Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 21. september 2010, kl 13.48
Svesti-
isiklikult mina jääksin 1.jaanuar...risk on küll suur, sest laps võib sündida varem st juba 2010
aga
oma riskid arvutad ikka sina
 
selline küsimus, et.. 21. september 2010, kl 23.43
Minul on tähtaeg novembri alguses ja jäin just dekreeti, mis kestab veebruari alguseni. Muidu mul on kõik selge rahadega seoses aga üks mõte tekkis. Kas ma peale dekreedi lõppu saaksin välja võtta talvepuhkuse 7 päeva, pluss aasta alguses dekreedis oldud aja eest mõned puhkusepäevad enne LHP algust, kas see on tehtav? Lihtsalt kuna VH algab alles märtsi alguses, siis natuke lisaraha kulub vahepeal ikka ära ja talvepuhkust tagantjärgi võtta ei saa, kuna olen kursis, et tööandjale pole see tegelikult kohustus.
 
ametnikule 23. september 2010, kl 13.32
mul on selline küsimus, et kui ma küsingi oma dets. palga ja puhkuseraha ära näiteks juba detsembrikuus, kas siis hüvitamise arvutamisel läheb arvesse see, millal mulle raha üle kanti, aga mitte see, millal asutus maksab ära sotsiaalmaksu maksuameti arvele? mulle tundub, et sots.maksu makstakse järgmise kuu 10.ks kuupäevaks, et siis see läheks jaanuarikuusse, ja mul sellest abi poleks? väga imelik küsimus küll, aga hakkasin mõtlema, et arvutatakse äkki kalendriaasta jooksul makstud sotsiaalmaksu järgi?
 
ametnik 23. september 2010, kl 13.42
selline küsimus, et...-
jah, loomulikult võid pärast dekreeti mitte jääda lapsehoolduspuhkusele vaid enne võtta puhkuse
ga
kui puhkusetasu ületab 4350 bruto siis vähendatakse I VH väljamakset.

ametnikule-
jah, arvesse läheb kõik, mis tööandja deklareerib 2010.a väljamaksetena st sina saad kätte 2010
olgugi, et täiesti seaduslikult detsembri väljamaksed deklareeritakseg järgmise kuu algul st enne 10.jaanuari 2011

kui deklareerib alles veebruaris, siis ei lähe arvesse

loeb DEKLAREERIMINE, mitte ka sotsmaksu äramaksmine
kui tööandja on deklareerinud, arvutatakse inimesele sünnitushvitis ja VH ja ka makstakse
isegi kui tööandja ei maksagi sotsmaksu riigile st jääb võlgu

Ehk siis:
2010.a tulu on kõik, mis makstud välja 1.jaanuar 2010 kuni 31.detsember 2010
aga

deklareeritud veebruar 2010 kuni jaanuar 2011
 
ametnikule 23. september 2010, kl 15.08
suur, suur tänu!
 
L 29. september 2010, kl 10.45
Selline küsimus, tähtaeg on 05.12.2010.
Haigusleht oli juunikuust kuni selle pühapäevani.
Dekreet algas 25.09.2010.
Kas oleks pidanud minema dekreeti hiljem, näiteks 30 päeva enne sünnitust või pole see oluline ja raha saan ikka sama palju?
Kuidas peaksin toimima saamata puhkusepäevadega?
 
L 29. september 2010, kl 10.46
vabandan, mul juba oktoobrikuu kalendris ees. Dekreet algas 27.09.2010.
 
K 29. september 2010, kl 13.53
Mina soovitan minna dekreeti 8-ndal kuul.Muidugi võid ju enne seda puhkuse välja võtta aga siis saad pärast kuu kauem lapsega kodus olla.
 
L 29. september 2010, kl 14.24
Ametnik, ootan Sinu kommentaari. :)
 
ametnik 29. september 2010, kl 14.35
Raha saad seevõrra vähem kui sa ei tööta st ei saa palka vaid juba dekreediraha.

Kasulik olnuks:
minna dekreeti alles 30p enne enne tähtaega,
saades
kõige kauem palka, siis dekreediraha ja siis VH,
sest
nii on laps VH lõppedes kõige vanem.

Nüüd sa enam muuta ei saa, kui 27. juba algas.
 
L 29. september 2010, kl 14.54
Aga mis saab väljavõtmata puhkusest?
 
ametnik 29. september 2010, kl 21.53
Väljavõtmata puhkus ei aegu, sest dekreedi ja lhp ajaks aegumine peatub.
ST saad puhkuse võtta kui VH läbi saab, katkestades lhp. Või lausa lhp lõppedes, kas või lapse 3a saamisel.
 
Küsimus ametnikule 01. oktoober 2010, kl 12.20
Kasutan teemat ja küsin: dekreeti lähen märtsis 2011. Kas mul on õigus võtta jaanuaris 2011 puhkust 14 päeva (praegune puhkse jääk on 3 päeva) - tahan seda 2010 keskmise töötasu suurendamise pärast võtta (puhkuse tasu makstakse ju detsembris), aga ei tea kas puhkust antakse niimoodi "võlgu"
 
ametnik 01. oktoober 2010, kl 14.22
Loomulikult on sul 2011.a saada puhkust, võtta
nii puhkusejääk 3p kui ka mitte vaid 11p 2011.a dekreedi eest(märts-juuli)
vaid ikka ka jaanuari ja veebruari eest
jaanuar 2,33 puhkusepäeva
veebruar 2,33 puhkusepäeva
märts-juuli 11 puhkusepäeva
kokku 2011.a est 16 puhkusepäeva+jääk 3p 2010.aastast
kokku 19p

Aga
tööandja peab (on kohustatud) võimaldama puhkuse vahetult enne dekreeti (sinul vaabruaris), muul ajal st alates 1.jaanuarist nagu sulle kasulik saad KOKKULEPPEL!
 
ametnikule 03. oktoober 2010, kl 12.18
Analoogne küsimus. Kui sünnitan mai 2011 lõpus, kas siis kogu 2011 puhkust ei saa ette võtta, vaid kuni juulini, kuni kestab dekreet? Puhkust oleks 35 päeva ja staazi eest lisaks 6 päeva. Kas õige on puhkus kuni juuli lõpuni ja lisaks staazi eest päevad?
 
ametnikule 03. oktoober 2010, kl 12.22
Arvutasin valesti, dekreet kestab augusti alguseni.
 
ametnik 03. oktoober 2010, kl 19.05
Tööandja on kohustatud sinu soovil vahetult enne rasedus-sünnituspuhkust(dekreeti) andma KÄESOLEVA AASTA VÄLJATEENITAVA PUHKUSE.
Seega, kuna välja teenid puhkust kuni augusti alguseni, on õigus võtta puhkus 7 kuu eest
mitte kõigi 12k eest.

Puhkuse lisandumine lõpeb kui sinu tööleping peatatakse st lõpeb rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) ja algab lapsehoolduspuhkus.
 
H. 09. oktoober 2010, kl 00.20
Küsimus Ametnikule!

Plaanis dekreeti minna 1 nov lapse sünni tähtpäevaks on 8 dets.
Välja on võetud 1 kuu puhkus terve augusti kuu, mis tööandjal jääb veel maksta ja kas jääb? Midagi mainis,et arvutab mingid puhkuse päevad...ei saanud aru temast....
 
ametnik 09. oktoober 2010, kl 15.39
H-
millal sa selles asutuses tööle asusid+
Palju on töölepingus kirjas põhipuhkust?
28p?

Kui sa augustis puhkasid tere kuu st said kätte 28 puhkusepäeva, oli see puhkus perioodi eest 1.jaanuar 2010 kuni 31.detsember 2010?

Kui oli, pole sul 2010.a enam päevagi puhkust saada.

Lühidalt nii:
kui põhipuhkus lepingus on 28p, siis
iga kuu töötamist või haiguslehte või dekreeti või tavapuhkust annab võrdselt puhkust,
nimelt
28 puhkusepäeva :12 kuud= 2,33 puhkusepäeva/kuu eest


Ja kui sa kogu 2010.a töötad (9kuud) või olid puhkusel(1 kuu) või oled dekreedis (2 kuud)
siis
teenidki õiguse 2010.a eest saada kokku 2010.a jooksul 28 puhkusepäeva ( 12 x 2,33)
Kuna osa dekreeti jääb 2011.aastasse siis selle eest tööandja ette puhkust andma ei pea

Teine lugu on, kui sul oli osa puhkust saamata veel 2009.a eest ja siis osa augustis saadust oli 2009.a eest, osa 2010.a eest.

Täpselt vastamiseks, kas ja kui palju veel puhkust saada on, küsi tööandjalt või raamatupidajalt üle, mis perioodi eest sul puhkus käes on st mis kuupäevani.
mitte rohkem.
 
H. 10. oktoober 2010, kl 20.25
Tööle asusin sinna 01.dets 2006.a põhipuhkus on 28 kalendripäeva lepingus olemas küll.Niipalju mainis tööandja veel,et kui tööle tagasi asun 1,5 a pärast,siis pean pool aastat enne töötama kui puhkust saan võtta,et kõik hakkab otsast peale nagu oleks äsja tööle asunud.
Ei tea,siis mida ta seal arvutab mulle....eks paistab
Veel selline küsimus kas dekreedi rahadest läheb maha tulumaks ja haigusraha?

Ette tänades!
 
ametnik 11. oktoober 2010, kl 09.44
Alates 1.detsember 2006 pead olema saanud KOKKU puhkust:
detsember 2006 eest 2 p
kogu 2007a eest 28p
kogu 2008a eest 28p
kogu 2009.a eest 28p
kogu 2010.a eest 28p(sest ka dekreet kuni 31.detsembrini annab puhkust nagu töötamine)

Kui sa saad puhkust perioodi eest kuni 31.detsember 2010 siis
JÄÄB VEEL SAADA tööle naastes puhkust sele dekreediosa eest, mis jääb 2011.aastasse st 1.jaanuar kuni märtsi mingi kuupäev(ilmselt 20.)
ehk
siis
2,6 kuu eest
(2,6 x 2,33= 5 puhkusepäeva)



Uuesti tööle asudes tuleb töötada vähemalt 6k kui sa ei kasuta seaduslikku õigust võtta puhkus VAHETULT pärast lhp lõppu. See on seaduses kirjas.


Dekreedirahast läheb maha tulumaks 21% alates 1.kroonist.
Dekreediraha ongi haigusraha, seega ei saa ar mis haigusraha sealt veel arvad maha minevat?
 
luisa 11. oktoober 2010, kl 11.21
Mul on sünnitustähtaeg 23.01.2011. Dekreeti tahaks minna 30 päeva enne. Ja puhkusele alates 01.12.2010. Sel aasta puhusel pole ma olnud, seega - kas välja teenitud puhkusepäevi tuleb 28 või vähem? Kui ma lähen puhkusele 01.12, siis kas ma kaotan osa puhkusepäevi? Samas kui ma lähen puhkusele nov. lõpus, siis ma kaotan jälle palgas? Kuupalk jagatakse ju kalendripäevadega, aga korrutatakse ainult tööpäevadega. Seega novembri eest tuleks puhkus+palk väiksem summa kui tavaline kuupalk? Kuidas oleks kõige kasulikum? Ja kui palju tuleb 2010 eest puhkusepäevi ja kui palju dekreedi eest? Kas dekreedi omad võin võtta ka lapsehoolduspuhkuse lõpus ning kas siis arvestatakse puhkuseraha töölepingus oleva summa järgi?
 
LiizaKlar 11. oktoober 2010, kl 12.51
Tere Ametnik
Jagate palju huvitavat infot. Aitäh.
Endalegi vajalik.
Siinsest ülekordamisest jääb aga mulje, et kõik pole aru saanud neist mõistetest, et dekreedirahad, dekreet, lapsehoolduspuhkus vanemahüvitis jne. Selleks ongi palju kordavaid küsimusi. Kui need mõisted korra välja tuua ja ära selgitada lühidalt, siis saab äkki paremini aru.

Endal on tähtaeg 4.02.11.
2009. a oli palk suurem kui 2010.
Sain siin lugedes pihta, et VH saan nagunii 2010 a järgi, st vähem, kui algul arvasin.
Aga kui lähen 31.12.10 dekreeti, siis saaksin dekreedirahasid 2009.a. palga järgi ja see oleks kasulikum.?
Küsimus oleks vaid 2011 a. puhkuse kohta, et kui olen juba dekreedis, siis see lükkub lihtsalt edasi kuni tööleminekuni?
 
ametnik 11. oktoober 2010, kl 13.29
luisa-

kuna kogu 2010.a te kas töötate, olete puhkusel või olete töövõimetu(dekreedis) siis 2010.a eest on loomulikult õigus kogu puhkusele st 28 puhkusepäevale (kui töölepingus on 28p)

Kuidas saab puhkusepäevi kaotada puhkusele minnes? Ei, ei kaota. Puhkus antakse KALENDRIAASTA EEST kalendriaasta jooksul, pole oluline kas lausa 1.jaanuarist st sisuliselt kogu aasta eest puhkus ette, alles detsembris st sisuliselt siis kui kogu aasta juba töötatud või kuskil vahepeal, ikka antakse kogu aasta puhkus.

Võib ikka minna novembris puhkusele, sel juhul arvutatakse puhkusetasu eelmise 6k keskmise alusel, nov ei lähe arvesse.

Nov saadespuhkusetasu +palk tuleb väiksem vaid selle võrra, et puhkusetasu puhul ei arvutata tulumaksuvaba osaga, st enammakstu saad tagasi tuludeklariga.


Osa puhkust jääb dekreedi eest nagunii saamata-dekreedi osa eest, mis jääb 2011.aastasse. Selle saate võtta kohe kui katkestate lhp(n VH lõppedes katkestate lhp, võtate puhkuse ja puhkuse lõppedes võite jääda uuesti lhp-le) või lhp lõppedes. Puhkuse aegumist ei toimu, lhp ajaks see peatub.
Jah, siis on puhkusetasu töölepingus kirjasoleva põhipalga nr alusel.
 
ametnik 11. oktoober 2010, kl 13.37
LiizaKlar -

Jah, VH saate loomulikult 2010.a keskmise alusel kuna dekreedi lõpp on 2009.a

2010.a keskmist saab suurendada, kui
paluda detsembri palk avansina detsembris
kui on ette näha aastalõpupreemiat, paluda see detsembris
teha lisatööd ja saada lisatulu kätte 2010 (võib mõnest muust töökohast laekuda).
Jah,
kui minna 31.12.10 dekreeti, siis saab dekreedirahasid 2009.a. palga järgi
aga kas see on kasulik, seda teate teie, minul puuduvad andmed teie 2009.a ning 2010.a sotsmaksustatud töise tulu kohta.


Kui 2010.a eest on puhkust saada ning loomulikult ka 2011.a puhkus(siis teenite puhkust vaid dekreedi aja eest e 4,6 k eest, lhp jaks tööleping peatub!)lükkub edasi kuni lhp lõpetamiseni, st ei pruugi tööleminekuni, võib VH lõppedes lhp katkestada ja puhkuse välja võtta(puhkusetasu saada) ning uuesti lhp-le jääda. Aga võib oodata kas või lapse 3a saamiseni, siis lhp lõpeb javõib eelnevalt väljateenitud (2010-2011) puhkuse võtta.?
 
Huviline 11. oktoober 2010, kl 22.17
Minu sünnitustähtajaks on määratud 31.12.2010. Millal oleks mul kõige kasulikum dekreeti minna. Kas ehk enne võiksin puhkuse välja võtta? Palk on mul 2010. aastal suurem kui 2009. aastal.
 
luisa 12. oktoober 2010, kl 10.50
Nagu ma kirjutasin, tahaksin ma minna puhkusele 01.12 - detsembrist, mitte novembrist. Et mul sünnitustähtaeg on 23 jaanuar, siis 24 detsember peaks algama dekreet? Enne seda jääb 23 päeva. Kui mul on puhkust saada 28 päeva, siis see tähendab, et 5 päeva ma ei võta välja. Neid ju järgmisesse aastasse enam üle ei kanta ehk siis ma kaotaksin sellisel juhul need puhkusepäevad?
Kui ma olen tööl terve kuu (4 nädalat) ja saan palka nt 10000. Siis puhates 2 nädalat, saan ma palka kahe nädala eest mitte 5000, vaid 5000:14 (kalendripäevad)*10 (tööpäevad)= 3571 kr. Kas ma olen valesti aru saanud?
 
Ametnikule! 12. oktoober 2010, kl 15.59
Küsimus ametnikule.

Sünnitan 2011. aasta aprillis. Kaks küsimust:
1. Kas minu emapalga arvestuse sisse lähevad 2010. aastal teenitud palk, puhkuserahad ja haiguslehe hüvitis?
2. Kas dekreeti arvestatakse ainult 2010. a. palga ja puhkusetasu eest?
Peale palga ja puhkusetasude mul muid sissetulekuid ei ole, haiguslehel olin kuu aega.
 
ametnik 12. oktoober 2010, kl 18.58
Huviline-
Kasulik on minna ikka 30 p enne tähtaega st sünnituse tähtajaga 31.12.2010 minna dekreeti 30.november 2010.
Loomulikult võib välja võtta enne puhkuse, kõik puhkuse mis koguneb 2010.a eest. Kui tööandjaga kokkuleppele saate, võib võtta veel ka selle dekreedi osa eest (3,6 kuud), mis jääb 2011.aastasse.

-------------------
luisa-
kui 23.jaanuar on tähtaeg, siis 30p enne seda st viimane võimalus dekreeti minna on 24.detsember

Kuna praegu on oktoober siis ma ei saa aru, miks 28 puhkusepäeva enne 24.detsembrit ei mahu?

Tahate tingimata puhata vaid detsembri?
Siis jääb tõesti 5 puhkusepäeva reservi.
LOOMULIKULT kantakse need edasi st, EI, EI KAOTA neid päevi, millest selline mõte?
Kasutamata puhkus kantakse edasi. Ja kuna dekreedi lõppedes lhp ajaks tööleping peatub, peatub ka puhkuse aegumine st need 5p +veel 2011.a dekreedi eest kogunev jääb ootama lhp lõppu.

Puhkusetasu arvutamine pole minu spetsialiteet, vabandan. Ise pole kunagi puhkusetasus kaotanud.

------------------------------------

Ametnikule!-

Kui sünnitate 2011.a aprillis, siis arvutatakse sünnitushüvitis(dekreediraha) ja VH 2010.a keskmise alusel.

VH arvestusse läheb kogu töine tulu(palk, puhkusetasu, lisatasu, preemia jne), ei lähe aga Haigekassa poolt makstud haigushüvitis (haigusraha) ja
VH arvutusel jagatakse kogutulu mitte 365 päevaga vaid 365-st lahutatakse töövõimetuspäevad(sinul haiguspäevad)
st
sinu kogutulu jagatakse 11 kuuga kui olid 1 kuu haiguslehel.

Sünnitushüvitis (dekreediraha) on täpselt samuti töise tulu keskmise alusel (st haigusraha arvesse ei lähe) aga jagatakse 12 kuuga, hoolimata sinu 1 kuu haiguslehel olekust.
 
Huviline 12. oktoober 2010, kl 19.22
Tänan vastamast mu eelmisele postitusele, kuid endiselt küsimusi. Kas ma saan õigesti aru, et VH saan 2009. aasta alusel (kui sünnitustähtaeg 31. detsember)? Aga dekreediraha? Ja kui on ette nähtud, et 140 päeva on sünnitushüvitist, siis kas kasulikum võttad need päevad enne või pärast välja?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!