Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 21. veebruar 2011, kl 14.17
katiamanda-
Keskmine sissetulek 900/krooni?
Millise 6k jooksul?

See aasta ei puutu üldse asjasse, dekreediraha arvutatakse eelmise st 2010.a keskmise alusel. Kui see puudus(olid lhp-l) siis põhipalga nr järgi töölepingus.

Ei saa aru.

Oluline on, kui üldse dekreeti on mõtet minna, et töölepingus oleks põhipalga nr vähemalt miinimumpalk st 278,02 EUR (4350 EEK) .

Muidu on mõtetu.

Sel juhul, kui tölepingus väiksem nr tasub mitte dekreeti jääda vaid hiljemalt 31p enne sünnituse tähtaega (avaldus tööandjale esitada juba 14p varem) jääda uuesti I lapsega lhp-le ja valida VH lapse sünnist tema 18k saamiseni.

Milline on sinu VH praegu st I lapsega?

küsi
 
tibi 21. veebruar 2011, kl 16.14
seega siis muid pabereid saan hiljem ka eriolukorras esitada, peaasi, et haigekassa kindlustus oleks toimiv?
 
katiamanda 21. veebruar 2011, kl 18.17
minu VH esimese lapsega oli ikka pisut suurem kui miinimumpalk.
kuus kuud enne järgmise lapse sündi on sissetulek 900 krooni(sain aru et, dekreedi raha ongi vahetult enne dekreeti jäämise kuue kuu keskmine, aga eksisin, see ikkagi ka siis eelmise järgi, kui veel vh sain)
Kas sain nüüd õigesti aru, et saan dekreedi raha 2010 aasta järgi, seega siis sama summa mis siis kui esimese lapsega dekreeti jäin?
 
ametnik 21. veebruar 2011, kl 19.55
tibi-
jah

katiamanda-
kas sa 2010.a töötasid? kas aasta keskmine töine tulu (saadud palk, puhkusetasu, preemia jagatud 12 kuud) on üle miinimumpalga?

kui sa ei töötanud vaid olid lhp-l(VH ei ole töine tulu ja ei lähe arvesse ja lhp aeg ei jää arvestusest välja) siis sa ei saa mitte kuidagi saada dekreediraha oma keskmise sotsmaksustatud töise tulu alusel 2010.a järgi

ammugi mitte eelmisega võrdset (eelmine oli kindlasti mingi muu aasta kui 2010.a keskmine)

seega sa EI SAA DEKREEDIRAHA isegi mitte miinimumpalga järgi, kui sa lähed dekreeti töölepinguga, kus põhipalga nr on 900 EEK.

selleks, et üldse oleks mõtet dekreeti minna (saada dekreediraha miinimumpalga alusel) peab dekreedi algushetkel(hiljemalt 31p enne sünnituse tähtaega) seisma sinu töölepingus põhipalgaks VÄHEMALT miinimumpalk st 278,02 EUR (4350 EEK)

Haigekassa nimelt maksab erandina neile, kellel eelmise aasta keskmine töine tulu puudub või on väike, alla miinimumpalga,
töövõimetushüvitisi (sh nn dekreediraha) miinimumpalga järgi küll, aga tingimusel, et töölepingus poleks miinimumpalgast väiksemat numbrit.

Kui sinna ilmub 278,02, mine dekreeti. 30p enne tähtaega. Saad 140p e 4,6 k eest sünnitushüvitist (dekreediraha) 1297 EUR bruto ehk 1024 EUR neto (=20 300 kr bruto ehk 16 037 kr neto)
Ja kui VH on suurem kui miinimumpalk, siis
pärast sünnitust jäävate dekreedipäevade kompensatsiooni kuni VH suuruseni (kui VH suurem kui miinimum) saad taotleda koos uue VH taotlusega. Kompensatsioon makstakse välja koos uue VH esimese väljamaksega. Dekreeti kasulik jääda hiliseimal võimalusel, s.o 30 päeva enne tähtaega, et saada võimalikult paljude päevade eest kompensatsiooni.

Dekreeti jäädes : dekreet 140 päeva + VH 435 päeva = kokku 19 kuud hüvitisi


küsi
 
katiamanda 21. veebruar 2011, kl 20.20
900 krooni sissetulekut pole töölepingust vaid lasteraha.
töötasin viimati 2009 aasta mais, juunist jäin lapsehoolduspuhusele ja sain kuni 2010 aasta detsembrini vanemahüvitist 500 eurot. Jaanuarist 2011 kuni siis järgmise lapse sünnini tööl ei käi. Seega kas sain nüüd õigesti aru, et jään 30 päeva enne lapse sünnitähtaega dekreeti ja teen veel täiendava avalduse et taodelda vanemahüvitise kompensatsiooni?
ja kuna laste vanuse vahe tuleb alla 2,6 aasta saan peale dekreedi lõppu edasi vanemahüvitist 500 eurot?
Lisan ka et mul on endiselt kehtiv tööleping kuupalgaga neto ca 500 eurot.
 
ametnik 21. veebruar 2011, kl 22.33
Lastetoetused ja lapsehooldustasud EI OLE TÖINE TULU st selles mõttes on sinu sissetulek, mis arvesse läheks dekreediraha ja VH arvutamisel NULL.

Jah, kui lõpetad lhp hiljemalt dekreedi 1.päevaks (dekreeti 30p enne tähtaega!)ja teavitad sellest tööandjat õigeaegselt (soovitavalt lausa 30p varem)
siis
a)saad dekreediraha miinimumpalga alusel e 1297 EUR bruto ehk 1024 EUR neto (=20 300 kr bruto ehk 16 037 kr neto)
b)saad VH sama, mis eelmise lapsega
c) saad koos I uue VH-ga kompensatsiooni (VH päevaraha miinus miinimumpalga alusel dekreedipäeva päevaraha) kõigi sünnitusejärgsete dekreedipäevade eest, korraga

Kuidas toimida:
Esita ca 30 päeva (hiljemalt 14 päeva) enne uue dekreedi algust tööandjale avaldus lapsehoolduspuhkuse lõpetamiseks - esimeseks tööpäevaks märgi uue dekreedi esimene päev. Tee kindlasti avaldus aegsasti, et tööandja jõuaks taastada sinu Haigekassa kindlustuse töötajana - see on vajalik dekreediraha saamiseks. Reaalselt tööle minema ei pea. Kui dekreeti minemise aeg käes, saad arstilt sünnituslehe (dekreedilehe), mille esitad tööandjale.

---

---
XXX juhatajale /nimi/


AVALDUS

Palun lõpetada minu lapsehoolduspuhkus, esimeseks tööpäevaks lugeda xx.xx.xxxx..

/allkiri/
Nimi
xx.xx.xxxx

---


Dekreeti minnes võidad:
- rahaliselt ca 1 kuu miinimummääras hüvitise võrreldes variandiga võtta VH alates lapse sünnist.
- dekreedi aja eest kogunevad puhkusepäevad (iga töötatud, korralisel puhkusel ja töövõimetuslehel oldud kuu annab 2,33 puhkusepäeva, s.t dekreet 4,6 x 2,33 = 11 päeva, kui aastane põhipuhkus 28 päeva).
- dekreedi ajal makstakse veel vanema lapse pealt lapsehooldustasu 38,35 eur (VH perioodil ei maksta lapsehooldustasu ühegi lapse pealt
 
Mia 22. veebruar 2011, kl 15.41
tere.
kuna plaan rasestuda, siis on tekkinud mõned olulised küsimused seoses dekreedi, vanemahüvitise ja muude kaasnevate asjaoludega.
minu isiklik palk on alla miinimumi, so u 3500 krooni ja kuna töötan ettekandjana siis lihtsalt juba füüsiliselt oleks väga raske kaua tööl edasi olla. olen mõelnud sellele, et minna haiguslehele kuna ilmselt minu tööandjal pole võimalik mulle pakkuda mõnda muud, lihtsamat tööd. lugedes eelnevaid postitusi tekkis kerge paanika, et mis võimalused mul on üldse saada vanemahüvitist ja kas minupuhul üldse saab olla dekreedist juttu, sest minu ametlik palk on ju alla miinimumi. kas ja mis oleks u see summa, mida ma saaksin siis haiguslehest ja vanemahüvitisest?

vb väga segane tekst aga kogu see teema on mulle veel suhteliselt uus ja alles uurin seda, oleks väga tore, kui keegi seletaks veits.
 
ametnik 22. veebruar 2011, kl 18.49
Absoluutselt mitte keegi ei saa VH alla miinimumpalga. Isegi siis, kui pole elus päevagi töötanud.

Täiskoormusega töötaja töölepingus EI TOHI olla põhipalga nr väiksem miinimumpalgast (4350 EEK bruto)!

Kui see on nii, siis
a) saab haiguslehel olles (enne dekreeti, kui töötada ei suuda) 70% miinimumpalgast
ja
b) dekreediraha miinimumpalga alusel,
ükskõik kui väike on eelmise aasta tegelik keskmine.

küsi
 
Sinilill 25. märts 2011, kl 15.03
Mul on samuti paar küsimust teemal millal on mõistlik ikkagi dekreeti minna ja kuidas selle puhkuse väljavõtmisega on.
Sünnituse tähtaeg on 28 august. Korralist puhkust 2011 aasta eest on 42 päeva. Eelmise aasta jääk on 7 päeva. Kas on mingit vahet kas jään 30 või 70 päeva enne sünnitust dekreeti? Ja kui ma tahan peale vanemapalga lõppemist võtta välja korralise puhkuse 2011 aasta eest, siis kas ma rahaliselt kaotan midagi või mille järgi arvestatakse siis puhkuse rahasid?
 
Merx 26. märts 2011, kl 09.27
Kas olen õigesti aru saanud, et kui tähtaeg on 16.september.2011, ja minna dekreeti nt 15.august, siis VH saan 2011.aasta järgi? Ja kas see on nii ka siis, kui enne seda võtan välja 14p puhkust (tervet 2011 aasta puhkust ei saa, kuna 14p on aasta alguses juba välja võetud). Ehk siis 15.august dekreeti ja 1.august puhkusele, siis VH on 2011 aasta järgi?
 
ametnik 27. märts 2011, kl 20.47
Sinilill-

üldjuhul on KASULIK minna dekreeti siiski alles 30p enne tähtaega:
*nii saad kõige kauem palka
ja
**nii teenid kõige rohkem puhkust välja8iga töötatud/puhkusel oldud/dekreedis oldud kuu annab puhkust, lapsehoolduspuhkus aga mitte-siis on tööleping peatatud).

PUHKUS on suurepärane võimalus olla turvaliselt juba kodus st mitte töötada, .aga veel dekreeti mitte minna.

PUHKUSETASU puhul on erinevus juhul, kui te saate ka midagi muud peale põhipalga(lisatasu, preemiat vms)
*puhates ENNE dekreeti on puhkusetasu konkreetselt eelmiste 6k keskmine
**puhates PÄRAST on aga töölepingus kirjasoleva põhipalga nr alusel
 
ametnik 27. märts 2011, kl 20.50
Merx-

jah, kui minna dekreeti hiljem kui 14.august, lõpeb dekreet 2012.aastal ja VH algab 2012.a ning on EELMISE st 2011.a keskmise alusel.

Loomulikult loeb mitte puhkusele jäämine vaid reaalselt dekreeti jäämine!

Puhkus ei ole ju rsp st dekreet.
 
ll 27. märts 2011, kl 21.04
Ametnik, küsin üle, et kui tegu tähtajalise töölepinguga. Kas leping lõppeb siis, kui lõppema peab ja see, et rase olen, ei loe miskit ja dekreeti ega miskit ei tule?
 
ametnik 28. märts 2011, kl 00.05
II-
tähtajaline tööleping lõpeb tähtajal, hoolimata sinu rasedusest.

Kui leping lõpeb hiljem, kui I võimalus dekreeti minna(see on 70p enne sünnituse tähtaega), saad minna dekreeti ja saad dekreediraha
st
see, kui leping lõpeb dekreedi ajal, see pole oluline.
Kui aga leping lõpeb varem ja uut töökohta ei leia (uut töölepingut ei sõlmi) hiljemalt 31p enne sünnituse tähtaega, siis töötuna dekreeti minna ei saa.

töötu saab VH lapse sünnist tema 18k saamiseni
 
Malleke(ametnikule) 28. märts 2011, kl 11.27
Küsimus ametnikule. Millal oleks tulusam minna dekreeti, kui sünnituse tähtaeg on 4.nov.2011. Küsimus on selles, et asutus, kus töötan, on määranud ka suvised puhkuse ajad. Aga ma ei tea, kas praegusel juhul sobiks enam selline puhkuse aeg -8.08-12.09, et peale seda kohe dekreeti minna. Elame lapse isaga eri linnades ja seetõttu tahaks ka suvel ja enne sünnitust koos olla rohkem, koliksin siis tema juurde. Kuigi olen juba aru saanud, et kasulik dekreeti minna oleks 30 päeva enne sünnitust, et hiljem saada kauem vanemahüvitist.
 
ametnik 28. märts 2011, kl 20.25
Kasulik on minna dekreeti(rahaliselt) 30p enne sünnituse tähtaega.

Puhkuse võtmine tingimata ENNE rsp ei ole kohustuslik, võite rahulikult puhata siis, kui puhkusegraafikus kirjas.
 
miia 06. aprill 2011, kl 09.40
küsimus oleks järgmine. Kui sünnituse tähtaeg on 21.11.11, kuidas oleks siis mõistlik jääda dekreeti, kui soov oleks tööle naasta hiljemalt 1-1.5 a peale sünnitust?
Aitäh!
 
ametnik 06. aprill 2011, kl 20.52
Soovid saada VH maksimaalselt kaua st soovid, et laps oleks VH lõppedes võimalikult vana?

Sel juhul ikka dekreeti võimalikult hilja st 30p enne tähtaega
 
miia 07. aprill 2011, kl 10.22
Olen kuulnud, et kui minna tööle ajal, kui saad veel vanemahüvitist (laps 1a näiteks) siis tuleb saadud vanemahüvitis hiljem tagasi maksta. On se nii või saab hüvitise saamise katkestada kuidagi? Ilmselt tööle tagasi just sel ajal või isegi varem.
 
ametnik 11. aprill 2011, kl 12.26
miia-

EI, see ei ole nii!

VH saab ka töötades st lhp olema ei pea. Lhp on vabatahtlik.

Küll aga on oluline teada, et VH saab 100% vaid nii kaua kui teenda juurde KUNI miinimumpalk bruto st kuni 278,02 eurot kuus, siis vanemahüvitis ei muutu

Kui teenida rohkem, vähendatakse VH vastavalt valemile:
Üle 278,02 eurose kuu tulu puhul vähendatakse hüvitist. Uus hüvitis = (hüvitis + tulu - 278,02) / 1,2 - (tulu – 278,02).
Vanemahüvitist ei maksta, kui tulu ületab viiekordse hüvitise määra e 1 390,1 euroni kuus.

Tulu saamise korral üle miinimumpalga bruto tuleb sellest teavitada pensioniametit igal kuul, mil tulu saadi. Kui pensioniametit tulu saamisest ei teavitata, tehakse hüvitisesaajale ettekirjutus vanemahüvitise tagasimaksmiseks, kuna andmed tulude kohta saab pensioniamet hiljem Maksu- ja Tolliameti andmebaasist. Pensioniametil on õigus rakendada ka sunniraha määramist.
 
to: ametnik. 15. aprill 2011, kl 15.06
Kui minu sünnitustähtaeg on 20.10.2011, siis kas saan VH 2010 järgi või 2011 järgi?
Olen töötanud ettevõttes 2 ja pool kuud ja plaan jääda dekreeti 70 p enne + puhkus. Kas see on mõistlik, või on parem jääda dekreeti 30p enne? Aitähh
 
ametnik 17. aprill 2011, kl 22.07
Viimane võimalus dekreeti(30p enne) on20.september
ja esimene võimalus dekreeti (70p enne)
11.august.

Seega on võimalik VALIDA, kas VH 2010.a või 2011.a alusel.

Minnes enne 14.augustit lõpeb dekreet 2011 ja VH on 2010.a alusel.
Minnes hiljem lõpeb 2012 ja VH 2011.a alusel.



Millisel põhjusel peaks olema mõistlik jääda dekreeti juba 70p enne tähtaega? Ainult juhul, kui tervis ei luba töötada.
Või teie puhul, kui 2010.a keskmine on soodsam kui 2011.a oma.

99,9% juhtudel on kasulik minna viimasel võimalusel e 30p enne tähtaega:
*nii saad kõige kauem palka (või puhkusetasu kui võtad seaduslikullt puhkuse enne dekreeti)
**nii teenid käesoleva aasta eest kõige rohkem puhkust
***nii on laps VH lõppedes kõige vanem
 
to ametnik 20. aprill 2011, kl 20.39
minul sünnituse tähtaeg 16.11.2011. mul ei ole mingit võimalust saada emapalka 2010 aasta järgi?
 
ametnik 21. aprill 2011, kl 14.40
Töötajana st dekreeti minnes-ei.
Kui lõpetada tööleping vähemalt 31p enne sünnituse tähtaega, siis pole kohustust dekreeti minna ja saab VH alates sünnitusest ning eelmise e 2010.a alusel.


Võimalus veel valida on tähtajaga kuni 21.oktoober
 
Katrin 24. aprill 2011, kl 09.29
Tere, Ametnik!

Minagi soovin veidi abi.
Kui sünnitähtaeg on 28. juuli, läheksin samuti dekreeti 30p enne tähtaga e 29. juunil. Lisaks soovin võtta välja puhkuse 2011 a eest.
Kas on siis nii, et kuni dekreedini on saada puhkust jaan-juuli ehk 6 x 2,33 = 14 päeva, lisaks dekreedi eest, mis on 140 p ehk 4,6 k x 2,33 = 11 päeva. Kokku teeb see siis 25 päeva. Veebruaris võtsin välja puhkust 7 p, seega peaks saada olema 18 päeva. Lisaks jäävad puhkuse sisse pühad, 23 ja 24 juuni ja kokku tuleb siis 20 päeva puhkust? Kui puhkuseavaldust teen, panen puhkuse alguseks 9. juuni ja dekreedi alguse 29 juuni?

Tänan
 
ametnik 24. aprill 2011, kl 21.59
Jah, õigus on saada kogu puhkus, mis koguneb kuni dekreedi lõpuni st k a dekreedi aja eest.

Puhkuseavaldusse EI KIRJUTA dekreedi algust.

soovin kasutada korralist puhkust 18 puhkusepäeva, puhkust soovin alates 9.juunist 2011.a

kõik
 
....... 29. aprill 2011, kl 19.49
Sooviks ka abi. Sünnituse tähtaeg on 26.okt-dekreeti sooviks jääda 30 p ennem. Aasta puhkus oleks 42 päeva (aga kuna sept läheks dekreeti siis ju puhkusepäevad vähenevad?)Tööandja väidab et võib mulle anda puhkuse kogu aasta eest et dekreedi eest saab ka puhkust-iseenest ma päevadega vist midagi ei kaotaks aga kas pärast tööle naastes ma ei ole mitte ette puhanud?. Kuidas saada dekreedi eest puhkust? (see 11 päeva)-kas peab avalduse tegema?
 
ametnik 01. mai 2011, kl 22.13
Ei, puhkusepäevad ei vähene, sest rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) kui töövõimetus abnnab puhkust samuti kui töötamine
st
minnes dekreeti septembris lõpeb dekreet 2012.aastal
st
kogu 2011.a, kõik 12 kuud te kas töötate, olete puhkusel või olete dekreedis(töövõimetu), seega teenite välja kogu 2011.a puhkuse, kõik 42 päeva.
ja mõni päev puhkust(dekreedi osa eest, mis jääb 2012.aastasse) jääb veel kasutamata.

Mingeid eraldi "dekreedi eest" päevi ei ole! See on lihtsalt OSA PÕHIPUHKUSEST, mis koguneb mitte töötamise vaid dekreedi ajal. Iga kuu annab teil 42:12= 3,5 puhkusepäeva
st
140 p e 4,6 k dekreedi eest 4,6 x 3,5=16 puhkusepäeva (11pon, kui põhipuhkus 28p9.

Avaldus:

Soovin kasutada korralist puhkust 42 puhkusepäeva, puhkust soovin alates ...2011.a
 
...... 02. mai 2011, kl 15.16
Selge, suured tänud!
 
ka küsimus 06. mai 2011, kl 20.58
mul on tähtajaline tööleping, mis lõppeb 2011. a detsembri viimasel päeval.
Töölepinguga olen sellel tööl alates dets 2010 ning sünnitähtaeg on 29. juuli.
Küsimus, kas mulle kehtib samuti korraline puhkus aasta aja eest? Kui ma soovin minna dekreeti 30 päeva enne sünnitustähtaega, kas siis makstakse mulle selleks ajaks tekkinud puhkusepäevade eest raha kohe? Või nt kui ma võtaksin seni tekkinud puhkuse päevad välja, aga ülejäänuid mitte, siis kas need puhkusepäevad tekivad nö aastase lepinguga juurde ja kui puhkuserahad välja makstakse nt töölepingu tähtaja lõppedes, siis, kas seda arvestatakse kui tulu, mis läheb VH,st nö maha?

tänud:)
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!