Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
Palun vastust 12. oktoober 2011, kl 10.42
Tere ametnik!

Mina ei ole ennem ametlikult tööl olnud ja dekreediga kokku puutunud..
Ametlikult tööleping algas käesoleva aasta jaanuaris..
Sünnitustähtaeg on järgmisel aastal 05.02.2012
Kuidas mul oleks kasulik dekreeti minna ning kas oleks ka õigust võtta puhkust, kui jah, siis kui pikalt ? Ennem pole ametlikult puhkust võtnud ning haiguselehel ka olnud.
 
ametnik 12. oktoober 2011, kl 15.38
Loomulikult, kui töötad siis on kasulik dekreeti minna. Kuidas sa muidu ette kujutad, et töötad sünnituseni?
Lausa kohustuslik on minna.


Kui tervis ok, soovitan minna 30p enne tähtaega st alates 6.jaanuar.

Puhkust on loomulikult õigus võtta. See, mitu päeva sa 2011.a eest saad, see on kirjas sinu töölepingus.

28 äkki?


Teed puhkuseavalduse vähemalt 14p enne puhkuse algust st

novembri keskel, et soovid kasutada põhipuhkust 28 puhkusepäeva.

Las raamatupidaja arvutab, millal puhkus peaks algama, et viimane puhkusepäev oleks 5.jaanuar
 
Palun vastust 12. oktoober 2011, kl 19.11
Aitäh Teile! :)
Arutan raamatupidajaga siis läbi!
 
chica 13. oktoober 2011, kl 22.50
Soovin minna dekreeti alates 1. jaanuar 2012 ja see on vähem kui 30 päeva enne sünnitustähtaega. Saan aru nii, et nende päevade võrra lüheneb siis minu sünnituslehel viibimise aeg ning hüvitis. 2011 eest on järele jäänud 7 puhkusepäeva, mis kavatsen välja võtta enne dekreeti minekut detsembris. Kas mul oleks õigus küsida ka 11 päeva 2012. a. eest puhkust ette välja enne dekreeti ?
 
ametnik 13. oktoober 2011, kl 23.11
Jah, kui keelduda minemast vähemalt 30p enne tähtaega, saab raha ja dekreedipäevi viivitatu võrra vähem.


2012.a puhkust nõuda tekib õigus 2012.aastal st alates 1.jaanuarist.
Kokkuleppel tööandjaga saab ka 2011.aastal kuid nõuda pole õigust.
 
chica 14. oktoober 2011, kl 21.49
Aitäh vastuse eest, arutan tööandjaga läbi. Samuti, puhkuserahad koos palgaga peaks välja küsima detsembris ette ?
 
ametnik 14. oktoober 2011, kl 22.15
Palka pead küsima avansina.

Puhkusetasu tuleb seaduse kohaselt maksta hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkust.

Jah, kasulik on saada hiljemalt detsembri lõpus.
 
Tere Ametnik 26. oktoober 2011, kl 20.41
Teie poolsed soovitused- olen alates 2011 aasta 3. jaanuarist ametlikult tööl olnud, töötan asenduskohal,tähtajaline leping ajani mil eelmine töötaja lapsehoolduspuhkuselt naaseb(oletatavasti 2012 a. teises pooles). Nüüd olen ise rase ja oletatav tähtaeg 4-5 juuli 2012. Töö iseloom ei ole raske. Kas on siis kõige kasulikum minna dekreeti 30 päeva enne sün. tähtaega ja enne seda võtta puhkus välja( tõenäoliselt 28p.) 2012 aasta eest? Sooviks olla võimalikult pikalt lapsega kodus et oleks igakuine sissetulek. Samas lõppeb ka minu töösuhe kui lähen dekreeti, kuna selle aja peale on tõenäoliselt ka eelmine töötaja tagasi tulemas kui ise sünnitanud olen.
 
mk 26. oktoober 2011, kl 21.11
Viimasele - sa pead puhkuse välja võtma ja dekreeti minema kindlasi enne kui asendatav töötaja tagasi tuleb sest kui tema tagasitulekul su leping lõpeb siis sa enam dekreeti minna ei saa ning oled kuni sünnituseni töötu ja peale seda hakkad saama VH esimesest päevast (kaotades aga nii 1 kuu tasu mis sa dekreedis olles saaksid). Ja 2012 sa kõiki 28 päeva välja võtta ei saa. Puhkusepäevi teenid kuni juunini 12 päeva(kui lähed 30p enne dekreeti, kui varem siis veel vähem) ja ette võtta saab ainult dekreedis oldud aja eest puhkusepäevi (11 päeva)sest peale seda hakkab lapsehoolduspuhkus mille eest puhkusepäevi enam ei arvutata. Ja kahjuks lõpeb su leping ikkagi millalgi lapsega kodus olles (kui asendatav tööle naaseb) ning VH lõppedes oled töötu.
 
ametnik 26. oktoober 2011, kl 22.41
Täpsustan-
puhkust ei pea välja võtma, kui ei soovi.
Kastamata puhkus makstakse välja lõpparvega.

Puhkust koguneb iga kuu eest 2,33 p kui põhipuhkus 28p.
Kindlasti ei soovita võtta kogu 2012.a puhkust, sest
1) sa ei teeni välja kogu aasta puhkust kuna dekreedi ajal puhkust lisandub, lhp ajal mitte
ja
2) sa ei tea sedagi, kas asendatav juba sinu dekreedi ajal ei naase st sa ei saagi lhp-le minna vaid leping lõpetatakse.

Enamsaadud puhkusetasu tuleb tagastada.

Jah, kõige kasulikum on dekreeti loomulikult minna 30p enne tähtaega.
 
... 27. oktoober 2011, kl 06.34
Kui eelmine töötaja naaseb enne kui dekreeti lähen ja minu tööleping lõpetatakse, kas sel juhul vh tasu muutub kuidagi? makstakse ju 2011 a. eest seda ikka.
 
ametnik 27. oktoober 2011, kl 15.15
Kui asendatav naaseb varem st sa pole veel dekreeti läinud, sinu tööleping lõpetatakse ja sa ei saagi minna dekreeti minna
vaid
sinu VH algab lapse sünnist ja kestab tema 18k saamiseni.

VH suurus loomulikult ei muutu, see on ju 2011.a keskmine.
 
Sairi 04. november 2011, kl 19.35
Tere,

Mul selline küsimus. Kui arsti juures käisisn, kinnitas ämmaemand, et enne ei tohi Haigekassale midagi esitada. Nüüd on seis selline, et ootan teist last, eeldatav sünnituse tähtaeg on 13.dets.2011, dekreeti tahaks minna 30 päeva enne, aga ma pole esitanud tööandjale lapsehoolduspuhkuse lõpetamise avaldust ja tööandjapoolset kindlustust pole. Kas seda on võimalik taastada nädala jooksul või peaksin hoopis dekreedist loobuma? Kuidas oleks mõistlik? Ja kas vanemahüvitis arvestatakse siiski eelmise järgi või hakkan ainult miinimumi saama? Laps sündis 26.02.2010.

Ette tänades,
Sairi
 
ametnik 06. november 2011, kl 22.02
HAIGEKASSALE ei tohi ega saa esitada SÜNNITUSLEHTE(dekreedilehte) enne rsp st dekreedi algust!

Aga loomulikult SAAB ja lausa PEAB TÖÖANDJA ESITAMA TAOTLUSE sinu töötajana kindlustamiseks ENNE KUI ALGAB DEKREET!

Selleks pead sina tööandjale esitama lhp lõpetamise avalduse loomulikult varem kui algab dekreet!
Seadus nõuab lausa 14p varem. Seda sa enam ei saa. ESITA KOHE! JUBA HOMME!
Ja palu, et ta viivitamatult taastaks sinu kindlustuse töötajaana (seda saab ta teha küll põhimõtteliselt kohe st lausa samal päeval, interneti teel).

Kui eeldatav tähtaeg on 13.detsember, tuleb dekreeti minna(et saada raha kõigi 140p eest) 13.november.

Palu, et selleks päevaks oleks kindlustus taastatud.

Kui tööandja keeldub aksepteerimast sinu lhp lõpetamise avaldust mille õigeaegselt pidid esitama juba 30.oktoober
ja alustab 14p lugemist siiski 7.novembrist ja taastab kindlustuse 14p möödudes, saad dekreediraha alates 21.novembrist
st kaotad 8p raha.

Kui laste sünnivahe jääb alla 2a6k, on õigus EELMISEGA SAMALE VH-le ja ka sünnitusejärgsed dekreedipäevad kompenseeritakse VH suuruseni ("linnuke" uue VH avalduses selle kohta)
 
Siki 16. november 2011, kl 13.31
Tere,

Kas ma olen õigesti asjast aru saanud...

Mu sünnituse tähtaeg on 16.02.2012 ja dekreeti peaksin jääma alates 17.01.2012 (30 päeva enne). Enne dekreeti sooviksin välja võtta ka 2012 aasta puhkuse (35 kalendripäeva aastas), mis koguneb enne dekreeti ja dekreedi ajal - neid puhkusepäevi on kokku umbes 15 (päris täpset arvu ma ei oska arvutada ehk...). Seega mul olekski mõttekas jääda puhkusele 2.jaan 2012? Selleks teen avalduse detsembris. Siis peaksin ka puhkuserahad kätte saama detsembris, mis omakorda tõstavad mu vanemapalka?
 
ametnik 16. november 2011, kl 14.31
Jah, kasulik on puhkusele jääda kohe 2012.a algul, siis laekub puhkusetasu 2011, tõstes nii sünnitushüvitist kui VH.

Jäädes rsp-le 17.01 (30p enne 16.02 on tõesti 17.01) lõpeb rsp 5.juuni
st
2012.a väljateenitavat puhkust on 5 kuu eest (jaanuar, veebruar...mai)
ehk
15 puhkusepäeva

seega puhkusele kas 01.01 või lausa 31.12 kui tööandja nõus

Samuti küsige detsembri töötasu avansina detsembris
ning
kui on oodata aastalõpupreemiat, siis see kindlasti välja maksta 2011
 
Margot. 16. november 2011, kl 17.25
Kui sain ametlikult tööle alles oktoobrist ja sünnitan mais , kuidas ma siis selle raha saan vms ? kuidas mul see arvutatakse ?
 
ametnik 16. november 2011, kl 19.38
Ikka eelmise kalendriaasta keskmise alusel.Ma ju ei tea, kui palju palka+puhkusetasu+lisatasu+tulemustasu sa saad oktoober-detsember, äkki vägagi palju...

Kui see keskmine (saadud töine tulu jagatakse ikka 12 kuuga, kuigi töötad vaid 3 k aastast 2011)on väiksem miinimumpalgast, saad miinimumpalga järgi.

NB!
sünnitushüvitise(dekreediraha) miinimumpalga alusel saamiseks peab töölepingus põhipalga nr olema vähemalt miinimumpalk, mitte väiksem.
 
veel üks küsimus.. 06. detsember 2011, kl 16.40
Tere ametnik,

Meil on terve jõuludeaegne periood nö kodust töötamise aeg ja tagasi kontoris peame olema alates 9.01. Dekreeti lähen ma alates 16.01. Mõtlesin, et võtan dekreedi ajal koguneva puhkuse välja alates 9.01. Kas ma võin taotluse kirjutada 9-13.01 või peab see olema 9-15.01.2012?

Tänan juba ette!
 
ametnik 07. detsember 2011, kl 21.34
Kui te L ja P nagunii ei tööta, miks siis mitte lõpetada puhkus 13. ja minna dekreeti 16.?


Loomulikult tohib.
Aga
esimesel juhul kasutad ära ja makstakse puhkusetasu 5 puhkusepäeva eest, teisel juhul 7 päeva eest.

Soovid puhkusepäevi reservi jätta?
Muidu- miks ei võta rohkem puhkust?

Õigus saada oleks ju perioodi eest kuni 3.juuni
st
5 kuu eest
5 x 2,33= 12 puhkusepäeva

kui põhipuhkus on 28p.

St võiks võtta puhkuse 2.-13.jaanuar
ja dekreeti ikka 16.

Võttes puhkuse alates 2.jaanuar laekuks 15p eest puhkusetasu 2011 ja suurendaks nii dekreediraha kui VH.
 
Eve 16. detsember 2011, kl 12.39
Ametnikule.

Minu sünnitustähtaeg on 10.05-17.05.2012. Kuidas oleks mul kõige kasulikum dekreeti jääda? Kuna ma olen tava haiguslehel, siis mul pole ju kohustust minna 70 päeva enne dekreeti vaid 30 päeva. Eelmise aasta eest puhkust saada pole aga on siis ju 2012 aasta eest? Ja veel-kuna olen haiguslehe ajal kodus ja natuke arvuti taga tööd teinud siis oleks ju kasulik see välja võtta preemia vms.

Ette tänades, Eve
 
ametnik 16. detsember 2011, kl 14.22
Kasulik ikka minna 30p enne tähtaega.

Puhkuse 2012.a eest võid võtta enne dekreeti, perioodi eest 1.jaanuar 2012 kuni dekreedi lõpp.
Aga võid jätta ka pärast VH lõppu või lausa lhp lõppu.
 
Eve 16. detsember 2011, kl 16.36
Kas on vahet, millal siis see puhkus võtta? Kas enne dekreeti või kohe 1.jaanuarist. Ma saan nii aru, et siis laekuks puhkuse raha 2011 aasta detsembris. Muidu kui minna enne dekreeti puhkama siis tööandja maksab ju puhkuserahad 2012 aastal.

Tänades, Eve
 
ametnik 17. detsember 2011, kl 19.00
Kui tööandja on nõus puhkuse andma 1. või 2. jaanuarist on see kasulik sulle.

Aga nõuda sa puhkust ei saa jaanuari algusest. Õigus õuda on vahetult enne dekreeti.
 
krissu 20. detsember 2011, kl 23.33
Tere!

Minu sünnitustähtaeg on 01.04 (oleme minu teemal ka eelnevalt arutanud). Võtan korralise puhkuse 30p alates 02.01 ning õppepuhkuse 02.02-01.03 ning siis 30 päeva rsp.
Praeguse seisuga on tööandja mulle nõus maksma vaid korralise puhkuse raha detsembris.
Õppepuhkuse raha pidavat tulema veebruarikuu eest märtsis ning avanssi ei maksta üldse, kuna ma peaksin selle vajadust põhjendama.

Küsin, et kas ja kui palju on võimalik siiski tööandjat mõjutada avansi ning õppepuhkuse väljamaksete tegemiseks detsembris?

Tänan juba vastuse eest ette.
 
MH 21. detsember 2011, kl 17.59
Viimasele: Seaduse järgi ei olegi võimalik mõjutada tööandjat maksma palga avanssi või õppepuhkuse tasu välja detsembris. See saab toimuda vaid poolte kokkuleppel ja kui sa ei suuda tööandja jaoks selle kasulikust kuidagi ära põhjendada siis saadki palga sellel kuupäeval mis lepingus ette nähtud ning õppepuhkuse rahad siis kui õppepuhkuse võtad. Mõtle parem välja mida kasulikku sa saaksid tööandjale vastu pakkuda, et ta sulle vastu tuleks (nt. aitad õppepuhkuse ajal uut töötajat juhendada aegajalt vms.).
 
K. 26. detsember 2011, kl 22.38
Sünnitustähtaeg on augustis. Kuna eelmine laps on selleks ajaks vähem kui kahe ja poole aastane, hakkan vanemahüvitist saama sama suures summas, kui sain esimese lapsega. Küsimus on: kuidas arvestatakse mulle dekreediraha, kui olin sügiseni lapsehoolduspuhkusel ning alates septembrist käin taas tööl? Kas saan dekreediraha miinimumpalga järgi?

Tänan vastamast!
 
ametnik 27. detsember 2011, kl 23.00
Jah, kui sept-dets väljamakstud palk jagada 12 kuud ei tule suurem, siis miinimumpalga alusel(kui töölepingus põhipalga nr vähemalt miinimumpalk)

ja

kindlasti dekreeti alles 30p enne tähtaega,
sest
sünnitusejärgsed dekreedipäevad kompenseeritakse VH suuruseni(st mida rohkem dekreeti jääb pärast sünnitust seda kasulikum).
 
krissu 29. detsember 2011, kl 16.05
Tere!

Täiesti uskumatu!
Täna tuli siis puhkuseraha. Olen korralisel puhkusel 2.01-2.02 14 kp 2011. aasta eest ja 16 kp 2012. aasta eest ning puhkuseraha maksti VAID 14 kp eest.
Millises seaduses on selline klausel? öeldi, et ülejäänud puhkuseraha saan veebruari alguses (so jaanuarikuu palgapäeval).
 
krissukessu 29. detsember 2011, kl 16.48
tere
küsimus - dekreeti lähen 26.01.2012, ( siis saan dekreediraha)sünnitusaeg 30 päeva hiljem st veebruarikuu lõpp.
Mis ajast nö emapalka hakatakse maksma st milliselt pean dekreediraha ära jagama, et ei tekiks pausi?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!