Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
Jaana 03. veebruar 2012, kl 14.44
Selline küsimus, et mul on tähtaeg 31 august. Mis ajal peaks minema dekreeti? Kuna töötan soomes, siis palganr lepingus on eesti miinimum. Sellele lisanduvad küll lähetusrahad, aga mis summa järgi vanemahüvitist ja dekreedirahasid arvutatakse?
 
ametnik 03. veebruar 2012, kl 21.41
Kui töötad ametlikult Soomes ja Soome tööandjale, siis ei kehti sulle Eesti rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) ega VH.

Uuri KELA-st, kuidas Soomes on emapuhkus, toetused jne

Kui tööandja on Eesti firma, siis
tuleb lomulikult minna dekreeti, sest vaevalt sa töötad sünnituseni. Hiljemalt 30p enne tähtaega st juuli lõpus.

Dekreediraha on eelmise st 2011.a keskmine VH ka.

Vt sinu eest tasutud sotsmaks töiselt tulult aastal 2011 (oma pangalingi kaudu ) ja arvuta.

Kui lepingus on alganr vähemalt 290, saad miinimumpalga alusel ka siis, kui tegelik keskmine väiksem.
 
Segaduses 07. veebruar 2012, kl 10.54
Ma lugesin peaaegu kõik jutud siin läbi, aga veel suurem segadus on mu peas. Tähtaeg on mul juuli keskel. Dekreeti lähen 30p varem. Aga mulle on segane see puhkuste asi. Mu raamatupidaja ütles, et ma saan enne dekreeti minemist iga töötatud kuu eest 2012 aastal 2,33p. Dekreedis oleku ajal lisandub iga oldud kuu eest 2,33 päeva. Siin saab mul mõistus otsa. Jaan-mai saan puhkusepäevi 11,65. Millal ma saan dekreedis oleku puhkust välja võtta? 2012 dekreedi puhkuse päevad peab ju 2013 jooksul välja võtma, 2014 ei kehti need enam ju? Ja siin kuskil oli kirjas et saab veel lisa 11p puhkust millegi eest? Ühesõnaga, ma ei saa aru :(
 
Kristi 07. veebruar 2012, kl 19.02
Kas dekreeti PEAB jaama 30 paeva varem? Kui ma tahaksin oma dekreedi loppu venitada 2013 aastasse ja laheksin dekreeti nt 20 paeva enne tahtaega, kas siis see on seaduse vastane?
 
ametnik 07. veebruar 2012, kl 20.54
Segaduses-

aastal 2012 on sul õigus saada aasta 2012 puhkus, rasedana on see õigus sul puhkusegraafikuväliselt vahetult enne rsp(dekreeti).
Loomulikult kui soovid.
Võid puhkuse jätta ka pärast VH lõppu või lausa lhp lõppu. Lhp ajaks puhkuse aegumine peatub(tööleping on peatatud) st ilma ei jää.Võid võtta 2012.a puhkuse alles lhp lõpetades, kas või 2015.a(lapse 3a saamise järel).

Kui sinu põhipuhkus on 28päeva, annab iga kuu aastast 2012 sulle 28:12=2,33 puhkusepeva. Töötatud kuu, korralise puhkuse kuu ja rasedus-sünnituspuhkuse e nn dekreedi kuu, sest rsp kui töövõimetusperiood annab samuti puhkust.

Kui lähed dekreeti juuni keskel, lõpeb dekreet oktoobri lõpus
st
2012.a puhkust "teenid tasa" 10 kuu eest e kokku 23 puhkusepäeva(need 140päevase st 4,6 kuu dekreedi eest kogunevad 11 puhkusepäeva on juba selle 23 sees, sest4,6 kuud x 2,33=11 puhkusepäeva)

Kui soovid puhkuse välja võtta,
teed
mai algul (vähemalt 14p enne puhkusele jäämist) avalduse,

võtad 23 p puhkust ja puhkusele järgneval päeval algab dekreet.
 
ametnik 07. veebruar 2012, kl 20.58
Kristi-

kui dekreeti jääda hiljem kui 30p enne tähtaega, siis ei saa dekreeti 140 päeva vaid viivitatud päevade võrra lühemalt
ja
ka raha siis vähemate päevade eest

st
see ei muuda kahjuks dekreedi lõppu hilisemaks, kui lähed hiljem kui 30p enne tähtaega.

Valida aastal 2013 lõppemise saad juhul, kui sünnituse tähtaeg ei ole varasem kui 13.september
 
Triinu 08. veebruar 2012, kl 01.39
Tere Ametnik!
Minul selline küsimus et olen 2011 aasta augustist saadik tööl töövõtu lepinguga ja töö poolt haigekassat ei ole. Oletavalt peaksin ma minema dekreeti 26.märts.2012 kas mul on õigus saada dekreetrahasid?
Kuigi minu palgast võetakse maha sotsmaks.
Ettetänades Triinu!!!
 
ametnik 08. veebruar 2012, kl 11.27
Kui oled tööl nii pika töövõtulepinguga, siis pead olema tööandja poolt kindlustatud st mida tähendab 2töö poolt haigekassat ei ole"?
Ravikindlustuse seadus annab kindlustuse:
*üle kolmekuulise võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kes pole füüsilisest isikust ettevõtjad ning kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna

Milline ravikindlustus sul siis on? Riigi poolt?


Kui ravikindlustus töötajana puudub, siis rasedus-sünnituspuhkusele(dekreeti) minna ei saa ja sünnitushüvitist(dekreediraha) ei maksta.

Pöördu tööandja poole ja lase korrektne kindlustus vormistada, siis saad dekreeti minna ja dekreediraha.
 
Triinu 08. veebruar 2012, kl 15.02
Haigekassa on jah riigi poolt.
Ja ma olen tööl õhtuses vahetuses 4,5 tundi.
Tööandja ei vormista miskipärast meile korralikku kindlustust, aga miks seda ma ei tea kahjuks.
 
Triinu 08. veebruar 2012, kl 15.06
Ja palka saan ma täpselt nii palju kui ma kuus endale ise välja teenin. Töökohaks mul siis Müügimeistrite AS õhtune vahetus. Miinimum palka ei saa ma seal kunagi kätte. Aga makse maksan ikka.
 
Segaduses 08. veebruar 2012, kl 15.11
Aitäh Sulle ametnik :)
 
ametnik 08. veebruar 2012, kl 15.22
Triinu-
sel juhul sa dekreeti minna ei saa ja dekreediraha ei maksta.

Lõpetad lepingu. VH algab lapse sünnist ja kestab 18k.
 
inger 12. veebruar 2012, kl 09.38
tere ametnik!

teemad kõik loetud :-)
tähtaeg mul oktoobri lõpp, kavatsen töötamise lõpetada 30päeva enne lapse sündi.
tööle läksin ka oktoobri lõpp eelmisel aastal. kas mul on õigus saada siis enne lapse sündi 28 puhkusepäeva?
ühesõnaga 30p enne lapsesündi(nn.dekreet) ja 28päeva enne seda puhkust?või saaksin puhkust ainult nende kuude eest, mil tööl olen olnud?

ehk saite aru:-)
terv.inger
 
ametnik 12. veebruar 2012, kl 18.26
Tööle asusite oktoobri lõpp 2011?

Sel juhul on saada 2011.a 2 kuu puhkus(november, detsember) ja lisaks kogu 2012.a puhkus(jaanuar-detsember)

sest ka rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) annab puhkust ning kogu 2012.a te töötate või olete dekreedis
st
saada on kokku 14 kuu puhkus

kui põhipuhkus on 28 p siis
14 x 2,33= 32,62 st 33 puhkusepäeva
 
inger 14. veebruar 2012, kl 08.25
tänud ametnik.
nüüd selline küsimus veel.
tähtaeg 20.oktoober 2012 umbes.
kui tahaksin tööl käia kuni oktoober, kas siis vanemapalka hakatakse arvestama 2012 a eest, kuna dekreet lõppeb siis jaanuaris 2013? mille järgi arvestatakse dekreedirahasid?
tänud.
 
ametnik 14. veebruar 2012, kl 21.12
Tööl saad käia kuni 18.september k a, dekreeti alates 19.september (30p enne tähtaega),
dekreedi lõpp siis 13.veebruar 2013.

Isegi kui ei täida seadust ja lähed dekreeti alles 1.oktoober lõpeb sinu lühem (kaotad 12 päeva ja 12 p raha)dekreet st 140-12= 128 päeva ikka veebruar 2013

st
VH määratakse igal juhul 2012.a alusel.

Kuna töövõimetusperuiood st dekreet jääb keskmise arvestusest välja siis ei saa kuidagi aru, miks sa ettenähtud 30p enne tähtaega dekreeti ei lähe.


Dekreedirahad on samuti igal juhul eelmise(dekreedi algusest vaadatuna) kalendriaasta alusel
st
kuna dekreet algab 2012 siis 2011.a alusel.
 
Kadi 15. veebruar 2012, kl 11.33
Tere,
Minul tähtaeg 22 oktoober, puhkust on välja võtta 14 päeva. 2012 aasta tulu tundub prognoositavalt suurem kui 2011. Kuna oleks mõistlik minna dekreeti,et saaks VH 2012 aasta järgi. Kas 30 päeva + puhkus või võimalus isegi varem?
 
ametnik 15. veebruar 2012, kl 15.06
Kadi-
Saamaks VH 20121.a alusel tuleb dekreeti jääda hiljem kui 14.august.

St kuna puhkus pole oluline, loeb dekreedi alguspäev siis täiesti ok on minna dekreeti 30p enne tähtaega st 22.september

Miks vaid 14p puhkust?
Kas poole (14p) 2012.a puhkusest puhkate millalgi muul ajal?
 
Kadi 15. veebruar 2012, kl 18.18
Tere,
14 päeva kahjuks on juba välja võetud.Aitäh Teile!
 
Jaana 15. veebruar 2012, kl 20.16
Kui ma jään rasedusega nn haiguslehele (kergemale tööle suunatud vms), kas siis maksab tööandja edasi minu pealt makse kui dekreet- ja muud rahad maksab riik? Väga hädasti vaja teada.
 
Jaana 16. veebruar 2012, kl 09.25
Lisaks veel seda, et töökoht asub soomes ja osad maksud maksab tööandja soome ja osad eestisse.
 
inger 16. veebruar 2012, kl 17.29
tänud ametnik.
ise loll ja roheline, ei suuda keskenduda :-(
1.dekreedirahasid arvutatakse eelmise aa keskmise põhjal.
2.puhkuserahasid viimase 6kuu keskmise järgi.
3. vanemahüvitist eelmise kalendri a järgi.
4.vh arvestusse läheb ka puhkuse ja dekreedirahad?
 
Jaana 16. veebruar 2012, kl 22.32
Juba sain targemate käest teada, et ülemus ei maksa miskit. :)
 
Mairi 17. veebruar 2012, kl 11.16
Mul tähtaeg 3 oktoober 2012a.
Et saada VH 2011 a järgi ,millal on viimane aeg minna dekreeti?
2012a puhkust on 28 päeva .Kas oleks mõistlik enne dekreeti välja võta puhkus ?
 
ametnik 17. veebruar 2012, kl 14.26
inger-

1- sünnitushüvitis (nn dekreediraha)- maksab HAIGEKASSA ja arvutab dekreedi alguse hetkest vaadatuna EELMISE KALENDRIAASTA alusel
st
kui dekreet algab 2012, on aluseks 2011.a(perioodil 1.jaanuar kuni 31.detsember 2011 sulle välja makstud sotsmaksustatud TÖINE tulu bruto
ja
jagatakse 365 päevaga e 12 kuuga, isegi kui kõik kuud ei töötanud
2.puhkuseraha maksab TÖÖANDJA ja arvutab viimase 6kuu keskmise järgi(kui töötatud on alla 6k siis vahema kuude keskmise alusel...kui tegu on fikseeritud kuupalgaga siis lihtsalt kuupalga alusel).
3. vanemahüvitist maksab PENSIONIAMET ja VH-le õiguse tekke momendile st töötajal dekreedi lõpule, töötul lapse sünnile eelnenud kalendriaasta alusel
st
kui dekreet lõpeb 2012, VH 2011.a alusel
kui lõpeb 2013 siis 2012.a alusel

ja
saadud sotsmaksustatud töine tulu jagatakse 365 miinus töövõimetuspäevad(sh dekreet)
4.VH arvestusse läheb ka puhkusetasu, lisatasu, tulemustasu, preemia jne st kõik, millelt TÖÖANDJA maksab sotsmaksu(sõiduauto kasutamise komp ei lähe näiteks)

EI, sünnitushüvitis(dekreediraha) ei ole töine tulu, seda ei maksa tööandja ja see ei lähe VH arvestusse
aga ka need dekreedikuud, mis jäävad arvutamise aluseks olevasse aastasse, need lahutatakse 12 kuust
 
ametnik 17. veebruar 2012, kl 14.37
Mairi-
selleks, et VH arvutatakse 2011.a alusel on oluline, et rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) lõpeks 2012, hiljemalt 30.12.2012 ja VH algaks 2012, hiljemalt 31.12.2012


st
sa ei saa minna dekreeti alles 30p enne tähtaega vaid pead minema VAREM, hiljemalt 13.august
mis
on täiesti lubatud(kõige varem saab minna ju lausa 70p enne tähtaega)


Kas oleks mõistlik enne dekreeti välja võta puhkus ?

Sõltub, mis mõttes.
Sinu dekreedi ja lhp ajal puhkuse aegumine peatub st see puhkus kaduma ei lähe. Võid selle võtta näiteks pärast VH lõppu(lõpetad lhp, võtad puhkuse ja saad puhkusetasu ja siis soovi korral uuesti lhp-le) või lausa lhp lõppedes (kas või pärasyt lapse 3a saamist)
oleneb, kas ja millal vajad u 1 kuu palka lisarahaks.
Need on puhkuse mitte enne dekreeti võtmise plussid: hiljem võimalus saada veel 1 kuupalk ja (pärast lhp lõppu) 1 lisakuu seaduslikult kodus.

Samas on plussid ka enne dekreeti võtmisel:
*kui tervis halvem ja soov turvaliselt juba kodus olla, mitte tööl, varem kui dekreet algab(sinul jääb küll enne sünnituse tähtaega lausa 51 dekreedipäeva mitte vaid 30)siis puhkus annab võimaluse seda teha
ja
'kui sinu viimase 6k keskmisse tuleks midagi rohkem kui põhipalk(lisatasu, preemia vms) siis võttes puhkuse enne dekreeti saad reaalse 6k keskmise alusel puhkusetasu,

hiljem saad põhipalga nr alusel
 
mairi 21. veebruar 2012, kl 21.26
Aitähh vastuse eest :D
 
Miina 27. veebruar 2012, kl 09.23
Tere

Kas ma sain nüüd õieti aru. Kui mul on eeldatav sünnituskuupäev 2012 oktoobri alguses (ca 10 kuupäev), siis juhul kui ma jään dekreeti kuu aega varem (ütleme 10. september), siis on mul võimalik saada vanemahüvitist 2012 aasta tulude järgi? Kui aga jään kaks või kolm kuud varem enne sünnitustähtaega, siis saan vanemahüvitist 2011 tulude järgi?

Ette tänades

Miina
 
ametnik 27. veebruar 2012, kl 11.52
Jah, kuna rase ise valib, kas jääb rasedus-sünnituspuhkusele(dekreeti) 70, 69, 68...30 päeva enne tähtaega
siis
aasta lõpupoole sünnitajad saavad tõesti valida, kas soovivad VH 2011 või 2012.a alusel.

Kui tähtaeg on 20.oktoober, siis
I võimalus rsp-le jääda on 70p varem e juba 11.august (rsp kestab siis kuni 28.detsember, VH algab 29.detsember 2012 ja määratakse 2011.a alusel)
ning
viimane võimalus minna on 30p varem e 20.september ja dekreedi lõpp siis 6.veebruar 2013, VH algus 7.veebruar 2013 ja määratakse 2012.a alusel: aasta 2012 kogutulu jagada u 8,6 kuuga sest dekreedi kuud jäävad välja)
 
Miina 27. veebruar 2012, kl 20.24
Aga kui töö juures on koostatud puhkusekorraldus, mille alusel saan nädalakese juulist, paar nädalat augustis ja nädala septembris+ mul on aastast 2010 mõned päevad puhkust välja võtmata, kas siis on mul põhimõtteliselt õigus tööandjalt nõuda, et nende nädalaste jupitamiste asemel antaks mulle augustis korraga põhipuhkus välja ja et septembris läheks siis juba dekreeti?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!