Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Unetute nurgake
Unetute ravist
 
unetu, klassikaline 28. november 2010, kl 03.45
Unetud? Kas kõik põgenenud kuskile üksikule saarele unetute sanatooriumisse? Või õigemini poolsaarele. Naudivad seal elumõnusid ja ravivad unetust. Kujutan elavalt ette nende omavahelisi vestluseid teemal unetusest ja selle keerulisest ravist. Pakutakse välja erinevaid mooduseid, mis une võiks tuua ja neil magada lasta 24 tundi ööpäevas. Praegused 20 tundi ei rahulda neid ometigi. Nad on kõik täiesti terved inimesed ja neil on õigus saada parimat olemasolevat ravi, mida pakutakse. Seda ka, mida ei pakuta, aga millest kuskilt loetud-kuuldud on.

Nad piinavad kenasid õdesid küsimustega erinevate ravimooduste kohta ja pärivad, kas teispool maakera saaks oma unetust ehk veelgi tõhusamalt ravida, kasutades näiteks kuumaksaetud kive ja kuumaveeallikaid. Õed naeratavad kannatlikult ja mõistvalt ning võimalusel eemalduvad kiiresti, jättes selja taha erinevate ravimooduste üle sõnasõtta astunud unetud.

Hiljem nad naasevad, et äratada oma armsad tukkuvad patsiendid, kes peaksid oma igapäevastele protseduuridele suunduma, et need mõjuksid nende unetusele lõpuks ometi tõhusamalt kui eelnevad äraproovitud ravivõtted.

Ega siestat pidavad unetud taha basseini äärest eriti oma ihuliikmeid kergitada. Üks pikemat kasvu tegelane seirab teda äratama tulnud õde pika pilguga ja mühatab omaette: "Minu naine on nii pikk ja kaalub nii palju". "Sa vist oled temast siiski paar grammi paksem, aga sellegi poolest võiks hiljem strateegiliselt tähtsatest parameetritest pikemalt rääkida." Ajab end lamamistoolilt ägades püsti ja siirdub laisalt lentsides õele järele.

Teine unetu, kes oma lamamistooli varju on nihutanud, peitub raamatu taha ja aeg-ajalt teeskleb lugemist kuigi suurema osa ajast ei seisa tal silmad lahti ja raamat vajub plartsatades basseiniäärsele sillutisele. Unetu köhatab kohmetult ja haarab taas raamatu ning mõne aja pärast see stseen kordub. Elavnemist on tema juures märgata vaid siis, kui mõni õde läheduses liigub. Koos õega liiguvad ka unetu silmad siia-sinna ning kohati ohkab ta raskelt ning hammustab huulde, sosistades piinatult omaette: "Krt, kui saaks, küll teeks...". Ilmselt peab ta silmas eesolevaid eksameid.

Kolmas unetu peaks lamama oma toolil, sest hetk tagasi ta oli veel seal. Kuid nüüd vaatab sealt vastu vaid tühjus ning norskamise asemel valitseb vaikus. Küllap ta ärkas ning läks salaja sanatooriumi nurga taha suitsu tegema. See küll õdedele ei meeldi, aga ta suudab nad oma sarmiga relvituks teha, nii et õed pigistavad selle koha pealt silma kinni.

Neljas unetu on eeskujulik patsient. Igal vabal hetkel kui teised magavad rasketest protseduuridest end välja, on temal pea raamatus või klõbistab ta sülearvuti klahve, aeg-ajalt ülestähendusi tehes ja tarkusi vasakule ja paremale puistates. Tema juures on kõik laitmatu ja korras. Öösel ei hulgu ta ringi, vaid kasutab oma voodit magamiseks. Paljud kahtlustavad, et isegi öösel on tal raamatud padja all, sest muidu poleks ju võimalik nii tark olla. Aga see kuulujutt on paraku rääkijate kadedusest tingitud väljamõeldis.

Viies unetu käib pidevalt ringi. Küll võib teda näha kuskil põõsaste vahel luusimas pilk eemalolev ja hajevil, küll unustab ta end pilvi imetlema kui neid üldse selles sinitaevas näha on, sest suurema osa ajast lõõskab seal siiski vaid halastamatu päike. Selle päikese kartuses on ta end varustanud laiaservalise suvekübaraga ja pidevalt määrib ta end kokku kõrge UV päikesekaitsefaktoriga kreemiga. Vastupidiselt teistele, kes on omandanud säravpruuni või suisa mustjaspruuni jume, on ta endiselt kahvatu, aga see ei paista teda ennast sugugi häirivat. Tal pole aega sellistele pisiasjadele mõelda, sest suurema osa ajast tassib ta endaga kaasas A4 formaadis õhukest paberipakki, millele pidevalt midagi kritseldab ja siis tüdinult häälitsedes selle kuskile unustab, sõnades omaette: "Ahh, parem lähen taon selle arvutisse". Ning kaob teistel silmist.

Kuues unetu on reipa olekuga proua. Ta on vahepeal pikka aega eemal olnud ning pole veel omandanud pea kõigile unetutele omast resigneerunud olekut. Tema kohati teravad välajütlemised raputavad nii mõnegi unne suikunu korraks ülesse, et pärast paari mitte nii teravat vasturepliiki mõne aja pärast uuesti unne suikuda.

Seitsmes unetu mässab pidevalt arvuti taga midagi teha ja tema juures käivad kõik nõu küsimas. Millise nõuga on tegu, see jääb saladuseks, aga tema juurest lahkujad on särasilmsemad ja ohkavad kergendatult. Ta on tagasihoidlik ning teda pole peaaegu üldse kuskil näha. Sageli istub ta kuskil varjulises kohas, kus teisi ei liigu ja tegeleb segamatult oma asjadega, millest suuremal enamusel aimugi pole või millest keegi nagunii midagi aru ei saaks.

Kaheksas unetu ilmub silmapiirile hilja õhtul. Kogu päevase aja on ta kuskil teiste eest varjul ning tegeleb oma tähtsate toimetustega, millest ka kellegi vist õrna aimugi pole. Tema napid sõnavõtud on korrektsed, laitmatud ja arukad. Üldse õhkub temast tolerantsi ja sõbralikkust juba miilide taha. Pole tarvis öeldagi, et ta on loomulikult kõigi lemmik.

Üheksas unetu vilgub ka härrasmehelikult vahel basseini äärsest seltskonnast mööda, kandes alati ülikonda ja läikivaid kingi. Tema rõõmsat naeratust saadab ütlus: "No on ju hää pääv!"

Ülejäänud unetud pole nii haiged, et unetu tiitlit kanda või on nad nii episoodilistes osades sanatooriumi piirkonnas liikumas, et neid ei suuda piisavalt põhjalikult ja täpselt iseloomustada. Tegelikult on asi selles, et mina olen ka klassikalline unetu ja lähen nüüd oma unetust ravima - unega loomulikult ja ei viitsi rohkem siin kribada. Andku andeks mulle need isikud, kes ülekohtuselt mainimata jäid. Kui oma unetuse ravist aega üle jääb, siis kirjutan neist ka edaspidi.
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 09.21
mnjaa, mõtlemisainet siin jagub:)
minul on viimasel ajal suured probleemid hoopis unisusega ja sooviks retsepti selle raviks!
nüüd proovin seda mõistatamismängu ka mängida:D
1.RR
2.noh
3.alissandra
4.la femme
5.panter
6.anja
7.olavsu
8.delfikass ja sabagatäht ja Rex
9.talib

episoodilised tegelased, sh. mina, helen, belly, m.
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 09.46
diip unus mul täitsa ära! ja sellega seose muutub terve tabel teistsuguseks:(
2.diip
3.noh
5.alissandra

ja nüüd oskan pakkuda ka klassikalise unetu nime-panter.
alissandra 28. november 2010, kl 10.59
Hommikust! Väga hea lugemine.:))
Vihmauss, ma pakun, et su esialgne variant on ikka õigem.:P:))
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 11.12
või kolmanda koha pärast läks rabelemiseks:)

no ma sobin tegelikult ise ka väga hästi viiendaks:) kübara muretsemine on minu käes käkitegu!
alissandra 28. november 2010, kl 11.15
Tegelikult oleks huvitav teada, keda see klassikaline kelleks mõtles, ükskord ta võiks selle saladuseloori ka kergitada.;)
 
sabagat2ht 28. november 2010, kl 11.19
jään klassikaliselt episoodilise osatäitmise juurde. vähemalt mulle isiklikult tundub nii, sest laitmatusest ja korrektsusest ei saa juttugi olla, arukusest rääkimata või kui järgi mõelda võin alissandra dublant olla. voh, seda ma olengi :D
la-femme 28. november 2010, kl 11.21
Taevas hoidku! Kelle tellimustöö see nüüd siis on? Ja mis eesmärgil? Kes on käinud meie järel luuramas, kui me külmal ajal soojal maal ravil (loe: puhkamas ja lõbutsemas ) käisime.

Meil on siin ju ainult üks inimene, kes teenib rohkem kui kulutab. Vastupidiselt ühele tuntud riigikogulasele, kes kulutab rohkem kui teenib ning kelle tegemisi ja toimetusi Äripäeva uuriv ajakirjanik ja kvalifitseeritud fotograaf - mitte mingi paparatšo - Kreeta saarel nuhkimas ja pildistamas käisid. Nüüd selgus, et nimetatud härrasmees elab hoopis naise kulul, mida meie oma endale iialgi ei lubaks.
Aga....äkki ongi nemad nüüd meid jälgima suunatud? Peaasi, et fotosid kusagilt välja ei ilmuks....
Mulle see mõte praegusel ajal sanatooriumi minna, üldse ei meeldinud, kui vastav ettepanek tehti. Mida nende pikkade ja pimedate õhtutega pihta hakata, kui und enam pole! Kuid ma ei tahtnud kollektiivi alt vedada ja nii ma kaasa läksingi.

Vihmauss, sa oled üldjoontes hästi pihta saanud, kes on kes. Ega sa äkki nuhk Albert pole?
Paar eksimust siiski on. Number viis oli algul õige, sest kes see muu ikka põõsastes luusib kui panter ja tihti siit lootusetult jalga laseb, kui plats puhas on.

Number neli mina pole. Arvasin, et see on diip ja imestasin, miks sa küll tema kui ühe silmapaistvama isiku välja oled jätnud, et ehk pead vanast ajast ta peale veel väikest vimma.....Aga asjad on tihti lihtsamad, kui algul tunduvad - lihtsalt mälu vedas alt.

Ma arvasin, et olen number kolm, sest minu lamamistool oli tihti tühi. Ma nimelt ei kannatanud seda õudset palavust kuidagi välja ja jooksin tihti basseini end jahutama. Kui ma tooli vilusse püüdsin vedada, siis sain jälle õdedelt riielda, et töötan ravile vastu. Lõiku lõpuni lugedes sain aru, et mina see siiski pole, sest ma ju ei suitseta. Pealegi pole ma nii sarmikas, et õdede pilku püüda ja sellega neid relvituks teha. Jäägu see pealegi kellegi teise hobiks!

Annan autorile andeks, et ma seekord välja jäin ja ühtlasi avaldan lootust, et edaspidi kirjutab ta minust eraldi loo!
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 11.38
ma olen oma episoodilise osaga täitsa rahul ja ei soovi mingil juhul, et must eraldiseisvat lugu kirjutama hakataks:)

ideaalis sooviksin olla lausa kahe koha vääriline(7-8)
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 11.44
lisan uue, unetute unistuste tabeli:
0. la femme
1.
2.
3.alissandra, sabagatäht
4.
5.
6.
7.vihmauss1
8.vihmauss1
9.

vabu kohti on piisavalt, kandideerige. enne kui teemaalgataja korra majja lööb:D
la-femme 28. november 2010, kl 11.53
vihmauss1 kirjutas:
-------------------------------------------------------
> ma olen oma episoodilise osaga täitsa rahul ja ei soovi mingil juhul, et must eraldiseisvat lugu kirjutama hakataks:)

Räägi, räägi, räägi - küll me kuulame!
Jutusta aga julgesti - küll me usume!:D
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 11.57
 
sabagat2ht 28. november 2010, kl 11.59
täpsustuseks ütlen kohe, 3 olen ainult siis kui saab toolilt ära olla ja mööda aeda ringi kolada. kõik, mis sarmi puutub, see jäägu alissandra täita :D
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 12.01
rõhutan veelkord, minumeele järgi on tabelis lausa kaks kohta. ja ma mahun sinna ilusti ära, seepärast pole eraldi lugu vaja!
vastupidiselt sinule, kes sa ei leia õiget kohta üles!
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 12.03
sabatäht, te peate ikka võrdselt ära jagama;)
alissandra 28. november 2010, kl 12.05
Tegelikult peaks ikka jah kolmas noh olema, sest mul pole sellist sarmi, et õdedele meeldida, pealegi ma ei kaldu mitte sinnapoole.:))) Siis tundub, et mind on jutust üldse välja jäetud ja ega ma ise ei mäleta ka, et ma oleks sanatooriumis käinud. Olin ma koomas või tõesti ei käinud? Kes küll ütleks?:)
la-femme 28. november 2010, kl 12.08
Rahu, rahu ja veel kord rahu!:)))
Tühistan tellimuse eraldi loole!
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 12.09
alissandra, ära muretse;)
kollektiivne mälu aitab.
olid kohal küll, ühest põõsast tõusis suitsu;) ise nägin
la-femme 28. november 2010, kl 12.10
Alissandra,
mulle tundub ka, et kui me lennujaamas olime, siis sind seal polnud!
Ja sanatooriumis hommikusöögilauas ma sind samuti ei näinud.
la-femme 28. november 2010, kl 12.12
Põõsas oli ju panter - ise nägin, kui ta seal pikutas ja suurest palavusest lõõtsutas!
alissandra 28. november 2010, kl 12.20
Ma ei saanudki lennukiga kuskile lennata, sest ma kardan lendamist, foobia selline noh.:))
la-femme 28. november 2010, kl 12.23
Kahju küll, Alissandra, siis sa ei saa meie soojamaa suurüritustest ka edaspidi osa võtta!
alissandra 28. november 2010, kl 12.26
Ega ma kipugi kuskile soojale maale, mulle meeldib täitsa siin ka ja tänavune suvi oli ise juba nagu soojal maal.
 
sabagat2ht 28. november 2010, kl 12.27
nii kaua, kui te siin vaidlete kohtade pärast, taandan end kiiresti episoodilisele kohale, mis enam edasi kaebamisele ei kuulu:P
 
vihmauss1 28. november 2010, kl 12.32
jah, lõppeks taandub kõik sellele: olla või mitte olla;)
alissandra 28. november 2010, kl 12.37
No ma lähen täna ühele sünnipäevale, nii et siis tekib küsimus, kas ollalllaaa või mitte ollalllaa.:)))
la-femme 28. november 2010, kl 12.38
Alissandra, sellist suve nagu tänavu tahaks veel järgmisel aastalgi!
 
õnne (ka foobik) 28. november 2010, kl 12.45
alissandra on vähemalt üks õige inimene, kes kardab lennukiga lennata, sest õhus nad ju ei püsi, tulevad kõik alla.
alissandra 28. november 2010, kl 12.53
Tegelikult saab ikka lennuõnnetustes vähem inimesi surma kui autoavariides, aga ...
 
sabagat2ht 28. november 2010, kl 12.55
ja kõige rohkem sureb inimesi voodis aga selle pärast ei hakka ju veel keegi voodit kartma :D
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!