Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
ametnik 05. jaanuar 2011, kl 22.55
Iga kuu, olgu töötamist, puhkust või töövõimetust(sh ka rasedus-sünnituspuhkust e nn dekreeti) annab 1/12 põhipuhkusest
t
kui põhipuhkus on 28p, saab iga kuu eest 28:12=2,33 puhkusepäeva
kui põhipuhkus on 42 päeva, siis 42:12=3,5 puhkusepäeva
(konkreetselt siis 140p e 4,6k dekreedi eest koguneb 16 puhkusepäeva
aga
puhkust koguneb ka puhkuse ajal

Nii arvutadki. Puhkust õigus saada perioodi eest 1.jaanuar kuni dekreedi lõpp, iga kuu eest 3,5p ja lisaks eelnev jääk st 14p.

Kuna sa ei kirjuta, millal täpselt dekreeti jääd ei saa ka arvutada, millal see lõpeb ega öelda, mitu puhkusepäeva võid 2011.a eest võtta.


Oletame, et toimid nii, nagu kõige kasulikum st jääd dekreeti 30p enne tähtaega st alates 23.03
siis
lõpeb dekreet 9.august
st
2011.a on saada puhkus 7 kuu eest (jaanuar...juuli) e 7 x 3,5=24,5 e 25 puhkusepäeva
ja lisaks saamata 14p, kokku 39p
e
puhkusele võiksid jääda 11. ja puhata 40p (11.02 kuni 22.03, sest sees on ka 24.02 kui riigipüha)veebruaril
 
Pett 06. jaanuar 2011, kl 15.33
Suur aitäh vastuse eest.
 
Pett 10. jaanuar 2011, kl 14.55
Tere jälle!
Töölt siis öeldi, et mulle antakse puhkuseks reservis olevad päevad (14tk) ja jaanuari ja veebruari eest 7 päeva puhkust. Et rohkem ette midagi ei anta.
Seega jääksin ikkagi puhkusele 1. veebruarist ja dekreeti 59 päeva enne tähtaega.
Peale VH lõppu võtaksin siis välja järelejäänud puhkuse 35 päeva. Töölt öeldi, et nii on kõige kasulikum teha. Kas on ka nii?
 
nja 13. jaanuar 2011, kl 20.07
ametnik .....kui ma olen 12 kuust 5 kuud kergentadud tööl ehk haiguslehel kas siis saan leppingu järkse palgaga dekreedi
 
ametnik 14. jaanuar 2011, kl 23.44
nja-

sünnitushüvitise (dekreediraha) saad eelmise kalendriaasta keskmise alusel (mitte lepingujärgse palga järgi)

Kui dekreet algab 2011, arvutatakse 2010.a keskmine.
Kui see on väiksem kui miinimumpalk, saad siiski miinimumpalga alusel (kui sinu töölepingus pole just kogemata põhipalga nr väiksem miinimumpalgast-siis võid ka väiksema saada).
 
ametnik 14. jaanuar 2011, kl 23.55
Pett-

antud juhul rikub tööandja seadust, sest rasedale on ta kohustatud tema soovil andma kas või kogu käesoleva kalendriaasta puhkuse vahetult enne dekreeti (st võiksid võtta lisaks eelnevale 14p ka 28p kui sooviksid ja keelduda ta ei saaks), rääkimata väljateenitavast puhkusest(perioodi eest 1.jaanuar 2011 kuni dekreedi lõpp 2011)!

Lisaks on pakutav 7p mitte 2 vaid 3 kuu puhkus st märtsi eest mingil põhjusel annavad aga ülejäänud dekreedi eest mitte...ülikummaline miks nii?

Kui sa nõustud, siis

kas on kahjulikum või ei, see sõltub sellest, kas sinu viimase 6k tegelik keskmine(mille alusel saad puhkusetasu enne dekreeti puhkust võttes) on suurem kui töölepingujärgne põhipalga nr (oled saanud lisatasu, preemiat vms) või pole vahet.

Kui tegelik keskmine on suurem, on kindlasti kasulik võtta kogu saadaolev puhkus vahetult ENNE dekreeti, mitte osa VH lõpu järel (siis on puhkusetasu töölepingus kirjasoleva põhipalga nr alusel).

Ja veel-siis kattub ju puhkus lhp-ga is on mõtetu kui mõelda sellele, et ega see lhp lõppu edasi ei lükka...

Veel:
MIKS KIIRUSTAD DEKREETI?

Mine ikka alles 30p enne st 23.03
Igati kasulikum.
 
Katariina 27. jaanuar 2011, kl 16.42
Tere ametnik!

Tekkis täpsustav küsimus Teie 06.12.10 vastatu põhjal, tsiteerin:
"kui laste vanusevahe jääb alla 2a6k, siis tuleb arvestada kompensatsiooni saamise eripäraga (väikesele st miinimumpalgajärgsele dekreedirahale makstakse juurde VH päevaraha suuruseni ainult sünnitusjärgsed dekreedipäevad, mitte kõik 140p)"

Küsimus: kas ma saan õigesti aru, et kui ma jään 30 päeva enne tähtaega puhkusele, aga laps ei sünni tähtaegsena, vaid nt 10 päeva hiljem, siis kompenseeritakse vaid 100 dekreedipäeva? Samas kui ta sünniks nt 10 päeva enne tähtaega, siis kompenseeritaks 120 päeva?
 
ametnik 27. jaanuar 2011, kl 16.47
Jah, olete õigesti aru saanud.

Kompenseeritakse kõik dekreedipäevad, mis jäävad pärast sünnitust.
Loeb tegelik sünni päev, mitte tähtaeg.
 
Katariina 27. jaanuar 2011, kl 19.58
Aitäh kiire vastuse eest.
 
kesssu 14. veebruar 2011, kl 16.04
Saan ma õieti aru, et kui tähtaeg on 30.09.2011 siis dekreeti on mõtekas jääda 30 päeva ennem ehk 30.08.2011. Samas lapsehoolduspuhkusele jääb lapsega isa. Puhkust ei plaani ma ennem dekreeti jäämist välja võtta, kui vaid planeeritud puhkus 3 nädalat juuni kuus. Millisest hetkest alates algab lapse isal isapuhkusele jäämine ja millal on kohustus emal tööle naasta?
 
ametnik 14. veebruar 2011, kl 18.39
Kui tähtaeg on 30.09 siis viimane võimalus dekreeti jääda, saamaks raha kõigi 140p eest on tõesti 30p varem(tähtaeg olgu 31.päev) st 31.august.

Kui lapse isa soovite vormistada lhp-le ja ka VH saajaks, siis selleks peab olema täidetud 2 tingimust:
1. laps peab olema vähemalt 70p vana (minnes dekreeti 30p enne sünnitust on laps dekreedi lõpuks kindlasti vähemalt 70p vana)
ja
2. lapse ema dekreet peab olema lõppenud
Seega teie võite isa vormistada kohe VH saajaks, päevast mil ema dekreet on lõppenud-antud näite puhul kui algus on 31.08 siis lõpp on 17.01.2012
ja isa lhp saab alata 18.01.2012


NB!
tasub mõelda, kuna isa saab VH eelmise aasta alusel, kas isa 2010 a tulu on suurem kui 2012.a oma?
Kui on, saab dekreedi alguse nihutamisega muuta VH aastat.
Nimelt minnes dekreeti pisut varem, näiteks 13.08, siis lõpeb see 2011.a ja VH määratakse 2010.a alusel.

Jah, kuna lapsega saab koraga lhp-l olla vaid üks vanem, siis kui mees jääb lhp-le tuleb naisel kohe pärast dekreedi lõppu tööle naasta(ta ei saa olla lhp-l): ta kas asub tööle, võtab puhkust(kui seda on jäänud võtta), kui tööandja on nõus siis on palgata puhkusel või kui miski ei sobi, tuleb tööleping lõpetada.

küsi
 
ametnik 14. veebruar 2011, kl 18.41
Vabandust-

kas 2010.a tulu on suurem kui 2011.a oma või vastupidi (mitte 2012.a)
 
m 15. veebruar 2011, kl 01.31
küsimus on selline, et kui mulle maksti puhkuseraha ja detsembrikuu palk detsembris ära, ja nende pealt läks tulumaks maha alates esimesest kroonist, siis millal ja kas üldse saan enammakstud tulumaksu tagasi? kas alles järgmisel aastal tuludeklaratsiooni tehes?
 
kesssu 15. veebruar 2011, kl 09.24
ametnik Kirjutas:
-------------------------------------------------------
>
> NB!
> tasub mõelda,
> kuna isa saab VH eelmise aasta alusel, kas isa 20
> 10 a tulu on suurem kui 2012.a oma?
> Kui on, saa
> b dekreedi alguse nihutamisega muuta VH aastat.
>
> Nimelt minnes dekreeti pisut varem, näiteks 13.08
> , siis lõpeb see 2011.a ja VH määratakse 2010.a al
> usel.
>
> Jah, kuna lapsega saab koraga lhp-l o
> lla vaid üks vanem, siis kui mees jääb lhp-le tule
> b naisel kohe pärast dekreedi lõppu tööle naasta(t
> a ei saa olla lhp-l): ta kas asub tööle, võtab puh
> kust(kui seda on jäänud võtta), kui tööandja on nõ
> us siis on palgata puhkusel või kui miski ei sobi,
> tuleb tööleping lõpetada.
>
> küsi

Kindlasti soovime, et isa VH arvutamine käiks 2010 a. alusel. Saan ma siis õieti aru, et ma pean vähemalt ca 45 ennem tähtaega jääma dekreeti? Kui ma jään dekreeti nt. 80 päeva ennem tähtaega, siis isa VH arvutamine käiks samuti 2010 a. alusel?
 
Ee 15. veebruar 2011, kl 09.54
Tere!

Lugesin kõik postitused läbi ja üks asi jäi natuke selgusetuks. Mul on tähtaeg 30.09.2011, dekreeti lähen 30 päeva ennem ehk siis 30.08.2011. Millise aasta järgi arvutatakse dekreedirahad ja millise aasta palga järgi hakkan saama emapalka?

Ette tänades,
Ee
 
ametnik 15. veebruar 2011, kl 10.28
m-
kõik, mis maksti 2010.a läks kirja 2010.a tuluna.
Tagastatakse 2010.a eest st kas sul 2010 oli kuid, kus sa ei saanud kasutada tulumaksuvabalt 2250? Kui ei olnud, siis tagasi 2010.a eest ei saa.
Kui sul jääb 2011.a kuid, kus sa ei saa tulumaksuvabalt 2250, siis nende eest saad tagasi, tehes 2011.a deklaratsiooni st 2012.a veebruaris.

kesssu-
saamaks VH 2010.a alusel peab dekreet lõppema 2011.a, ja VH algama 2011, hiljemalt 31.12
Seega dekreeti 13.august või varem on ok.
Ei, 80p enne tähtaega EI OLE VÕIMALIK jääda dekreeti, jääda saab kõige varem 70p enne tähtaega.
Ja üldjuhul ei ole mõtet minna vara, minnakse hilja-siis on laps VH lõppedes vanem, siis saad kauem palka, siis teenid kõige rohkem puhkust 2011.a eest.

MINE 13.AUGUST, see on teil optimaalne.

Ee-
sünnitushüvitis(dekreediraha) on rasedus-sünnituspuhkuse(dekreedi)ALGUSELE eelneva aasta alusel
st
kõik, kes lähevad dekreeti 2011.aastal, kas juba 1.jaanuar või alles 31.detsember või vahepeal, kõik saavad dekreediraha 2010.a alusel.
SA SAAD DEKREEDIRAHA 2010.a ALUSEL.

VH (emapalk) määratakse dekreedi LÕPUS, eelneva kalendriaasta alusel
st
kui dekreedi lõpp on 2012.a, saab VH 2011.a järgi (saadud töine tulu kokku jagatakse 12 kuud miinus dekreedi- jm haiguskuud). Kui lõpp oleks 2011.a, saaks 2010.a alusel.

SINU DEKREET LÕPEB 2012.a JA VH ON 2011.a KESKMINE.
 
Ee 15. veebruar 2011, kl 12.51
Tänan ametnik...aga kuna mu 2010. aasta tulu on tunduvalt suurem kui 2011. aasta oma, siis...ega varem dekreeti minemine siin ei aitaks?
 
ametnik 15. veebruar 2011, kl 21.39
Ee-

on kindel, et 2010.a keskmine on suurem kui tuleb 2011.a oma(arvesta, et 2011.a saadu jagatakse väiksema kuude arvuga kui 12, dekreedikuud jäävad välja9.

Kui on soov saada VH 2010.a alusel, siis tähtajaga 30.09 on see võimalik.

Tuleb dekreeti minna mitte 30p enne tähtaega vaid varem.

Minnes varem, hiljemalt 13.08 lõpebki dekreet 2011 ja VH on ka 2010.a alusel.
 
Totu 17. veebruar 2011, kl 13.49
Tere ametnik!

Tundub küll loogiline, aga mine sa neid seadusi tea... Ütleme, et mu tähtaeg on 30.09, dekreeti seega läheksin augusti lõpus. Kui aga laps sünnib 14.08.2010.a. kas siis saan ikka 140 päeva dekreediraha ja seega VH hakatakse arvutama 2011.a. tulude järgi?
 
ametnik 18. veebruar 2011, kl 23.12
Oluline on minna dekreeti hiljemalt 30p enne tähtaega.
Sellest, millal laps tegelikult sünnib ei muutu ju tähtaeg. Tähtaeg on rasedakaardis ja ka dekreedilehel kirjas, ikka see mis määrati.

Kui laps aga sünnib varem, kui sinu plaanitud dekreetimineku kuupäev, siis algab dekreet sünnituse kuupäevast. Kestab ikka 140p ja raha saad 140p eest.
Sest sa ju plaanisid minna vähemalt 30p enne tähtaega, seega ei rikkunud seadust. Ja tegelikust dekreedi algusest TÄHTAJANI(mitte sünnini) jäi sel juhul ju rpohkemgi päevi kui nõutud miinimum 30.
 
tibi 18. veebruar 2011, kl 23.32
Tere ametnik!Küsiks ka veidi nõu;)Hetkel on peres kasvamas 6a ja 1a 10 kuused lapsed.Kolmanda lapse sünnitähtaeg on 22-24 oktoober. Noorema lapsega sain veidi kõrgemat VHd kui miinimum. Millal oleks mul kasulikum dekreeti minna, kuna olen nagunii praegu lapsehoolduspuhkusel? Ja mis paberid, mis järjekorras ja kellele ma peaksin esitama?Sai veidi segane jutt, aga pole kahjuks ühtegi kolmelapselist tuttavat, kellelt küsida;)Ning kas peale sünnitust kaob see 700 krooni noorema lapse pealt ära?(praegu saan kokku 1500kr)Ja kuidas selle vahe kompenseerimisega on?Aitäh!
 
tibi 18. veebruar 2011, kl 23.34
aa ja laste vanusevahe tuleb napilt paar nädalat üle 2,6 aasta ilmselt
 
tibi 18. veebruar 2011, kl 23.37
ja siis veel see et 2010 aastal sain 11 kuud VHd, kas see ka mõjutab midagi?
 
kati 20. veebruar 2011, kl 16.09
Soovin ka küsida. Kui tähtaeg on 26.10 ja dekreeti lähen 30 p ennem kas on kindel et VH saan 2011 alusel?
 
ametnik 20. veebruar 2011, kl 17.54
tibi -


Kas sa ei plaani 2011.a töötada? St nüüd tööle minna ja kuni dekreedini igakuiselt vähemalt 300 EUR bruto/kuus, saaksid suuremat VH kui miinimum...

Kui ei tööta või töötad vähe või väikese palgaga ja laste vanusevahe jääb üle 2a6k, siis paraku saadki vaid miinimumVH.

Sinu VH algab 2012.aastal ja on 2011.a keskmine, kui kasutad dekreeti. Kui 2011.a keskmine puudub või on alla miinimumpalga (aastal 2011 saadav töine tulu jagatakse ikka 12 kuud miinus dekreedikuud, lhp kuud välja ei jää.

Isegi kui otsustaksid dekreedist loobuda ja võtta VH lapse sünnist st 2010.a alusel siis saad ka miinimumVH sest ka 2010.a sa ei töötanud (VH arvesse ei lähe).


/Millal oleks mul kasulikum dekreeti minna, kuna olen nagunii praegu lapsehoolduspuhkusel? /

Loomulikult VIIMASEL VÕIMALUSEL st 30p enne tähtaega, sest
*sa oled nagunii lhp-l, milleks see varem katkestada kui pead?
*mida hiljem lähed dekreeti, seda kauem makstakse I ja II lapse lapsehooldustasusid (uue lapsega VH ajaks nende maksmine lõpetatakse)
*mida hiljem lähed dekreeti, seda vanem on laps VH lõppedes: minnes juba 70p varem on ta VH lõppemispäeval 1a4k ja mõni nädal, minnes 30p enne on 1a6k vana

/Ning kas peale sünnitust kaob see 700 krooni noorema lapse pealt ära?(praegu saan kokku 1500kr)/

Hetkel ei ole sul mindit 700 noorema lapse eest (700 lapsehooldustasu saab Eestis üliharva-see on alla 1a lapse lapsehooldustasu, kui ema ei saa VH aga leia selline ema, kes VH ei saa)
vaid
VH lõpust saab alla 3a laps igakuisele lapsetoetusele, mis on 19,18 EUR (300 EEK) lisaks lapsehooldustasu 38,35 EUR (600 EEK)
ja
kui peres on alla 3a laps, kellega VH lõppenud, saab 3-8a ka lapsehooldustasu, mis on 19,18 (300)
Sa saad mõlemale lapsele(pere I ja II) 19,18 lapsetoetust ja lisaks
alla 3a +38,35 lapsehooldustasu ning 6a +19,18 lapsehooldustasu

kokku ongi 1500 tõesti.

Lapsehooldustasu EI KAO sünnitusega , dekreedi ajal saad edasi. Kaob VH algusest.

/Ja kuidas selle vahe kompenseerimisega on?/
Kompenseerida pole midagi.
1.sa ei saa VH suuremat kui miinimum ja dekreediraha nagunii miinimumpalga alusel arvutatud
ja
2.vahe kompenseeritakse ainult juhul, kui saad eelmisega sama VH (st vanusevahe alla 2a6k)

/Ja mis paberid, mis järjekorras ja kellele ma peaksin esitama?/

PABERIMAJANDUS:
Saad arstilt teada lõpliku sünnituse tähtaja. Ütled, et lähed dekreeti 30p enne seda, st viimasel võimalusel (tähtaeg on 31.päev)

Esitad TÖÖANDJALE avalduse hiljemalt 15p, soovitavalt juba 30p enne I dekreedipäeva

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse, esimeseks tööpäevaks lugeda.../sama kuupäev, mil algab dekreet/.

kuupäev
allkiri


Kinnitad, et on ülioluline, et ta kohe sinult avaldust saades taastaks sinu ravikindlustuse töötajana Haigekassas (reeglina tööandjad peatavad selle lhp ajaks, sest siis oled riigi poolt kindlustatud)-muidu puudub õigus dekreedirahale.

Nn I tööpäeval viid dekreedilehe.

Sinu arvele laekub dekreediraha .
Kõik muu paberimajandus pärast sündi ja selle registreerimist.

küsi
 
ametnik 20. veebruar 2011, kl 17.58
kati -

kuna rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) kestab 140 päeva
siis
antud juhul pole mingit võimalust, et selle lõpp ei oleks 2012.aastal
seega
JAH, SINU VH on 2011.a ALUSEL:
 
tibi 20. veebruar 2011, kl 23.40
aitäh ametnik.
kahjuks on ilmselt tööle minna võimatu nii väikese lapse kõrvalt, kuna ta oli tugevasti enneaegselt sündinud.kuna ma olen nn. riskirase ning eelnevad dekreedid on alanud mõlemad sünnituspäevast, kas ma saan minna 30 päeva enne dekreeti, kuna on oht, et ka see sünnitus võib olla enneaegne?
 
tibi 20. veebruar 2011, kl 23.55
ja selline mõte tekkis ka, et juhul kui laps peakski sündima enneaegsena ning ma ei jõuagi ennem lapsehoolduspuhkust lõpetada ning paluda seda ravikindlustuse taastamist, kas siis jään dekreedirahadest ilma?kuna esimese kahe lapse puhul ei jõudnudki ametlikult dekreet alata, ennem sünnitasin.aga siis ma käisin tööl ning ravikindlustus oli olemas. või saan tööandjale varem igaks juhuks need avaldused ja paberid esitada ning paluda, et kui selline asi peaks juhtuma, siis nad vormistaks selle ise ära, kuna mina ilmselt olen sellel ajal juba sünnitamas?kas selline asi oleks mõeldav?aitäh
 
katiamanda 21. veebruar 2011, kl 09.48
küsin ka.
minul tähtaeg 28, sept 2011, seega dekreeti jään 28, august. esimene laps on teise sündimiseks 2.1 aastane, pool aastat enne teise lapse sündi on minu keskmine sissetulek 900 krooni, seega saan miinimum dekreedi rahad, aga mismoodi see kompenseerimine välja näeb, kui mul esimese lapsega dekreedi raha rohkem oli?
 
ametnik 21. veebruar 2011, kl 14.12
tibi-

keegi ei keela sul tööandjale avaldust lhp lõpetamiseks viia varem, kui kardad, et laps sünnib enneaegsena st varem kui 30p enne tähtaega

keegi ei keela tööandjal KOHE taastada sinu kindlustust Haigekassas töötajana, kas või 3k enne sünnituse tähtaega. Kui see on tehtud, pole oluline, millal dekreet algab st algabki(dekreedileht väljastatakse siis) lapse sünnist. Ja kestab ikka
Kui kindlustus taastatud, Haigekassa maksab.

Kui Haigekassas pole kindlustus taastatud sünnituse päevaks ja tööandja seda samal päeval või paari päeva jooksul ei tee, siis pole mõtet dekreeti vormistada. Siis vali VH lapse sünnist tema 18k saamiseni
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!