Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
anna andeks, ametnik:) 03. august 2010, kl 09.20
Olen vist täitsa blond:))
Kui lähen dekreeti 1. jaanuarist, siis VH arvutamisel jagatakse eelmise aasta tulu 12, kuna käisin kõik 12 kuud tööl ja töövõimetuslehel polnud, eks. Aga millest see uuel aastal algav dekreet maha arvutatakse sellisel juhul?
Ja kui mul on enne dekreeti minekut korraline puhkus, 28 p, ära puhatud, siis mingit kompi ma ju ei saa?
 
Kertu: ametnikule :) 03. august 2010, kl 11.42
Ma lugesin siin eelnevaid postitusi ja mõtlesin, et küsin ka Sinult nõu.

Mul on sünnitus tähtaeg 08.02.11 ja dekreeti võin jääda alates 30.11.10.
Tavaliselt meie ettevõttes puhatakse kaks korda aastas: jõulude aeg ja suvepuhkus (mõlemad ca 3 nädalat). Ma ise mõtlesin, et ehk mul oleks mõtekas tööl käia kuni talve puhkuseni (mis hakkab umbes jõulupühadest), siis võtaks välja puhkuse ja tagasi peaksin tulema tööle umbes 10. jaan. aga sealt edasi võiks jääda koju ehk dekreeti.
Varasemtatest postitustest ma saina aru veel, et kõik need dekreedi rahad ja puhkuse tasud ning dets. kuupalk saaks ülekanda dets. kuu lõpus (kui läbirääkida raamatupidajaga), siis selle võrra suureneks mu emapalk ja võib-olla isegi dekreedi rahad?

Loodan, et oskad soovitada midagi paremat või siis kinnitada minu arusaama sellest kuidas efektiivsem ja kasulikum oleks mulle.

Suured tänud ette juba! :)
 
ametnik 03. august 2010, kl 14.07
Kui kogu dekreet jääb 2011.aastasse ja muid töövõimetuspäevi 2010.a ei olnud siis loomulikult ei arvutata midagi maha.
Sinu puhul on võimalik aga ka variant et jääd dekreeti 2010.a lõpus ja siis on dekreedipäevi 2010.a ja need jäävad VH arvutades välja.

Kui sul on kogu põhipuhkus välja võetud varem, siis enne dekreeti enam puhkust ei saa. Mingit kompensatsiooni ei saagi, saab ikka puhkust, kasutamata puhkuse kompensatsiooni saab töölt lahkudes, mitte dekreeti ja edasi lhp-le jäädes.

Sinu 140p e 4,6 k dekreeti jääb 2011.aastasse ja selle eest 11 puhkusepäeva saad võtta, kui lõpetad lhp.

Kertu-
sinu puhul mitu soovitust:
I ära mine dekreeti juba novembrist vaid ikka hiljem, võimalusel alles 30p enne tähtaega st jaanuari algusest(v a juhul, kui sinu 2009.a keskmine on suurem 2010.a omast-siis jää dekreeti 31.12 st 2010.a ja saad dekreediraha 2009 alusel).

II kõik, mis võimalik lase kanda detsembris ja, tõepoolest, nii suureneb dekreediraha(kui jääd dekreeti 2011 on see ka 2010.a alusel9 ning VH, mis on nagunii 2010.alusel

III rasedale pole puhkusegraafik kohustuslik st vajadusel võid puhkusele jääda varem kui teised (n kui on soov jääda dekreeti 31.12, võid enne võtta oma u 3 nädalat), lihtsalt 14p varem teed avalduse
 
Kertu: ametnikule :) 03. august 2010, kl 16.04
Suured tänud Sulle ja kena suve jätku!:)
 
blondiin 03. august 2010, kl 16.36
Jep, nüüd asi selge, suur tänu ametnikule:))
 
uduheeringas 09. august 2010, kl 11.09
Ametnik, palun abi.
Viimane paikapandud tähtaeg 18.veebr.
Millal on kõige kasulikum jääda dekreeti ja kas ma saan ette võtta järgm aasta puhkuse?
 
ametnik 09. august 2010, kl 12.32
Viimane võimalus on jääda 19.jaanuar.

Alates 1.jaanuarist tekib õigus võtta 2011.a puhkus. Ei soovita kogu puhkust vaid väljateenitav st kuni dekreedi lõpuni kogunev
e
siis perioodi est 1.jaanuar kuni 7.juuni e ümardatuna 5 kuu puhkus, mis on 28p põhipuhkuse korral 5 x 2,33= 11,65 e 12 puhkusepäeva.

Seega esitad 14 p enne 1.jaanuari avalduse sooviga võtta alates 01.01.2011. põhipuhkust 12 puhkusepäeva, kasutada raseda õigust võtta käesoleva aasta puhkus vahetult enne dekreeti.
Puhkusetasu laekub siis 2010.a(kinnita töandjale, et soovid seda enne puhkust st 2010.a!) suurendades sinu dekrediraha ja VH, puhkus ise jääb 2011.aastasse.
Ja siis dekreeti alates 14.jaanuar.
Või, kuna 1.jaanuar vaba päev, puhkusele alates 2.jaanuar ja puhkuse lõpp ikka 13.jaanuar ning dekreeti 14.jaanuar.

Samuti tasub paluda detsembri eest palk avansina detsembris kui muidu on palgapäev järgmise kuu algul.
Loomulikult võid puhkuse jätta ka pärast VH, siis saad puhkusetasu lepingujärgse põhipuhkuse alusel.
Kuid palk osa jaanuari eest 2011 ei lähe enam 2010a arvestusse ega tõsta dekreediraha ja VH.
 
uduheeringas 09. august 2010, kl 12.51
suur, suur tänu!!
 
Ehat35 15. august 2010, kl 19.41
Kui Ametnik või keegi teab...
Olles töötu juba 2 a, siis milliseid toetusrahasid ja millal riik ning Tallinna linn rasedale maksavad?
Aitäh juba ette!
 
Evelin 18. august 2010, kl 08.40
Mina tahaksin ka täpsustada kas olen enda kohapealt õigesti aru saanud :)

Tähtaeg on 04.01.2011a. Dekreeti planeerisin jääda 04.12.2010a.
Puhkust välja võtta ei ole.
Kas siis on nii, et dekreedi rahad saan 2009a järgi ja kui laps sünnib 2011a siis VH saan 2010a järgi?

Ette tänades,
Evelin
 
no kohe ei saa aru :S 18. august 2010, kl 16.20
Tere kallis ametnik.
Mul tähtaeg 11.12.2010 .
Puhkust saada veel u 30 päeva

Mul mure,kuidas säilitada enda eelnevat head kuupalka.?
Nimelt sissetulek iga kuu olnud u 14 000.- ,nüüd see langeb,nii et alates okt sissetulek u 10 000.- .Mures,sest see ju langetab mu kogu 2010 a sissetulekut.
Kas mul on siis mõtekas minna 30 - 60-70 päeva enne dekreeti ???
Või oleks abiks haigusleht ????
Ei teagi kohe,tahaks et hea palk säiliks.
Palun aita ,kui said mu juutust aru :D
 
ametnik 21. august 2010, kl 00.54
Ehat35-
Rasedale spetsiaalselt EI MAKSA ei riik ega Tallinn mingit eritoetust.
Töötuna saad ilmselt toimetulekutoetust.
Kui laps sündnud, saad riikliku sünnitoetuse, gakuise lapsetoetuse ja VH alates lapse sünnist. Tallinna toetuse ka, kui oled üle 1a tallinlane ja lapse isa ka Tallinna registris.

Evelin-
jah, kui dekreet algab 2010.a on dekreediraha 2009.a alusel
ja kui dekreet lõpeb=VH algab(see, kas laps sünnib 2010 või 2011 pole oluline) 2011, iis VH on 2010.a alusel

no kohe ei saa aru :S-

kuna haiguslehe aeg ei lähe VH arvestusse siis haiguslehel olek ok, samuti ka varasem dekreetiminek...kuid siis on laps VH lõppedes pisut noorem
 
maia ametnikule 23. august 2010, kl 18.50
Tere! Sooviks ka natuke Sinu nõu:)
Sünnitustähtaeg on 24. jaanuar. Millal oleks mõttekas jääda dekreeti? Kas 24. detsember? Või 1. jaanuarist 2011, et saada dekreedirahad 2010 järgi (siis oli palk tänu boonustele tunduvalt suurem kui 2009).
2010 esimese kolme kuu jooksul sain kuskil kolm lisapalka preemiaid ja samuti tõsteti palka 25% 2009. a. tasemest kõrgemale.
Nii et see tõsyab mu VH-d päris tublisti. Puhkust on mul välja võtta enne dekreeti kuskil 35 päeva.
Oleksin tänulik soovituste eest, kuidas kõige mõistlikum on ajastada dekreeti ja puhkust.
 
ametnik 23. august 2010, kl 22.41
sinu VH on IGAL JUHUL 2010.a alusel! VH määratakse rasedus-sünnituspuhkuse(dekreedi) LÕPPEMMISE JÄREL ja siis eelneva aasta alusel. Sinu rsp lõpeb ilmtingimata 2011.a, muud võimalust pole. Ja VH on 2010. a alusel.



Selleks, et saada dekreediraha 2010.a alusel ei tohi dekreet alata varem kui 1.jaanuar 2011.

kuid selleks, et saada dekreediraha kõigi ettenähtud 140 p eest tuleb dekreeti jääda VÄHEMALT 30 p enne sünnituse tähtaega. seega, kui tähtaeg on kinnitatud (seda ei muuda hilisemaks ei päevade järgi või mõne UH järgi määrates)24.jaanuar 2011, tuleb dekreeti jääda 25.detsembril.

Jäädes 25.detsembri asemel 1.jaanuaril saad dekreediraha mitte 140 p eest vaid 7p eest vähem st 133p eest.

Kuna sinu puhkusetasu ei saa suurendada 2010.a keskmist ja VH siis puhkuse võid jätta ka reservi, võtta pärast Vh lõppu. Juhul kui tõusis ikka PÕHIPALK, mitte mingid lisatasud (VH lõpu või lausa lhp lõpu järel puhkust võttes saad puhkusetasu lepingus kirjasoleva põhipalga nr alusel; enne dekreeti võttes reaalse viimase 6k keskmise alusel). Kui tervis nõuab, võta vahetult enne dekreeti.

Puhkusetasu suurendaks 2010.a keskmist, kui puhkus algaks aasta viimastel päevadel st puhkusetasu laekuks 010 aga enamus puhkust jääks 2011.aastasse. See oleks võimalik kui tähtaeg oleks veebruari lõpp, mitte varem.
 
maia 24. august 2010, kl 07.49
tänud vastamast:) seda ma tean, et VH hakkan saama 2010 järgi.
Hakkasin seda mõtisklema, et kas mul tasuks minna dekreeti 1. jaanuarist 2011, mis sellest et ma siis dekreedirahasid saan 7 vähem päeva eest, aga sellevõrra oleks ehk dekreedirahad suuremad kuna saaksin need 2010 järgi? kuidas kommenteerid?

Põhipalk tõusis 2010 jaanuarist. 2009 oli palk 25% väiksem.

Puhkuse sooviks võtta enne dekreeti välja, et lihtsalt varem koju jääda.
 
ametnik 24. august 2010, kl 14.01
Mina valiksin dekreedi alates 1.jaanuarist.
See on rangelt isiklik otsus.
 
Maia 24. august 2010, kl 15.35
ja kuidas sellist soovitust täpselt põhjendaksid? :)
Tänan!
 
ei ole ametnik 24. august 2010, kl 15.44
No, +25% 140(-7) päeva teeb kindlasti rohkem raha kui -25% ja 140 päeva.
Pealegi saad palka siis 2010 lõpuni. Ma saan aru, et sa rahaliselt võidaksid.
Aga eks sa pead oma tervise järgi ka vaatama.
 
Kate :) 24. august 2010, kl 17.39
küsimus siis selline, et tähtaeg on mul 15.01.2010, siis millal oleks kõige kasulikum dekreeti jääda?
Esimene võimalus on 07.11.2010, kuid kui jään ntx 25.11 dekreeti , siis mitme kuu järgi arvestatakse vanemahüvitis? kas jaanuarist-oktoobrini v novembrini?

ja teine küsimus on selline, et kui ntx jään haigeks novembri algul(külmetus jms) paariks nädalaks, kas siis on kohustus jääda dekreeti kohe esimesest võimalusest (07.11) või kuni saan terveks ja siis jään dekreeti kohe järgmisest päevast?
 
ametnik 29. august 2010, kl 22.20
Kate-

kasulik on jääda viimasel võimalusel, mitte esimesel.
Miks, olen kümneid kordi põhjendanud.

VH arvutatakse sul igal juhul 2010.a alusel: kõik 2010.a jooksul saadud tulu jagatakse 12 kuud miinus töövõimetuspuud

jäädes 15,detsembrit jagatakse 11,5 kuuga
jäädes 15.novembrist jagatakse 10,5 kuuga jne
aga
I juhul saad ju 1 kuu palka kauem, seega tulemus ei muutu.

EI, tavahaigestumise puhul pole mingit kohustust minna dekreeti juba 70p enne, see on vaid siis, kui oled üle viidud kergemale tööle või selle puudumisel haiguslehele suunatud-siis pead I võimalusel dekreeti mnema.
Haigestud. Oled haiguslehel. Tervened. Lähed tööle, töötad ja otsustad ise, kas 30, 31, 32...jne päeva enne sünnituse tähtaega soovid dekreeti jääda.
Ja loomulikult, kui osagi 2010.a eest puhkust võtmata, võid võtta vahetult enne dekreeti.
 
Reksu 31. august 2010, kl 15.27
Küsimus ametnikule:
Tähatjaks on pandud 28.02 ja sooviksin nüüd teada, millal mul oleks kasulikum dekreeti jääda. Kuna 2009 oli aastane tulu 15 000 kr võrra suurem, siis oleks vist kasulikum, kui dekreet algaks hiljemalt 31.12, dekreedi rahad oleksid suuremad.
Palk on u 10 000 kr. Puhkust on 2010 eest saada veel 21päeva. Kas mul oleks kuidagi võimalik VH suurendada või ei ole minu puhul üldse vahet, millal ma dekreeti jään?
Tänud vastuse eest
 
Reksu 31. august 2010, kl 15.50
Jäi veel lisamata, et palgapäev kuu viimasel tööpäeval.
 
ametnik 31. august 2010, kl 21.56
Puhkusetasuga enam VH suurendada ei saa kui on oluline saada dekreediraha 2009.a alusel.

Saaks seda teha kui minna dekreeti jaanuari lõpp
ja
enne seda võtta puhkus kõik 21p ja nii, et puhkusetasu laekuks detsember 2010.a

Lida puhkusetasu 2010.a sissetulekutele ja jaga 12 kuud.
Kui suur on vahe loodetava VH-ga ilma puhkusetasuta?
Vahe korruta 14,4 kuuga

sest nii kaua saad VH


Äkki see 15 000 rohkem 2009a mille alusel saad 4,6 k raha ei tule kasulikum kui saada 14,4+4,6 e kokku 19k suuremat (arvestatuna 2010.a tulu järgi koos puhkusetasuga)?
 
kata 01. september 2010, kl 12.30
Tere,

Olen kuulnud kuluaarides, et on võimalus emapalga numbrit suurendada kui kontole laekub ka nt mehe palk vms. Kas antud jutul on mingigi tõepõhi all, kas siis peab olema lisaks mingi ametlik dokument vms?

Olen veel algauseetapis rase ja pole nende raha asjadega väga kursis?
 
krõõt 01. september 2010, kl 13.03
to kata
kas see mitte pettus pole? emapalga mõte on ikka see, et kompenseerida saamata jäänud tulu. ikka selles ulatuses mida tööl edasi käies saaksid. kuna emapalk tuleb riigikassast, ehk siis maksumaksja taskust, siis ei ole see küll väga aus.
 
Ann 01. september 2010, kl 14.55
Tere Ametnik!

Sooviks ka head nõu kuulda ja nimelt sünnituse tähtaeg on 1. jaanuar 2011 ning dekreeti jääks siis 30 p enne st alates 1. detsembrist. Puhkust oleks saada veel 25 päeva kui arvestada seda nüüd sünnituslehe lõpuni mis oleks 17 apr. VH hakkan saama 2010 aasta alusel ja sellega seoses küsimus, et kas on mõtekas võtta välja puhkus enne dekreeti või Vh lõppedes? Kuna alates käesolevast kuust sain juurde lisatööd ning lepingus muutus palganumber omajagu suuremaks, siis saaksin puhkuseraha rohkem, kui võtaksin selle välja alles Vh lõpus, sest siis ei saa ma seda ju mitte viimase 6 kuu keskmise järgi vaid lepingus nimetatud palganumbri järgi. Ühesõnaga kas saaksin suurendada oma vanemahüvitist sellega, et kui jätan puhkuse välja võtmata enne dekreeti ja saaksin selle asemel hoopis veel siis ca 1 kuu palga, mis oleks kindlasti suurem, kui puhkuseraha?

Ette tänades!
 
katale 01. september 2010, kl 17.27
Et siis katale. Ei piisa sellest et su mehe palk lihtsalt sinu kontole laekub, sa pead siis ka sinna asutusse olema tööle vormistatud, tegema mehe eest ka töö ära ning selle alusel arvutatakse palk millelt makstakse maksud sest tasutud sots.maksuga maksustatud tasu järgi arvutatakse edasipidi sinu emapalka. Palga võib lasta kanda kelle kontole tahes, kuid kui sul ikka endal sots.maksuga maksustatud tulu ei ole siis üle miinimumi emapalka ei saa. Kuid teatud aeg peale sünnitus on võimalus ka isal vanemapuhkusele minna, siis saab tema hüvitist enda palga järgi ning sinul tuleb siis tööle minna või ennast töötuks vormistada.
 
ametnik 01. september 2010, kl 23.14
Ann-

pole rahaliselt ilmselt suurt vahet kas võtta enne dekreeti või pärast VH lõppu.
Küll võib vahe olla sinu tervises ja töövõimes: kui lõpurasedana on vaev tööl käia, võta puhkus enne dekreeti.

Kuna puhkusetasu läheb aasta keskmise arvestusse ja reeglina see alla keskmise palga pole, ei vähenda puhkusel olek VH ka.


Kui aga tervis ok siis võib olla meeldiv pärast VH lõppu saada puhkusetasuna veel pea 1 kuupalk.

Puhkusetasu võib olla kasulik võtta enne dekreeti ka juhul, kui sinu 6k keskmine on suurem töölepingus kirjasolevast põhipalga nr-st st oled saanud lisatasu, preemiat vms. Võttes enne dekreeti saad reaalse viimase 6k keskmise alusel, võttes pärast VH aga põhipalga nr alusel

Pead ise arvutama.
 
Svesti 21. september 2010, kl 09.46
nagu paljud siin eespool on mul sama küsimus millal oleks kasulik minna dekreeti, mida soovitaksid? aastal 2010 palk kasvas võrreldes aasta 2009ga 45 %. EEldatav lapse sünd on 08.01.2011-12.01.2011, seega peaks koduseks jääma ca 9.12.2010.
Mul on veel saada puhkust ca 11 päeva, mida olen mõelnud detsembris väljavõtta. Mulle endale tundub, et mul on kasulikum jääda dekreeti 1 jaan.2011? Kuidas toimiksid ja mida soovitad?
 
r 21. september 2010, kl 11.43
Sa peaksid konkreetselt välja arvutama dekreedi rahad ühel ja teisel juhul. Suvaliste palganumbritega proovides tundub küll, et 01.01.2011 oleks rahaliselt kasulikum. Ma sain oma niru matemaatikaga rahaliseks vaheks 24%. Arvestades, et dekreedirahasid saaksid hilise minemise tõttu vaid 119 päeva eest näiteks.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!