ekm
Vaatame su juttu nats lähemalt. Sa väidad: "Vaidlus...see ju on enda tarkuse pealesurumine..."
Kui ma hakkaksin sulle vastu vaidlema, argumenteeritult muidugi ja püüaksin seda väidet kõigutada, sina aga omakorda pareeriksid seda enda argumentidega, siis me jõuaks ehk mingile ühisseisukohale, kas vaielus ikka on enda tarkuse pealesurumine või ei ole seda mitte.
Aga kui sa pead ideid egalitaarseteks, siis milleks sa enda väitega välja tulid? Ma ei tohi ju sulle vastu vaielda? Ma võin olla hoopis teisel seisukohal, aga vastu vaielda ei tohi.. Nonsenss juu!
Nüüd sellest relativistlikust seisukohast: Tõde on, et tõde ei ole.
Mõtle sellele? Kui tõde ei ole, siis ei saa ka see väide olla tõene. Lause teine pool ei ole mitte ainult vastuolus esimesega, vaid lausa välistab selle.
Budistidel on mingi sarnane tõde, mis siiski pole vastuoluline: Kellegi seisukohad ei ole kunagi tõesed- mõned on teistest vaid tõesemad.
Muidugi, nii väitmiseks peaks olema keegi, kes teab, mis on absoluutne tõde ja oskab hinnata, kumma arvamused on tõele lähemal.
Juku olevat kunagi koolist tulnud ja öelnud et sai kiita, kuna vastas õpetaja küsimusele kõige täpsemalt. Õpetaja oli küsinud, et mitu jalga on flamingol ja tema vastas, et kolm.
Ema:"Aga flamingol on ju kaks jalga?!"
Juku: "Seda küll, kuid kõik teised vastasid, et neli."
Kes olid tõest kaugemal, kas lapsed les arvasid, et flamingo on loom või Juku, kes leiutas mingi täiesti uue liigi?
Aga mõtle sellele, et kõik tõed on võrdsed, näiteks matemaatikas.. Palju on 2+2? 1;3;5;6;8.. kõik on õiged vastused juu. Või sa ostad kümnekroonise pätsi leiba ja müüja annab sulle sajasest tagasi kümneka.. see on tema tõde :)
Nee, braat, kui filosoofia ei seleta kõike, siis ta pole miskit väärt ja kui relativism vaatab häbelikult mööda täppisteadustest, siis olgu ta pealegi vääga poliitkorrektne, kuid aga ta on väär.
Kui pelmeen tähendab taignast kõrva, siis kõik muukujulised ei ole pelmeenid ja nende nimetamine pelmeenideks on lihtsalt tarbija rumaluse ärakasutamine.. mitte mingi oma tõde.. mis võrdväärne tegeliku tõega.
Ja mis sellesse oma arvamusse puutub, siis vaielustes on oma reeglid. Kui väidad miskit tõeks, siis pead seda tõestama. Kui väidad miskit arvamuseks, siis pead argumenteerima. Kui väidad miskit enda usuks.. siis uskuda võid kõike.. niiet kui sa ei tõesta ega põhjenda, siis sa räägid vaid oma usust.. Aga usk ei ole tõde.. usk on usk.. või muidu tõesta :)