsehooldustasu 38,35 EUR(600 EEK)kuus(pärast vanemahüvitise lõppu kuni lapse 3a saamiseni)

kui vaja, siis
4. üksikvanema lapse toetus (kui lapsel isa pole) 19,18 EUR(300 EEK) kuus
jne
Peretoetused makstakse kuu algul käesoleva kuu eest.

b) vanemahüvitise avaldus
Kas kohapeal
või
internetis




Vanemahüvitis on eelmise kalendriaasta põhjal

alates rasedus-sünnituspuhkuse (dekreedi) lõpust või kui seda pole, siis lapse sünnist


Makstakse kuu algul eelmise kuu eest - maksepäevad on 8. ja 9. kuupäev (vastavalt piirkonnale)


Peretoetuste ja VH puhul:
Kui avalduse esitad ENNE 15.kuupäeva tehakse I väljamakse kindlasti JÄRGMISE KUU maksepäeval,
kui esitada pärast 15. siis on kohustus seda teha HILJEMALT ÜLEJÄRGMISE KUU maksepäeval


ja
TÖÖANDJALE lhp avaldus tee kohe, ei pea ootama dekreedi lõppu!
 
... 16. august 2012, kl 16.55
Alustame algusest.

Sa saad arstilt SÜNNITUSLEHE(nn dekreedilehe), viid tööandjale, sealt toimetatakse Haigekassasse
ja
Haigekassa maksab sulle 140 päevase RASEDUS-SÜNNITUSPUHKUSE (nn dekreedi)eest SÜNNITUSHÜVITISE(nn dekreediraha).

Laps sünnib. Registreerisid sünni.
Teed avalduse Tallinna toetuse jaoks.


Teed Pensioniametile 2 avaldust:
1.
PERETOETUSTE avaldus,
millega saad
RIIKLIK SÜNNITOETUS (ühekordne) 320 eurot
ja saad
LAPSETOETUS (igakuine) 19,18/eurot, lapse sünnist tema 16a(edasiõppimisel 19a) saamiseni
ja pärast vanemahüvitise lõppu saad sama avaldusega LAPSEHOOLDUSTASU 38,35/kuus, lapse 3a saamiseni .

Peretoetused on veel näiteks üksikvanema lapse toetus, ajateenija lapse toetus jne



2.
VANEMAHÜVITISE(lühend VH, rahvakeeli emapalk) avalduse
võid teha siis kohe aga pead tegema hiljemalt enne rsp(dekreedi) lõppu.

VANEMAHÜVITIS on see igakuine raha, mida nüüd saama hakkad kui dekreet läbi. Kuu algul (8.-9.) eelmise kuu eest tagantjärele, I kord päeva täpsusega. Saad seda kokku 435 p eest (14,4 kuud)

VH saavad nii töötud, kellel polegi tööandjat kus lapsehoolduspuhkust vormistada, saavad õpilased, üliõpilased, saavad töötajad kes ei jäägi lapsehoolduspuhkusele
st
VH saamiseks pole vaja lhp-le jääda, võid dekreedi lõppedes hoopis tööle tagasi minna, VH saad ikka (v a juhul kui väga suurt palka saad...)



LAPSEHOOLDUSPUHKUS on töötaja õigus (esitab tööandjale avalduse) säilitada töökoht aga tööl mitte käia. Seda võib kasutada 1 lapsevanem korraga ja kuni lapse 3a saamiseni. Kuni lapse 3a saamiseni võid ka lhp lõpetada ja tööle minna, avaldus 14p ette, või uuesti lhp-le jääda, avaldus 14 p ette.
 
Sinilill 17. august 2012, kl 09.47
Suured tänud laia vastuse eest.
Mul on aga mõned täpsustavad küsimused.

Tähendab kui sünnituseelne puhus ja dikreet on üks ja sama asi (kokku 140 p), siis kui ma lähen dikreeti alatest 8.03.2013, siis minu dikreet lõpeb ju 26.07.2013 (8.03+140p) ja augustis ma juba saan esimese VH 27-31.08.2013 perioodi eest?
Selega ka VH lõõp peaks olema ikka 4.10.2014 (26.07+435p)?

Juhul kui oleme abikaasaga ikka mõlemad Tallinna registris enne lapse sündi ja üks meist vähemalt aasta ning mina arvel enne 12.n siis saame lisaks riikliku sünnitoetusele 320, igakuisele lapsetoetusele 19,18 (kuni 16 (19) eluaastani), igakuise lapsehooldustasule 38,35 (kuni 3a saamiseni) veel ka 160+160 Tallinna toetust?
Kust võiks oma staatuse ülekontrollida?

Kas siis tööandjale võin esitada lhp avalduse koos sünnituslehega või millalgi enne (n. juba koos soovitava puhkuse avaldusega)?

Ja veel üks. Kui laps sünnib mõni aeg enne tähtaega, kas see nihutab ka VH väljamaksmise?

Ette tänades
 
Sinilill 17. august 2012, kl 11.00
...üks veel
Kas ma sain õieti aru VH netto arvutuse käigust, ehk kuus ma saan kätte:

(365p "-"MIINUS haigus- ja/või hoolduslehe päevad) "/"JAGADA 30 "x"KORDA aasta netto tulu
 
ametnik 17. august 2012, kl 11.53
Jah, rasedus-sünnituspuhkus(rahvakeeli dekreet) on üks 140-päevane periood, mis ei jagune spetsiaalselt enne ja pärast sünnitust. Lihtsalt alguse valib iga naine ise, vahemikus 30 kuni 70p enne tähtaega, st kas 30, 31, 32...69 või 70p enne.
Maksab Haigekassa. Korraga 140 p eest.

Kasulik on minna hilja, võimalusel alles 30p enne:
*saad kauem palka
*teenid rohkem puhkust
*laps VH lõppedes vanem

Kui jääda dekreeti 8.märts siis 140 p pärast on 25.juuli (mitte 27.).Loendades on 8.märts esimene, 9.märts teine jne päev st 8. k a

lugesin esialgu valesti, vabandust

I VH saad 8.-9.august ja 26.-31.juuli eest

VH lõpp on 3.oktoober 2014

Jah, kui te olete enne lapse sündi abikaasaga mõlemad Tallinna registris ja vähemalt üks teist (või mõlemad)
vähemalt 1a lapse sünniks ja ema rasedana arstil enne 12.nädalat esmakordselt,
on õigus Tallinna toetusele:
lapse sünni järel 160
ja
1a sünipäeva järel 160 (muidugi peate nii teie kui laps olema tema 1a saamiseni edasi Tallinna registris).

Kui te ei tea, millal Tallinna registreerusite, kontrollige e-riik oma registrijärgset elukohta.

Lapsehooldustasu(38,35) algab VH lõpust.

Lhp avaldust ei saa esitada tööandjale koos sünnituslehega. Lhp-le jäämise eelduseks on lapse olemasolu ja registreerimine st lapsel peab olema NIMI ja ISIKUKOOD, mis kantakse avaldusele. Avalduse võib teha kohe kui sünd registreeritud aga PEAB tegema hiljemalt 14p enne rsp(dekreedi) lõppu

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin kasutada lapsehoolduspuhkust alates 26.juuli 2013.a kuni.../lapse 3a sünnipäev/, oma lapse.../lapse ees- ja perekonnanimi, isikukood/ 3aastaseks saamiseni.

kuupäev
allkiri

See, millal laps dekreedi ajal sünnib ei muuda midagi ega mõjuta ei VH algust ega muud. Sündigu või dekreedi I päeval või tähtajast mitu nädalat hiljem.

Dekreedilehel on algus- ja lõpupäev, see 140p makstakse kohe algul välja.
VH algab dekreedi lõppedes ja see kuupäev ei saa kuidagi enam muutuda kui oled juba dekreeti jäänud.

Ainult kui laps sünnib varem, sa pole veel dekreeti jääda jõudnud, siis algab 140p dekreet sünni päevast ja siisnihkub ka selle lõpp ning VH algus.

EI, loomulikult tehakse arvutused, sh ka VH arvutus BRUTO, mitte neto!

aasta 2012 sotsmaksustatud töine kogutulu bruto jagada 365-töövõimetuspäevad= VH päevaraha bruto

Korrutades 30 saad kuu VH bruto.

Sinu soovil(linnuke VH avaldusse) on 144 tulumaksuvaba ja 21% tulumaksust läheb ülejäänult.

Neto arvutus pole täpne, sest palgalt läheb maha ka pensionisammas ja töötuskindlustusmakse, VH-lt mitte.


küsi
 
Sinilill 17. august 2012, kl 12.53
Suured tänud täpsustamast.
Nüüd tundub arusaam ka saadud.
 
Ann 21. august 2012, kl 13.25
Tere!
Olen siin küll palju lugenud, kuid päris täpseid enda kohta käivaid vastuseid pole saanud.

Tahaksin teada järgmisi asju:
• Jään dekreeti arvatavasti 10. detsembril ja VH arvutatakse 2012. a põhjal. Kas VH arvutamiseks kasutatakse kõiki tööl käidud päevi (haiguslehti ega muud pole töölt puudunud, vaid puhkus) ehk siis 343 päeva või ikkagi ainult 10 kuud nagu sotsiaalministeeriumi lehel lugesin? Ehk siis kas on mõtet tööl veel pingutada või või läheb VH 31. okt lukku (sünnitähtaeg 23. jaan 2013)?
• Kas dekreedi ajal saadud palk läheb ka VH arvutusse või kui lähen nt 1. dets dekreeti, aga palk eelmise kuu eest laekub alles 5. dets, siis seda ei arvestata ja kui see nii on, kas saab tööandajat sundida kuidagi palka viimasel tööpäeval (enne dekreeti) maksma?
• Kas on õige, et pedagoogid puhkavad n-ö ette, ehk 2012. a kogu puhkuse sain juba suvel ja 2013. aastal jätkuva dekreedi eest praegu ette võtta puhkust ei saa, vaid alles siis kui tulen lapsehoolduspuhkuselt?
Tänan!
 
ametnik 21. august 2012, kl 15.18
Ann-

VH arvutatakse PÄEVA TÄPSUSEGA st aasta 2012 kogutulu jagatakse 365-töövõimetuspäevad(dekreedipäevad) st
kasulik on töötada ja minna dekreeti alles 30p enne tähtaega st 24.detsembril.

Nii saab kauem palka,
nii teenib välja rohkem puhkust,
nii on laps VH lõppedes kõige vanem.

KASULIK ON ka paluda detsembri palk avansina detsembris(kui muidu oleks palgapäev jaanuari algul), nii suureneb aasta keskmine st VH

Jah, ka dekreedis olles kätte saadud palk suurendab aasta keskmist st läheb arvesse, kui laekub 2012.
Seega kui 1.-23.detsembri palga saad detsembris, läheb arvesse, kui jaanuaris siis mitte.
Tööandjat pole vaja sundida vaid on viisakas küsida:
teed AVALDUSE ja palud detsembri töötasu avansina xx.detsembril.

Ei, ei ole n ö ette puhkamist. Puhatakse aasta jooksul KÄESOLEVA AASTA puhkuse
st
2012 suvel perioodi eest 1.jaanuar kuni 31.detsember 2012.

Aga see on küll tõsi, et 2013.a eest ette 2012 ei pea tööandja puhkust andma. Aga võib, kui kokku lepite.

Samas on äkki ok kui see puhkus jääb ootele?
 
Ann 21. august 2012, kl 15.42
Suur tänu vastuse eest!
Täpsustaksin veel üht asja.

"VH arvutatakse PÄEVA TÄPSUSEGA st aasta 2012 kogutulu jagatakse 365-töövõimetuspäevad(dekreedipäevad) st
kasulik on töötada ja minna dekreeti alles 30p enne tähtaega st 24.detsembril."

Kas saan õigesti aru, et VH keskmise arvutamiseks lahutatakse ikka 2012. a dekreedi päevad ehk 365-8, kuid kogutulusse arvutatakse ka sissetulek, mille saan näiteks 31. detsembril?
 
ametnik 21. august 2012, kl 17.42
Jah,
365-st lahutatakse aastasse 2012 jäävad töövõimetuspäevad (kui haiguslehel pole olnud, siis 8 dekreedipäeva antud näite puhul).
Jah, arvesse läheb ka dekreedi ajal (oluline, et 2012) makstu, näiteks 31.detsember sulle makstav töötasu detsembri eest (või aastalõpupreemia ka lisaks), mille tööandja deklareerib siis detsembri väljamaksena.
Kui laekub jaanuaris, ei lähe arvesse.
 
To Ann 21. august 2012, kl 22.24
Kui sa oled otsustanud minna 10.dets dekreeti, siis nii teegi. See teeb täpselt sama välja kokkuvõttes rahaliselt, ei ole midagi kasulikumat minna 30 p enne (rahaliselt on tulemus sama, kasu on seal ehk vaid selles, et laps on siis VH lõppedes veidi vanem, aga samas pead praegu see-eest kauem suure kõhuga tööd teha rügama).
Näide: Teenid 1000€ kuus, aastatulu oleks siis 12000€

1) kui lähed 10.dets dekreeti, siis teenid detsembris 9 päeva eest ehk siis kuupalk tuleb jämedalt arvutades: 1000/31=32,2*9=290€
Seega aastatulu 11290. Töövõimetuspäevi 31-9=22, seega 11290/(365-22)=11290/343=32,9€

2) kui lähed 24.dets, siis kuupalk 23 p eest, 32,2*23=741€
Seega aastatulu 11741€. Töövõimetuspäevi 31-23=8, seega 11741/(365-8)=11741/357=32,9€

Seega rahaliselt ei mingit kasu, et kauem palka teenid.
 
ka õpetaja 22. august 2012, kl 12.05
Ise õpetajana (sain aru, et ka Ann seda on) eelistaksin küll töötada kuni 24.detsember
st
korralikult veerandi ära lõpetada ;)

Samuti tean, et kuna 1a4k nagunii sõime ei võeta, 1a6k on pisutki võimalust ja
koos lapsega kauem ok raha saada on igati kasulikum st see, et "rahaline" periood pärast sündi on pikem
siis
võimalusel dekreeti alles 30p enne tähtaega!

Otsene rahaline kasu ei ole mitte eelmise vastaja mõttekäigus.

Kasu on rohkem välja teenitud puhkusepäevi
ja
laps vanem VH lõppedes
ja

otsene kasu on, kui detsembri palk saada kätte detsembris (mitte jaanuari palgapäeval)
 
To ka õpetaja 22. august 2012, kl 14.26
Detsembri palk ongi arvutustes arvestatud 2012.a kogutulu hulka ehk siis kui sa päriselt ka õpetaja oleks ja natuke arvutada oskaks, siis oleksid ka sellest ise aru saanud:)) Ehk siis loomulikult tuleb palk kätte saada detsembris ja seda on ka arvutustes kenasti arvestatud!

Lisaks pole Annil mingit vahet ikkagi ja ta võib vabalt enne seda jõulueelset stressi töölt juba 10.dets jalga lasta, kuna õpetajatel on nii ehk nii suvi vaba ja laps saab tal 1a 4k vanuseks 23.mai ja (1a 6 kuuseks 23.juuli). Vaevalt et mai lõpus enam õpetaja tööle naaseb kui veerand täpselt ilusti lõppeb ja lastel suvevaheaeg algab. Kangesti tundub, et ametnik targutab siin võõra nime all ja surub endiselt kõigile oma "30 p enne tähtaega kõige kasulikum" juttu peale...
 
liina 22. august 2012, kl 21.45
Küsimus ametnikule,
kui tähtaeg 13. november 2012, siis dekreedile minemise viimane aeg 13. oktoober,mis on laupäev? Millal on siis kasulikum vormistada dekreedi algus. Kas reede 12. okt, või esmaspäev 15. oktoober, et päevades ei kaotaks.
 
ametnik 23. august 2012, kl 13.45
Päevades ei kaota, kui jääda 12., 13. või 14.
St Haigekassa maksab KÕIK nädalapäevad, ka L ja P.

Rsp-le (dekreeti) PEAB minema VÄHEMALT 30p enne tähtaega
st
kui tähtaeg on 13.november
siis
HILJEMALT 14.oktoober (mis on pühapäev)

Jah, rsp algus võib vabalt olla P, ei pea olema tööpäev.

Jäädes alles 15.oktoober ei ole see 30p vaid on 29p enne tähtaega ja rsp on siis mitte 140 vaid 139p(1p võrra vähem, sest hilinesid minekuga 1p)
 
märtsipõnn 23. august 2012, kl 17.35
Tere ametnik! Oled üks ütlemata tubli inimene, et siin teisi aitad!
Ka mina pean abi paluma, et veidike oma tulevikuplaane paika panna. Nimelt, sünnitustähtajaks on praegu määratud 08.03.2013. Dekreeti plaanin jääda 30 päeva enne tähtaega ehk siis 6 veebruar? 2012 aastast on mul välja võtmata 12 puhkusepäeva. Kas mängib kuidagi välja, et saaksin koju jääda juba 02.01.2013? 2013 aasta osa puhkusest peaksin ju saama ka aasta alguses välja võtta, umbes 17 päeva (aastas 35 päeva puhkust saada)? Minu arvutust mööda see vist päris ei õnnestu, ehk siis ei saa jaanuarikuu puhkuseraha detsembris kätte. Millal mul oleks kõige varem ja kasulikum koju jääda?
Suured tänud juba ka ette!
 
ametnik 23. august 2012, kl 20.37
Kasulik oleks saada puhkusetasu 2012.a lõpus(viimastel päevadel) aga puhata 2013.a

nii suurendab laekuv puhkusetasu 2012.a keskmist st nii sinu sünnitushüvitist(dekreediraha) kui ka VH
ja
nii saad turvaliselt kodus olla, puhata, kuid dekreeti minna võimalikult hilja.

Mina jätaksin nii 2012.a 12 puhkusepäeva kui ka 2013.a väljateenitava(perioodi eest 1.jaanuar 2013 kuni dekreedi lõpuni) st 6 k puhkuse e 1/2 sinu põhipuhkusest e 17 p VAHETULT enne dekreeti ja teeksin tööandjale vastava puhkuseavalduse
sest
aasta 2013 puhkus muutub väljanõutavaks 1.jaanuarist 2013, sulle sobivalt

Seega kui puhkusele jääda hoopis 3.jaanuarist(või kas või 1.jaanuarist) ja dekreeti minna 1.veebruar ning dekreet lõpeb 31.juuni sis kõik ok.

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin kasutada põhipuhkust 29 puhkusepäeva vahetult enne rasedus-sünnituspuhkusele jäämist. Puhkust soovin alates 3.jaanuar 2013.a kuni 1.veebruar 2013.a (või 1.jaanuar kuni...).

kuupäev
allkiri


Ja kontrollida, et tööandja on teadlik, et puhkusetasu peab laekuma eelviimasel tööpäeval enne puhkust st detsembris!
Ja kontrollima, et see oleks 28.detsember arvel(siis saab veel üle küsida ja 31.kätte, kui miski valesti).
Kui on võimalik, võiks küsida ka detsembri palga avansina detsembris(kui muidu on palgapäev jaanuaris).
 
märtsipõnn 24. august 2012, kl 10.43
Tänan abi eest:)

Üks küsimus veel. Kui ma puhkusel olen 02.01.2013-01.02.2013, siis dekreeti jääksin 04.02.13 ehk siis 32 päeva enne mitte 30. Kas see oleks siis ok?
Avansi maksmist uurin.

Aitäh veelkord!
 
ametnik 24. august 2012, kl 12.58
Ikka on ok. Rsp-le jääda võib 30, 31, 32, 33...70p enne tähtaega.

Lihtsalt üldjuhul soovitatakse 30 p enne tähtaega
aga
antud juhul on mõni päev varem jääda hoopis kasulikum, nii saab puhkusetasu 2012.aastasse.
 
Ihiii 24. august 2012, kl 14.46
"kõige kasulikum on dekreeti jääda ALATI alles 30 p enne tähtaega" ja nüüd siis äkki "lihtsalt üldjuhul soovitatakse 30 p enne tähtaega" :D
 
. 26. august 2012, kl 20.48
Kui ei ole erijuhtumeid st aastanumbri vahetut, siis ongi ALATI soodne 30p varem.

Antud juhul on eriolukord;)

Äkki annaks siis isenõu, mitte ei noriks ega kommenteeriks, kulla lhiii
 
ma 30. august 2012, kl 09.02
Tere,

on minu arusaamine õige ehk siis:

sünnituskuupäev 2.02.2013, dekreeti tahan jääda 30p enne ehk siis 2.01.2012
Puhkuste osas:
1)saan võtta 2012 väljavõtmata puhkusepäevad 4
2)ning mul on võimalik dekreedi 140 päeva eest (28 päevane põhipuhkus) saada 11 päeva puhkusetasu, mis kantaks 2012 dets kontole
 
ametnik 30. august 2012, kl 13.20
ma-
Kui tähtaeg on 02.02.2013, siis viimane hetk rsp-le(dekreeti) jääda on 3.jaanuar 2013.

Mitte 2. (jaanuaris on nimelt 31 mitte 30päeva)

Jah, õigus on saada 2012.a kasutamata puhkus, sinu andmetel 4 päeva.
See ei saa kattuda dekreediga, seega peab puhkus lõppema 2.jaanuariga.

Ei, puhkusetasu dekreedi eest ei kanta sulle detsembris arvele. Puhkusetasu ei tohi maksta, kui sa puhkust ei kasuta (v a lõpparvega st töölt lahkumisel).

Sa võid tööandjat paluda see 11 puhkusepäeva liita kasutamata 4päevaga ja puhata siis 15p
aga
kuna tegu on 2013.a eest puhkusega, siis tööandja võib vabalt keelduda st nõuda 2013.a puhkust saab alles 2013.aastal.

2013.aastasse enne dekreeti sul 15 puhkusepäeva kuidagi ei mahu.

Kui tööandja keeldub, jääb 2013.a eest puhkus reservi, see ei aegu.
saad VH lõppedes lhp katkestada, puhkuse võtta
või
jätad lausa pärast lhp lõppu.
 
Kusimus 31. august 2012, kl 11.52
Mul selline kusimus vanemahuvitise kohta. Olen tootanud 01.01.12 - 30.06.12 Latis, ametlikult ja hea palgaga, alates 01.07.12 tootan Eestis, dekreeti plaanin minna 30p enne oletatavat sunnikuupaeva. Seega vanemahuvitist arvestatakse 2012 aasta jargi. Kusimus ,kas mul arvestatkse ainult Eestis teenitud tulu alusel voi on kuidagi voimalus ka Lati palka arvestada?
 
Kusimus 31. august 2012, kl 11.54
Kusimus Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mul selline kusimus vanemahuvitise kohta. Olen too
> tanud 01.01.12 - 30.06.12 Latis, ametlikult ja hea
> palgaga, alates 01.07.12 tootan Eestis, dekreeti
> plaanin minna 30p enne oletatavat sunnikuupaeva. S
> eega vanemahuvitist arvestatakse 2012 aasta jargi.
> Kusimus ,kas mul arvestatkse ainult Eestis teenit
> ud tulu alusel voi on kuidagi voimalus ka Lati pal
> ka arvestada?

Eeldatav sunnikuupaev on 29.11
 
ametnik 31. august 2012, kl 14.36
Arvestatakse (kuna tegu EL riigiga) nii, nagu oleksid Lätis töötatud kuudel saanud sama palka mis eestis keskmiselt.

Vt
http://www.sm.ee/sinule/perele/vanemahuvitis.html

Vanemahüvitise arvutamine eelneva töötamise korral Euroopa Liidu liikmesriigis

Vanemahüvitise suuruse arvutamine, kui hüvitise taotleja on hüvitisele õiguse tekkimisele eelneval kalendriaastal töötanud Euroopa Liidu riigis, Norras, Liechtensteinis, Islandil või Šveitsis toimub vastavalt Euroopa Liidu määrusele 883/04. Määruse kohaselt arvestatakse eelnimetatud riikides töötatud aega samaväärselt nagu inimene oleks töötanud Eestis, st eelmisel kalendriaastal Eestis makstud sotsiaalmaks loetakse makstuks ka teistes riikides töötamise ajal. Teises riigis reaalselt teenitud tulu hüvitise suuruse arvutamisel arvesse ei võeta.

Näiteks töötas lapsevanem eelmisel kalendriaastal 6 kuud Eestis ja 4 kuud Soomes. Tema keskmine kuutulu arvutatakse Eestis saadud töötasu alusel, näiteks on see 766,94 eurot. Eeldatakse, et 766,94 eurost kuutulu teenis vanem ka Soomes. Vanemahüvitise suuruse arvutamiseks korrutatakse 10 töötatud kuud keskmise tuluga ja jagatakse aasta kalendrikuude arvuga: 10 x 766,94 / 12 = 639,12 eurot.

Kui lapsevanem töötas eelmisel kalendriaastal teises EL riigis ning Eestis tal tulu puudus, määratakse vanemahüvitis alampalga suuruses.

Erandina rakendatakse soodsamat kohtlemist emale, kes eelmisel kalendriaastal töötas ainult teises EL riigis, kuid vanemahüvitisele õiguse tekkimise aastal töötas Eestis ning jäi Eestis rasedus- ja sünnituspuhkusele. Sel juhul loetakse teises riigis saadud töötasuks sama aasta keskmine tulu Eestis.
 
Laura 31. august 2012, kl 15.31
Seoses välismaal elamise ja vanemahüvitisega - siirdun sügisel paariks kuuks teise EL-i riiki õppima ning sellega seoses peatasin töölepingu (siiani olen olnud 2012 a. täiskohaga tööl). Üsna pea selgus aga, et järgmisel kevadel tuleb meie perre beebi. Kas on mingi võimalus, et välismaal veedetud õpingute aega ei võeta arvesse (ehk hakkaksin saama vanemahüvitist justkui oleksin aasta lõpuni tööl olnud) või jagatakse sel juhul sotsiaalmaksuga maksustatav tulu siiski 12 kuuga (ehk hakkan saama oluliselt väiksemat vanemahüvitist, sest viimastel kuudel tulu puudub)?
 
ametnik 31. august 2012, kl 17.59
Jagatakse 12 kuuga st varianti, et arvesse mõnda kuud ei võeta pole, kui just pole tegu töövõimetusperioodiga (haigusleht)
ehk siis
saad väiksemat VH kui saanuks aasta lõpuni töötades.

Kui suundud EL liikmesriiki ja seal on võimalus töötada ka vt eelmine vastus.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!