Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
MK 18. august 2011, kl 23.41
Saan aru jah, et puhkusepäevi tal oleks aga mitte piisavalt, et 2 kuud järjest puhata sest kuna puhkusegraafikut pole kohe aasta algusest ju olemas ning õigus saada puhkust on vahetult enne dekreeti e. siis veebruari lõpust ettepoole lugedes 30 päeva (juhul kui jääb dekreeti 1.märts). Kuna aga jaanuaris on koolides ka koolivaheaeg tavaliselt (mille ajaks õppepuhkuse tõendit ei väljastata) siis pole võimalik võtta jaanuaris õppepuhkust igal ajal, et puhkus kokku jaanuari alguseni välja venitada. Mina näen Krizzu puhul ainult 2 varianti: 1) saavutab tööandjaga poolte kokkuleppe, et puhkus antakse varem ning raha makstakse siis ka varem 2) kui tööandja ei taha puhkust varem anda siis tuleb varem dekreeti minna, et vahetult enne jaanuaris puhkusele saada.
 
Kk 19. august 2011, kl 12.38
Ametnik, minul on hoopis selline küsimus et rasedus- ja sünnituspuhkus muutub väljanõutavaks küll 70 päeva enne sünnitähtaega, aga kas tööandjaga kokkuleppele saades on dekreeti võimalik ka varem minna. Või on siin tegemist ikka seadusest tulenevate piirangutega ja sõna otseses mõttes dekreet pole enne 70 päeva võimalik.
 
ametnik 20. august 2011, kl 20.57
Vastavalt seadusele saab rasedus-sünnituspuhkusele jääda kõige varem 70p enne sünnituse tähaega.

Varasema kuupäevaga puudub arstil õigus ja võimalus sulle sünnituslehte väljastada.

Tööandjaga ei sõlmita mingit kokkulepet. Rsp on samasugune töövõimetusseisund nagu ka haigestumine.
 
totu 23. august 2011, kl 00.00
Ametnik, mul on selline küsimus, kas dekreedirahade arvutamisel võetakse arvesse kõik sotsmaksud või ainult tööandja arvestatud?
Mul on selline lugu, et 2010. aasta alguses olin tööl, siis oli ka üks töövõtulepinguga tööots ja alates septembrist olin töötu (sain töötuskindlustushüvitist).
Kas dekreetrahasid arvestatakse vaid töö peal makstud (minu puhul töö- ja töövõtulepinguga saadud tasu) sotsmaksust või võetakse arvesse ka töötuskindlustushüvitist, sest ka sealt maksti sotsmaksu (kuigi seda maksis riik)?
Haigekassa.ee lehel seda osa nii konkreetselt lahti ei kirjutatud, kirjas oli, et eelneva aasta sotmaksuga maksustatud tulult.
Aga muidu oli valem selline: eelneva aasta sotsmaks / 0,33 / 365 * 140
 
ametnik 23. august 2011, kl 17.26
Arvesse läheb sotsmaksustatud TÖINE tulu st sotsmaks töötasult, lisatasult, tulemustasult jne jne.
Pole oluline, mitu tööandjat oli ja kas töötasid töö- või töövõtulepinguga või olid FIE.

Töötuskindlustushüvitis ei ole TÖINE tulu ja arvesse ei lähe.


e-maksuametist vaata tulbast SM VM

Eelmise aasta sotsmaksustatud töine tulu jagada 0,33, mitte sotsmaks töiselt tulult jagada veelkord
sest
sotsmaks juba on 33% tulust ;)
 
n 24. august 2011, kl 10.10
Kas ikka on õige, mis te kirjutate (Eelmise aasta sotsmaksustatud töine tulu jagada 0,33, mitte sotsmaks töiselt tulult jagada veelkord sest sotsmaks juba on 33% tulust)?

Kui töine tulu on 1000 eurot, siis väidate, et saab hüvitist 1000/0,33/365*140=1162,31 eurot?

Kui võetakse aluseks töine tulu, siis ei pea enam sots.maksu määraga jagama: 1000/365*140=383,56 eurot

Nüüd kui võtta aluseks töiselt tulult arvestatud sots.maksu, siis töötabki "totu" antud valem (eelneva aasta sotsmaks / 0,33 / 365 * 140): 330 (sots.maks 1000-lt)/0,33/365*140=383,56 eurot

"totu" sai valemist õigessti aru, v.a see, et hüvitise arvutamiseks võetakse vaid tööandjalt saadud tasud, s.t riigi makstud summas ei lähe arvesse.
 
a. 24. august 2011, kl 11.39
Sotsmaks on 33% tulust.

Kui juba on tulu, ei jaga ega korruta millegagi.

Kui on sotsmaks (st 33%), arvutad sellest tulu (st 100%)
ja aluseks võtad TULU.
 
Murelik 29. august 2011, kl 14.57
Tere Ametnik.
Ka mulle on see dekreedi asi segane rahad ja kõik muu. Mul oleks Sulle paar küsimust. Esiteks kui mul on tähtaeg 24.02.2012 kuna peaksin minema dekreeti? See aasta asusin tööle 1.juunist, 4 kuud(katseajal) oli palk väiksem kuid mitte miinimum ja oktoobrist saan kõrgemat palka kuidas ma peaksin siis dekreedirahasid saama? Uue seaduse järgi tean ka seda, et tööandja võib raseda vallandada igalajal, kas sellel on vahet kuna siis tööandjale teada anna, et last ootan? Kui palju mul on õigust siis lapsehoolduspuhkus saada ja kas on võimalik ka tavalist puhkust enne või kohe peale lapsehoolduspuhkuse lõppu saada?
Kui tuleb veel küsimusi siis annan teada:)
Loodan et saad aidata.
Päikest Teile kõigile.
 
liina 29. august 2011, kl 15.21
Minul on küsimus VH kohta teise lapse sünnitamisel. Kas on tõsi, et kui kahe lapse sünnitamise vahe on kuni 2,5 aastat:
1) olen kodus vähem kui on VH maksmise perid a la olen kodus näiteks ainult 6 kuud
2) seejärel on mees lapsega kodus
3)mina lähen nüüd tööle, aga töötan näiteks jälle oinult 6 kuud

.... siis kas ma teistkordse sünnitamise järel saan vanemahüvitist ikka sama palju nagu ka esimese lapse puhul (kui tavameetodil arvestatuna oleks minu VH teise lapse puhul nüüd väiksem)
 
ametnik 29. august 2011, kl 19.20
Murelik -

1) kui on tähtaeg 24.02.2012 siis viimane võimalus minna on 25.jaanuar

2) kui asusid tööle 1.juunist, 4 kuud(katseajal) said väiksemat palka ja oktoobrist saad kõrgemat palka, siis sünnitushüvitise(dekreediraha) arvutuses liidetakse kokku kõik sinu poolt 2011 saadu bruto, olgu suur või väike ja jagatakse 365 päevaga, see on 1 päeva nn dekreediraha, mis korrutatakse 140 päevaga ning kogusummast maha 21% tulumaksu
st
kedagi ei huvita, et sa 1.jaanuar kuni 1.juuni ei töötanud, kahjuks...

3) VALE, et uue seaduse järgi t võib raseda vallandada igal ajal,
RASEDUSE PÕHJUSEL EI TOHI TÖÖTAJAGA TÖÖLEPINGUT LÕPETADA
ja
rasedaga töölepingu lõpetamine(v a kui ilmub joobes tööle, varastab vms) on väga raske

4) /kas sellel on vahet kuna siis tööandjale teada anna, et last ootan?/
Absoluutselt mingit kohustust ei ole töötajal tööandjat oma rasedusest informeerida, kui
a) ta ei soovi/ei vaja rasedale ette nähtud soodustusi(n õigust palga säilitamisega töö ajast arstil käia)
või
b) tervise tõttu erikohtlemist(lamamisvõimalusega puhkepausid, keeld raskusi tõsta vms) ega üleviimist kergemale tööle.


Viisakas on teatada, isegi kui ei küsita, u 1-2 k enne plaanitavat kojujäämist rsp-le, siis on tööandjal aega asendajat otsida vms.



5) /Kui palju mul on õigust siis lapsehoolduspuhkus saada ja kas on võimalik ka tavalist puhkust enne või kohe peale lapsehoolduspuhkuse lõppu saada?/

Lhp-l võib iga vanem olla kuni lapse 3a saamiseni, kui soovib.

Loomulikult on sul seaduslik õigus enne dekreeti saada ka korraline puhkus. Kui võtad selle 2011.aastal, siis perioodi eest 1.juuni(tööle asumine) kuni 31.detsember(aasta lõpp) st 7 kuu eest saad, kui põhipuhkus 28p, 7 x 2,33=16 puhkusepäeva

kasulik alustada puhkust n 31.12, et puhkusetasu laekub 2011 ja suurendab keskmist(nii dekreediraha kui VH oma), puhkus ise jääb 2012

ja samuti paluda detsembri töötasu detsembris avansina

Kui võtad puhkust 2012 (kasulik 1.tööpäevast, siis laeub puhkusetasu taas 2011), siis saad lisaks 16p veel
ka 2012.a eest period 1.jaanuar kuni dekreedi lõpp koguneva st u 5 kuu puhkuse st
5 x 2,33=12
 
ametnik 29. august 2011, kl 19.29
liina -
kui kahe lapse sünnitamise vahe on kuni 2,5 aastat, on emal või isal, kes on I lapsega VH saanud ÕIGUS SAADA SAMA VH II LAPSEGA, kui uuestiarvutatud VH on väiksem (uuestiarvutatu on siis II lapsega VH-le õiguse tekkele eelnenud aasta)

Seega on tõesti võimalik, et:
oled kodus vähem kui on VH maksmise periood a la olen kodus näiteks ainult 6 kuud
seejärel on mees lapsega kodus ja VH saaja
sina lähed tööle, töötad näiteks jälle ainult 6 kuud
jne
 
Murelik 30. august 2011, kl 09.30
Aitäh sain oma küsimustele vastused.
Kuid kudas saab teada palju on VH summa?
Olen aru ka saanud, et töövõimetus lehte pole kasulik võtta, on see ikka kindel?
 
liina 30. august 2011, kl 12.08
Suur tänu Ametnikule!
 
ametnik 30. august 2011, kl 21.15
Murelik-

tavaline haigusleht ei mõjuta kuidagi VH, jääb arvestusest välja, samas on kindlasti kasulikum saada palka, mitte 70% miinimumpalgast(haiguslehe eest...kui 2010.a keskmine puudub)
aga
sünnitushüvitise(dekreediraha) arvestust mõjutab, sest raha sisse ei lähe aga jagatakse ikka 365 päevaga st päevad välja ei jää- sinul ju dekreediraha ka 2011.a alusel
NB!
ei mõjuta enam siis, kui aasta keskmne nagunii miinimumpalgast suurem pole, sest miinimumpalga järgi saad nagunii...

VH arvutuseks
liidad kõik tööandjalt saadu + veel saadava 2011.a jooksul(puhkusetasu, lisatasu, palk jne) BRUTO (st enne maksude mahaarvamist) ja jagad 365 päevaga (miinus haiguslehe päevad, kui neid on), saad 1 päeva VH

korrutad 30-ga, saad kuu oma
ja
144 on tulumaksuvaba, ülejäänust lahutad 21%,
liidad 144+X, saad VH mis kuu eest kätte saad.
 
terje 05. september 2011, kl 18.48
tere!
Vbl on eelmistest kysimustest see teema läbi käinud aga ma küsin siiski veel:
läksin arsti juurde ja kysisin,et mis kuupäevast ma siis koju saan jääda. öeldi, et 70 päeva enne synnitust. Selge! ja siis anti mulle paber, kus kirjas miski lisaparagraaf seadusele, et dekreedi eest saab võtta veel lisapuhkusepäevi. et kui välja teenitud on 28 puhkusepäeva siis jagades ja korrutades tuleb lisaks 10,7 puhkusepäeva lisaks.Raamatupidaja aga ei teadnud, millest räägin! Uuris, et mis seadus see selline on?
Ma ei teagi!
Kas siis on selline sedaus olemas või on see nyyd mingi väga vana infopaber, mis mulle arsti juures pihku pisteti?
 
ametnik 05. september 2011, kl 23.34
Ei, mingeid LISApuhkepäevi ei ole.

Lihtsalt asi on selles, et kuna rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) on töövõimetusperiood nagu tavaline haiguslehtki, siis see 140 päeva e 4,6 k annab täpselt samuti õigust puhkusele nagu töötamine
st
puhkuse jaoks pole vahet, kas töötad või oled dekreedis,
kui
põhipuhkus on 28p, annab iga kuu töötamist või dekreeti
28:12= 2,33 puhkusepäeva
ja dekreet 4,6 kuud x 2,33=10,7 st ümardatult 11 puhkusepäeva

Kirjas on see TÖÖLEPINGU SEADUSES, et töövõimetusperiood läheb puhkusearvestusse.

NB!
kui dekreet või osa dekreeti jääb järgmisse aastasse, sis selle eest puhkust ei pea tööandja andma käesoleval aastal
st
nõuda vahetult enne dekreeti saad KÄESOLEVA AASTA väljateenitava puhkuse.
 
ametnik 05. september 2011, kl 23.36
§ 68. Põhipuhkuse andmine

(2) Põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka arvestatakse lisaks töötatud ajale AJUTISE TÖÖVÕIMETUSE AEG, puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg, samuti aeg, kui töötajal on seaduse alusel õigus tööst keelduda käesoleva seaduse § 19 punktis 3 nimetatud juhul, ning muu aeg, milles pooled on kokku leppinud.
 
KL 06. september 2011, kl 08.23
Tere!

Minul selline küsimus. Dekreeti läheksin 1 nov 2011.
Kas saan õigesti aru, et dekreet läheb siis 2010 aasta järgi ning VH 2011 tulud jagatakse 10 kuuga.
VH kohta ongi minu küsimus...
Kas on oluline, et minu viimane palk (oktoobri oma)makstakse välja enne dekreeti minekut, ehk siis 31 okt või teeb sama välja kui makstakse 15 nov. Ega dekreeti minekuga minu 2011 a tulusid veel lukku ei panda?
Seega kas siis tulud, mis laekuvad ka dekreedi ajal lähevad arvesse, ikkagi 2011 ju? Kui saan näiteks veel dets. lõpus preemiat, et see läheb ka VH arvesse ning sellegipoolest jagatakse minu 2011 a tulu 10 kuuga.
 
ametnik 06. september 2011, kl 14.42
Jah, sünnitushüvitis(dekreediraha) 2010.a alusel, sest rsp(dekreet) algab 2011
ja
VH 2012.a alusel, sest VH algab 2012.a

Pole oluline, et oktoobri palk makstakse novembris. Kõik 2011.aaastal saadu läheb arvesse, kogutulu jagatakse 10 kuuga.St kui saad aastalõpupreemia detsembris, läheb arvesse, kui 2012.a jaanuaris, siis ei lähe.
Jah, jagatakse 10 kuuga sest 2 k oled töövõimetu(dekreedis) 2011.aastast.
 
KL 07. september 2011, kl 07.45
Aitähh vastuse eest, nüüd olen kindel, et VH 2011 kõikide tulude järgi aasta lõpuni ning jagatakse 10 kuuga.
 
Kädy-Liis 07. september 2011, kl 12.31
Kui mul on sünnitus tähtaeg 13.märts 2012 ja ma soovin raseduspuhkusele minna 30 päeva enne tähtaega, kas see siis tähendab seda, et minu viimane tööpäev oleks 11.veebruar 2012(laupäeval)? ja raseduspuhkus algab pühapäevasel päeval 12.veebruaril 2012 ja kestab kuni 12.märtsini 2012?
 
KATI 08. september 2011, kl 10.23
Kuidas on dekreediga, kui töötaja on asenduskohal (määratud tähtajaks s.o kuni teise ametniku naasmiseni) kuni 30.09.2011-ni näiteks ja dekreeti oleks võimalik minna 26.09.2011? Kas ikkagi on võimalik dekreeti jääda kui töösuhe lõpeb 30.09.11? Või ei saa lõpetada töösuhet kui dekreeti lähen enne, olgugi et asenduskoht?
 
ametnik 08. september 2011, kl 20.27
Kädy-Liis -

Kui tähtaeg on 13.märts siis lähed rsp-le hiljemalt 30p varem (st tähtaeg on 31.päev) st 11.veebruar 2012.a

Viimane tööpäev on 10.veebruar.

Rsp kestab 140 päeva, seega ei saa see lõppeda kuidagi 12.märts, kui algab 11.veebruar
Lõpp on 29.juuni.
 
ametnik 08. september 2011, kl 20.32
KATI-
rsp-le saab minna, kui selle ALGUSE HETKEL on kehtiv tööleping olemas. Kas see lõpeb juba järgmisel päeval, järgmisel nädalal, kuul või aastal pole üldse oluline.

Kui on leping, saad sünnituslehe(dekreedilehe), viid tööandjale, tema Haigekassasse ja Haigekassa raha sinu arvele. Kõigi 140 p eest.

Leping lõpeb ikka tähtajal, hoolimata sinu dekreedis olemisest. Sul lihtsalt pole võimalik jääda lapsehoolduspuhkusele, kuna siis kui dekreet läbi, on tööleping lõppenud.
Oled lihtsalt alla 3a lapse kodune ema.

NB!
niipea kui VH läbi, kohe Töötukassasse, sest viimase 3a jooksul peab olema 12 töötatud kuud, et töötuskindlustushüvitist saada ja kui teistel jäävad kuude lugemisest dekreet ja lhp välja, siis sinul ju lhp pole.

küsi
 
Lana 26. september 2011, kl 13.49
Tere, aidake palun arvutada millal on kõige kasulikum rsp-le minna, tähtaeg on 14 aprill 2012. 2011.a. olen kõik oma puhkusepäevad välja võtnud. Kui lähen 30päeva ennem siis teenin umbes 14päeva puhkus 2012 aasta eest, õige? See tähendab seda, et töövõimetusleht lõppeb umbes augusti algul ja emapalka hakkan saama alles septembrist. Mis päeval ma pean minema, et hakkaks juba augustis emapalka saama? Veebruari keskel? Või soovitate midagi kasulikumat?
 
ametnik 26. september 2011, kl 16.21
Alati on kasulik minna dekreeti(kui tervis lubab) viimasel võimalusel st 30p enne tähtaega, sest
*nii saad kauem palka
*nii teenib rohkem puhkust
*nii on laps VH lõppedes kõige vanem

Ei saa aru sinu soovist saada teatud kindlas kuus(august) juba VH. Mis sellest muutub?
Sel juhul saad ju viimase palga varem,dekreediraha varem ja laps on VH lõppedes (stkorraliku raha lõppedes) noorem...

Minnes 30 p enne st 15.märts
saad 14p eest (märts) palka aprillis, lisaks 140p eest dekreediraha aprillis, kokku vähemalt 5 kuu palga, millega pead elama kuni I VH.
see on (dekreedi lõpp 1.august) 2.-31.augusti eest septembris.

Teenid puhkust 7 kuu eest.

Minnes varem, näiteks juba 70p enne tähtaega st 3.veebruar
saad
veebruaris jaanuari palga ja 140p dekreediraha st kokku 5,5 kuu palga, millest elama pead kuni I VH 23.-30.juuni eest juulis(dekreedi lõpp 22.juuni)
Puhkust teenid 5 kuu eest.

I juhul on laps VH lõppedes 1a6k vana, II juhul 1a4k

küsi
 
Lana 27. september 2011, kl 17.25
tahtsingi selgusele jõuda mida see 1 päev minu jaoks muudab, kui lähen dekreeti 14 märts, ehk siis 31 päeva ennem, siis VH õiguse saan juba augustis (dekreet lõppeb ju 31 juuli) ehk siis kuu aega varem, aga kas siis laps on 1a5k vana VH lõppedes? See on minul praegu natuke arusaamatu.
 
ametnik 28. september 2011, kl 00.02
VH makstakse kuu alguse maksepäeval(8.-9.) eelmise kuu eest
st
see, et õigus VH-le algab näiteks 1.augstist tähendab, et I VH kätte saad septembris kogu augusti eest. Kui algab VH 30.juulil, saad augustis 2 p eest (30 ja 31. juuli)

Kui dekreedi lõpp on 31.juuli siis augustis VH ei saa, sest sul pole juulis ühtki päeva olnud,, mille eest enam dekreediraha ei saanud.

Seega on 2 er asja
lapse vanus VH lõppemisel(sellel päeval, mille eest viimane VH ette nähtud) ja
lapse vanus viimase VH kättesaamisel.

küsi
 
rumal 01. oktoober 2011, kl 20.09
Mul on ametnikule küsimus,et kui täpselt neid päevi või kuid arvestatakse vanemahüvitise arvutamisel.
näiteks kui lähen dekreeti 1 nov.Siis jagatakse minu kogu aastatulu 10-ga(olenemata sellest et detsembris tulevad veel jõulupreemiad,firma poolne sünnitoetus ja okt kuu palk).Kuigi tegelik arvutamine näitas et jagada tuleks 9,87-ga. Aga kui ma sooviks minna 30 päeva enne dekreeti.ehk siis viimane tööpäev oleks 18 nov ja 21 nov hakkaks dekreet.Kuidas siis seda jagatakse.Kui ma kõik haiguspäevad maha arvestasin,sain et tuleks kogu aastatulu jagada 10,53.Kas nad ümardavad selle nüüd siis 10,5-ks või juba 11-ks.Et kuis see ümardamine on?
 
ametnik 03. oktoober 2011, kl 13.52
Jagatakse päeva täpsusega
st
kui aastas pole ühtki päeva olnud töövõimetu, jagatakse 365 päevaga
kui olnud 2p siis 363päevaga
kui 61p siis 304 päevaga
jne

Kuude arvuga jagamine on näitlik, tegelikult ikka päeva täpsusega käib asi.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!