Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 07. mai 2011, kl 00.09
Jah, sul on õigus saada puhkust perioodi eest tööle asumisesest st detsember 2010 kuni dekreedi lõpp st 17.oktoober

ehk siis 9,5-10,5 kuu eest(sõltub, mis kuupäeval detsembris 2010 tööle asusid)

Dekreet 29.juuni kuni 17.oktoober st 140p, edasi lhp ja lhp aja eest puhkust ei kogune.

Kui sa võtad enne dekreeti kogu saadaoleva puhkuse, saad kohe ka puhkusetasu kõigi päevade eest(mitte nii, et saad päevade eest dekreedi alguseni kohe ja dekreedi ajal koguneva puhkuseosa eest hiljem).

Võid võtta ka vaid osa puhkusest ja jätta osa kasutamata. Kasutamata puhkuse kompensatsiooni saad siis lõpparvega (NB! kui see komp. on üle miiinimumpalga, vähendab see väljamaksmiskuu VH!), seega mina soovitaksin enne dekreeti võtta kogu saadaoleva puhkuse!
 
ka küsimus 07. mai 2011, kl 20.03
Tänud!:)
 
ema 09. mai 2011, kl 00.54
tere sain see kuu emaks enne seda jäin dikreeti .mis kuust hakkan saama vanemahüvitist?
 
ametnik 09. mai 2011, kl 15.15
ema-

millal sa rasedus-sünnituspuhkusele (dekreeti) jäid? Mis kuupäevast?
Dekreet kestab 140 päeva (4,6 kuud) ja pärast seda algab VH periood.

VH makstakse tagantjärele st kuu algul(8.-9.) saad eelmise kuu eest.
 
Kristel 10. mai 2011, kl 15.54
Tere!

Ma lähen dekreeti 22.08.11, tähtaeg praegu pandud 22.09.2011.a. Saan ju õigesti aru, et hakkan VH-d saama 2011.a. tulu järgi kuna dekreet lõppeb jaanuar 2012 esimestel päevadel?

Ette tänades!
 
ametnik 10. mai 2011, kl 21.13
Kristel-
on küll nii
 
K. 12. juuni 2011, kl 12.10
Tere!
Minul on ka üks küsimus dekreeti jäämise kohta.
Kui minu sünnitustähtaeg on 10.jaanuar 2012, kas mul on võimalik dekreeti jääda tähtajalise lepingu ajal, mis on sõlmitud perioodiks 15.oktoober-15.november 2011 ja osalise tööajaga ning miinimum tunnitasuga?
 
ametnik 12. juuni 2011, kl 23.23
Rsp-le(dekreeti) saab jääda kõige varem 70p enne sünnituse tähtaega (1.november)
ning
kõige hiljem 30p enne sünnituse tähtaega(11.detsember)

Seega kui soovid, saad jääda dekreeti. Ise valid, kas 1., 2., 3., või 15.novembril.

Kui rsp algushetkel on kehtiv tööleping, maksab Haigekassa kõigi 140p eest.

Kuna sünnitushüvitis(dekreediraha) määratakse eelmise st 2010.a keskmise alusel või selle puudumisel saab miinimumpalga alusel AINULT SIIS, kui lepingujärgne töötasu VÄHEMALT miinimumpalk!
siis

kui eelmise st 2010.a keskmine puudub või on alla miinimumpalga
ning
ka hetkel pole põhipalk miinimumpalk,

EI TASU dekreeti minna: saaksid väikese dekreediraha 140p e 4,6 k eest
ja edasi VH 435p e 14,4 k miinimumpalka
vaid
valida hoopis VH lapse sünnist, mis pole alla miinimumpalga seega 18k miinimumpalka garanteeritud.
 
Angela 15. juuni 2011, kl 17.14
Aga kui minna dekreeti 13. august ja sünnitähtaeg on 22. okt. kas siis saab emapalka juba 2011a järgi või ikkagi 2010.?
 
ametnik 15. juuni 2011, kl 18.33
Kui tähtaeg on 22.oktoober siis viimane võimalus minna(70p enne tähtaega) on 13.august.

Rsp kestab 140 päeva.
jäädes 13.august on lõpupäev 30.detsember.

VH algab JÄRGMISEST PÄEVAST st 31.deytsembrist, mis on endiselt 2011.a
ja
sel juhul on VH eelmise st 2010.a alusel.

Kui soov saada 2011.a alusel VH siis peaks tähtaeg olema 24.oktoober ja dekreeti 15.august.
 
milli 16. juuni 2011, kl 00.13
minul tähtaeg 27.10. kas on ka mingi võimalus saada emapalka 2010. a alusel? ja millal oleks esimene/parim võimalus RSP-le jääda?
aitäh!
 
milli 16. juuni 2011, kl 00.19
ja veel küsimus: korraline puhkus mul augustis, 3 nädalat. kas on on mõttekas jääda sealt edasi kohe RSP-le või vahepeal töötada?
 
ametnik 16. juuni 2011, kl 09.10
Võimalus VALIDA, kas VH 2010 või 2011.a alusel on neil töötajatel, kelle tähtaeg on vahemikus 13.september kuni 22.oktoober, hilisema tähtaja puhul pole see võimalik, sest nende rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) lõpeb kindlalt 2012 ja VH on 2011.a alusel.


Tähtajaga 27.oktoober on VH 2011.a alusel.

Võimalus saada 2010.a alusel on 2 juhul:
*lõpetada tööleping ise vähemalt 31p enne tähtaega. Siis saab VH lapse sünnist tema 18k saamiseni.
Sel juhul olete pärast VH lõppu töötu, tööandjal puudub igasugune kohustus teile töökohta pakkuda.
**keeldute rsp-le(dekreeti) minemast, nõuate VH lapse sünnist. Sel juhul on esimesed 70p VH miinimumpalga alusel.

Üldjuhul soovitan alati, kui tervis lubab, minna rsp-le kõige hiljem st 30p enne tähtaega:
*nii on VH lõpuks laps kõige vanem
**nii saate kõige kauem palka/puhkusetasu
***nii teenib välja kõige rohkem puhkust

NB!
rasedale pole eelnev puhkusegraafik kohudstuslik, ta võib võtta puhkuse VAHETULT enne rsp, seega tehke 14p varem tööandjale avaldus ja võtke puhkus hoopis septembri algul(nii, et puhkuse lõpupäev on 25.september, kui soovite.

Nii saate turvaliselt juba puhata kuid rsp-le ikka viimasel võimalusel ast 26.09

Loomulikult ei keela keegi teil puhata augustis ja siis septembris veel töötada kui soovite.
Samuti ei keela keegi varem dekreeti minna aga sel vt eelnevaid 3 punkti(kui need pole olulised, palun)
 
sohh 03. august 2011, kl 23.00
Küsimus ametnikule:)
Minu tähtaeg on 29.03.2012, millal on kasulik mul dekreeti jääda? Puhkusepäevi on reservis 19 ja selle aasta eest veel 7päeva.
 
ametnik 04. august 2011, kl 22.55
Kui tervis hea, on alati kasulik jääda dekreeti viimasel võimalusel st 30p enne tähtaega(st tähtaeg on 31.päev).

Nii saad kõige kauem palka või puhkusetasu kui otsustad võtta puhkuse enne rsp.

Nii teenid juurde kõige rohkem puhkust, sest ka rsp ajal koguneb puhkust.

Mida rutem sünnib laps pärast rsp algust, seda vanem on ta VH lõppedes.
Puhkus tasuks kindlasti võtta välja enne rsp , kui viimase 6k jooksul on saadud muudki kui põhipalka (enne rsp võttes saad reaalse keskmise alusel, pärast VH või lhp võttes töölepingujärgse põhipalga nr alusel).

Kuidas on sul reservis 19? aasta 2010 eest?
Need tuleb võtta 2011!
7p on 2011.a eest st kogunevad kuni 31.12.2011? St osa sinu 2011.a põhipuhkusest on käes ja asutamata on 7p?

Need puhkusepäevad oleks kaslik võtta nii, et puhkus jääks 2012.aastasse kuid puhkusetasu laekuks 2011 ja suurendaks VH.

Kas sa arvestasid, et sul koguneb ka 2012.a puhkust, perioodi eest 1.jaanuar kuni dekreedi lõpp? Sellegi võid enne rsp välja võtta, tööandja on kohusttud andma.
 
Liisa 08. august 2011, kl 18.57
Minul on tähtaeg 20.jaanuaril 2012. Millal soovitate minna dekreeti? Kuna tervis ei ole just kõige parem ning raseduse ajal palju viibinud kodus (sh 1 kuu haigusehel) - siis kuidas mõjutab haiguslehel olemine vanemahüvitist või mõistlikum minna üle kergema töö peale (kuigi antud juhul tähendaks see kojujäämist, kuna minu ametikohal ei ole võimalik tööd kergemaks muuta)? Plaanin enne dekreeti minemist kasutada ära ka järelejäänud puhkusepäevad.
Palun abi hea lahenduse leidmiseks
 
ametnik 09. august 2011, kl 00.27
Ikka soovitan minna 30p enne tähtaega.
Kui tervis seda ei luba, siis varem.

Enne seda võtta kõik võimalik puhkus, mis kguneb kuni 31.12.2011.a eest.

Tavaline haigusleht on ok, see ei lähe VH arvestusse.

Kindlasti ei soovita võtta üleviimist kergemale tööle, see oleks 70% eelmise st 2010.a keskmisest ja läheb VH arvestusse sisse, kahjuks.
Kui just 2010.a keskmine pole tublisti suurem kui hetke palk?
 
mari 11. august 2011, kl 00.36
minul on tähtaeg 3.01.2012 ja kavatsen minna võimalikult ruttu dekreeti, sest mul vaid poole kohaga töö ja hetkeline palk ei anna isegi miinimumpalka välja. töö on seisev ja parema meelega pingutaks pool aastat koolis. ehk siis on ka võtta 30 päeva õppepuhkust, aga mille alusel ma seda saan? ja mis kuupäevast saaksin siis esimesel võimalusel dekreeti jääda?

tänan
 
ametnik 11. august 2011, kl 23.47
Esimene võimalus on 70 päeva enne tähtaega st alates 25.oktoober

Küll aga on oluline, et sel hetkel oleks töölepingus kirjas VÄHEMALT miinimumpalk põhipalgaks! Muidu saad nii väikese dekreediraha, et dekreeti minek on kahjulik, hoopis kasulikum oleks saada 18 k VH lapse sünnist, mis on kindlasti vähemalt miinimumpalk.
 
mari 14. august 2011, kl 23.05
veidi segane... mille alusel ehk siis kui palju ma dekreedi eest saan?
 
ulvi 15. august 2011, kl 13.32
Tere. Sünnituse kuupäevaks on 12.12.2011. Dekreeti mineku esimene võimalus 3. oktoober.
Naistearst soovis teada saada põhjendust, miks naised siis ei soovi jääda dekreeti alates esimesest võimalikust kuupäevast kui tasu on 100% saadavast palgast ja alates esimesest kuupäevast? Miks soovitatakse dekreeti jääda võimalusel alles 30 päeva enne sünnitust? Millal siis hakatakse maksma vanemapalka ja kui kaua seda makstakse?
Töötan riigiametnikuna ja 10 a. staaži eest pidin detsembris veel puhkama lisapuhkusena 10 päeva, kas see on siis mõistlik ka enne dekreeti jäämist välja võtta?

Tahaks, et peale lapse sündi veel võimalikult pikalt rahad laekuks, et siis võimalikult kaua lapsega kodus olla.

Ette tänades

Ulvi
 
ametnik 15. august 2011, kl 14.48
mari-

tavaliselt arvutatakse dekreediraha eelmise kalendriaasta keskmise alusel
aga
kui see keskmine puudub(pole eelmisel aastal töötanud) või on väike, alla miinimumpalga
siis
vaatab Haigekassa sinu dekreedilehel seisvat põhipalga numbrit(selle kirjutab sinna tööandja)
ja
kui seal on VÄHEMALT miinimumpalk,
makstakse siiski miinimumpalga alusel dekreediraha välja:
1297 EUR bruto ehk 1024 EUR neto

Kui sinu eelmise kalendriaasta keskmine on vähemalt miinimumpalk, siis pole põhipalga numbril tähtsust. Kui pole, siis on.
 
ametnik 15. august 2011, kl 14.59
Ulvi-

jah, rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) kestab 140 päeva ja makstakse 100% eelmise kalendriaasta keskmisest, nii juhul kui jääda juba 70p enne sünnituse tähtaega kui ka jäädes 30p varem (valida võib ka 69, 68, 67...31p enne).
140 p rsp järel on 435p VH(vanemahüvitist).

Erinevus (st miks soovitan ja naised soovivad) jääda alles 30p enne tähtaega, mitte varem on järgmises:
*mida kauem töötad, seda kauem saad palka, enne kui algab rsp st lükkad edasi rsp alguse saades palka
**mida kaugemale lükkad rsp alguse, seda kaugemale nihkub selle lõpp ja VH algus st seda kaugemale lükkub ka VH lõpp
st
seda vanem on laps VH lõppedes
a)jäädes 70p enne tähtaega(kui sünnib tähtajal) jääb pärast sünnitust 70p rsp +435p VH, laps VH lõppedes pisut üle 1a4k vana
b) jäädes alles 30p enne (-;;-) jääb pärast sünnitust 110p rsp+435p VH, laps VH lõppedes 1a6k vana

1a6k last saab hädajuhul lastesõime panna või kergema südamega hoidjale jätta kui 1a4k...

***mida kauem enne rsp töötada(või kasutada õigust võtta puhkus) seda rohkem teenid juurde puhkusepäevi: puhkust annab töötamine/puhkus/töövõimetus st ka rsp aga pärast rsp lõppu lapsehooolduspuhkuse ajaks tööleping peatatakse ja puhkust ei lisandu.

Puhkusepäevad(ja puhkusetasu) on ju kasulikud.

Tervise huvides ja rahaliselt(kui sinu viimase 6k keskmine sisaldab ka muud peale põhipalga st lisatasu, tulemustasu vms) on kasulik puhkus välja võtta vahetult enne rsp. Nii korraline puhkus kui seda on saada( kogunev kuni 31.12.2011) kui ka lisapuhkused.

küsi
 
ulvi 15. august 2011, kl 15.36
Tänud põhjaliku vastuse eest, edastan selle info ka oma naistearstile:))
 
krizzu 16. august 2011, kl 16.28
Tere!
Minul on tähtaeg 31.03.2012, seega rsp jääb 2012.aastasse.
Küsin:
1. VH arvutatakse 2011 järgi. Kas lisanduvad ka lisatööga teenitud tasud (põhitöö kõrvalt)?
2. Olen viimase kursuse üliõpilane. Kas 2012 alguses oleks lisaks põhipuhkusele mõtet/võimalik võtta ka õppepuhkust rsp edasilükkamiseks järjekorras põhipuhkus ning seejärel õppepuhkus (et põhipuhkuse raha saaks ehk juba 2011 aastasse)?
3. Kas saan õigesti aru, et kui mu rsp algab 1.03.2012, siis see kestab ikkagi 140 päeva, st 18.07.2012 ning seejärel 435 päeva VH?
4. Kas minu puhkusepäevi lisandub kuni 18.07.2012? Läksin tööle detsembris 2010 ning puhatud on praeguseks 14 päeva. Ilmselt sel aastal mul enam pole kasulik puhkusele minna?
 
ametnik 16. august 2011, kl 23.28
krizzu-

1.Jah, arvesse läheb kogu sotsmaksustatud TÖINE tulu, olgu 1, 2 või 11 tööandjalt, olgu töötasu, lisatasu, tulemustasu, puhkusetasu vms

2.2012.a aguses võiks võtta kõikvõimalikud puhkused välja (nii 2011.a eest kasutamata kui osaliselt 2012.a eest st 1.jaanuar kuni dekreedi lõpp perioodi eest kui puhkusetasu laekub 2011 ja puhkus jääb 2012.aastasse)

3.Jah, kui jääda rsp-le VÄHEMALT 30p enne tähtaega (st vahemikus 70 kuni 30p enne) kestab see 4140p ja järgneb 435 p VH

4.Jah, puhkst lisandub kuni 18.07.2012. Puhkus tasuks välja võtta (saada ju veel 14 p 2011.a eest ja kui tööle asuti detsembri I pooles 2010 siis detsember 2010 eest ka 2 päeva) nii, et puhkusetasu laekuks 2011 lõpp, puhkus ise jääks 2012 st I tööpäevast alates 2012

14p + 16p(perioodi eest 01.01 kuni 18.07 2012) ja kui saada 2010.a detsembri eest +2p
 
krizzu 17. august 2011, kl 15.10
Suur tänu, ametnik!

Mul kripeldab veel selline asi, et kui kõik kenasti sujub ning tõepoolest saaksin rsp-le jääda viimasel hetkel, st 1.03.2012, siis kuidas oleks mõistlik tööandjaga asju ajada, et raha saaksin juba detsembrikuus ning reaalselt enam tööle 2012. aastal ei lähekski, vaid saaksin oma kooliasju veel korraldada.
Ehk siis:
1. 30 päeva puhkust võtaksin alates 2. jaanuarist 2012 ning terve veebruarikuu (ehk siis ülejäänud aja) õppepuhkust, et mitte enam tööle minna
2. puhkuseraha ilmselt makstakse mulle õigel ajal, kuid detsembri palk tuleb tuleks ju kuu alguses ning õppepuhkuse eest ehk ka siis, kui ma sinna alles jään

Minu peamine küsimus on, kas on mingit võimalust, kuidas (või kas üldse) ma saaksin kogu raha kätte detsembris?
Pean tööandjale teatama aja, millal soovin võtta selle aasta 14 päeva puhkust. tööandja täna ei tea veel minu olukorda, teen selle teatavaks järgmisel nädalal. Loodan, et nad tulevad mulle vastu ning ei sunni mind sügisel puhkusele.

Olen tegelikult tööl tähtajalise lepinguga (klienditeenindaja, töö vahetustega), mis lõpeb detsembris 2012. Mida see minu jaoks tähendab ning millega ma võiksin/peaksin veel arvestama?
 
ametnik 17. august 2011, kl 21.07
Tööandjale teed ametliku avalduse palvega maksta detsembri eest palk AVANSINA detsembris(ki muidu makstakse jaanuaris)

Ka 14p puhkust 2011.a eest ei saa tööandja sundida sind võtma sügisel, kui nii pole kirjas puhkusegraafikus.
Teatadki, et võtad alates 01.01.2012 (või 31.12 2011) + ka 2012.a puhkuse+õppepuhkuse
ja
seda kõik ühe puhkusena ning palud ka puhkusetasu KORRAGA ja aastal 2011 enne I puhkust.



Tähtajaline leping lõpeb tähtajal, hoolimata sellest, kas oled siis lapsehoolduspuhkusel ja VH saaja.

Pärast VH lõppu soovitan Töötukassas end arvele võtta, saad töötuskindlustushüvitist.

küsi
 
MK 17. august 2011, kl 23.48
Krizzule - Ametnikul on küll õigus, et peaksid esitama avalduse saamaks palka avansina, kuid tööandjal seda kohustust maksta ei ole kui ta ei soovi (kohustuslik kp on see mis lepingus kirjas).
Väljateenitud puhkusele on sul õigus kohe aasta alguses kui puhkusegraafik nii koostatakse kuid dekreedi eest saadud puhkusele tekib seaduse järgi õigus alles vahetult enne või peale rasedus- sünnituspuhkust e. siis kui lähed 1.03 siis need 11 päeva on sul õigus saada enne seda (kuid see oleneb täiesti jälle tööandjast kuipalju ta seaduses näpuga järge veab sest vahetult enne ei tähenda tegelikult, et ta peaks selle sulle jaanuaris andma vaid võib anda ka nt veebruaris). Tean ühte juhtumit kus töötaja plaanis ka selle puhkuse võtta välja jaanuari alguses, et saada detsembris rahad kuid kuna rasedus-sünnituspuhkus pidi hakkama alles veebruaris siis tööandja jaanuari alguses talle seda puhkust ei võimaldanud vaid täpselt 11p enne dekreedi algust alles.
Kuna plaanid ka õppepuhkust võtta siis ilmselt akadeemilisel lapse kõrvalt jääda ei plaani? Kui jääd akadeemilisele siis õppepuhkust võtta ei saa kuna koolitusasutus ei väljasta selleks teatist, ka ei väljastata teatist sesside vaheaegadeks kui õppetegevust ei toimu.
 
ametl. 18. august 2011, kl 15.09
MK-

kui krizzu jääb dekreeti 1.märtsil, on tal 2012.a eest saada rohkem puhkust kui 11päeva(11p on dekreedi aja eest),
sest puhkust saab ka jaanuari ja veebruari eest (2,33+2,33=5 puhkusepäeva).

saada on 2011.a eest 14p + 2012 a eest 16p + 10 p õppepuhkust

14+16+10= 40 p

st
ongi puhkjus sisuiselt enne dekreeti, kui võtta 2.jaanuarist ja dekreeti minna mitte 1.märts vaid pisut varem
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!